آریا دانش | دوره های آمادگی آزمون های پزشکی اروپا

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

4.9/5 - (12 امتیاز)
موضوع: عمومی
کشور:ایتالیا
۱۴۰۰-۰۴-۳۱

رشته دندانپزشکی یکی از محبوبت‌ترین رشته‌های تحصیلی در میان رشته‌های دانشگاهی در حوزه علوم پزشکی است. کسب موقعیت اجتماعی و درآمد بالا از جمله مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در این رشته محسوب می‌شود. به دلیل پرمتقاضی بودن رشته دندانپزشکی رقابت زیادی برای ورود به این رشته در دانشگاه ها وجود دارد. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود تصمیم به مهاجرت تحصیلی می‌گیرند. ایتالیا مقصد بسیاری از این دانشجویان ایرانی است. در این مقاله درباره‌ مزایای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا، شرایط و مدارک لازم جهت تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا و هزینه‌ها و بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی ایتالیا صحبت خواهیم نمود.

دوره آزمون آیمت
تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

در این مطلب میخوانید

مزایای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

همانطور که گفته شد به دلیل محدودیت‌های دانشگاه‌های داخلی بسیاری از علاقه‌مندان به رشته دندانپزشکی برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود اقدام به کسب پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارجی می‌نمایند‌. دانشگاه‌های معتبر کشور ایتالیا را می‌توان از جمله پرطرفدارترین دانشگاه مقصد برای دانشجویان بین‌المللی و به ویژه دانشجویان ایرانی دانست. زیرا تحصیل در این کشور از مزایای زیادی برخوردار است. مهم‌ترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا عبارتند از:

 • هزینه مناسب تحصیل نسبت به سایر کشورها
 • معتبر بودن مدرک دانشگاه‌های ایتالیا در ایران
 • پذیرش نسبتا آسان در رشته دندانپزشکی در ایتالیا
 • شانس بالای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا
 • امکان اشتغال و دریافت اقامت دائم پس از فارغ‌التحصیلی
 • دریافت ویزای تحصیلی شینگن
 • کیفیت بالای زندگی در ایتالیا
 • امکان تحصیل به زبان ایتالیایی و زبان انگلیسی

تحصیل دندانپزشکی در کشور ایتالیا

شرایط تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

شرط اصلی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ایتالیا داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله است. یعنی متقاضی در ایران 12 سال تحصیلی را به پایان رسانده باشد و دیپلم و پیش دانشگاهی در رشته علوم تجربی و یا ریاضی و فیزیک کسب کرده باشد. همچنین برای کسب پذیرش دندانپزشکی در ایتالیا قبولی در آزمون آیمت ایتالیا ضروری است. با این وجود به دلیل وجود رقابت زیاد برای اخذ پذیرش رشته دندانپزشکی در ایتالیا ارائه مدرک زبان بین‌المللی از جمله مدرک آیلتس، تافل یا دولینگو از دانشجویان درخواست می شود.

مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

مدارک ضروری برای دریافت پذیرش رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا عبارتند از:

 • اصل و ترجمه رسمی گذرنامه معتبر
 • عکس زمینه سفید پاسپورتی
 • اصل و ترجمه رسمی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • اصل و ترجمه رسمی ریزنمرات
 • ارائه انگیزه‌نامه
 • مدرک قبولی در آزمون IMAT
 • مدرک زبان (آیلتس با حداقل نمره ۶ و تافل با حداقل نمره۷۸) برای تحصیل به زبان انگلیسی
 • مدرک زبان ایتالیایی معتبر برای متقاضیان تحصیل دندانپزشکی به این زبان (آزمون CILS یا CELI)

دندانپزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا شامل هزینه‌های زندگی روزمره دانشجویان از جمله تغذیه، مسکن، حمل و نقل، پوشاک و … و شهریه دانشگاه است. هزینه زندگی در شهرهای مختلف کشور ایتالیا متفاوت است. شهر میلان را می‌توان گران‌ترین و شهرهای ناپل و سیسیل را می‌توان ارزان‌ترین شهرها برای تحصیل در ایتالیا دانست. در شهر میلان متوسط هزینه‌های زندگی ماهانه در حدود ۷۰۰ یورو و در شهرهای ناپل و سیسیل این هزینه در حدود ۴۰۰ یورو است. شهریه دندانپزشکی ایتالیا بین 1000 تا 5000 یورو متغیر است. دانشگاه‌های دولتی کشور ایتالیا نسبت به دانشگاه‌های خصوصی در این کشور شهریه مناسب‌تری دارند.

