021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
5/5 - (29 امتیاز)

راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا یا بورسیه استانی 2024

بورسیه تحصیلی ایتالیا

فهرست مطالب

کشور ایتالیا را می‌توان یکی از محبوب‌ترین کشور‌های اروپایی برای مهاجرت تحصیلی به شما آورد. دانشگاه‌های معتبر این کشور و شهریه‌های مناسب آن‌ها اصلی‌ترین علت محبوبیت این کشور اروپایی در بین دانشجویان است. از طرف دیگر شانس بالای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا که به بورسیه استانی ایتالیا نیز معروف است، را می‌توان عامل مهم دیگری برای محبوبیت این کشور به عنوان کشور مقصد تحصیل در میان ایرانیان دانست. در این مقاله اطلاعات جامعی را درباره‌ بورسیه تحصیلی ایتالیا با بورسیه استانی ایتالیا در اختیار علاقه‌مندان به تحصیل با کمترین هزینه در این کشور قرار خواهیم داد.

 

بورسیه تحصیلی ایتالیا چیست؟

بورسیه تحصیلی کمک هزینه تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی است که به دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشورها بر اساس شایستگی‌ها و یا نیازهای مالی آن‌ها اهدا می‌شود. بورسیه جهت تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف تحصیلی، از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان اعطا می‌‌گردد. بورسیه تحصیلی کشور ایتالیا انواع مختلفی دارد. برخی از مهم‌ترین انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا عبارتند از:

 1. بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا: بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا به دانشجویان بین‌المللی تعلق می‌گیرد که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های هنر و موسیقی را دارند. همچنین این بورسیه به دانشجویان مقطع دکتری در رشته‌های زبان و فرهنگ ایتالیایی و تحقیقات نیز اهدا می‌شود. بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا علاوه بر شهریه دانشگاه، شامل کمک هزینه زندگی و بیمه درمانی دانشجویان نیز هست.
 2. بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا: بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا، اعم از دولتی و خصوصی با هدف کمک به تحصیل دانشجویان بین‌المللی در این کشور اقدام به اهدای بورسیه تحصیلی به آنان می‌نمایند. برخی از جمله مهم‌ترین بورسیه‌های دانشگاهی می‌توان به بورسیه کمک هزینه دانشگاه بولونیا، بورسیه تحصیلی دانشگاه تورین و بورسیه تحصیلی دانشگاه پادوا اشاره کرد.

 

بورسیه استانی ایتالیا چیست؟

بورسیه استانی ایتالیا را می‌توان پرطرفدارترین بورسیه تحصیلی ایتالیا دانست. هر چند شرایط و هزینه های زندگی در ایتالیا مناسب است اما اخذ بورسیه تحصیلی استانی می تواند بسیار کمک کننده باشد. این بورسیه توسط دولت ایتالیا به دانشجویان کشورهای جهان سوم در مقاطع مختلف تحصیلی اعطا می‌شود. هدف از پرداخت بورسیه دولتی یا استانی کمک به تحصیل دانشجویان کشورهای کمتر توسعه یافته است‌. دانشجویانی که در این کشورها درآمد بالایی ندارند با استفاده از این بورسیه می‌توانند در دانشگاه‌های معتبر کشور ایتالیا تحصیل کنند.

دانشجویان ایرانی نیز امکان دریافت بورسیه استانی ایتالیا را دارند‌. این بورسیه بر اساس شرایط مالی دانشجو و یا درآمد خانواده او اعطا می‌شود. دانشجویان دریافت کننده بورسیه استانی ایتالیا از پرداخت شهریه دانشگاه معاف هستند یا تا 90 % تخفیف شهریه دریافت می‌کنند. بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا تنها بر اساس مدارک مالی به افراد پرداخت می‌شود. به همین دلیل دریافت این نوع بورسیه به رزومه خاصی احتیاج ندارد.

