آریا دانش | دوره های آمادگی آزمون های پزشکی اروپا

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا 2021

5/5 - (5 امتیاز)
موضوع: عمومی
کشور:ایتالیا
۱۴۰۰-۰۶-۲۴

تحصیل در کشور ایتالیا یکی از اهداف مشترک بسیاری از متقاضیان تحصیل در اروپا در سراسر دنیا در مقاطع تحصیلی مختلف است. کشور ایتالیا در ناحیه اروپای جنوبی قرار دارد و از لحاظ جذب گردشگر مقام پنجم دنیا را به خود اختصاص داده است. کشور ایتالیا عضو اتحادیه اروپاست و واحد پول آن یورو نیز است. زبان رسمی این کشور زیبا ایتالیایی است. با این وجود در دانشگاه‌های معتبر این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. کیفیت بالای آموزش در ایتالیا، هزینه اندک تحصیل و زندگی در این کشور و همچنین شرایط نسبتا آسان پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا هر روز بر شمار متقاضیان تحصیل در این کشور می‌افزاید. تحصیل در این کشور مستلزم دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا است. در این نوشتار به بیان توضیحات جامعی درباره‌ ویزای تحصیلی ایتالیا و شرایط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا می‌پردازیم.

دوره آزمون آیمت
ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟

ویزای تحصیلی ایتالیا یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی برای اقامت و تحصیل در کشور ایتالیا است. دارندگان ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توانند برای مدت معینی در این کشور اقامت کنند و در یکی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی ایتالیا مشغول به تحصیل شوند. ویزای تحصیلی یکی از پرتقاضاترین انواع های ویزا به شمار می‌رود و یکی از مهم‌ترین مراحل در مهاجرت تحصیلی است.

کلیه دانش‌آموزان و دانشجویان داوطلب تحصیل در ایتالیا پس از طی مراحل دریافت پذیرش از مدرسه یا دانشگاه مقصد، وارد مرحله دریافت ویزای تحصیلی می‌شوند. ویزاهای تحصیلی، از جمله ویزاهای دانشجویی در زمره ویزاهای کوتاه مدت قرار دارند و مدت زمان اعتبار آن‌ها ممکن از ۳ماهه، ۶ ماهه یا ۱ ساله باشد. مدت زمان این ویزای تحصیلی با توجه به مدت زمان باقی مانده از تحصیل دانشجو تمدید خواهد شد.

ویزای شینگن ایتالیا چیست؟

ویزای شینگن ویزایی است که برای ورود به کشورهای عضو منطقه شینگن لازم است. دارندگان ویزای شینگن می‌توانند برای مدت زمان مشخصی در ۲۶ کشور عضو حوزه شینگن اقامت کنند. کشور ایتالیا در زمره کشورهای عضو حوزه شینگن قرار دارد. بنابراین دارندگان ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توانند بدون نیاز به دریافت ویزای دیگر به سایر کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کنند.

ویزای شینگن ایتالیا

شرایط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟

 • برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا باید پروسه‌ دریافت پذیرش تحصیلی دانش‌آموز یا دانشجو در یکی از مدارس یا موسسات آموزش عالی در کشور ایتالیا تکمیل شده باشد. بنابراین اولین شرط از شرایط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، داشتن پذیرش قطعی جهت تحصیل در ایتالیا از یکی از موسسات آموزشی، کالج ها و دانشگاه های رسمی و معتبر کشور ایتالیاست.
 • دومین شرط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، داشتن تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا است. میزان تمکن مالی لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، گردش حساب به میزان ۶۴۰ یورو در ماه و معادل 7500 یورو در سال است. داشتن تمکن مالی حتی برای افراد دریافت کننده بورسیه تحصیلی نیز ضروری است. هرچند بورسیه تحصیلی ایتالیا شرایط مناسبی برای متقاضیان بین المللی دارد و می توان بخش مهمی از هزینه دانشجویان را پوشش دهد اما اغلب بورسیه‌های تحصیلی تنها هزینه تحصیل را پوشش می‌دهند و دانشجویان باید توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی خود در کشور ایتالیا را داشته باشند. اغلب برخورداری از تمکن مالی بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برای اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا کافی است.
 • سومین شرط از شرایط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا داشتن مدرک زبان است. مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶ و تافل با حداقل نمره 87 برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا ضروری است. در صورتی که متقاضی دریافت ویزای تحصیلی قصد تحصیل به زبان ایتالیایی را داشته باشد، باید به جای مدرک زبان انگلیسی، مدرک زبان ایتالیایی با حداقل نمره 2B داشته باشد.
 • قرار داشتن در محدوده سنی متناسب با مقطع تحصیلی شرط دیگری است که در صدور ویزای تحصیلی به آن توجه می‌شود. سن فرد متقاضی ویزای تحصیلی نباید با افراد مشغول به تحصیل در آن مقطع اختلاف زیادی داشته باشد. هرچند این کشور از جمله کشورهای اروپایی است که برای تحصیل در آن بویژه تحصیل پزشکی در ایتالیا، تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا و تحصیل داروسازی در ایتالیا شرایط سنی خاصی ندارد و تا 35 سال امکان تحصیل در دانشگاه های آن وجود دارد.

شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی عبارتند از:

 • نامه پذیرش مدرسه، دانشگاه یا موسسه آموزشی مقصد
 • نامه قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مانند آزمون IMAT و یا آزمون آلفا تست برای متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی ایتالیا
 • ترجمه رسمی مدرک به زبان ایتالیایی مقطع تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات (برای تحصیل در مقطع کارشناسی ترجمه رسمی مدرک دیپلم و ریزنمرات دبیرستان، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ترجمه رسمی مدرک کارشناسی و ریز نمرات کارشناسی و برای تحصیل در مقطع دکتری ترجمه رسمی مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات این دوره ضروری است)
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا
 • ترجمه رسمی شناسنامه متقاضی دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به زبان ایتالیایی
 • گذرنامه دارای حداقل اعتبار ۶ ماهه
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل یا زبان ایتالیایی با حد نصاب نمره
 • ۵ قطعه عکس پرسنلی در ابعاد ۳ در ۵ و ۳ در ۴ پشت نویسی شده به زبان انگلیسی
 • پرینت سه ماهه گردش حساب بانک
 • نامه تمکن مالی (معادل 7 الی 8 هزار یورو)
 • انگیزه نامه
 • رزرو بلیط هواپیما
 • بیمه سلامت معتبر با حداقل پوشش ۳۰۰۰۰ یورو
 • فیش رزرو هتل برای مدت حداقل ۱۰ روز (برای 10 روز اول اقامت در شهر مقصد دانشجو یا دانش‌آموز در ایتالیا)
این مطلب را از دست ندهید!  داروسازی بدون کنکور در ترکیه 2022

گردش حساب برای ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟

این مبلغ به میزان طول مدت تحصیل در ایتالیا، باید معادل 459.83 یورو در ماه ( معادل 5.977.79 یورو سالانه) باشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ( دو ساله ) نزدیک 12 هزار یورو ، کارشناسی ( سه ساله ) 18 هزار یورو ، رشته داروسازی ( پنج ساله ) 30 هزار یورو ، و رشته پزشکی ( شش ساله ) 36 هزار یورو جهت ارائه به سفارت مناسب است.

هزینه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟

هزینه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا مبلغ ۵۰ یورو است. این مبلغ هم به صورت آنلاین و هم به صورت نقدی و در سفارت قابل پرداخت است. علاوه بر این مبلغ ۲۱ یورو نیز باید در دفتر خدمات ویزا ایتالیا پرداخت شود و مبلغ ۳۰ یورو نیز برای گرفتن مجوز اقامت در این کشور پس از ورود به ایتالیا اخذ خواهد شد.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی به عوامل متعددی وابسته است. اما در شرایط عادی زمان صدور ویزای دانشجویی ایتالیا بین 1 تا 5 ماه متغیر است. متقاضیان برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید به سایت Ckgsir برای درخواست وقت سفارت اقدام کنند. این شرکت نماینده ایتالیا در ایران برای صدرو ویزای تحصیلی ایتالیا برای متقاضیان ایرانی است.

برای دریافت مشاوره پذیرش بهترین دانشگاه‌های ایتالیا و ویزای تحصیلی این کشور فرم درخواست مشاوره رایگان را تکمیل کنید و منتظر تماس کارشناسان آریا دانش در سریع‌ترین زمان ممکن باشید.

ویزای تحصیلی ایتالیا

سوالات متداول

 1. ویزای شینگن ایتالیا چیست؟

ویزای شینگن اجازه نامه‌ای است که برای ورود به کشورهای عضو منطقه شینگن لازم است. کشور ایتالیا عضو ناحیه شینگن است بنابراین دارندگان ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توانند بدون نیاز به دریافت ویزای مجزا به سایر کشورهای عضو این منطقه سفر کنند.

 1. آیا داشتن مدرک زبان برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا ضروری است؟

بله. داشتن مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره۶، تافل با حداقل نمره 87 و یا مدرک زبان ایتالیایی B2 برای دریافت ویزای تحصیلی ضروری است.

 1. اصلی‌ترین شرط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟

اصلی‌ترین شرط از شرایط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، اخذ پذیرش قطعی از یکی از مدارس، دانشگاه‌ها و یا کالج های آموزشی ایتالیاست.

 1. در صورت دریافت بورسیه تحصیلی، آیا ارائه نامه تمکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا ضروری است؟

بله. حتی در صورت دریافت بورسیه استانی ایتالیا نیز ارائه نامه تمکن و گردش حساب ضروری است.

 1. هزینه صدور ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟

مجموع هزینه های صدور ویزای تحصیلی کشور ایتالیا حدود 100 یورو که در چند بخش مختلف پرداخت می شود.

 1. اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چه مدت طول می‌کشد؟

معمولا پروسه‌ صدور ویزای تحصیلی کشور ایتالیا بین 1 تا 5 ماه به طول می‌انجامد.

*

code

مشاوره رایگان مشاوره واتس اپمشاوره تلگرام تماس مستقیم

دوره آمادگی آزمون IMAT ایتالیا _ جامع 2

دروس تخصصی / همراه با مشاوره و آزمون های جامع
۳۵۰ ساعت آموزش | ۴.۵ ماهه
شروع از اول اردیبهشت
توضیحات بیشتر... مشاوره در واتس اپ مشاوره در تلگرام