021-28429840

پشتیبانی سریع

Search
5/5 - (1 امتیاز)

رشته پزشکی دانشگاه ورشو لهستان

پزشکی دانشگاه ورشو لهستان

اطلاعات کلی رشته

فهرست مطالب

رشته پزشکی دانشگاه ورشو لهستان

دانشگاه ورشو لهستان از برجسته ترین و شناخته شده ترین دانشگاه های کشور لهستان است. این دانشگاه از امکانات آموزشی و رفاهی مناسبی بهره برده و توانسته است در سطح جهان و عرصه بین الملل خود را معرفی کند. دانشگاه ورشو لهستان شامل 21 دانشکده مجزا با حدود 200 رشته تحصیلی است. دانشگاه ورشو امکان تحصیل را برای متقاضیان بین الملل و خارجی خود به زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی فراهم کرده است. رشته های شاخه علوم پزشکی همچون پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی از پر مخاطب ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه ورشو لهستان هستند. برای اولین بار در سال 1993 تحصیل پزشکی در دانشگاه ورشو لهستان به زبان انگلیسی آموزش داده شد. مدرک رشته پزشکی دانشگاه ورشو در لیست مدارک معتبر سازمان بهداشت جهانی قرار دارد. دانشکده پزشکی دانشگاه ورشو دارای ابعاد بین المللی براساس استانداردهای آموزشی بین المللی و تبادل نظر علمی در میان موسسات آموزش عالی و پژوهشی است. این دانشگاه با همکاری بسیاری از دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی در اروپا به ویژه آلمان، فرانسه، سوئد، هلند، اتریش و بریتانیا همکاری پژوهشی و علمی دارد. در حال حاضر همکاری با دیگر شرکای خارج از اروپا، ایالات متحده آمریکا و در آسیا با کشورهای چین، هند، مالزی و ژاپن هم توسعه یافته است.

برنامه آموزشی رشته پزشکی دانشگاه ورشو لهستان

دانشگاه ورشو لهستان دو برنامه آموزشی به زبان انگلیسی جهت رشته های علوم پزشکی ارائه می دهد. یک برنامه 6 ساله پزشکی برای فارغ التحصیلان مقطع دبیرستان است و یک برنامه 4 ساله پزشکی برای فارغ التحصیلان کالج و یا فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در رشته های علوم پایه است. در پایان هر یک از فارغ التحصیلان دکترای پزشکی را دریافت می کنند. مدرک پزشکی در این کشور در اتحادیه اروپا، آمریکا، کانادا و بسیاری از کشورهای دیگر جهان به رسمیت شناخته شده است.

اما به طور کلی طول دوره پزشکی دانشگاه ورشو لهستان همچون دیگر دانشگاه های کشور لهستان 6 ساله است. 2 سال اول رشته پزشکی ورشو دروس علوم پایه پزشکی به صورت تئوری آموزش داده می شود. تمامی مباحث درسی به زبان انگلیسی آموزش داده می شود. سال های 3، 4 و 5 آموزش رشته پزشکی دانشگاه ورشو برنامه های کلینیکال و بالینی پزشکی است. بیش از 6000 ساعت آموزش در دوره های پزشکی ورشو، دوره های قبل از بالینی و بالینی ارائه می شود.

برای شرکت در برنامه های کلینیکال و بالینی دانشجویان نیازمند سطح مناسبی از زبان لهستانی بری ارتباط با بیماران هستند. به طور معمول بعد از گذشت دو سال از زندگی در لهستان، دانشجویان به سطح مناسبی از زبان لهستانی می رسند. علاقه مندان به تحصیل به زبان لهستانی می توانند در دوره یک ساله زبان لهستانی که در دانشگاه در ترم های مختلف برگزار می شود شرکت کنند. سال آخر پزشکی شامل اینترنی و امتحان بورد پزشکی عمومی است. یک دکتر جوان باید یک دوره کارآموزی 1 ساله پزشکی داشته باشد دانشجویان هرساله باید در دوره های کارآموزی اجباری در بیمارستان ها یا سایر موسسات پزشکی مورد تجدید نظر قرار گیرند .نکته مهم این است که تحصیل پزشکی در دانشگاه ورشو نیازمند یک پیشینه قوی در دروس زیست‌شناسی (سلولی و مولکولی، بیوشیمی، ایمنی شناسی، ژنتیک، میکروب شناسی) و شیمی است. در حین سال های 5 و 6 دانشجویان پزشکی ورشو به طور مستقل در فعالیت های بالینی شرکت می کنند و مهارت های خود را ارتقاء می دهند و دانش و تجربه را تحت نظارت مستمر حرفه ای به دست می آورند.