مبلغ بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا شامل مبلغ سالیانه حدود 7000 یورو وجه نقد و همچنین حدود 50 الی 90 % تخفیف برای خدمات سلف سرویس، خوابگاه و کارت تردد دانشجو است. در برخی از استان‌ها هزینه خوابگاه از 7000 یورو مبلغ بورسیه استانی کسر شده و مابقی وجه که در حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو است به دانشجو پرداخت می‌شود.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

شرایط دریافت بورسیه استانی ایتالیا

همانطور که گفته شد بورسیه استانی ایتالیا به دانشجویان کم بضاعت کشورهای در حال توسعه اهدا می‌شود. به همین دلیل شرط لازم و ضروری برای دریافت این بورسیه اثبات کم‌ توانی مالی دانشجو است‌. در صورتی که دانشجو ثابت کند درآمد خود یا فردی که تحت تکفل او قرار دارد سالانه کمتر از ده هزار یورو است یا در منزل اجاره‌ای سکونت دارد شانس دریافت این بورسیه را خواهد داشت‌. مزیت بزرگ بورسیه استانی ایتالیا بلاعوض بودن آن است. تنها وظیفه‌ای که دانشجویان دریافت کننده‌ این بورسیه تحصیلی دارند با موفقیت گذراندن تعداد واحد درسی مشخص در هر سال تحصیلی است. در صورت عدم موفقیت دانشجو در پاس کردن دروس، بورسیه سال تحصیلی آتی به او پرداخت نخواهد گرفت.

 • قدم اول برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا در رشته‌ها و مقاطع مختلف تحصیلی انتخاب دانشگاه مورد نظر جهت تحصیل است.
 • در مرحله بعد دانشجو باید مدارک لازم برای دریافت بورسیه استانی را ارائه دهد‌. بهره‌مندی از مشاوره تخصصی رایگان کارشناسان آریا دانش برای دریافت پذیرش تحصیلی و بورسیه استانی برای متقاضیان تحصیل در ایتالیا بسیار مفید خواهد بود.
 • هر استان محل دانشگاه مدارکی را اختصاص به خود برای ارائه بورسیه استانی درخواست می دهد. هر استان وب سایت اختصاصی خود را دارد و متقاضیان با مراجعه به وب سایت هر استان، می توانند مدارک مورد نیاز بورسیه را بررسی نمایند. هر متقاضی با توجه به دانشگاه مقصد خود باید مدارک مورد نیاز اداره بورسیه استانی آن دانشگاه ها آماده نماید.

یکی از پر مخاطبترین رشته ها برای اخذ بورسیه استانی ایتالیا، رشته های علوم پزشکی برای دانشجویان ایرانی علاقه مند به تحصیل در این کشور است.  علاقه مندان به تحصیل پزشکی در ایتالیا می‌توانند پس از موفقیت در آزمون آیمت ایتالیا که آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه‌های ایتالیا است، مسیر را برای موفقیت خود در اخذ پذیرش بورس استانی ایتالیا فراهم کنند.

 

بورسیه استانی ایتالیا برای رشته‌های علوم پزشکی

 

تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در ایتالیا طرفداران زیادی دارد. به دلیل محدودیت تحصیل در این رشته‌ها در کشور ایران سالانه دانشجویان ایرانی زیادی برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیایی می‌نمایند. اما برخی از دانشجویان به دلیل محدودیت‌های مالی و هزینه‌های گزاف تحصیل در دانشگاه‌های خارجی از هدف خود دست می‌کشند. کشور ایتالیا بهترین مقصد برای این دانشجویان به شمار می‌رود و می تواند گزینه مناسبی جهت تحصیل رایگان و ارزان پزشکی در اروپا باشد.

شرایط نسبتا آسان دریافت بورسیه ایتالیا برای دانشجویان ایرانی، بهترین دلیل برای انتخاب کشور ایتالیا برای تحصیل در رشته‌های پزشکی است. متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بدون شرط معدل و تنها با اثبات عدم تمکن مالی برای تحصیل در ایتالیا می‌توانند از مزایای این بورسیه تحصیلی بهره‌مند شوند. از راهکارهای موفقیت در آزمون ورودی پزشکی، شرکت در دوره آمادگی آزمون آیمت در ایران است.

مدارک مورد نیاز برای درخواست بورسیه استانی ایتالیا

مدارک لازم برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا تفاوت‌هایی دارد.

 1. ترجمه رسمی شناسنامه دانشجو و سرپرست او: برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا علاوه بر ترجمه رسمی شناسنامه فرد متقاضی به ترجمه شناسنامه سرپرست خانواده او نیز نیاز است. ترجمه رسمی مدارک باید دارای مهر رسمی دادگستری و وزارت امور خارجه باشد.
 2. اجاره نامه یا سند رسمی: ارائه ترجمه رسمی اجاره نامه یا سند رسمی ملک به نام سرپرست خانواده دانشجو الزامی است. برای درخواست بورسیه استانی ایتالیا در برخی استان ها مانند لاتزیو اجاره نامه پذیرفته نمی‌شود. در صورت عدم وجود سند ملکی به نام سرپرست خانواده دانشجو باید اقرار نامه ارائه شود. اقرارنامه مدرکی رسمی از اداره ثبت اسناد است که در آن عدم ثبت سند ملکی به نام سرپرست خانوار گواهی شده است.
 3. اقرار نامه محضری: از مدارک مهم جهت دریافت بورسیه استانی ایتالیا، اقرار نامه محضری است. در این اقرارنامه اطلاعات تمامی اعضای خانواده همراه با حیطه فعالیت و شغل آورده می شود.
 4. فیش حقوقی سرپرست خانواده: ترجمه فیش حقوقی سرپرست خانواده فرد متقاضی دیگر مدرک ضروری برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا است.
 5. ترجمه رسمی گواهی معادل یورویی از بانک مرکزی: در گواهی معادل یورویی مبلغ حقوق دانشجو و یا سرپرست او به یورو محاسبه و نوشته شده است.

 

زمان بندی ارائه مدارک بورسیه استانی ایتالیا

جهت دریافت بورسیه استانی ایتالیا، دانشگاه ها و ادرات بورسیه استانی معمولا از اردیبهشت ماه بندو (اطلاعیه و لیست مدارک مورد نیاز جهت دریافت بورسیه دولتی که توسط اداره بورسیه هر استان اعلام می شود) خود را اعلام می کنند. هر چند در بسیاری از موارد مدارک مورد نیاز در بسیاری از استان ها شباهت زیادی با یکدیگر دارد. متقاضیان تحصیل در ایتالیا باید براساس بندو استانی مدارک خود را آماده کرده و معمولا به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه نمایند. زمان های مهم ارائه مدارک و دریافت بورسیه استانی ایتالیا به شرح زیر است و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا باید به آن توجه نمایند:

 • اردیبهشت به بعد: اطلاع رسانی ادارات بورسیه استانی ایتالیا و ارائه بندو
 • تیر ماه به بعد: آپلود اولیه مدارک بورسیه استانی ایتالیا به شکل آنلاین در وبسایت های بورسیه استانی دانشگاه های ایتالیا
 • مهر به بعد: ارائه مدارک بورسیه استانی به اداره بورسیه به شکل حضوری پس از اخذ پذیرش دانشگاه، اخذ ویزا و حضور در ایتالیا
 • مهر الی بهمن: بررسی مدارک بورسیه استانی متقاضیان دریافت بورسیه توسط اداره بورسیه استانی و بدست آوردن شاخص ایزه برای هر متقاضی براساس مدارک ارائه شده مالی
 • بهمن: ارائه قسط اول بورسیه استانی به دانشجویان پذیرفته شده (انتهای ترم اول)
 • تیر: ارائه قسط دوم بورسیه استانی به دانشجویان پذیرفته شده ( انتهای ترم دوم)

مبلغ بورسیه استانی ایتالیا چه میزان است؟

در صورتی که یک دانشجو بتواند بورسیه استانی ایتالیا را دریافت نماید، حدود 9 الی 10 هزار یورو از هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا  برای او سالانه تامین می گردد. این مبلغ براساس شاخص ایزه هر دانشجو متغییر است. همچنین این مبلغ به شکل نقدی (مبلغ دریافتی پایان هر ترم تحصیلی) و غیر نقدی (تخفیف در شهریه، غذا و خوابگاه) می باشد. حدود 7 هزار یورو از مبلغ قید شده در بالا به شکل نقدی و ما بقی به شکل تخفیف و غیر مستقیم به دانشجو پرداخت می شود.

با توجه به اینکه هزینه های سالیانه تحصیل و زندگی در ایتالیا بدون دریافت بورسیه در رشته های پزشکی بین 11 الی 12 هزار یورو است، زمانی که دانشجو بتواند بورسیه تحصیلی ایتالیا را دریافت نمایند، حدود 70 الی 80 درصد از هزینه های سالیانه او توسط بورسیه استانی تامین می شود و صرفا سالیانه بین 1 الی 3 هزار یورو باید توسط خانواده تامین شود.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

سخن آخر

انتخاب دانشگاه مناسب و دریافت پذیرش از آن یکی از دشواری‌های مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود. برای طی این مسیر با موفقیت می‌توان از کارشناسان این امر کمک گرفت. کارشناسان آریا دانش آماده ارائه انواع خدمات تخصصی رایگان در زمینه مهاجرت تحصیلی و دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا هستند. برای دریافت مشاوره کافیست درخواست مشاوره رایگان آریا دانش را تکمیل نموده و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

