021-28429840

پشتیبانی سریع

Search
5/5 - (6 امتیاز)

دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا

دانشگاه ساپینزا
دانشگاه ساپینزا رم

اطلاعات کلی دانشگاه

فهرست مطالب

دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا را بهتر بشناسیم

داستان دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا در سال 1303 و توسط پاپ Boni facevlll آغاز شد. ساپینزا  که در ایتالیایی در به معنای حکمت است با نام رسمی University la sapienza  و با شعار آینده از اینجا گذشته است فارغ التحصیلان برجسته، برندگان جایزه نوبل، دانشمندان و شخصیت های مذهبی زیادی را در خود پرورانده است. دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا با بیش از 700 سال سابقه درخشان در حوزه تدریس و تحصیل دارای تاریخ پرفراز و نشیبی می باشد. در قرن 16 علم کیمیاگری در دانشگاه ساپینزا رم ابداع شد.

در سال 1592 دستگاه گردش خون و نشان دادن یک نیروی متمرکز متضاد و رسیدن خون به عروق و از طریق آئورت در ساپینزا رم کشف شد. قرن بیستم آغاز وطن پرستی و شور دانشجویان و اساتید دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا بود. از این رو تا مدت زیادی به علت جنگ های اول و دوم دانشگاه در تاریکی و تعطیلی مطلق فرو رفت. سال 1960 آغاز رونق بی سابقه دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا بود و اکنون دانشگاه ساپینزا رم با دارا بودن 12 دانشکده، 8000 کارمند دانشگاهی و اساتید علمی و تدریس 30 رشته به زبان انگلیسی به لطف گذشته خود، بسیار درخشان است.

جایگاه و رتبه جهانی دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا

قدمت و سابقه 700 ساله دانشگاه ساپینزا سبب شده تا این دانشگاه در طی چند سال گذشته دارای رنکینگ های درخشانی باشد. در سال 2016 بر طبق نظر سنجی ARWU ساپینزا  جزء 3 درصد دانشگاه های برتر جهان شناخته شد و در سال 2018 طبق رتبه بندی QS موضوع کلاسیک و تاریخ باستان ساپینزا رم ایتالیا رتبه 1 جهانی را از آن خود کرده است. اکنون در سال 2019 رشته کلاسیک و تاریخ باستان دارای رکورد مطلق است. دانشگاه ساپینزا رم رتبه یازدهم را در باستان شناسی دارد. دانشگاه ساپینزا رم اکنون از رتبه QS 78  در شاخص اعتبار علمی برخوردار است. اکنون این دانشگاه دارای مقام 217 از نظر رتبه بندی QS و 201-300 رتبه بندی شانگهای است. دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا جزء 100 دانشگاه برتر بین المللی در 21 موضوع متفاوت است. این دانشگاه پس از دانشگاه بولونیا دومین دانشگاه برتر  قاره اروپا است که تاریخ ملت اروپا را به تصویر می کشد.

تحصیل در دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا و امکانات آموزشی و آن

دانشگاه ساپیزا رم ایتالیا دارای روابط بین المللی آموزشی بسیار خوبی برخوردار است. هر ساله جلسات بین المللی فرهنگی مبنی بر مبادلات فرهنگی و فرآیند های پیشرفت دانشگاه ساپینزا برگزار خواهد شد. دانشگاه ساپینزا رم این امکان را در اختیار دانشجویان و اساتید خود قرار داده است که به منظور تبادلات علمی و پروتکل های آموزشی به سایر کشورها سفرهای مطالعاتی داشته باشند. در سال 2000 چهار همکاری صنعتی، علمی و فناوری بین آمریکا و ایتالیا امضا شده است در طی این توافق نامه تمامی دانشجویان آمریکایی اجازه تحصیل در دانشگاه ساپینزا رم را خواهند داشت هم چنین تمامی دانشجویان ساپینزا می توانند به منظور سفر های مطالعاتی خود به مناطقی نظیر اقیانوسیه، آمریکا لاتین، آمریکای شمالی سفر کنند.

تحصیل در دانشگاه ساپینزا همراه با بورسیه تحصیلی

کشور ایتالیا به کشور تحصیل آسان مشهور است. تحصیل و اخذ مدرک در دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا از اعتبار بسیار بالایی در سراسر جهان برخوردار است از این رو دانشگاه ساپینزا رم نیز هم چون دیگر دانشگاه های ایتالیا شرایط بورسیه تحصیلی مناسبی را برای دانشجویان بین المللی خود در نظر گرفته است که مهم ترین آن ها به شرح ذیل است:

  • بورسیه منطقه ایی یا محلی: بورسیه تحصیلی اقامتی دارای شرایط و در مقابل مزایایی است که لازمه دسترسی به این مزایا شرکت در مسابقه است. این مسابقه تحقیقاتی در 10 روز اول ماه مه برگزار می شود و تا انتهای ژوئیه بررسی می شود برندگان این مسابقه از هزینه دانشگاه و مالیات منطقه ایی معاف خواهند شد ضمن اینکه خدمات پذیرایی هم در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت.
  • بورسیه همکاری دانشجویی: این بورسیه شامل افراد و دانشجویان بین المللی است، که در ترم تحصیلی اول تا سوم در دانشگاه ساپینزا رم اقدام به کار در محیط موزه دانشگاه، اتاق معلولین دانشگاه، کتابخانه دانشگاه، خدمات تبلیغاتی دانشگاه و … کرده اند. دانشجویان دانشگاه ساپینزا رم که مشمول این بورسیه هستند اجازه کار به مدت 150 ساعت در ماه را دارا می باشد که در مقابل حقوقی با بهای 129000یورو به آن ها تعلق خواهد گرفت.
  • بورسیه تحصیلات تکمیلی: این بورسیه مشمول دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه ساپینزا رم است که مجبورند که مدت 6 تا 12 ماه در یک موسسه خارجی و بین المللی به منظور تکمیل تحصیل خود اقدام به سفر کنند. دانشگاه به جهت کمک به این دانشجویان مبلغ 129000 یورو در ماه را در نظر گرفته است.
  • بورسیه DSU: گرچه این بورسیه از طرف حکومت کشور ایتالیا برای دانشجویان بین المللی که از اوضاع مالی خوبی برخوردار نیستند، در نظر گرفته شده اما دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا از آن حمایت می کند. دانشجویان بین المللی و جهان سومی که دارای سطح پایین مالی هستند می توانند از این نوع بورسیه استفاده کنند.

دانش آموزانی که دارای رتبه 100 در دانشگاه ساپینزا هستنداز دادن شهریه معافند. ضمن اینکه خانواده هایی که بیش از یک فرزند خود را در دانشگاه ساپینزا رم ثبت نام کنند از مزایا و پاداش برخوردار می شوند.

متقاضیان چه رشته هایی امکان تحصیل در دانشگاه ساپینزا را دارند؟

دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا دارای 12 دانشکده مجزا، 63 گروه آموزشی، 59 کتابخانه و 3 بیمارستان است که امکان تحصیل در 270 رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و 80 رشته دکترا به دانشجویان می دهد. در دانشگاه ساپینزا 30 رشته تحصیلی از جمله رشته پزشکی به زبان انگلیسی تدریس خواهد شد.

لذت زندگی و تحصیل در شهر رم ایتالیا

مقصد تحصیل آسان در قاره اروپا، ایتالیا است. قدمت چند ساله دانشگاه ساپینزا رم سبب شده تا دانشجویان بین المللی، در سراسر جهان به منظور تحصیل در این دانشگاه با هم رقابت کنند. اما چیزی که تحصیل را در دانشگاه ساپینزا رم ایتالیا لذت بخش تر می کند امکان تحصیل رشته مورد علاقه به زبان انگلیسی و انعطاف پذیر بودن کشور ایتالیا است. به بیان بهتر می توان گفت ایتالیا به علت قدمت فراوان دانشگاه های خود و اعتبار بالای خود در سطح جهان هر ساله پذیرای دانشجویان زیادی از سراسر جهان است.

از این رو این کشور دارای جمعیت دانشجویی فراوانی از سراسر جهان با زبان های مختلف است که تحصیل را نه تنها در دانشگاه ساپینزا رم، بلکه در سراسر این کشور لذت بخش می کند. وجود ظرفیت به نسبت بالای پذیرش در رشته های این دانشگاه علی الخصوص پزشکی سبب شده تا تعداد زیادی از علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه ساپینزا رم با یکدیگر رقابت کنند. آمیخته شدن فرهنگ و معماری ایتالیا از دیگر عواملی است که تحصیل در دانشگاه ساپینزا رم جذاب تر می کند زیرا ساپینزا رم فرهنگ، هنر، تاریخ و معماری 700 ساله کشور ایتالیا را به تصویر می کشد. هنر عضو عمیق و جداناپذیر از فرهنگ اروپا است. برگزاری کنسرت، کلاس تئاتر، کلاس خوانندگی، نقاشی از جمله عواملی است که بر جذابیت هر چه بیشتر تحصیل در دانشگاه ساپینزا رم می افزاید.

هزینه های زندگی در شهر رم ایتالیا

همان طور که در مباحث فوق ذکر شد هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور ایتالیا بسیار مناسب تر از سایر کشور های جهان است. ضمن اینکه تمامی دانشگاه های ایتالیا دارای اعتبار بالایی در سراسر جهان می باشند. اما به طور کلی هزینه زندگی هر شخص وابسته به میزان مخارج آن است. هزینه اجاره بها یک آپارتمان در شهر رم ایتالیا 400 الی 800 یورو است. هزینه سه وعده غذای مناسب و متوسط در شهر رم حدود 20 الی 25 یورو است. هزینه حمل و نقل در شهر رم به طور ماهانه از طریق حمل و نقل عمومی 30 یورو است. هر دانشجو بین المللی اجازه 30 ساعت کار در هفته را دارا می باشد. به طور معمول هزینه زندگی در شهر رم حدود 800 الی 1200 یورو در ماه است.

گالری تصاویر دانشگاه

گالری تصاویر شهر این دانشگاه

رشته های این دانشگاه

دانشگاه‌های دیگر این کشور

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید