021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل داروسازی در دانشگاه آنکارا ترکیه

داروسازی در دانشگاه آنکارا
دانشگاه آنکارا ترکیه

اطلاعات کلی رشته

فهرست مطالب

تحصیل داروسازی در دانشگاه آنکارا ترکیه

تحصیل داروسازی در ترکیه بویژه تحصیل داروسازی در دانشگاه آنکارا ترکیه از جمله اهدافی است که این روزها طرفداران زیادی در ایران دارد. این اشتیاق و میل به تحصیل در این رشته سبب شده تا عده ایی به جهت تحصیل در رشته داروسازی به کشورهای دیگر مهاجرت کنند. دانشگاه آنکارا ترکیه از جمله دانشگاه های مهم و مطرح ترکیه است که گزینه مناسبی به جهت تحصیل داروسازی در ترکیه است.

از مهم ترین دلایلی که دانش آموزان و دانشجویان تحصیل در رشته داروسازی دانشگاه آنکارا ترکیه را به عنوان هدف و مقصد انتخاب می کنند، می توان به تدریس و تحصیل داروسازی به زبان انگلیسی، تشابه فرهنگی کشور ترکیه با کشور ایران و معتبر بودن دانشگاه آنکارا اشاره کرد. دانشگاه آنکارا که جزء 450 دانشگاه برتر جهان است از اعتبار بالایی در قاره اروپا برخوردار است. مدرک رشته داروسازی این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت کشور ایران نیز است.

تحصیل داروسازی در دانشگاه آنکارا ترکیه در مقطع کارشناسی معطوف به سیکل 5 ساله است که در طی این 5 سال دانشجو رشته داروسازی دانشگاه آنکارا موظف است سال اول تا چهارم را به یادگیری دروس پایه و دروس عملی بگذراند. سال 5 دانشجوی رشته داروسازی دانشگاه آنکارا ترکیه به عنوان (انترن) شناخته خواهد شد از این رو دانشجو باید وقت خود را در داروخانه، به یادگیری و ساخت دارو بگذراند. تحصیل در کارشناسی ارشد رشته داروسازی دانشگاه آنکارا ترکیه 2 ساله و مقطع دکترا داروسازی 4 ساله است.

امکانات آموزشی رشته داروسازی دانشگاه آنکارا ترکیه

از امکانات آموزشی که دانشگاه آنکارا ترکیه برای دانشجویان بین المللی خود در نظر گرفته است می توان به امکان استفاده از آزمایشگاه های شیمی با تجهیزات مدرن اشاره کرده و دارای سالن های کنفرانس مجهز می باشد. امکان تحصیل داروسازی در ترکیه به زبان انگلیسی در دانشگاه آنکارا از جمله امکانات مهمی است که این دانشگاه در اختیار دانشجویان بین المللی خود قرار داده است.

از دیگر امکاناتی که در اختیار دانشجویان جهت تحصیل دراین دانشگاه قرار گرفته است می توان به امکان استفاده از کتابخانه، باشگاه ورزشی، سالن غذاخوری، امکان تخفیف 50 درصدی در حمل و نقل و خوابگاه دو تخته مجهز اشاره کرد. ضمن اینکه دانشگاه آنکارا تمامی دانشجویان داروسازی خود بیمه درمانی خواهد کرد.

شیوه آزمون ورودی رشته داروسازی دانشگاه آنکارا ترکیه

تا چندین سال پیش قبولی در رشته داروسازی دانشگاه آنکارا ترکیه رابطه عمیقی به آزمون SAT  و YOS داشت اما اکنون تنها ملاک قبولی در رشته داروسازی دانشگاه آنکارا آزمون YOS است. آزمون یوس هر ساله با توجه به زمان فراخوان هر دانشگاه برگزار خواهد شد اما به طور کلی هر ساله زمان برگزاری آزمون آزمون یوس دانشگاه آنکارا ترکیه ماهMAY است.

تست یوس که آزمونی 80 سوالی و 90 دقیقه ایی است هر ساله سرنوشت تعداد زیادی از دانشجویان مشتاق به تحصیل در این رشته را رقم خواهد زد. از شرایط شرکت در آزمون YOS دانشگاه آنکارا می توان به این موضوع اشاره کرد که تنها اتباع خارجی اجازه شرکت در این آزمون را خواهند داشت. موضوع سوالات تست YOS شامل 45 سوال تست هوش و 35 سوال ریاضی و هندسه است.

سطح تمام سوالات آزمون YOS در حد ریاضی دوره دبیرستان است. این آزمون 5 گزینه دارای نمره منفی است و به دو زبان ترکی و انگلیسی در دست داوطلبان قرار می گیرد. دانشجویانی که به زبان ترکی آزمون یوس پاسخ دهند دیگر احتیاج به گذراندن کلاس های زبان ترکی استانبولی دانشگاه آنکارا ترکیه نیستند. نمره آزمون YOS که تعیین کننده سرنوشت دانش آموزان رشته داروسازی دانشگاه آنکارا است باید بین 88 الی 90 باشد در صورتی که شخصی نمره زیر 20 در تست یوس بگیرد کارنامه ایی برای آن ثبت نمی گردد.

آزمون یوس در کشور ایران برگزار نخواهد شد لذا داوطلبان آزمون یوس باید به کشور ترکیه سفر کنند. هزینه شرکت در تست یوس 200 دلار است که البته این هزینه هر ساله ممکن است دچار تغییر و تحول شود. قبول شدگان در تست یوس بدون انجام مصاحبه و یا اظهارات شخصی می توانند در رشته خود مشغول به تحصیل شوند.

ظرفیت رشته داروسازی دانشگاه آنکارا ترکیه

گرچه  این دانشگاه  از جمله دانشگاه های معتبر و بزرگ قاره اوراسیایی است اما این دانشگاه هر ساله تعداد محدودی را به منظور تحصیل در رشته داروسازی می پذیرد. ظرفیت رشته داروسازی دانشگاه آنکارا هر ساله وابسته به بودجه دانشجویان بین المللی، آمار ورودی و خروجی دانشجویان متفاوت است اما به طور کلی ماکزیمم ظرفیت هر ساله رشته داروسازی دانشگاه آنکارا 15 نفر است. البته این دانشگاه در طی چند سال گذشته ظرفیت 5 نفره نیز داشته است.

شهریه رشته داروسازی دانشگاه آنکارا

شهریه رشته داروسازی دانشگاه آنکارا ترکیه هر ساله متغیر است اما طبق آخرین گزارشات هزینه هرساله رشته داروسازی آنکارا 3000 الی 3500 دلار آمریکایی است. ضمن اینکه دانشجویان رشته داروسازی آنکارا در سال اول تحصیلی خود 200 دلار باید به عنوان ثبت نام به دانشگاه آنکارا پرداخت کنند و هزینه تکمیلی تحصیلی رشته داروسازی دانشگاه آنکارا 300 الی 450 دلار آمریکایی است.

این هزینه و شهریه در دانشگاه آنکارا ترکیه به مراتب بهتر و معقول از دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه است. اعتبار مدرک دانشگاه آنکارا و هزینه مقرون به صرفه زندگی در ترکیه و امکان اخذ اقامت دائم در این کشور سبب شده تا عده زیادی رشته داروسازی دانشگاه آنکارا ترکیه را به جهت تحصیل انتخاب کنند چرا که دانشگاه آنکارا به دانشجویان داروسازی خود اجازه 20 ساعت کار پاره وقت به منظور امرار معاش خواهد داد.

شرایط پذیرش رشته داروسازی دانشگاه آنکارا ترکیه

لازمه شرکت در آزمون یوس دارا بودن مدرک پایان دوره پیش دانشگاهی است گرچه دانشگاه آنکارا ترکیه لازمه پذیرش دانشجویان بین المللی را داشتن مدرک دیپلم می داند. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته داروسازی دانشگاه آنکارا ترکیه موظفند مدرک دیپلم و مدرک پایان دوره پیش دانشگاهی خود به همراه ریز نمرات دوره دبیرستان خود را به زبان ترکی و یا انگلیسی ترجمه کنند.

شرط معدل لازمه قبولی این رشته در ترکیه نیست اما دارا بودن معدل بالا به قبولی شما در این رشته کمک می کند. برای پاسخ دادن به سوال های تست یوس داوطلبین نیازمند مدرک معتبر زبان هستند پس داشتن مدرک معتبر زبان و یادگیری زبان ترکی استانبولی لازمه تحصیل در این رشته و زندگی در کشور ترکیه است. شرکت و پذیرش در رشته داروسازی دانشگاه آنکارا ترکیه وابسته به هیچ محدوده سنی نیست.

گالری تصاویر دانشگاه

رشته های دیگر

پرسش و پاسخ

۲ پاسخ

 1. Noorghadami گفت:

  سلام و عرض ادب
  خسته نباشید
  شرط معدلی ک گفتید باید بالای ۱۶ باشد
  معدل کل دیپلم یا معدل کتبی ؟
  نظام قدیم هستم

  1. مشاور آریا دانش گفت:

   سلام وقت بخیر. برای داروسازی در ترکیه برای دانشگاه هایی که بخواید بورسیه بگیرید باید حتما بالای ۱۸ باشید (دانشگاه های مطرح دولتی). هم معدل دیپلم و هم پیش دانشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید

دوره نکته و تست و جمع بندی آزمون IMAT ایتالیا 2024

زیست شناسی | شیمی | ریاضی | فیزیک | هوش، منطق و اطلاعات

4 الی 5 روز در هفته

شروع کلاس ها:  کد 1: تیر 1403| کد 2: مرداد 1403

حضوری | آنلاین

_ دوره 100 ساعته در  1.5 ماه
_  مرور سریع مطالب و سرفصل ها
_ حل تست، تمرین و نکات کلیدی
_ تحلیل سوالات آیمت سال های اخیر
_  همراه با 3 آزمون شبیه ساز آیمت