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

بهترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان ایتالیایی شامل موارد زیر است:

 • دانشگاه ساپینزا: دانشگاه ساپینزا در شهر رم واقع شده است. این دانشگاه معتبر و قدیمی در رشته دندانپزشکی به زبان ایتالیایی اقدام به پذیرش دانشجویان بین‌المللی می‌نماید.
 • دانشگاه پادووا: دانشگاه واقع شده در شهر پادووا یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی به زبان ایتالیایی است. شهریه تحصیل در این دانشگاه(حدود ۳۰۰۰ یورو) علیرغم اعتبار زیاد مدرک آن بسیار مناسب است.
 • دانشگاه تورین: دانشگاه تورین یکی از ۵ دانشگاه برتر کشور ایتالیاست. پذیرش در رشته دندانپزشکی این دانشگاه مشروط به کسب نمره قبولی در آزمون ورودی است.
 • دانشگاه میلان: دانشگاه میلان بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه ایتالیا به شمار می‌رود. امکان اخذ پذیرش رشته دندانپزشکی به زبان ایتالیایی این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد.
 • داشگاه فلورانس: دانشگاه فلورانس در شهر فلورانس ایتالیا قرار دارد. در این دانشگاه بزرگ رشته‌های زیادی به زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی تدریس می‌شود. اما رشته دندانپزشکی در این دانشگاه تنها به زبان ایتالیایی ارائه می‌گردد.
این مطلب را از دست ندهید!  تحصیل در آمریکا در مقطع دبیرستان و اخذ دیپلم آمریکایی

مهاجرت تحصیلی

تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

امکان تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دانشجویان برای انتخاب کشور و دانشگاه مقصد است. زیرا یادگیری کامل و تسلط بر زبان ایتالیایی نیازمند صرف وقت و هزینه بسیاری است. دانشگاه سیهنا تنها دانشگاه در کشور ایتالیاست که امکان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی در آن وجود دارد. دانشگاه سیه‌نا واقع شده در شهر سیه‌نا و متشکل از ۱۴ دانشکده است. شهریه این دانشگاه برای تحصیل به زبان انگلیسی بین ۵۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو متغیر است. همچنین شانس دریافت بورسیه تحصیلی این دانشگاه برای تحصیل در رشته دندانپزشکی نیز وجود دارد. پذیرش در رشته دندانپزشکی دانشگاه سیه‌نا مستلزم قبولی در آزمون IMAT است. تحصیل دندانپزشکی در این دانشگاه ۵ ساله است. با مطالعه بهترین منابع آزمون IMAT شانس قبولی در این امتحان افزایش می یابد.

پذیرش رشته دندانپزشکی ایتالیا

موفقیت در اخذ پذیرش رشته دندانپزشکی در ایتالیا

انتخاب کشور و دانشگاه مناسب برای ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی نقش تعیین کننده‌ای در شانس موفقیت افراد برای دریافت پذیرش دانشگاه دارد‌. همچنین اطلاع دقیق و کامل از شرایط پذیرش دانشگاه‌های مقصد برای داشتن یک انتخاب مناسب ضروری است. به همین دلیل لازم است قبل از هرگونه اقدام برای دریافت پذیرش در رشته دندانپزشکی از مشاوره تخصصی کارشناسان در این زمینه بهره‌مند شوید. همچنین شرکت در کلاس های آمادگی آزمون آیمت ایتالیا شانس قبولی شما در آزمون‌های ورودی آیمت و قبولی در دانشگاه سیه نا افزایش خواهد داد‌.

سوالات متداول

آیا امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله. رشته دندانپزشکی به زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی در دانشگاه‌های معتبر این کشور ارائه می‌شود.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کشور ایتالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور ایتالیا بین 1000 تا ۵۰۰۰ یورو در سال است.

آیا با دیپلم غیرمرتبط (ریاضی و انسانی) نیز می‌توان در آزمون ورودی دندانپزشکی دانشگاه‌های ایتالیا شرکت کرد؟

بله. با داشتن مدرک ۱۲ ساله دیپلم، اعم از مرتبط و غیرمرتبط می‌توان در آزمون ورودی دندانپزشکی ایتالیا شرکت کرد.

آیا پذیرش در رشته دندانپزشکی در ایتالیا نیازمند شرایط سنی خاصی است؟

خیر. شرایط سنی از جمله شرایط اصلی پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا نیست.

آیا برای پذیرش در رشته دندانپزشکی ایتالیا شرط معدل وجود دارد؟

خیر. داشتن معدل بالا می‌تواند به عنوان یک امتیاز مثبت تلقی شود اما شرط اصلی برای پذیرش این دانشگاه‌ها قبولی در آزمون ورودی آن‌هاست.

آیا امکان دریافت بورسیه برای تحصیل دندانپزشکی در کشور ایتالیا وجود دارد؟

بله. در کشور ایتالیا بورسیه‌های متنوعی به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. دانشجویان ایرانی شانس زیادی برای دریافت بورسیه تحصیلی رشته دندانپزشکی در این کشور دارند.

آیا امکان کار در حین تحصیل در کشور ایتالیا وجود دارد؟

بله. معمولا به دانشجویان اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته داده می‌شود.

طول دوران تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا چقدر است؟

تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا 5 الی ۶ سال به طول می‌انجامد.

*

code

مشاوره رایگان مشاوره واتس اپمشاوره تلگرام تماس مستقیم

دوره آمادگی آزمون IMAT ایتالیا _ جامع 2

دروس تخصصی / همراه با مشاوره و آزمون های جامع
۳۵۰ ساعت آموزش | ۴.۵ ماهه
شروع از اول اردیبهشت
توضیحات بیشتر... مشاوره در واتس اپ مشاوره در تلگرام