021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
5/5 - (2 امتیاز)

تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا ترکیه

رشته پزشکی دانشگاه آنکارا
دانشگاه آنکارا ترکیه

اطلاعات کلی رشته

فهرست مطالب

تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا ترکیه

تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا ترکیه که دانشگاهی با تراز جهانی است و از طرفی کشور ترکیه به ایران نزدیک است دارای مزایای بسیاری است و هر فرد را نسبت به تحصیل در این رشته ترغیب می کند. دانشگاه آنکارا ترکیه که جزء 450 دانشگاه برتر دانش پزشکی در جهان به شمار می رود این روزها مقصد مهم و مناسبی به منظور تحصیل برای دانشجویان بین المللی شده است چرا که تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی میسر است.

مدرک پزشکی دانشگاه آنکارا ترکیه مورد تایید دانشگاه های قاره اروپا و آمریکا است هم چنین مدرک پزشکی دانشگاه آنکارا مورد تایید وزارت علوم و بهداشت کشور است. تحصیل پزشکی در ترکیه و در دانشگاه آنکارا در گرو یک برنامه ریزی موفق 6 ساله است.

دانشجویان در سال های اول و دوم تحصیل خود تمام تمرکز خود را بر روی دروس علوم پایه قرار می دهند در این حین اجازه استفاده از آزمایشگاه ها را خواهند داشت سال سوم و سال چهارم آغاز آشنایی با دروسی نظیر آناتومی، انگل شناسی، میکروب شناسی و … است ضمن این در این سال ها کارآموزی و انجام آزمایشات در دانشگاه آنکارا ترکیه وجود دارد.

سال 5 آغاز دوره های تجربه آموزی بالینی به صورت جدی است در این سال دانشجو پزشکی قادر است تا با عملکرد های بالینی بیشتر آشنا شود و بر تجربه های خود بیفزاید. سال ششم که به دوره انترنی مشهور است دانشجوی پزشکی دانشگاه آنکارا اجازه اظهار نظر و تشخیص خواهد داشت. دانش آموخته رشته پزشکی دانشگاه آنکارا قادر است که پس فارغ التحصیلی در کشور ترکیه در آزمون ملی اقامت پزشکی شرکت کنند و پس از قبولی در این کشور همراه با  ضمانت شغلی اقامت کنند.

امکانات آموزشی دانشگاه آنکارا ترکیه

دانشکده پزشکی دانشگاه آنکارا نیز هم چون دیگر موسسات آموزشی عالی جهان امکانات بسیار خوبی را برای دانشجویان بین المللی خود فراهم کرده از جمله این امکانات می توان به کلینیک بهداشتی 2500 تخت خوابی این دانشگاه اشاره کرد. این کلینیک بسیار بزرگ به دانشجویان پزشکی این امکان را می دهد که تا با بیماری های بیشتری آشنا شوند و کسب مهارت به مراتب بالاتری داشته باشند.

دارا بودن واحد های سرپایی آزمایشگاهی از جمله امکاناتی است که انتخاب تحصیل پزشکی در ترکیه و در دانشگاه آنکارا را محکم تر می کند. وجود بیمارستان ابن سینا به منظور کسب مهارت و تجربه از جمله امکاناتی است که دانشگاه آنکارا در اختیار دانشجویان پزشکی خود قرار داده است.امکان استفاده از باشگاه های ورزشی، خوابگاه و بیمه درمانی رایگان برای دانشجویان از دیگر امکاناتی است که این دانشگاه در اختیار دانشجویان پزشکی خود قرار داده است.

شیوه آزمون ورودی پذیرش پزشکی دانشگاه آنکارا ترکیه

هر کشور تابع قوانین خود برای جذب دانشجویان دانشگاه خود علی الخصوص رشته های پرطرفداری نظیر پزشکی نیازمند سد محکمی نظیر آزمون ورودی است. علاقه مندان به تحصیل پزشکی در ترکیه و دانشگاه آنکارا موظف اند در آزمون یوس (آزمون YOS) شرکت کنند. تا چند سال پیش این آزمون زیر نظر سازمان سنجش این کشور و در زمان معین و مشخصی برگزار می شد اما در طی چند سال گذشته هر دانشگاه خود آزمون یوس را برگزار می کند از این رو هر ساله زمان تست یوس با اندکی جابه جایی رو به رو است.

آزمون یوس مخصوص دانشجویان اتباع خارجی که سال آخر دبیرستان و یا فارغ التحصیل شده اند طراحی شده است. آزمون یوس شامل 80 سوال 5 گزینه است است که 45 سوال آن تست هوش و 35 سوال آن را تست ریاضی تشکیل می دهد. سطح سوالات تست یوس مشابه با سوالات ریاضی 4 سال آخر دبیرستان است.

آزمون یوس به زبان ترکی و انگلیسی در دست داوطلبان قرار خواهد گرفت دانشجویان بین المللی که بتوانند به سوالات به زبان ترکی جواب دهند دیگر نیاز به شرکت در کلاس های زبان ترکی استانبولی را نخواهند داشت در غیر این صورت دانشجویان جدید الورود در دانشگاه آنکارا ترکیه موظفند به منظور تعامل، معاشرت و صحبت در کشور ترکیه به مدت 6 تا 12 ماه از کلاس های زبان ترکی استانبولی بهرمند شوند.

علاقه مندان به تحصیل در پزشکی دانشگاه آنکارا  باید نمره قابل توجه ایی را کسب کنند به عنوان مثال دانشجو ایرانی باید نمره 88 الی 90 را کسب نماید. هزینه ورودی آزمون YOS، 200دلار آمریکایی است. دانشگاه آنکارا برای تحصیل در رشته پزشکی هیچ گونه مصاحبه ایی را قرار نداده است و کسب نمره قابل توجه در آزمون YOS کفایت خواهد کرد.

ظرفیت رشته پزشکی دانشگاه آنکارا ترکیه

دانشگاه ملی و دولتی ترکیه هر ساله 300 دانشجوی خروجی رشته پزشکی دارد که این آمار مجموع تعداد دانشجویان داخلی و بین المللی را نشان می دهد. به طور کلی ظرفیت این رشته هر ساله وابسته به آمار خروجی دانشجویان بین المللی متفاوت است اما شواهد نشان می دهد که این دانشگاه هر ساله 25 الی 30 نفر ظرفیت رشته پزشکی را به خود اختصاص داده است که البته قبولی این ظرفیت جهت تحصیل پزشکی در ترکیه در گرو پذیرش و کسب نمره قبولی در آزمون یوس است.

شهریه رشته پزشکی دانشگاه آنکارا

شهریه رشته پزشکی دانشگاه آنکارا هر ساله با افزایش رو به رو است اما به طور کلی هزینه یک سال تحصیل پزشکی دانشگاه آنکارا 3000 الی 4000 دلار آمریکایی در سال است. لازمه ورود و تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا پرداخت بهای 200 دلار به این دانشگاه در ترم اول است. دانشجویان پزشکی دانشگاه آنکارا علاوه بر شهریه نیازمند هزینه کتاب و غذا نیز هستند که به طور معمول هزینه این بخش حدود 200 دلار است ضمن اینکه دانشجویان پزشکی این دانشگاه می توانند به کمک کارت دانشجویی خود از تخفیف حمل و نقلی عمومی برخوردار باشند.

به طور کلی تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی نظیر دانشگاه آنکارا به مراتب مقرون به صرفه تر از موسسات آموزشی خصوصی کشور ترکیه است چرا که آن ها شهریه های سلیقه ایی و به مراتب سنگین تری دارند. دانشگاه آنکارا ترکیه به دانشجویان پزشکی خود به منظور امرار معاش و پرداخت هزینه شهریه اجازه 20 ساعت کار در هفته را خواهد داد مشروط بر اینکه کار دانشجو غیر دولتی و پاره وقت باشد.

شرایط لازم پذیرش برای تحصیل پزشکی دانشگاه آنکارا ترکیه

برای شرکت در آزمون تست یوس و قبولی و تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه آنکارا دانشجویان باید دارای مدارکی از قبیل دیپلم و ریز نمرات 4 ساله دبیرستان خود به زبان ترکی استانبولی و یا انگلیسی باشد. تحصیل پزشکی در دانشگاه آنکارا می تواند با دیپلم تجربی و یا ریاضی باشد گرچه شرط معدل برای قبولی در دانشگاه قید نشده است اما از آنجایی که دانشگاه آنکارا از جمله دانشگاه دولتی و مطرح کشور است لذا دارا بودن دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی با معدل بالا می تواند شانس قبولی شما را افزایش دهد. تحصیل پزشکی در ترکیه و دانشگاه آنکارا ترکیه وابسته به هیچ بازه سنی نیست.

 

گالری تصاویر دانشگاه

رشته های دیگر

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید

دوره نکته و تست و جمع بندی آزمون IMAT ایتالیا 2024

زیست شناسی | شیمی | ریاضی | فیزیک | هوش، منطق و اطلاعات

4 الی 5 روز در هفته

شروع کلاس ها:  کد 1: تیر 1403| کد 2: مرداد 1403

حضوری | آنلاین

_ دوره 100 ساعته در  1.5 ماه
_  مرور سریع مطالب و سرفصل ها
_ حل تست، تمرین و نکات کلیدی
_ تحلیل سوالات آیمت سال های اخیر
_  همراه با 3 آزمون شبیه ساز آیمت