امکانات آموزشی دانشکده پزشکی دانشگاه ورشو لهستان

جهت تحصیلی پزشکی ورشو لهستان امکانات آموزشی مناسبی در این دانشگاه فراهم شده است. اساتید برجسته و شناخته شده، آزمایشگاه با تجهیزات مناسب، ارتباط با بیمارستان ها و کلینیک ها از جمله این امکانات است. بخش انگلیسی زبان دانشکده پزشکی ورشو در سال 1993 در برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی تاسیس شد که نشان از قدمت رشته پزشکی دانشگاه ورشو دارد. این بخش برنامه های پزشکی را برای فارغ التحصیلان دبیرستان و فارغ التحصیلان کالج دانشگاه ارائه می دهد. تدریس به شکل سخنرانی، گذاشتن کلاس ها، سمینارها، کلاس های آزمایشگاهی و مباحثه گروه ارائه می شود. دانشجویان در 6 بیمارستان، آموزش بالینی که خدمات پزشکی عمومی و عالی را به بیماران ارائه می دهند آموزش می بینند. دانشکده پزشکی دانشگاه ورشو بالغ بر 11 ساختمان شامل بیمارستان و ساختمان آموزشی و پژوهشی در لهستان دارد.

شیوه پذیرش پزشکی دانشگاه ورشو لهستان

دانشجویان خارجی و بین المللی از جمله متقاضیان ایرانی جهت اخذ پذیرش پزشکی دانشگاه ورشو لهستان همچون دیگر دانشگاه های کشور لهستان و مانند بسیاری از دانشگاه های مطرح اروپا باید در آزمون ورودی دانشگاه ورشو شرکت کنند. ثبت نام این آزمون به طور معمول در ماه March صورت می گیرد و خود آزمون در ماه های April- May برگزار می شود. نکته مهم این است که آزمون ورودی دانشگاه ورشو هر سال علاوه بر کشور لهستان، در کشورهای ایالات متحده (نیویورک)، نروژ (اوسلو)، کانادا (تورنتو)، سوئد (استکهلم) و مالزی (کوالالامپور) نیز برگزار می شود. علاوه بر شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ورشو و قبولی در آن، داشتن مدرک زبان انگلیسی (تافل حداقل 90 و آیلتس با نمره 6) از دیگر شروط لازم جهت پذیرش پزشکی این دانشگاه است. از طرفی دانشگاه ورشو این امکان را فراهم کرده است که متقاضیان می توانند چنانچه از آمادگی لازم در زبان انگلیسی برخوردار نیستند در دوره یکساله آموزش زبان انگلیسی دانشگاه شرکت کنند و سطح دانش زبانی خود را به سطح لازم برای ورود به رشته های علوم پزشکی و بقیه رشته ها برسانند.

شیوه آزمون ورودی پزشکی دانشگاه ورشو لهستان

آزمون ورودی پزشکی دانشگاه ورشو لهستان به زبان انگلیسی برگزار می شود. آزمون ورودی دانشگاه ورشو شامل دو قسمت آزمون کتبی و آزمون مصاحبه است. قسمت اول آزمون شامل سوالات تستی از مباحث زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات به صورت کتبی بوده و در مرحله دوم این آزمون مصاحبه به صورت شفاهی به عمل می­آید. مصاحبه شفاهی یک گفتگوی ساده  و در عین حال علمی در مورد موضوعات عمومی، انگیزه متقاضی جهت تحصیل در رشته و اطلاعات علوم پایه ای مخاطب باشد. این آزمون به طور معمول در محل دانشگاه ورشو برگزار می شود اما در عین حال در 5 کشور دیگر هم برگزار می شود. کلیه سوالات به زبان انگلیسی بوده و در آزمون مصاحبه نیز توجه ویژه ای به مکالمه انگلیسی مخاطب صورت می گیرد. از این رو دانش آموزان ایرانی علاقه مند به تحصیل پزشکی در اروپا ابتدا باید دوره پیش دانشگاهی پزشکی را به زبان انگلیسی بگذرانند و بعد از آن در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند. بهترین شرایط سنی جهت پذیرش و تحصیل پزشکی دانشگاه ورشو و کشور لهستان سن 18 سال است. سن 18 سال در ایران به طور معمول معادل با اخذ مدرک دیپلم و گذراندن دوره پیش دانشگاهی است. اما حداکثر سن با توجه به پذیرش پزشکی دانشگاه ورشو و شرایط شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ورشو در سال های گذشته تا حداکثر 25 سال بوده است.

ظرفیت رشته پزشکی دانشگاه ورشو لهستان

ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی و خارجی دانشگاه ورشو در طول سالیان گذشته متغییر بوده است. بر اساس آخرین آمار منتشر شده حدود 5000 دانشجوی بین المللی مشغول تحصیل در دانشگاه ورشو لهستان هستند. ظرفیت پذیرش دانشجوی بین المللی دانشگاه ورشو در رشته پزشکی سالانه حدود 70 الی 80 نفر است که دانشگاه سعی می کند از کشورهای مختلف و تعادل در تعداد دانشجوی پسر و دختر آن ها را جذب کند. در حال حاضر در این دانشگاه حدود 100 دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در رشته های مختلف هستند.

شهریه پزشکی ورشو لهستان

شهریه پزشکی دانشگاه ورشو لهستان برای دوره آموزشی 4 ساله پزشکی حدود 15 هزار یورو در سال و برای دوره 6 ساله پزشکی حدود 12 هزار یورو در سال است. این شهریه در سال های بعد بدون تغییر باقی می ماند. از نکات مثبت دانشگاه ورشو امکان تقسیط شهریه دانشگاه است که در صورت ارائه تقاضا و تائید ریاست دانشگاه امکان این موضوع فراهم است. دانشگاه ورشو امکان کار هفتگی را تا سقف 20 ساعت برای دانشجویان فراهم کرده است تا دانشجویان بین المللی بتوانند بخشی از هزینه های خود را از این طریق پرداخت نمایند. اما با توجه به سنگینی رشته پزشکی و مباحث تحصیلی آن، دانشجویان باید با برنامه مناسبی اقدام به تحصیل و کار همزمان نمایند.

دوره پیش دانشگاهی پزشکی لازمه موفقیت در آزمون ورودی پزشکی دانشگاه ورشو

گذراندن دوره پیش دانشگاهی پزشکی و یا فاندیشن در کالج های آموزشی دانشگاه ورشو و یا دیگر کالج های آموزشی در اروپا می تواند راه را برای موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه ورشو و اخذ پذیرش پزشکی دانشگاه ورشو هموار کند. بویژه برای مخاطبین ایرانی و علاقه مند به رشته پزشکی که سطح زبان انگلیسی مناسبی ندارند، گذراندن دوره زبان انگلیسی در کالج ها و همچنین یادگیری دروس پایه علوم پزشکی از جمله زیست شناسی، شیمی،  ریاضیات، آناتومی، فیزیولوژی، فیزیک و … این امکان را برای موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه ورشو محیا می کند. به طور معمول دوره فاندیشن -Foundation  که یک دوره پیش نیاز است حدود 9 الی 12 ماه به طول می انجامد. کسب نمره عالی در این دوره از الزامات پذیرش پزشکی در دانشگاه ورشو قلمداد می شود. در این دوره دانش پذیر علاوه بر یادگیری مباحث علوم پایه پزشکی همچون زیست شناسی سلولی و مولکولی، ژنتیک، ایمنی شناسی، شیمی، فیزیک و زبان پزشکی، زبان انگلیسی جنرال را فرا گرفته و می تواند به مکالمه و نوشتن اصولی بپردازد.

گالری تصاویر دانشگاه

رشته های دیگر

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید