021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
4.7/5 - (26 امتیاز)

شرایط و هزینه زندگی در ایتالیا 2024

زندگی در ایتالیا

فهرست مطالب

هدف ما از این مقاله این است که علاقمندان به اقامت ایتالیا را از شرایط و هزینه زندگی در ایتالیا مطلع کنیم. در ابتدای مطلب، کشور ایتالیا را از لحاظ تاریخچه، مساحت، جمعیت، واحد پول، زبان رسمی، شهر های مهم، آب و هوا، جاذبه های گردشگری و مذهب بررسی می کنیم. در ادامه به مرور شرایط اقتصاد، کار، هزینه زندگی، تحصیل، بهداشت و درمان می پردازیم. در انتها نیز مزایا و معایب اقامت در ایتالیا را برای علاقمندان مهاجرت به ایتالیا شرح می دهیم. در مورد شرایط و هزینه های زندگی در ایتالیا در زیر به شکل جامع صحبت شده است.

بخش اول: آشنایی با کشور ایتالیا

 • تاریخچه، مساحت و جمعیت کشور ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب اروپاست که از شبه جزیره ایتالیا و جزایر سیسیل و ساردنی واقع در دریای مدیترانه تشکیل شده است. این کشور بیش از 300000 کیلومتر مربع مساحت دارد. ایتالیا همچنین جمعیتی بیش از 60 میلیون نفر را در خود جای داده است. ایتالیا عضو اصلی اتحادیه اروپا، ناتو، سازمان ملل متحد، گروه هفت، گروه هشت و گروه بیست است و همچنین از لحاظ جذب توریست و گردشگری مقام پنجم را در دنیا دارد. این کشور از شمال با سوئیس و اتریش، از شمال غربی با فرانسه و از شمال شرقی با اسلونی هم مرز بوده و به خاطر شکل نقشه اش، به کشور چکمه معروف است.

سوابق باستان شناسی ایتالیا به دهها هزار سال پیش باز می گردد. تحقیقات نشان داده است که  امپراتوری روم با تمدن باستانی اتروسک بین رودهای آرنو و تیبر آغاز شده و گسترش یافت. این سرزمین به دلیل جنگ قدرت به ندرت امن بود، تا جایی که پس از حملات دشمنان، بخشهایی از آن تصرف شده و در قرن 5 سقوط کرد. پس از آن در قرن 11، نورمن ها موفق به ایجاد یک امپراتوری متوسط ​​در جنوب ایتالیا و سیسیل شدند. در این دوره پیشرفت های فکری، هنری و فنی قابل توجهی اتفاق افتاد. از طرفی جنگ های سختی بین دولت های طرفدار پاپ و طرفدار امپراتوری مقدس روم، رقم خورد.

پس از آن در قرن نوزدهم، هنگامی که امانوئل دوم به عنوان پادشاه منصوب شد، ایتالیا متحد شد. ایتالیا در جنگ جهانی اول در کنار متحدین جنگید و در جنگ جهانی دوم، تحت حکومت موسولینی، علیه قدرت های متفقین به جنگ پرداخت. از پایان جنگ جهانی دوم تا اوایل دهه 1990، ایتالیا نظام چند حزبی داشت و تحت سلطه دو حزب دموکرات مسیحی و کمونیست بود. سرانجام این کشور، دچار یک تحول بنیادی شد و سیاست چند حزبی فرو پاشید تا به آنجایی که ایتالیا تبدیل به کشوری مرفه شد.

امروزه کشور ایتالیا بخشی از اتحادیه اروپا است و با موقعیت جغرافیایی استراتژیک خود در جناح جنوبی اروپا، نقش بسیار مهمی در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) داشته است. تاریخ ایتالیا، دوره های اتحاد موقت و جدایی طولانی، امپراتوری های شکست خورده و درگیری بین مردم را پشت سر گذاشته است. اما هم اکنون این کشور بیش از نیم قرن است که در صلح به سر می برد.

 • واحد پول کشور ایتالیا

در گذشته واحد پول کشور ایتالیا لیره بوده است، ولی از سال 2002، یورو جایگزین لیره شد. شایان ذکر است که در کشور ایتالیا افراد تمایل دارند از پول نقد به جای کارت اعتباری استفاده کنند؛ بنابراین گردشگران و متقاضیان اقامت در ایتالیا، باید این مسئله را مد نظر قرار داد که به اندازه‌ی کافی پول نقد همراه داشته باشند.

 • زبان رسمی کشور ایتالیا

زبان رسمی کشور ایتالیا، ایتالیایی است که از زبان توسکانا ریشه گرفته و به مرور زمان تبدیل به زبان ایتالیایی امروزی شده است. قابل ذکر است هر منطقه از ایتالیا، گویش محلی خود را دارد و تقریبا نیمی از جمعیت، ایتالیایی را با گویش محلی خود حرف می زنند. درصدی از جمعیت نیز کاملا ایتالیایی صحبت کرده و درصد کمی از افراد نیز فقط به زبان محلی صحبت می کنند. از طرف دیگر در بخش های از ایتالیا به دلیل هم مرز بودن با اتریش، اسلونی و فرانسه، مردم با زبان این کشور ها آشنا هستند.

 • شهرهای مهم کشور ایتالیا

کشور ایتالیا دارای نواحی اصلی و بزرگ، 110 استان و حدودا 8100 شهرستان است. در زیر به نواحی اصلی اشاره می کنیم:

 1. ناحیه آبروتزو
 2. ناحیه آپولیا
 3. ناحیه باسیلیکاتا
 4. ناحیه کالابریا
 5. ناحیه کامپانیا
 6. ناحیه امیلیا-رومانیا
 7. ناحیه فریولی ونتزیا جولیا
 8. ناحیه لاتزیو
 9. ناحیه لیگوریا
 10. ناحیه لومباردی
 11. ناحیه مارکه
 12. ناحیه مولیز
 13. ناحیه پیمونت
 14. ناحیه ساردنی
 15. ناحیه سیسیل
 16. ناحیه ترنتینو آلتو آدیجه
 17. ناحیه توسکانی
 18. ناحیه اومبریا
 19. ناحیه ونتو

به غیر از نواحی اصلی، دو کشور کوچک و مستقل واتیکان و سن مارینو نیز در کشور ایتالیا قرار دارند. در این قسمت با شهرهای مهم کشور ایتالیا آشنا می شویم.

 • رم

شهر رم پایتخت کشور ایتالیا است. این شهر، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ایتالیا و همچنین مرکز ناحیه لاتزیو است. مقر اصلی سازمان جهانی غذا و کشاورزی در شهر رم قرار دارد. کشور مستقل واتیکان که کوچکترین کشور جهان نیز محسوب می شود، در شهر رم وجود دارد.

 • میلان

شهر میلان دومین شهر پرجمعیت ایتالیا و مرکز ناحیه لومباردی در شمال این کشور است. این شهر مرکز مد و فشن، قطب بانکداری و خدمات مالی و همچنین بورس ایتالیا است.

 • ناپل

شهر ناپل با حدود یک میلیون نفر جمعیت، سومین شهر بزرگ ایتالیا است. این شهر مرکز ناحیه کامپانیا و استان ناپل و در واقع مرکز اقتصادی و فرهنگی جنوب ایتالیا می باشد.

 • تورین

شهر تورین در شمال غربی ایتالیا  قرار دارد و مرکز ناحیه پیمونت است. شهر تورین، اولین پایتخت ایتالیا در فاصله سالهای ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ است. تورین از لحاظ جمعیتی، چهارمین و از لحاظ اقتصادی سومین شهر مهم کشور ایتالیا است.

 • ونیز

شهر ونیز جزیره‌ای در شمال ایتالیا است و در خلیجی از تالاب ونتزیا در نزدیکی دریای آدریاتیک قرار گرفته‌ است. در این شهر، جزیره‌ هایی کوچکوجود دارد که به واسطه کانال ‌هایی از هم جدا شده ‌اند. در ونیز، مردم با قایق در شهر تردد می کنند. این شهر، یکی از شهرهای گردشگرپذیر جهان است و سالانه میلیون ‌ها گردشگر به این شهر سفر می کنند.

 • جنوا

شهر جنوا در شمال غرب ایتالیا و در ناحیه لیگوریا قرار دارد. این شهر کنار یک لنگرگاه طبیعی و در پای گذرگاهی در غرب رشته کوه های آپنینه واقع شده است. جنوا همچنین مرکز تجاری صنایع سنگین پیمونت و لومباردی و یکی از مناطق غنی  کشاورزی در شمال ایتالیا و اروپای مرکزی است.

 • فلورانس

شهر فلورانس یکی از شهرهای تاریخی در کشور ایتالیا و پایتخت ناحیه توسکانی است. فلورانس، پرجمعیت ‌ترین شهر توسکانی محسوب می شود. این شهر، از کانون‌های مالی و بازرگانی اروپای سده ‌های میانه و از ثروتمندترین شهرهای دوران خود بود. قابل ذکر است این شهر، خاستگاه رنسانس ایتالیایی به ‌شمار می رود.

از دیگر شهر های مهم و دیدنی ایتالیا نیز می توان ورونا، پادوا، بلونیا، و پروجا را نام برد.

 • آب و هوای کشور ایتالیا

آب و هوای کشور ایتالیا، معتدل مدیترانه ای است و از شمال به جنوب کشور در طول سال متفاوت است. به علاوه، در ایتالیا با خطوط ساحلی طولانی و کوه ها و مسافرت از شهری به شهر دیگر، دما می تواند تغییرات زیادی داشته باشد. به طور کلی ایتالیا دارای آب و هوای بسیار متنوع است و درجه حرارت در تابستان و زمستان از آلپ در شمال تا آب و هوای مدیترانه ای در جنوب متفاوت است.

 • جاذبه های گردشگری کشور ایتالیا

در مقایسه با سالهای اولیه قرن بیستم که اقتصاد ایتالیا عمدتا از طریق کشاورزی بود، امروزه بیشتر این رونق به گردشگری مربوط می شود. ایتالیا به دلیل قرارگیری در مجاورت دریای مدیترانه، مکانی مناسب برای گردش و تفریح است و از سوی دیگر به خاطر وجود بناهای تاریخی و سازه هایی با معماری‌های خاص، کشوری فوق العاده است. در ادامه با تعدادی از مکان های دیدنی برتر در ایتالیا آشنا می شویم:

 1. آمفی تئاتر کلوسئوم (Colosseum)که در روم باستان توسط امپراطوری روم ساخته شده است.
 2. کانال های ونیز
 3. خرابه هایشهر پمپئی
 4. برج کج پیزا
 5. دریاچه کومو
 6. ساحل آمالفی
 7. کلیسای سانتا ماریا دل فیوره فلورانس
 8. پنج سرزمین (پنج روستای ساحلی با صخره های شیب دار و تپه)
 9. شهر واتیکان
 10. رومن فروم (میدانی که مرکز بازرگانی، سیاسی و مذهبی رم باستان بوده است.)
 • مذهب در کشور ایتالیا

اصلی‌ترین مذهب در کشور ایتالیا، کاتولیک رومی است. چرا که شهر واتیکان قطب این مذهب و محل زندگی پاپ، درست در قلب شهر رم قرار گرفته است. اگرچه اکثریت مردم در این کشور، مسیحیت کاتولیک هستند، ولی پروتستان ‌ها، یهودی‌ ها و مسلمانان که اکثرا مهاجر هستند نیز در این کشور زندگی می‌کنند.

میلان ایتالیا

بخش دوم: شرایط اقتصاد در کشور ایتالیا

ایتالیا نهمین اقتصاد بزرگ جهان است. ساختار اقتصادی این کشور بیشتر به خدمات و تولید بستگی دارد. بخش خدمات تقریباً سه چهارم کل تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و حدود 65 درصد از کل افراد شاغل در کشور را استخدام می کند. در بخش خدمات، مهمترین عوامل عمده فروشی ، خرده فروشی و بخشهای حمل و نقل هستند. صنعت یک چهارم کل تولید ایتالیا را تشکیل می دهد و حدود 30٪ از کل نیروی کار را به کار می گیرد. تولید نیز مهمترین زیر مجموعه از بخش صنعت است. این کشور، تخصص در تولید کالاهای با کیفیت بالا دارد و عمدتا توسط شرکت های کوچک و متوسط ​​اداره می شود.

