آریا دانش | دوره های آمادگی آزمون های پزشکی اروپا

راهنمای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا (بورسیه استانی ایتالیا)

5/5 - (27 امتیاز)
موضوع: عمومی
کشور:ایتالیا
۱۴۰۰-۰۴-۱۹

کشور ایتالیا را می‌توان یکی از محبوب‌ترین کشور‌های اروپایی برای مهاجرت تحصیلی به شما آورد. دانشگاه‌های معتبر این کشور و شهریه‌های مناسب آن‌ها اصلی‌ترین علت محبوبیت این کشور اروپایی در بین دانشجویان است. از طرف دیگر شانس بالای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا که به بورسیه استانی ایتالیا نیز معروف است، را می‌توان عامل مهم دیگری برای محبوبیت این کشور به عنوان کشور مقصد تحصیل در میان ایرانیان دانست. در این مقاله اطلاعات جامعی را درباره‌ بورسیه تحصیلی ایتالیا در اختیار علاقه‌مندان به تحصیل با کمترین هزینه در این کشور قرار خواهیم داد.

دوره آزمون آیمت
بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا چیست؟

بورسیه تحصیلی کمک هزینه تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی است که به دانشجویان متقاضی تحصیل در این کشورها بر اساس شایستگی‌ها و یا نیازهای مالی آن‌ها اهدا می شود. بورسیه تحصیلی کشور ایتالیا در مقاطع مختلف تحصیلی، از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به دانشجویان اعطا می‌‌گردد. این بورسیه تحصیلی انواع مختلفی دارد.

مهم‌ترین انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا :

 1. بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا: بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا به دانشجویان بین‌المللی تعلق می گیرد که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های هنر و موسیقی را دارند. همچنین این بورسیه به دانشجویان مقطع دکتری در رشته‌های زبان و فرهنگ ایتالیایی و تحقیقات نیز اهدا می‌شود. بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا علاوه بر شهریه دانشگاه، شامل کمک هزینه زندگی و بیمه درمانی دانشجویان نیز هست.
 2. بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های ایتالیا: بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا، اعم از دولتی و خصوصی با هدف کمک به تحصیل دانشجویان بین‌المللی در این کشور اقدام به اهدای بورسیه تحصیلی به آنان می‌نمایند. برخی از جمله مهم‌ترین بورسیه‌های دانشگاهی می‌توان به بورسیه کمک هزینه دانشگاه بولونیا، بورسیه تحصیلی دانشگاه تورین و بورسیه تحصیلی دانشگاه پادوا اشاره کرد.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا چیست؟

بورسیه استانی ایتالیا را می‌توان پرطرفدارترین بورسیه تحصیلی دانست. هر چند شرایط و هزینه های زندگی در ایتالیا مناسب است اما اخذ بورسیه تحصیلی استانی می تواند بسیار کمک کننده باشد. این بورسیه توسط دولت ایتالیا به دانشجویان کشورهای جهان سوم در مقاطع مختلف تحصیلی اعطا می‌شود. هدف از پرداخت بورسیه دولتی یا استانی کمک به تحصیل دانشجویان کشورهای کمتر توسعه یافته است‌. دانشجویانی که در این کشورها درآمد بالایی ندارند با استفاده از این بورسیه می‌توانند در دانشگاه‌های معتبر کشور ایتالیا تحصیل کنند. دانشجویان ایرانی نیز امکان دریافت بورسیه تحصیلی استانی را دارند‌. این بورسیه بر اساس شرایط مالی دانشجو و یا درآمد خانواده او اعطا می‌شود.

دانشجویان دریافت کننده بورسیه تحصیلی از پرداخت شهریه دانشگاه معاف هستند یا تا 90 % تخفیف شهریه دریافت می کنند. این بورسیه تحصیلی تنها بر اساس مدارک مالی به افراد پرداخت می‌شود. به همین دلیل دریافت این نوع بورسیه به رزومه خاصی احتیاج ندارد. مبلغ بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا شامل ۵۲۰۰ یورو وجه نقد و همچنین ۷۰ % تخفیف برای خدمات سلف سرویس، خوابگاه و کارت تردد دانشجو است. در برخی از استان‌ها هزینه خوابگاه از ۵۲۰۰ یورو مبلغ بورسیه استانی کسر شده و مابقی وجه که در حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو است به دانشجو پرداخت می‌شود.

بورسیه استانی ایتالیا

شرایط دریافت بورسیه استانی ایتالیا

همانطور که گفته شد بورسیه استانی ایتالیا به دانشجویان کم بضاعت کشورهای در حال توسعه اهدا می‌شود. به همین دلیل شرط لازم و ضروری برای دریافت این بورسیه اثبات کم‌ توانی مالی دانشجو است‌. در صورتی که دانشجو ثابت کند درآمد خود یا فردی که تحت تکفل او قرار دارد سالانه کمتر از ده هزار یورو است یا در منزل اجاره‌ای سکونت دارد شانس دریافت این بورسیه را خواهد داشت‌. مزیت بزرگ بورسیه دولتی ایتالیا بلاعوض بودن آن است. تنها وظیفه‌ای که دانشجویان دریافت کننده‌ این بورسیه تحصیلی دارند با موفقیت گذراندن تعداد واحد درسی مشخص در هر سال تحصیلی است. در صورت عدم موفقیت دانشجو در پاس کردن دروس، بورسیه سال تحصیلی آتی به او پرداخت نخواهد گرفت.

قدم اول برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا در رشته‌ها و مقاطع مختلف تحصیلی دریافت پذیرش قطعی یکی از دانشگاه‌های ایتالیا است. در مرحله بعد دانشجو باید مدارک لازم برای دریافت بورسیه استانی را ارائه دهد‌. بهره‌مندی از مشاوره تخصصی رایگان کارشناسان آریا ویزا برای دریافت پذیرش تحصیلی و بورسیه استانی برای متقاضیان تحصیل در ایتالیا بسیار مفید خواهد بود.

این مطلب را از دست ندهید!  تحصیل در کرواسی 2021

علاقه مندان به تحصیل پزشکی در ایتالیا می توانند پس از موفقیت در آزمون آیمت که به عنوان آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا است، مسیر را برای موفقیت خود در اخذ پذیرش بورس تحصیلی ایتالیا فراهم کنند.

بورسیه تحصیلی استانی برای رشته‌های پزشکی

تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در ایتالیا طرفداران زیادی دارد. به دلیل محدودیت تحصیل در این رشته‌ها در کشور ایران سالانه دانشجویان ایرانی زیادی برای تحصیل در رشته مورد علاقه خود اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیایی می‌نمایند. اما برخی از دانشجویان به دلیل محدودیت‌های مالی و هزینه‌های گزاف تحصیل در دانشگاه‌های خارجی از هدف خود دست می‌کشند. کشور ایتالیا بهترین مقصد برای این دانشجویان به شمار می‌رود و می تواند گزینه مناسبی جهت تحصیل رایگان و ارزان پزشکی در اروپا باشد.

شرایط نسبتا آسان دریافت بورس تحصیلی ایتالیا برای دانشجویان ایرانی، بهترین دلیل برای انتخاب کشور ایتالیا برای تحصیل در رشته‌های پزشکی است. متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی بدون شرط معدل و تنها با اثبات عدم تمکن مالی برای تحصیل در ایتالیا می‌توانند از مزایای این بورس تحصیلی ایتالیا بهره‌مند شوند. از راهکارهای موفقیت در آزمون ورودی پزشکی، شرکت در کلاس آمادگی آزمون آیمت ایتالیا است.

بورسیه ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای درخواست بورسیه استانی ایتالیا

مدارک لازم برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا تفاوت‌هایی دارد.

 1. ترجمه رسمی شناسنامه دانشجو و سرپرست او: برای دریافت بورس تحصیلی ایتالیا علاوه بر ترجمه رسمی شناسنامه فرد متقاضی به ترجمه شناسنامه سرپرست خانواده او نیز نیاز است. ترجمه رسمی مدارک باید دارای مهر رسمی دادگستری و وزارت امور خارجه باشد.
 2. اجاره نامه یا سند رسمی: ارائه ترجمه رسمی اجاره نامه یا سند رسمی ملک به نام سرپرست خانواده دانشجو الزامی است. برای درخواست بورسیه استانی ایتالیا در برخی استان ها مانند لاتزیو اجاره نامه پذیرفته نمی‌شود. در صورت عدم وجود سند ملکی به نام سرپرست خانواده دانشجو باید اقرار نامه ارائه شود. اقرارنامه مدرکی رسمی از اداره ثبت اسناد است که در آن عدم ثبت سند ملکی به نام سرپرست خانوار گواهی شده است.
 3. فیش حقوقی سرپرست خانواده: ترجمه فیش حقوقی سرپرست خانواده فرد متقاضی دیگر مدرک ضروری برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا است.
 4. ترجمه رسمی گواهی معادل یورویی از بانک مرکزی: در گواهی معادل یورویی مبلغ حقوق دانشجو و یا سرپرست او به یورو محاسبه و نوشته شده است.
بورسیه تحصیلی استانی

سوالات متداول

سقف درآمدی دانشجو برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا چقدر است؟

مبلغ ۱۰۰۰۰ یورو. اما افراد با درآمد بالاتر نیز می‌توانند برای این بورسیه درخواست بدهند‌.

آیا برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا شرط معدل وجود دارد؟

خیر. دریافت بورسیه استانی ایتالیا به رزومه علمی پژوهشی خاصی نیاز ندارد و تنها بر اساس شرایط مالی افراد به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

بورسیه تحصیلی استانی ایتالیا در چه مقاطعی اهدا می‌شود؟

این بورسیه در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری به افراد اهدا می‌شود. هر دانشجو برای هر یک از مقاطع تحصیلی می‌تواند یک بار بورسیه استانی دریافت کند.

بورسیه استانی مربوط به چه رشته‌هایی است؟

بورسیه استانی ایتالیا به کلیه رشته‌های تحصیلی تعلق می‌گیرد.

نحوه پرداخت بورسیه تحصیلی استانی به دانشجویان به چه شکل است؟

بورسیه استانی کشور ایتالیا در دو قسط به دانشجویان پرداخت می‌شود. قسط اول یک ماه پس از اعلام نتیجه موافقت با درخواست بورسیه و قسط دوم پس از ترم دوم پرداخت می‌شود‌‌. مبلغ بورسیه دولتی ایتالیا به حساب دانشجو واریز می‌شود و یا به صورت کارت اعتباری به او داده می‌شود.

شانس دانشجویان ایرانی برای دریافت بورسیه ایتالیا چقدر است؟

تقریبا همه‌ی دانشجویان ایرانی دارای شرایط دریافت این بورسیه هستند و شانس بالایی دارند‌.

آیا انتخاب زبان تحصیل در شانس دریافت بورسیه ایتالیا موثر است؟

خیر‌. شرایط دریافت بورسیه ایتالیا برای متقاضیان تحصیل به زبان ایتالیایی و انگلیسی کاملا یکسان است.

۸ دیدگاه
 • برای بورسیه استانی فرقی داره که از دانشگاه های خصوصی یا دولتی پذیرش بگیریم؟ یعنی میتونیم از دانشگاه های خصوصی هم پذیرش بگیریم و با بورسیه استانی شهریه اش صفر بشه؟

 • سلام
  من پدرم کارش آزاده و فیش حقوقی نداره و اینکه مبلغ ۱۰۰۰۰ یورو خیلی زیاده. راه حل دیگه ای برای بورس شد نیس؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۱۱-۰۶ در ۸:۴۸ ب.ظ

   سلام. برای گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا میتونید از اتحادیه ای که پدرتون در اون مشغول هستند، فیش حقوقی بگیرید و ببرید بانک مرکزی برای معادل یورویی.

 • کسایی که بورسیه دریافت میکنن در تمام سالهای تحصیل از تخفیف شهریه دانشگاه بهره مند میشن؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۲-۰۵ در ۱۰:۰۶ ق.ظ

   سلام. وقت بخیر. در صورتی که معدلتون بالا باشه و واحداتون رو پاس کنید بله امکان تمدید بورسیه استانی ایتالیا هست. هر دانشگاه شرایط خاص خودش رو داره.

   • ببخشید یعنی ممکنه وسط دوره تحصیل پزشکی ایتالیا بورسیه رو قطع کنند؟؟

    • مشاور آریا دانش ۱۴۰۲-۰۲-۱۷ در ۶:۳۲ ق.ظ

     با سلام. گرفتن بورسیه استانی ایتالیا در سال اول نیازمند ارائه مدارک مورد نیاز اداره بورسیه محل دانشگاه است. برای سال دوم به بعد اخذ نمرات بالا و پاس کردن دروس با نمره مناسب و همچنین ارائه برخی مدارک مورد نیاز است.

*

code

مشاوره رایگان مشاوره واتس اپمشاوره تلگرام تماس مستقیم

دوره آمادگی آزمون IMAT ایتالیا _ جامع 2

دروس تخصصی / همراه با مشاوره و آزمون های جامع
۳۵۰ ساعت آموزش | ۴.۵ ماهه
شروع از اول اردیبهشت
توضیحات بیشتر... مشاوره در واتس اپ مشاوره در تلگرام