آریا دانش | دوره های آمادگی آزمون های پزشکی اروپا

دوره آزمون آیمت

شرایط و هزینه زندگی در ایتالیا – 2020

4.8/5 - (23 امتیاز)

بخش اول: آشنایی با کشور ایتالیا

مساحت و ساختار جمعیت ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب اروپاست که از شبه جزیره ایتالیا و جزایر سیسیل و ساردنیا تشکیل شده است. این کشور 301.340 کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن حدود 61 میلیون نفر است. ایتالیا از اعضای اصلی اتحادیه اروپا، ناتو، سازمان ملل متحد، گروه هفت، گروه هشت و گروه بیست است و همچنین از لحاظ جذب توریست و گردشگری مقام پنجم را در دنیا دارد. این کشور از شمال با سوئیس و اتریش، از شمال غرب با فرانسه و از شمال شرق با اسلوانی هم مرز بوده و به خاطر شکل نقشه اش، به کشور چکمه معروف است.

کشور ایتالیا 8094 شهرستان، 110 استان و 20 ناحیۀ اصلی و بزرگ دارد که از جمله آن ها ساردنیا، کامپانیا، توسکانا، ونتوو، پیه مونته، سیشیلیا، و لومباردیا است. از شهرهای مهم ایتالیا نیز میتوان از رم، میلان، ونیز، ناپل، ورونا، تورینو، فلورانس، پادوا، بلونیا، جنوا و پروجا نام برد.

واحد پول ایتالیا

در گذشته واحد پول کشور ایتالیا لیره بوده است، ولی از سال 2002 یورو جایگزین این واحد پولی شد. شایان ذکر است که در ایتالیا اکثر افراد تمایل دارند از پول نقد به جای کارت های اعتباری استفاده کنند. بنابراین در نظر داشته باشید هنگام سفر به ایتالیا برای یک روزتان به اندازه‌ی کافی پول نقد داشته باشید.

زبان رسمی ایتالیا

زبان رسمی این کشور ایتالیایی است که از زبان توسکانا ریشه گرفته و به مرور زمان تبدیل به زبان ایتالیایی امروزی شده است. قابل ذکر است هر منطقه در ایتالیا گویش محلی خود را دارد که طبق آخرین آمار 44% بطور مطلق ایتالیایی حرف می زنند و 51% ایتالیایی را به همراه لهجه محلی حرف می زنند و 15% فقط به زبان محلی صحبت می کنند.

از طرف دیگر در بخش های از کشور به دلیل هم مرز بودن با اتریش زبان آلمانی رواج دارد، در بخش هایی به خاطر هم مرز بودن با فرانسه مردم به این زبان صحبت می کنند و در قسمت هایی هم به دلیل هم مرزی با کشور اسلوونی مردم با این زبان آشنا هستند.

نقشه ایتالیا

شهرهای مهم ایتالیا

از نظر تقسیمات کشوری، ایتالیا به ۲۰ ناحیه تقسیم شده است و همچنین دو کشور کوچک و مستقل واتیکان و سن مارینو در این کشور قرار دارند. پایتخت کشور ایتالیا، شهر رم می باشد که پرجمعیت ترین شهر این کشور است. در این قسمت با شهرهای مهم کشور ایتالیا آشنا می شویم.

رم

شهر رم پایتخت کشور ایتالیا است. این شهر بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ایتالیا و همچنین مرکز ناحیه لاتزیو است. مقر اصلی سازمان جهانی غذا و کشاورزی در شهر رم  قرار دارد. کشور مستقل واتیکان که کوچکترین کشور جهان محسوب می شود نیز در داخل شهر رم محصور شده است.

میلان

شهر میلان دومین شهر پرجمعیت ایتالیا و مرکز ناحیه لومباردی در شمال این کشور است. این شهر مرکز مد و فشن در ایتالیا و قطب بانکداری و خدمات مالی ایتالیا است و همچنین بورس ایتالیا در آن قرار دارد.

ناپل

شهر ناپل با حدود یک میلیون نفر جمعیت، سومین شهر بزرگ ایتالیاست. این شهر مرکز ناحیه کامپانیا و استان ناپل و در واقع مرکز اقتصادی و فرهنگی جنوب ایتالیا می باشد.