کشور ایتالیا از لحاظ اقتصادی به دو قسمت تقسیم می شود. اقتصاد در شمال این کشور به واسطه شرکت های خصوصی رو به رشد است؛ ولی اقتصاد در قسمت جنوب ایتالیا بیشتر بر مبنای بخش کشاورزی است. کشاورزی سهم باقی مانده از کل تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و حدود 4.0٪ از کل نیروی کار را به کار می گیرد. همچنین این کشور در زمینه صادرات نیز فعالیت هایی دارد.

بخش سوم: شرایط کار در کشور ایتالیا

با پیشرفت اقتصادی، ایتالیا با چند چالش مهم روبرو است که یکی از آنها بیکاری است. نرخ بیکاری در هفت سال گذشته دائماً افزایش یافته است. در سال 2013، این میزان به 5/ 12درصد رسیده است که بالاترین سطح ثبت شده نرخ بیکاری طی سال های اخیر است. با همه این مسائل، کار یکی از راه های ساده برای اخذ ویزا، اقامت و زندگی در ایتالیا می باشد؛ چرا که این کشور جزو اتحادیه اروپاست و کسی که بتواند در یکی از فرصت های شغلی ایتالیا مشغول به کار شود، از امتیازات اتحادیه اروپا نیز بهره مند می گردد.

برای کار در ایتالیا می توان به روش های مختلف اقدام کرد. مهم ترین این روش ها به شرح زیر است:

 • یافتن شغل مناسب با مهارت و تخصص خود از طریق آگهی های روزنامه، مطالعه فایل مشاغل ایتالیا در وزارت کار و مراجعه به وبسایت های کاریابی این کشور
 • افرادی که از تمکن مالی برخوردار هستند می توانند از طریق ثبت شرکت، اقدام به کار در ایتالیا کنند یا می توانند به عنوان یک سهام دار و سرمایه گذار در این کشور مشغول به کار شوند.
 • کار در ایتالیا از طریق ویزای تحصیلی

از آن جایی که کشور ایتالیا از نظر صنعت در رتبه نهم جهان قرار دارد، فهرست مشاغلی که می توانی برای کار در ایتالیا از میان آن ها انتخاب کرد، متنوع هستند. مهم ترین مشاغلی را که در ایتالیا می توان در آن ها مشغول به کار شد، در حوزه های آموزش زبان انگلیسی، آموزش در مدارس و مؤسسات دانشگاهی، پرستاری، پزشکی، مهندسی، حوزه گردشگری و توریستی، هتلداری، تأسیس رستوران، مراکز تفریحی و سرگرمی است. همچنین طبق آخرین آمارها، بیشتری فرصت های شغلی کار در ایتالیا به حوزه آموزش، بهداشت فردی و محیط زیست اختصاص دارد.

مشاغل مورد نیاز در کشور ایتالیا

ردیف مشاغل مورد نیاز در کشور ایتالیا میزان حقوق ماهیانه
1 جراح و پزشک و متخصص بهداشت حداقل 6650 یورو
2 متخصص فناوری اطلاعات و ارتباطات حداقل 6230 یورو
3 مدیریت مالی و بازاریابی از 2390 الی9000 یورو
4 نماینده فروش(عمده فروشی و خرده فروشی) 3150 یورو
5 اساتید دانشگاه از 3190 الی 10200یورو
6 دندانپزشک از 3590 الی 11400 یورو
7 صنایع چوب 2350 الی 3600 یورو
8 کارمند رستوران 1780 یورو

بخش چهارم: هزینه زندگی در کشور ایتالیا

گرچه ایتالیا از لحاظ اقتصادی چندان قوی نیست، اما بسیاری از افراد به دلیل جاذبه های توریستی این کشور و سطح بالای علمی و رنکینگ بالای دانشگاه ها، زندگی در ایتالیا را انتخاب می کنند. کیفیت و هزینه زندگی در ایتالیا، برای هر شخص بسته به سبک زندگی او کاملا متفاوت است. این که فرد در چه منطقه ای زندگی کند، مستلزم پرداخت هزینه های متفاوتی خواهد بود. ولی به صورت میانگین هزینه زندگی در ایتالیا به صورت ماهانه، معمولا بین 700 تا 900 یورو برای زندگی دانشجویی  و مجردی متغیر است.

