آریا دانش | دوره های آمادگی آزمون های پزشکی اروپا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا 2021

5/5 - (4 امتیاز)
موضوع: عمومی
کشور:ایتالیا
۱۴۰۰-۰۶-۳۱

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به این کشور اروپایی محسوب می‌شود. این کشور علاوه بر اینکه عضو کشورهای شینگن است و از مزایای آن برخوردار است، هزینه های پایینی برای تحصیل و زندگی دارد. در میان روش‌های مختلف مهاجرت، مهاجرت تحصیلی از مزایای زیادی برخوردار است. در این نوشتار ضمن بیان توضیحاتی درباره‌ انواع روش‌های مهاجرت به ایتالیا و مقایسه آن‌ها با یکدیگر، مزایای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و شرایط و مدارک لازم برای آن را بیان خواهیم نمود.

دوره آزمون آیمت
مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

روش‌های مهاجرت به ایتالیا

اقامت در کشور ایتالیا را می‌توان به دو نوع اقامت دائم و اقامت موقت در این کشور تقسیم کرد. منظور از اقامت موقت، اقامت افرادی است که با مقاصد توریستی، سفر کاری، دیدار با اعضای خانواده و یا گذراندن دوره‌های آموزشی کوتاه مدت به این کشور سفر می‌کنند.

ویزای این افراد از اعتبار کوتاه مدت برخوردار بوده و آن‌ها باید ظرف حداکثر ۶ ماه خاک کشور ایتالیا را ترک کنند. در مقابل، اقامت بلند مدت به اقامت افرادی گفته می‌شود که به قصد تحصیل در ایتالیا، کار و زندگی راهی کشور ایتالیا می‌شوند. این افراد باید متناسب با هدف خود از اقامت در کشور ایتالیا اقدام به دریافت ویزای مناسب نمایند.

ویزای کار و ویزای تحصیلی ویزا‌هایی هستند که برای اقامت بلند مدت در ایتالیا لازمند. امکان تبدیل ویزاهای اقامت بلند مدت به اقامت دائم نیز وجود دارد‌. مهم‌ترین روش‌های مهاجرت به ایتالیا عبارتند از:

 • مهاجرت از طریق پناهندگی
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت از طریق تمکن مالی
 • مهاجرت از طریق اشتغال
 • مهاجرت از طریق پیوستن به خانواده
 • مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

مقایسه روش‌های مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا و سایر کشورهای جهان از طریق پناهندگی خطرات مالی و یا حتی جانی فراوانی را برای متقاضیان این امر در پی خواهد داشت. به علاوه به دلیل فشار اقتصادی و اجتماعی زیادی که ورود پناهندگان به کشور ایتالیا وارد می‌کند، سخت گیری‌های زیادی در مواجهه با پناهندگان اعمال می‌شود.

روش مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در ایتالیا معمولا از طریق ثبت شرکت در این کشور انجام می‌شود. دولت ایتالیا با هدف جذب سرمایه‌ امتیازاتی را برای مهاجرانی که از طریق سرمایه‌گذاری اقدام به به دریافت اقامت این کشور اروپایی می‌نمایند در نظر گرفته است. برخی از مهم‌ترین مزایای مهاجرت به ایتالیا از راه سرمایه گذاری عبارتند از:

 • دسترسی آسان به بازار تجاری اروپا
 • بهره‌مندی از تخفیف مالیاتی (تنها ۲۳ درصد مالیات از شرکت‌های خارجی اخذ می‌شود.)

روش مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری به دلیل نیاز به سرمایه زیاد برای درصد کمی از افراد امکان پذیر است. روش مهاجرت از طریق تمکن مالی نیز به دلیل مشابهی برای بیشتر افراد در ایران امکان پذیر نیست. مهاجرت از طریق اشتغال در ایتالیا روشی کم هزینه و مقرون به صرفه محسوب می‌شود.

در صورتی که افراد توسط شرکت‌ها و کارفرمایان در ایتالیا استخدام شوند می‌توانند ویزای کار و اقامت بلند مدت این کشور را دریافت نمایند. عیب این روش مهاجرت، سختی پیدا کردن کار در کشور ایتالیاست. مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را می‌توان آسان‌ترین و در عین حال کم هزینه‌ترین روش کسب اقامت بلند مدت در این کشور دانست.

زیرا اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا راحت بوده و ایتالیا از اولین کشورهای اروپایی از نظر سهولت در پذیرش دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌رود‌.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مزایای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

ایتالیا از جمله بهترین کشورهای اروپایی از نظر برخورداری از دانشگاه‌های معتبر و سیستم آموزشی باکیفیت است. امکان تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در مدارس، هنرستان‌ها و دانشگاه‌های معتبر این کشور در رشته‌های مختلف تحصیلی وجود دارد.

امکان استفاده از امکانات آموزشی فوق العاده این مراکز آموزشی تنها با پرداخت هزینه بسیار ناچیز برای دانشجویان و دانش‌آموزان بین‌المللی، این کشور را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد مهاجرت تحصیلی در سطح دنیا تبدیل کرده است.

همچنین کشور ایتالیا با هدف حمایت از دانشجویان با استعداد در سطح جهان و به خصوص کشورهای در حال توسعه، بورسیه‌های تحصیلی بسیار متنوعی را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌نماید.

از بهترین این بورسیه ها، بورسیه استانی ایتالیا است. دانشجویان از اقصی نقاط جهان  می‌توانند با دریافت بورسیه به صورت رایگان و یا با هزینه بسیار کم در دانشگاه‌های معتبر این کشور اروپایی مشغول به تحصیل شوند.

این مطلب را از دست ندهید!  مهاجرت تحصیلی به استونی 2021

پذیرش در بسیاری از رشته‌های پرطرفدار مانند رشته‌های پزشکی ایتالیا، دندانپزشکی ایتالیا و داروسازی ایتالیا نسبت به سایر کشورها آسان‌تر است. علاوه بر بحث پذیرش نسبتا آسان و دانشگاه‌های معتبر و باکیفیت،  مهاجرت تحصیلی به ایتالیا مزایای دیگری همچون امکان اخذ اقامت دائم این کشور پس از اتمام تحصیل را نیز به دنبال دارد.

به صورت خلاصه مزایای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا شامل موارد زیر است:

 • هزینه زندگی نسبتا ارزان
 • تحصیل کم هزینه و باکیفیت
 • تحصیل در معتبرترین دانشگاه‌ها
 • امکان اشتغال در حین تحصیل
 • امکان برخورداری از بورسیه تحصیلی
 • امکان اخذ اقامت دائم ایتالیا از طریق مهاجرت تحصیلی
 • امکان دریافت ویزای شینگن
 • شانس ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و اشتغال در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • خدمات درمانی رایگان
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی

شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا بسته به مقطع تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان متفاوت است. اما شرط اصلی و مشترک برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را می‌توان برخورداری از تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه تحصیل و هزینه‌های زندگی در حین تحصیل در ایتالیا دانست.

همچنین برای دریافت پذیرش تحصیلی در هر مقطع دانشگاهی در این کشور فارغ‌التحصیل شدن از مقطع قبلی ضرورت دارد. در صورتی تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی داشتن مدرک زبان تافل یا آیلتس با حد نصاب تعیین شده توسط دانشگاه مقصد و برای تحصیل به زبان ایتالیایی داشتن مدرک زبان ایتالیایی الزامی است.

به طور معمول متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا باید نمره بالای 6 آیلتس را کسب کنند.

تحصیل در برخی از رشته‌های دانشگاهی در ایتالیا مستلزم قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌های مقصد است. برای مثال مهاجرت تحصیلی به ایتالیا برای تحصیل در رشته‌های پزشکی این کشور نیازمند قبولی در آزمون آیمت ایتالیا است. هزینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا بسته به مقطع تحصیلی و رشته و دانشگاه مقصد متفاوت است.

مهاجرت تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا عبارتند از:

 • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی مقاطع قبلی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات مقاطع قبلی
 • مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • گذرنامه معتبر
 • عکس پرسنلی
 • نامه تمکن مالی
 • رضایت نامه تحصیلی برای دانش‌آموزان
 • نامه پذیرش دانشگاه برای دریافت ویزای تحصیلی

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا مانند سایر پروسه‌های مهاجرتی از پیچ و خم‌های زیادی برخوردار است. برای موفقیت در طی این فرایند پیچیده استفاده از مشاوره مهاجرت تحصیلی بسیار مفید و راهگشا خواهد بود.

سوالات متداول

 1. انواع روش‌های مهاجرت به ایتالیا کدامند؟

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، مهاجرت از طریق تمکن مالی، مهاجرت از طریق اشتغال، مهاجرت از طریق پیوستن به خانواده و مهاجرت تحصیلی به ایتالیا.

 1. مزایای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا چیست؟

هزینه زندگی در ایتالیا معمولا ارزان است. همچنین اخذ ویزای شینگن، اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا (بورسیه استانی)، دانشگاه های معتبر با رتبه بندی زیر 300 جهانی بویژه در رشته های علوم پزشکی از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا است.

 1. شرط اصلی مهاجرت تحصیلی به ایتالیا چیست؟

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا با موفقیت در آزمون های ورودی دانشگاه و همچنین داشتن تمکن مالی مناسب برای ارائه به سفارت، از مهمترین شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا است.

 1. حداکثر مدت زمان اقامت کوتاه مدت در ایتالیا چقدر است؟

حداکثر طول اقامت کوتاه مدت با ویزای توریستی در ایتالیا ۶ ماه است.

 1. آیا امکان کار در حین تحصیل به دانشجویان در ایتالیا داده می‌شود؟

بله. معمولا مجوز ۲۰ تا ۳۰ ساعت کار هفتگی به دانشجویان داده می‌شود.

 1. آیا امکان دریافت بورسیه برای تحصیل در ایتالیا وجود دارد؟

بله. بورسیه استانی معروفترین بورسیه تحصیلی در ایتالیا است که به دانشجویان کشورهای جهان سوم پرداخت می شود.

*

code

مشاوره رایگان مشاوره واتس اپمشاوره تلگرام تماس مستقیم

دوره آمادگی آزمون IMAT ایتالیا _ جامع 2

دروس تخصصی / همراه با مشاوره و آزمون های جامع
۳۵۰ ساعت آموزش | ۴.۵ ماهه
شروع از اول اردیبهشت
توضیحات بیشتر... مشاوره در واتس اپ مشاوره در تلگرام