آریا دانش | دوره های آمادگی آزمون های پزشکی اروپا

تحصیل پزشکی در ایتالیا در یک نگاه

5/5 - (33 امتیاز)
موضوع: عمومی
کشور:ایتالیا
۱۳۹۹-۰۲-۲۷

ایتالیا ایتالیا کشوری در جنوب قاره اروپا و به پایتختی شهر رم است. این کشور یکی از پنج کشور وسیع در اروپاست که از توسعه یافته ترین کشورهای جهان به شمار می رود. از نظر آب و هوایی این کشور بسیار شبیه به ایران بوده و دارای چهارفصل است. این موضوع می تواند دلیلی باشد ایرانی ها برای گردشگری و یا مسافرت به قصد تحصیل بویژه تحصیل پزشکی در ایتالیا، این کشور را انتخاب کنند. دین غالب مردم ایتالیا مسیحی بوده و زبان رسمی این کشور ایتالیایی است، ولی در بسیاری مکانهای آموزشی مثل دانشگاه از زبان انگلیسی استفاده می...

دوره آزمون آیمت
تحصیل در ایتالیا

ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب قاره اروپا و به پایتختی شهر رم است. این کشور یکی از پنج کشور وسیع در اروپاست که از توسعه یافته ترین کشورهای جهان به شمار می رود. از نظر آب و هوایی این کشور بسیار شبیه به ایران بوده و دارای چهارفصل است. این موضوع می تواند دلیلی باشد ایرانی ها برای گردشگری و یا مسافرت به قصد تحصیل بویژه تحصیل پزشکی در ایتالیا، این کشور را انتخاب کنند.

دین غالب مردم ایتالیا مسیحی بوده و زبان رسمی این کشور ایتالیایی است، ولی در بسیاری مکانهای آموزشی مثل دانشگاه از زبان انگلیسی استفاده می شود. دانشگاه های ایتالیا، همچنین دوره پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا را ارائه کردند. دانشگاه های کشور ایتالیا بسیار معتبر بوده و در صورت حائز شرایط بودن تحصیل پزشکی در اروپا، کشور ایتالیا جز اولویت های انتخاب متقاضیان تحصیل پزشکی در سراسر دنیا است.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا به دو روش امکان پذیر است:

– تحصیل به زبان ایتالیایی

– تحصیل به زبان انگلیسی

اولین شرط ورود به هر یک از این دوره ها، قبولی در آزمون ورودی است. دانشجویانی که از اتباع اتحادیه اروپا هستند، بدون هیچ محدودیتی این امکان را دارند تا در آزمون ورودی پزشکی در دانشگاه های این کشور شرکت کنند، اما دانشجویان خارجی مسیر متفاوتی را برای ورود به دانشگاهای پزشکی ایتالیا طی می کنند. همانطور که واضح است، شرط ورود به هر کدام از این دوره ها، ارائه مدرک زبان متناسب است. برای تحصیل به زبان ایتالیایی، شخص باید حداقل مدرک زبان B1 و برای تحصیل به زبان انگلیسی، آیلتس آکادمیک 6 را کسب نموده باشد. دانشجویان خارجی همچنین ابتدا باید شرایط پذیرش در آزمون ورودی را داشته باشند، که این آزمون ها هم به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی برگزار می شود.

دانشگاه های پزشکی ایتالیا

1- تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی:

برای تحصیل پزشکی در ایتالیا حتما باید تسلط کامل به زبان ایتالیایی داشت. آموختن این زبان مشکل است و روند آموزش بسیار کند صورت می گیرد. متقاضیان می توانند برای شرکت در دوره های مدرک B2 به سفارت ایتالیا درکشورشان مراجعه کرده و اطلاعات لازم را کسب نمایند.

2- تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی :

دانشجویان می دانند تحصیل پزشکی در اروپا و اکثر دانشگاه های معتبر و دولتی به زبان اصلی آن کشور صورت می گیرد و برای ورود به دوره های انگلیسی رشته های پزشکی رقابت بیشتری انجام می شود. اگر دانشجو بخواهد تحصیلات خود را به زبان انگلیسی ادامه دهد، باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهد و باید بتواند در آزمون انگلیسی نمره قبولی کسب کند. تعداد دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی امکان تحصیل برای شما وجود دارد، بسیار کم است و به همین دلیل فضای رقابتی برای افراد به وجود می آید.

برنامه تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا

علاقه مندان به تحصیل پزشکی در اروپا به ویژه تحصیل پزشکی ایتالیا باید در مورد شرایط ورود و پذیرش دانشگاه های پزشکی ایتالیا اطلاعات کافی و کاملی داشته باشند. زیر شاخه های علم پزشکی بسیار فراوان است که پزشکی، داروسازی، دندان پزشکی و پرستاری متقاضیان زیادی برای تحصیل پزشکی در ایتالیا دارد. تحصیل داروسازی در ایتالیا یکی از پرطرفدار ترین رشته ها برای ادامه تحصیل است. تحصیل پزشکی ایتالیا 6 سال و تحصیل داروسازی در ایتالیا 5 سال طول می کشد. هر مقطع شامل دروس مخصوص به خود است.

مزایای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا

– دانشگاه های با قدمت بیش از ۵۰۰ سال دوره های پزشکی در ایتالیا را ارائه می کنند. دوره های پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا یکی از معتبرترین دوره های پزشکی با سطح علمی بالا در کل دنیا  است.

– امکان بهره مندی از بورسیه تحصیلی برای دانشجویان خارجی به خصوص دانشجویان متقاضی اقامت از کشورهای جهان سوم وجود دارد.

– دانشگاه های ایتالیا دارای تنوع رشته فراوان است.

– دوره های پزشکی ایتالیا کاملا به زبان انگلیسی ارائه می شود و دوره زبان ایتالیایی در کنار آن ارائه می شود تا در صورت علاقه مندی، این زبان را نیز فرا بگیرید.

– شهریه دوره پزشکی ایتالیا مناسب است. علاوه بر آن امکان استفاده از بورسیه های دولتی ایتالیا برای دانشجو وجود دارد.

– مدرک پزشکی ایتالیا بسیار معتبر بوده و در کل دنیا مورد تایید است. به این صورت که فارغ التحصیلان، می توانند بدون شرکت در هیچ آزمونی، در کل اروپا مشغول به فعالیت شوند. از نظر وزارت بهداشت ایران نیز اکثر دانشگاه های پزشکی ایتالیا، قابل قبول هستند.

این مطلب را از دست ندهید!  مهاجرت تحصیلی به انگلستان 2021

– دانشگاه های پزشکی ایتالیا دوره های مشترک پزشکی با ایالات متحده آمریکا و همچنین کانادا دارد.

– ظرفیت ورود به دوره های پزشکی برای دانشجویان غیر اروپایی افزایش یافته و این باعث بالا رفتن شانس دانشجویان غیر اروپایی می شود.

– کشور ایتالیا طبیعت زیبا و فرهنگ غنی دارد. همچنین غذاهای این کشور بی نظیر است. قابل ذکر است که شرایط آب و هوایی ایتالیا به صورت چهار فصل بوده و نزدیک به آب و هوای ایران است.

– در صورت دریافت ویزای تحصیلی، امکان اخذ اقامت برای اقوام درجه یک وجود دارد.

تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی ایتالیا

برای دریافت پذیرش و اقامت تحصیلی باید مدارکی را ارائه کرد که به شرایط متقاضی بستگی خواهد داشت. دریافت اقامت تحصیلی در کشور ایتالیا طی دو مرحله انجام می شود. برای مرحله اول دانشجوی متقاضی اقامت باید مدارک خود را ارائه دهد و در مرحله دوم بعد از اخذ نامه پذیرش می توان مدارک خود را برای دریافت ویزای تحصیلی ارائه دهد.

مدارک لازم جهت دریافت پذیرش از دانشگاه های پزشکی ایتالیا به این شرح است:

 • اسکن صفحه ابتدایی پاسپورت متقاضی
 • گواهی مدرک زبان (ایتالیایی یا انگلیسی)
 • گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی و سه ساله دبیرستان
 • ریز نمرات دوره پیش دانشگاهی و سه ساله دبیرستان
 • ریز نمرات دوره چهارساله دبیرستان برای دانش آموزان نظام جدید
 • مدرک تحصیلی پایان دوره تحصیلی 4 ساله نظام جدید
 • گواهی نمره آزمون IMAT

همه مدارک باید به زبان ایتالیایی یا انگلیسی معادل سازی شده باشد.

آزمون IMAT  ایتالیا(The International Medical Admissions Test)

اصلی ترین مسیر برای علاقه مندان به تحصیل پزشکی در ایتالیا آزمون IMAT است. آزمون IMAT ایتالیا، به عنوان آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی ایتالیا مطرح شده است. این آزمون سالی یک بار برگزار شده و تحت نظر دانشگاه کمبریج انگلستان است. مباحث مورد نظر در آزمون IMAT هوش، اطلاعات عمومی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی بوده و برگزاری دوره های خاص برای آمادگی دانشجویان برای آزمون IMAT ایتالیا برای متقاضیان علاقه مند به تحصیل پزشکی در ایتالیا بخشی از دوره های کالج های اروپایی است. این آزمون در بیش از 20 شهر جهان به طور همزمان برگزار می گردد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

زمانی که متقاضی پذیرش خود را از دانشگاه ایتالیایی مورد نظر دریافت نمود، باید برای ویزای تحصیلی اقدام کند. دانستن این موضوع که ایتالیا در سال 2020 در صادر کردن ویزای سختگیری نکرده است، نیز در نوع خود امیدوار کننده است. مخصوصا وقتی متقاضی از دانشگاه معتبری پذیرش گرفته باشد.

برای اخذ ویزا مدارک مختلفی مورد نیاز است که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • نامه پذیرش دانشگاه
 • کپی برابر اصل پاسپورت
 • دو قطعه عکس پاسپورتی جدید پشت سفید
 • معادل سازی رسمی مدارک شناسایی
 • گواهی عدم سو پیشینه کیفری
 • مدارکی مبنی بر تمکن مالی برای 10 ماه زندگی در ایتالیا
 • مدارکی مبنی بر پرداخت شهریه سال اول دانشگاه
 • مدارکی مبنی بر رزرو خوابگاه یا اجاره منزل حداقل برای 4 ماه
تحصیل پزشکی در ایتالیا

شهریه تحصیل پزشکی در ایتالیا

ایتالیا جز کشورهایی است که به متقاضیان تحصیلی که از کشورهای در حال توسعه وارد این کشور می شوند، در صورت احراز شرایط، بورسیه تحصیلی می دهد. در کشور ایتالیا با ارائه مدارکی از جمله فیش حقوقی سرپرست قانونی و مدارکی در مورد شرایط زندگی متقاضی در ایران، می توان کمک هزینه تحصیلی برای ادامه تحصیل در این کشور دریافت نمود. در کشور ایتالیا بورسیه های تحصیلی فراوانی وجود دارد که اصلی ترین آن ها بورسیه استانی ایتالیا است.

این بورس تحصیلی 10000یورو ارزش دارد، که پس از کسر مالیات، حق خوابگاه و شهریه دانشگاه، باقی مانده مبلغ به صورت نقدی به دانشجو پرداخت می شود. معمولا می توان شهریه تحصیل پزشکی در ایتالیا را بین 4000 تا 6000 یورو در سال پیش بینی نمود، دلیل تفاوت شهریه در نوع دانشگاه است. علاوه بر کمک هزینه بورسیه استانی ایتالیا، دانشجو قادر خواهد بود تا از فرصت کار پاره وقت در این کشور نیز برای تامین بخشی از نیازهای اولیه خود استفاده کند.

هزینه زندگی در ایتالیا

ایتالیا هم مانند هر کشوری دارای شهرهای گران برای تحصیل و زندگی مثل رم، میلان و بولونیا است. نقطه مقابل این شهر های گران می توان به ارزان ترین شهرها از جمله پیزا، پادوا و تورین برای زندگی و تحصیل اشاره کرد. هزینه زندگی در ایتالیا را می توان برای یک نفر ماهیانه حدود 600 تا 800 یورو محاسبه کرد، که این میزان هزینه با توجه به سبک زندگی هر شخصی می تواند روند افزایشی  و یا کاهشی داشته باشد.

۲ دیدگاه
 • با عرض سلام و خسته نباشید . برای تحصیل پزشکی در ایتالیا شرایط معدل و سنی خاصی مد نظر است ؟

  • شرایط معدل وجود ندارد اما ترجیحا معدل دیپلم و پیش دانشگاهی بالای ۱۴ باشد. ایتالیا از جمله کشورهای اروپا است که جهت پذیرش در رشته های علوم پزشکی شرایط سنی ندارد و متقاضیان می توانند تا ۳۵ سال و بیشتر در آزمون آیمت ایتالیا شرکت کنند و پذیرش بگیرند.

*

code

مشاوره رایگان مشاوره واتس اپمشاوره تلگرام تماس مستقیم

دوره آمادگی آزمون IMAT ایتالیا _ جامع 2

دروس تخصصی / همراه با مشاوره و آزمون های جامع
۳۵۰ ساعت آموزش | ۴.۵ ماهه
شروع از اول اردیبهشت
توضیحات بیشتر... مشاوره در واتس اپ مشاوره در تلگرام