هزینه های اقامت در خوابگاه های دانشجویی حدودا 250 تا 450 یورو در ماه است که این هزینه در صورت اجازه منزل بیشتر خواهد بود. قطعا مصرف غذایی هر شخص با شخص دیگر نیز متفاوت است؛ ولی به طور متوسط و بر اساس آماری که دانشجویان ایرانی اعلام کرده اند حدودا 200 تا 350 یورو می تواند در ماه برای هزینه های مواد غذایی کافی باشد.

بخش پنجم: شرایط تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا از نظر سهولت برای ورود دانشجویان، سومین کشور دنیا و اولین کشور در اروپا است. در ایتالیا دانشگاه ‌های ممتاز و دولتی بی نظیری با رتبه‌ های جهانی بسیار مناسب بر اساس آخرین رتبه بندی QS وجود دارند.

تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی و یا به زبان انگلیسی میسر است. بهترین دانشگاه های ایتالیا از نظر رتبه علمی دانشگاه های زیر هستند:

 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه تورین
 • دانشگاه بیکوکا
 • دانشگاه پارما
 • دانشگاه پاویا
 • دانشگاه ساپینزا
 • دانشگاه تورورگاتا
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان

شرایط و هزینه های زندگی در ایتالیا نیز به شرایط هر فرد بستگی دارد. ولی به طور کلی ایتالیا به نسبت سایر کشورهای اروپایی یکی از راحت ترین فرآیند های پذیرش و جذب دانشجو را دارد.  از بین رشته های تحصیلی، معروفترین رشته هایی که در کشور ایتالیا تدریس می شود و مورد اهمیت ویژه ای قرار دارد، رشته های هنر و معماری، انوع رشته های علوم پزشکی، انواع رشته های مهندسی، رشته های تاریخ و باستان شناسی و علوم اجتماعی هستند. در کشور ایتالیا برای گروه رشته های ریاضی و علوم انسانی امکان تحصیل به صورت ویژه وجود دارد که البته رشته های تجربی و علوم پزشکی نیز، رتبه های علمی مخصوص به خود را دارند. تحصیل پزشکی در ایتالیا محبوترین گزینه جهت تحصیل در ایتالیا در بین مخاطبین ایرانی است. اصلی ترین مسیری که ایرانیان علاقه مندبه تحصیل در ایتالیا آن را سپری می کنند، شرکت در آزمون ورودی رشته های پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی به نام آزمون IMAT ایتالیا است. این آزمون شامل مباحث تخصصی زیست شناسی، شیمی، ریاضی، فیزیک و هوش و اطلاعات است.

بخش ششم: شرایط بهداشت و درمان کشور ایتالیا

سیستم بهداشت کشور ایتالیا، همگانی است و بودجه آن از محل مالیات‌ ها تامین می‌شود. با وجودی که تعیین بسته‌ های خدمات حداقلی شامل خدمات بیمارستانی و پزشکی و نیز برخی از داروهای تجویزی و همچنین توزیع درآمدهای مالیاتی برعهده حکومت مرکزی است، اما مسئولیت سازماندهی و ارائه خدمات بهداشتی برعهده فرمانداری ‌های نواحی بیست‌گانه ایتالیا است. فرمانداری ناحیه ای نیز با برنامه ریزی درجات مختلفی از مسوولیت را به مراجع درمانی محلی، محول می کند.

اغلب پزشکان عمومی به ‌طور فردی فعالیت می‌کنند و دستمزد آن ها بر اساس هزینه خدمات و گاهی با توجه به کیفیت کار آنها پرداخت می شود. تنظیم این دستمزدها تحت قراردادهای ملی و توافق ‌نامه‌های منطقه‌ای صورت می ‌پذیرد. متخصصان سیار نیز عموما بر اساس هزینه خدمات ارائه ‌شده حقوق می‌ گیرند و پزشکان در بیمارستان ‌ها، کارمندانی با حقوق ماهانه هستند. یکی از دغدغه‌های بزرگ سیاست‌ گذاران، نابرابری خدمات بین ناحیه ها می باشد؛ زیرا نواحی جنوبی ایتالیا نسبت به مناطق شمالی آن، از تخت های بیمارستانی عمومی و تجهیزات پیشرفته پزشکی کمتری برخوردار هستند. در سیاست های تدوین شده جدید، سعی بر حل این مسائل شده است.

بخش هفتم: مزایای تحصیل و زندگی در ایتالیا

 • وجود چندین دانشگاه برتر با محیط بین المللی چشمگیر
 • کشور ایتالیا، کشوری مقرون به صرفه برای دانشجویان بین المللی و خارجی
 • ارائه رشته های متعدد به زبان های مختلف به ویژه زبان انگلیسی از جمله رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی
 • اعطای کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان بین المللی (مخصوص دانشجویان با استعداد و واجد شرایط) از شناخته شده ترین بورسیه ها، بورسیه استانی ایتالیا می باشد.
 • هزینه های زندگی مناسب در ایتالیا برای متقاضیان ایرانی
 • نزدیکی فرهنگی و آب و هوایی ایتالیا به کشور ایران
 • شرایط مناسب ایتالیا برای اخذ ویزای تحصیلی شینگن

بخش هشتم: مشکلات تحصیل و زندگی در ایتالیا

 • دشواری یادگیری زبان ایتالیایی به عنوان زبان آموزشی
 • نارضایتی بعضی از دانشجویان از آزمون ها و دوره های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه های این کشور
 • دانشجو محور بودن نحوه آموزش در اغلب دانشگاه های ایتالیا
 • بروکراسی موجود در سیستم های اداری و دانشگاهی این کشور
 • مشکلات اشتغال بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی این کشور

سوالات متداول

 1. زندگی در ایتالیا چگونه است؟

ایتالیا از معماری جذاب و ساکنین با فرهنگی برخوردار است. به علاوه زندگی در ایتالیا بسیار مقرون به صرفه است.

 1. مزایای زندگی در ایتالیا چیست؟

مزیت اصلی زندگی در ایتالیا و داشتن ویزای این کشور، بهره مندی از مزایای ویزای شنگن و برخورداری از امکانات پیشرفته تحصیل و زندگی است.

 1. معایب و مشکلات زندگی در ایتالیا چیست؟

دشواری یادگیری زبان ایتالیایی برای مهاجران و وجود بروکراسی های سیستم اداری این کشور

 1. هزینه ی زندگی در ایتالیا به صورت ماهانه چه میزانی است؟

هزینه های تخمینی ماهیانه زندگی در ایتالیا برای یک نفر مجرد حدود 700 الی 900 یورو است. برای اجاره آپارتمان یک خوابه نیز مبلغی 250 الی 450 یورو لازم است.

 1. هزینه تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان چگونه است؟

دانشگاه های ایتالیا از همه دانشجویان از جمله دانشجویان بین المللی شهریه بسیار کمی دریافت می کند. متوسط ​​شهریه برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد 1500 یورو در هر سال تحصیلی است.این مبلغ بسته به رشته و دوره تحصیلی متغیر است.

 1. آیا دانشجویان در کشور ایتالیا می تواند حین تحصیل، شغلی داشته باشند؟

دانشجویان بین المللی حق کار در کنار تحصیل را دارند. ساعات کاری نباید بیش از 20 ساعت در هفته باشد.

 1. بهترین روش مهاجرتی به ایتالیا چیست؟

آسان ترین راه برای مهاجرت به ایتالیا به عنوان یک فرد خارجی، گرفتن مجوز اقامت موقت است. این مجوز معمولاً برای کسانی که ویزای کار دریافت کرده اند، صادر می شود.

 1. آیا امکان دریافت اقامت دائم ایتالیا وجود دارد؟

بله، یک شهروند غیر اتحادیه اروپا قبل از اقدام برای اقامت دائم، باید 5 سال در ایتالیا اقامت موقت داشته باشد.

گالری تصاویر

کشورهای دیگر

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشگاه های این کشور

دوره جامع فشرده آمادگی آزمون آیمت ایتالیا 2024

زیست شناسی + شیمی + ریاضی و فیزیک + استدلال منطقی و اطلاعات

4.5 ماهه

شروع کلاس ها: اردیبهشت ماه 1403

حضوری | آنلاین
_ همراه با کتاب های آموزشی رایگان _ همراه با جلسات رایگان مشاوره اخذ پذیرش‌، بورسیه استانی و ویزای تحصیلی ایتالیا _همراه با کوئیز های هفتگی _ همراه با آزمون های جامع شبیه ساز آیمت ایتالیا