تورین

شهر تورین در شمال غربی ایتالیا  قرار دارد و مرکز استان پیه مونته است. شهر تورین اولین پایتخت ایتالیا در فاصله سالهای ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ است. تورین از لحاظ جمعیتی چهارمین و از لحاظ اقتصادی سومین شهر مهم کشور ایتالیا است.

ونیز

شهر ونیز جزیره‌ای در شمال ایتالیا است و در خلیجی از تالاب ونتزیا در نزدیکی دریای آدریاتیک قرار گرفته‌ است. این شهر به صورت جزیره‌ هایی کوچک است که جزیره ‌ها به وسیله کانال ‌هایی از هم جدا شده ‌اند و مردم با قایق در شهر تردد می کنند. شهر ونیز یکی از شهرهای گردشگرپذیر جهان است و سالانه میلیون ‌ها گردشگر به این شهر سفر می کنند.

جنوا

شهر جنوا در شمال غرب ایتالیا و در ناحیه لیگوریا قرار دارد. این شهر کنار یک لنگرگاه طبیعی و در پای گذرگاهی در غرب رشته کوه های آپنینه واقع شده است. جنوا همچنین مرکز تجاری صنایع سنگین پیه دمونت و لومباردی و یکی از مناطق غنی  کشاورزی در شمال ایتالیا و اروپای مرکزی است.

فلورانس

شهر فلورانس یکی از شهرهای تاریخی در کشور ایتالیا و پایتخت ناحیه توسکانی است. این شهر پرجمعیت ‌ترین شهر توسکانی محسوب می شود. فلورانس از کانون‌های مالی و بازرگانی اروپای سده ‌های میانه و از ثروتمندترین شهرهای دوران خود بود. قابل ذکر است این شهر را خاستگاه رنسانس ایتالیایی به ‌شمار می آورند.

آب و هوا و اقلیم

آب و هوای کشور ایتالیا، معتدل مدیترانه ای است و از بالا به پایین کشور در طول سال متفاوت است. به علاوه، با خطوط ساحلی طولانی و کوه ها، همانطور که از شهری به شهر دیگر می روید  دما می تواند در عرض چند دقیقه تغییر یابد. به طور کلی ایتالیا دارای آب و هوای بسیار متنوع است و درجه حرارت تابستان و زمستان در سراسر کشور از آلپ در شمال تا آب و هوای مدیترانه ای جنوب متفاوت است.

معماری شهری، طبیعت و جاذبه های گردشگری

ایتالیا به دلیل قرارگیری در میان آبهای مدیترانه مکانی مناسب برای گردش و تفریح است و از سوی دیگر به خاطر وجود بناهای تاریخی و سازه هایی با معماری‌های خاص کشوری فوق العاده است. در ادامه با تعدادی از مکان های دیدنی برتر در ایتالیا آشنا می شویم:

 • کلوسئوم Colosseum (آمفی تئاتر بزرگی که توسط امپراطوری روم ساخته شده است)
 • کانال های ونیز  Venice Canals
 • خرابه هایشهر پمپئی  Pompeii
 • برج کج پیزا   Leaning Tower of Pisa
 • دریاچه کومو   Lake Como
 • ساحل آمالفی   Amalfi Coast
 • کلیسای سانتا ماریا دل فیوره فلورانس Florence Duomo Santa Maria del Fiore
 • پنج سرزمین  Cinque Terre (پنج روستای ساحلی با صخره های شیب دار و تپه)
 • شهر واتیکان   Vatican City
 • رومن فروم Roman Forum(میدانی که مرکز بازرگانی، سیاسی و مذهبی رم باستان بوده است)

 1-7- شرایط مذهبی

اصلی‌ترین مذهب در کشور ایتالیا، کاتولیک رومی است. چرا که شهر واتیکان قطب این مذهب و محل زندگی پاپ، درست در قلب شهر رم قرار گرفته است. گرچه اکثریت در این کشور با مسیحیت کاتولیک است، ولی پروتستان ‌ها، یهودی‌ ها و مسلمانان که اکثرا مهاجر هستند نیز در این کشور زندگی می‌کنند.

کشور ایتالیا

 

بخش دوم: شرایط اقتصاد و کار در ایتالیا

کار کردن یکی از راه های ساده برای اخذ ویزا، اقامت و زندگی در ایتالیا می باشد. از آن جایی که این کشور جزو اتحادیه اروپاست، اگر بتوانید در یکی از فرصت های شغلی ایتالیا مشغول به کار شوید می توانید از امتیازات اتحادیه اروپا نیز بهره مند گردید.

برای کار در ایتالیا به روش های مختلف می توان اقدام کرد. مهم ترین این روش ها به شرح زیر است.

 • یافتن شغل مناسب با مهارت و تخصص خود از طریق آگهی های روزنامه، مطالعه فایل مشاغل ایتالیا در وزارت کار این کشور و یا مراجعه به وبسایت های مراکز کاریابی در این کشور.
 • اقدام به کار در ایتالیا از طریق ثبت شرکت برای افرادی که از تمکن مالی برخوردار هستند و یا به عنوان یک سهام دار و سرمایه گذار قصد دارند در این کشور کار کنند.
 • امکان کار در ایتالیا از طریق ویزای تحصیلی.

از طرف دیگر، برخی از مهم ترین مشاغلی را که در ایتالیا می توانید در آن ها مشغول به کار شوید در حوزه های آموزش زبان انگلیسی، آموزش در مدارس و مؤسسات دانشگاهی، پرستاری، پزشکی، مهندسی، حوزه گردشگری و توریستی، هتلداری، تأسیس رستوران، مراکز تفریحی و سرگرمی است.

همچنین از آن جایی که کشور ایتالیا از نظر صنعت در رتبه هشتم جهان قرار دارد، فهرست مشاغلی که می توانید برای کار در ایتالیا از میان آن ها انتخاب کنید، متنوع هستند. به طور کلی صنایع پر رونق این کشور شامل صنایع شیمیایی، سرامیک، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی، فلزات، پارچه و نساجی، توریسم و گردشگری، صنایع غذایی و مُد می باشند. طبق آخرین آمارها، بیشتری فرصت های شغلی کار در ایتالیا به حوزه آموزش اختصاص دارد. بهداشت فردی و محیط زیست نیز دومین حوزه های پرطرفدار در این کشور هستند. برخی از صنایع این کشور مانند صنایع فلزی، فرصت های شغلی محدودتری دارند.

بخش سوم: هزینه زندگی در ایتالیا

کشور ایتالیا از لحاظ اقتصادی به دو قسمت تقسیم می شود. اقتصاد در شمال این کشور رو به رشد است و اغلب، شرکت های خصوصی در این قسمت فعال هستند. ولی اقتصاد در قسمت جنوب ایتالیا بیشتر بر مبنای بخش کشاورزی است. همچنین این کشور در زمینه صادرات نیز فعالیت هایی دارد. گرچه ایتالیا از لحاظ اقتصادی چندان قوی نیست، بسیاری از افراد به دلیل جاذبه های توریستی این کشور و سطح بالای علمی و رنکینگ بالای دانشگاه ها، زندگی در ایتالیا را انتخاب می کنند. واحد پول در ایتالیا همچون سایر کشورهای اروپایی، یورو است. میانگین هزینه زندگی در ایتالیا نیز به صورت ماهانه معمولا بین 700 تا 800 یورو متغیر است.

البته کیفیت و هزینه زندگی در ایتالیا برای هر شخص بسته به سبک زندگی او کاملا متفاوت است. این که فرد در چه منطقه و یا چه ساختمانی زندگی کند هزینه های متفاوتی را خواهد داشت ولی به طور متوسط هزینه های اقامت در خوابگاه های دانشجویی حدودا ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو در ماه است. قطعا مصرف غذایی هر شخص با شخص دیگر نیز متفاوت است ولی به طور متوسط و بر اساس آماری که دانشجویان ایرانی طی نظرسنجی ها اعلام کرده اند حدودا 200 تا 250 یورو می تواند در ماه برای هزینه های مواد غذایی کافی باشد.

تحصیل در ایتالیا

بخش چهارم:  شرایط تحصیل در ایتالیا

ایتالیا از نظر سهولت برای ورود دانشجویان، سومین کشور دنیا و اولین کشور در اروپا است. در ایتالیا دانشگاه ‌های ممتاز و دولتی بی نظیری با رتبه‌ های جهانی بسیار مناسب بر اساس آخرین رتبه بندی QS وجود دارند.

تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی و یا به زبان انگلیسی میسر است. از جمله دانشگاه های ممتاز ایتالیا از نظر رنک علمی دانشگاه های میلان، پاددوا، بولونیا، ساپینزا و پلی تکنیک میلان هستند. شرایط و هزینه های ادامه تحصیل و زندگی در ایتالیا نیز به شرایط هر فرد بستگی دارد. ولی به طور کلی ایتالیا به نسبت سایر کشورهای اروپایی یکی از راحت ترین فرآیندهای پذیرش و جذب دانشجو را دارد.

از بین رشته های تحصیلی، معروفترین رشته هایی که در کشور ایتالیا تدریس می شود و مورد اهمیت ویژه ای قرار دارد، رشته های هنر و معماری، انوع رشته های علوم پزشکی، انواع رشته های مهندسی، رشته های تاریخ و باستان شناسی و علوم اجتماعی است. به این معنا که از گروه رشته های ریاضی و علوم انسانی در کشور ایتالیا امکان تحصیل به صورت ویژه وجود دارد که البته رشته های تجربی و علوم پزشکی نیز، رنک های علمی مخصوص به خود را دارند.

 

بخش پنجم: وضعیت بهداشت و درمان ایتالیا

سیستم بهداشت کشور ایتالیا همگانی است و بودجه آن از محل مالیات‌ ها تامین می‌شود. با وجودی که تعیین بسته‌ های خدمات حداقلی شامل خدمات بیمارستانی و پزشکی و نیز برخی از داروهای تجویزی و همچنین توزیع درآمدهای مالیاتی برعهده حکومت مرکزی است، اما مسئولیت سازماندهی و ارائه خدمات بهداشتی برعهده فرمانداری ‌های مناطق بیست‌گانه ایتالیا است.

فرمانداری منطقه‌ای برای ایفای این نقش تا حدی استقلال دارند و می‌توانند درجات مختلفی از مسوولیت را به دوش مراجع درمانی محلی بیندازند. اغلب پزشکان عمومی به ‌طور فردی فعالیت می‌کنند و دستمزد آن ها بر اساس هزینه خدمات و گاهی با توجه به کیفیت کار آنها پرداخت می شود. تنظیم این دستمزدها تحت قراردادهای ملی و توافق ‌نامه‌های منطقه‌ای صورت می ‌پذیرد. متخصصان سیار نیز عموما بر اساس هزینه خدمات ارائه ‌شده حقوق می‌ گیرند و پزشکان بیمارستان ‌ها کارمندانی با حقوق ماهانه هستند.

قابل ذکر است که یکی از دغدغه‌های بزرگ سیاست‌ گذاران نابرابری خدمات بین منطقه‌ ها می باشد؛ زیرا مناطق جنوبی ایتالیا نسبت به مناطق شمالی از تخت های بیمارستانی عمومی و تجهیزات پیشرفته پزشکی کمتری برخوردار هستند.

هزینه زندگی در ایتالیا

بخش ششم: مزایای تحصیل و زندگی در ایتالیا

 • وجود چندین دانشگاه برتر با محیط بین المللی چشمگیر
 • مکانی مقرون به صرفه برای دانشجویان بین المللی و خارجی
 • ارائه رشته های متعدد به زبان های مختلف به ویژه زبان انگلیسی
 • اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی (مخصوص دانشجویان با استعداد و واجد شرایط)

 

بخش هفتم: مشکلات تحصیل و زندگی در ایتالیا

 • دشواری یادگیری زبان ایتالیایی به عنوان زبان آموزش
 • نارضایتی بعضی از دانشجویان از آزمون ها و دوره های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های این کشور
 • دانشجو محور بودن نحوه آموزش در اغلب دانشگاه های ایتالیا
 • بروکراسی موجود در سیستم های اداری و دانشگاهی این کشور
 • مشکلات اشتغال بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور

نظرات کاربران

*

code

مشاوره رایگان مشاوره واتس اپمشاوره تلگرام تماس مستقیم

دوره آمادگی آزمون IMAT ایتالیا _ جامع 2

دروس تخصصی / همراه با مشاوره و آزمون های جامع
۳۵۰ ساعت آموزش | ۴.۵ ماهه
شروع از اول اردیبهشت
توضیحات بیشتر... مشاوره در واتس اپ مشاوره در تلگرام