 

سوالات متداول

 

 1. آیا برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا شرط معدل وجود دارد؟

خیر. دریافت بورسیه استانی ایتالیا به رزومه علمی پژوهشی خاصی نیاز ندارد و تنها بر اساس شرایط مالی افراد به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

 1. بورسیه استانی ایتالیا در چه مقاطعی اهدا می‌شود؟

بورسیه استانی ایتالیا در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری به افراد اهدا می‌شود. هر دانشجو برای هر یک از مقاطع تحصیلی می‌تواند یک بار بورسیه استانی دریافت کند.

 1. بورسیه استانی ایتالیا مربوط به چه رشته‌هایی است؟

بورسیه استانی ایتالیا به کلیه رشته‌های تحصیلی از جمله رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی تعلق می‌گیرد.

 1. نحوه پرداخت بورسیه تحصیلی استانی به دانشجویان به چه شکل است؟

بورسیه استانی ایتالیا در دو قسط به دانشجویان پرداخت می‌شود. قسط اول یک ماه پس از اعلام نتیجه موافقت با درخواست بورسیه و قسط دوم پس از ترم دوم پرداخت می‌شود‌‌. مبلغ بورسیه دولتی ایتالیا به حساب دانشجو واریز می‌شود و یا به صورت کارت اعتباری به او داده می‌شود.

 1. شانس دانشجویان ایرانی برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا چقدر است؟

تقریبا همه‌ی دانشجویان ایرانی دارای شرایط دریافت این بورسیه هستند و شانس بالایی دارند‌.

 1. آیا انتخاب زبان تحصیل در شانس دریافت بورسیه ایتالیا موثر است؟

خیر‌. شرایط دریافت بورسیه ایتالیا برای متقاضیان تحصیل به زبان ایتالیایی و انگلیسی کاملا یکسان است.

 1. مبلغ بورسیه استانی ایتالیا سالیانه چه میزان است؟

سقف مبلغ بورسیه دولتی ایتالیا به شکل نقدی 7000 یورو سالیانه است. همچنین دانشجویان علاوه بر این مبلغ تخفیف هایی در بخش خوابگاه، شهریه دانشگاه و کارت غذا دریافت می کنند.

مطالب مرتبط

پرسش و پاسخ

۸ پاسخ

 1. SAMA گفت:

  برای بورسیه استانی فرقی داره که از دانشگاه های خصوصی یا دولتی پذیرش بگیریم؟ یعنی میتونیم از دانشگاه های خصوصی هم پذیرش بگیریم و با بورسیه استانی شهریه اش صفر بشه؟

  1. مشاور آریا دانش گفت:

   سلام. بورسیه استانی ایتالیا برای دانشگاه های دولتی هست و نه خصوصی.

 2. علی گفت:

  سلام
  من پدرم کارش آزاده و فیش حقوقی نداره و اینکه مبلغ ۱۰۰۰۰ یورو خیلی زیاده. راه حل دیگه ای برای بورس شد نیس؟

  1. مشاور آریا دانش گفت:

   سلام. برای گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا میتونید از اتحادیه ای که پدرتون در اون مشغول هستند، فیش حقوقی بگیرید و ببرید بانک مرکزی برای معادل یورویی.

 3. Sina گفت:

  کسایی که بورسیه دریافت میکنن در تمام سالهای تحصیل از تخفیف شهریه دانشگاه بهره مند میشن؟

  1. مشاور آریا دانش گفت:

   سلام. وقت بخیر. در صورتی که معدلتون بالا باشه و واحداتون رو پاس کنید بله امکان تمدید بورسیه استانی ایتالیا هست. هر دانشگاه شرایط خاص خودش رو داره.

   1. نگین گفت:

    ببخشید یعنی ممکنه وسط دوره تحصیل پزشکی ایتالیا بورسیه رو قطع کنند؟؟

    1. مشاور آریا دانش گفت:

     با سلام. گرفتن بورسیه استانی ایتالیا در سال اول نیازمند ارائه مدارک مورد نیاز اداره بورسیه محل دانشگاه است. برای سال دوم به بعد اخذ نمرات بالا و پاس کردن دروس با نمره مناسب و همچنین ارائه برخی مدارک مورد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید