021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
5/5 - (9 امتیاز)

شرایط و هزینه زندگی در لهستان – 2024

شرایط و هزینه زندگی در لهستان – 2024

فهرست مطالب

سعی ما در مقاله زیر این است که علاقمندان مهاجرت به لهستان را از شرایط و هزینه های زندگی در لهستان مطلع سازیم. بنابراین ما در ابتدا به توضیحاتی کلی در مورد موقعیت و فرهنگ کلی این کشور می پردازیم. سپس شرایط اقتصادی، کار و هزینه های زندگی را مورد بررسی قرار می دهیم. در انتها نیز متقاضیان گرامی را با مزیت ها و معایب مهاجرت به لهستان  و شرایط و هزینه های زندگی در لهستان آگاه می کنیم. در صورت تمایل به مهاجرت به کشور لهستان با ما همراه باشید.

بخش اول: آشنایی با کشور لهستان

 • تاریخچه، مساحت و جمعیت کشور لهستان

کشور لهستان (POLAND) با نام جمهوری لهستان با مساحت تقریبی 313 کیلومتر مربع در مرکز قاره اروپا قرار گرفته است. این کشور پهناور از شمال با دریای بالتیک، از جنوب با کشور اسلواکی، از غرب با کشور بلاروس و از شرق با کشور آلمان مرز های مشترک دارد. کشور لهستان که یکی از 9 کشور بزرگ قاره اروپا محسوب می شود، جز اتحادیه اروپا، شنگن و ناتو است. از مفاخر کشور لهستان می توان به ماری کوری، کاشف دو عنصر پلونیوم و رادیوم اشاره کرد.

تاریخچه کشور لهستان را می توان از دوران باستان دنبال کرد. در این دوران قبایلی از جمله سلت ها، سکا ها و ژرمن ها، سبب بنیان نهادن لهستان شدند. این سرزمین رفته رفته طی تاریخ، مورد حمله دیگر نیروهای منطقه ای قرار گرفت و کمرنگ شد؛ اما فرهنگ و آداب و رسوم لهستان همچنان پابرجا ماند. در اوایل قرن بیستم، لهستان به یک باره آباد شد ولی تحت تاثیر جنگ جهانی دوم قرار گرفت و دوباره از هم گسستگی را تجربه کرد. سرانجام، لهستان یک دموکراسی مبتنی بر اقتصاد را تشکیل داد و به شکل امروزه درآمد. در حال حاضر بیش از 96 درصد مردم این کشور را لهستانی های بومی تشکیل می دهند.

 • واحد پول کشور لهستان

واحد اصلی شمارش پول در کشور لهستان زلوتی  (ZLOTY) است که با نماد PLN نشان داده می شود. البته در کشور لهستان برای شمارش پول، از واحد کوچکی به نام گروش نیز استفاده می شود که هر 100 گروش یک زلوتی است. با توجه به تغییر نرخ  ارز، در حال حاضر هر 100 زلوتی معادل 27 دلار آمریکایی است.

 • زبان رسمی کشور لهستان

زبان رسمی در کشور لهستان، زبان لهستانی است. زبان لهستانی از جمله زبان های هندی- اروپایی به شمار می رود و شباهت زیادی به زبان اسلوواکی و زبان اوکراین دارد. به واسطه این زبان که یکی از زبان های ثبت شده در اتحادیه اروپا است، بیش از 90 درصد مردم لهستان با هم گفت و گو می کنند. نکته دیگر در مورد زبان در کشور لهستان این است که بیش از نصف مردم لهستان، مسلط به زبان انگلیسی هستند. همچنین به علت وجود درصد کمی از آلمانی ها و اوکراینی ها در این کشور، صحبت کردن به زبان آلمانی و اوکراینی نیز قابل مشاهده است.

 • شهر های مهم کشور لهستان

لهستان به پایتختی ورشو، یکی از 9 کشور بزرگ قاره اروپا بوده و همچنین دارای 16 استان است که در زیر به آن اشاره می کنیم:

 1. استان دولنواشلونسکی (Dolnoslaskie) مرکز: وروتسلاو
 2. استان کویافسکو-پومورسکی(Kujawasko-Pomorskie) مرکز: بیدگوشچ ترونی
 3. استان ووتسکی (Lodzkie) مرکز: ووج
 4. استان لوبلسکی(Lubelskie) مرکز: لوبلین
 5. استان لوبوسکی (Lubuskie) مرکز: گورژوف ویلکوپولسکی ژلونا گورا
 6. استان ماووپولسکی (Malopolskie)مرکز: کراکوف
 7. استان ماسوویان (Masovian) مرکز:  ورشو
 8. استان اوپولسکی   (Opolskie) مرکز: اوپوله
 9. استان پودکاروپاسکی (Podkaropackie) مرکز: ژشوف
 • استان پودلاسکی (Podlaskie) مرکز: بیاویستوک
 • استان پومورسکی (Pomorskie) مرکز: گدانسک
 • استان اشلونسکی (Slaskie) مرکز: کاتوویتس
 • استان اشفیتوکشیسکی (Swietokrzyskie)مرکز: کیلتس
 • استان وارمینسکو مازورسکی وارمی-ماسوری (Warminsko-Mazurskie) مرکز: الشتین
 • استان ویلکوپولسکی (Wielkopolskie) مرکز: پوزنان
 • استان زاخودنی پومورسکی (Zachodniopomorskie) مرکز: شچچین

بعد از اسامی استان های کشور لهستان، چند شهر مهم این کشور را از لحاظ تاریخی و شرایط زندگی بررسی می کنیم:

 • ورشو Warsaw

شهر ورشو در حال حاضر به عنوان پایتخت کشور لهستان و دهمین پایتخت بزرگ اتحادیه اروپا شناخته می شود. ورشو در جنگ جهانی اول و دوم، بارها توسط نظام شوروی، ارتش نازی و نظامیان سوئدی به خاکستر مبدل شده است. اما اوضاع تغییر کرد و امروزه ورشو به عنوان یکی از بزرگ ترین پایتخت های اروپا با معماری مدرن و مهم ترین شهر کشور لهستان از نظر سیاسی، اقتصادی و علمی شناخته می شود. ورشو علاوه بر سطح اقتصادی و علمی خود یکی از شهرهای توریست پذیر کشور لهستان است. بافت قدیمی ورشو یکی از جاذبه های توریستی شهر است که معماری سنتی دارد و می تواند بیننده را با دو سبک معماری کهن و معماری مدرن لهستان آشنا کند. این شهر با نمای سنگ فرشی و خانه های مثلثی شکل به ثبت یونسکو رسیده است.

 • کراکوف Krakow

کراکوف، شهری در جنوب کشور لهستان که از لحاظ جایگاه، دومین شهر مهم لهستان محسوب می شود. می توان از شهر کراکوف به دلیل قرار گرفتن در کنار رودخانه ویسلا، به عنوان یکی از زیباترین شهر های قاره اروپا نام برد. این شهر از گزند جنگ در امان بوده و به عنوان میراث جهانی ثبت شده در یونسکو است. تنوع معماری در شهر کراکوف لهستان کاملا ملموس است. کراکوف به علت جاذبه های گردشگری خود نقش مهمی در اقتصاد کشور لهستان دارد. این شهر توریست پذیر، از لحاظ هزینه ها، از دیگر شهر های کشور لهستان اندکی گران تر است.

 • لودز Lodz

شهر لودز در کشور لهستان یکی از تاثیر گذار ترین شهر های کشور لهستان است. این شهر تاثیر زیادی بر صنعت و اقتصاد لهستان دارد و همچنین نقش به سزایی بر تولید نساجی کشور لهستان دارد. از سویی دیگر شهر لودز قطب گردشگری مهمی در کشور لهستان است. ساختمان هایی با طراحی خاص، بر جذابیت هر چه بیشتر این شهر افزوده است. شهر لودز یکی از ارزان ترین شهرهای لهستان نیز به شمار می رود. از دیگر اتفاقات شگفت انگیزی که در شهر لودز طی سال های گذشته رخ داده است، راه رفتن مجازی کاربران اینترنتی روی خیابان های لودز است. لودز همچنین به عنوان سومین شهر مهم لهستان، دانشگاه معتبر پزشکی لودز که رتبه مناسبی در کشور لهستان و قاره اروپا دارد را در خود جای داده است  است

 • وروتسواف Wroclaw

وروتسواف به عنوان یکی از مهم ترین شهر های علمی لهستان و همچنین گرم ترین شهر کشور لهستان شناخته شده است. این شهر که در جنوب غربی لهستان واقع شده است، علاوه بر جای دادن دانشگاه معتبر و قدیمی  برسلاو در خود، یکی از زیبا ترین و جذاب ترین شهر های کشور لهستان به شمار می آید. تنوع غذایی و وجود قدیمی ترین رستوران قاره اروپا در شهر وروتسواف کشور لهستان، سبب شده تا این شهر از جایگاه مهمی در اقتصاد کشور لهستان برخوردار باشد.

از جمله سایر شهر های زیبای کشور لهستان می توان از گدانسک، وروتسلاو و الشتین نام برد که دیدن این شهر های دیدنی، چشم نواز ترین تصویری است که تا سالها در ذهن هر بیننده ای می ماند.

 • آب و هوای کشور لهستان

آب و هوای کشور لهستان به گونه ایی است که شروع و پایان چهار فصل کاملا در آن قابل مشاهده و ملموس است. بهار لهستان آب و هوای مطلوب و معتدل با بارش کمی دارد ساکنین لهستان در تابستان به علت عدم برخورداری از کوه های بلند، گرمای زیادی را متحمل می شوند. این گرما تا نیمه فصل پاییز ادامه دارد و میانگین آب و هوا در فصل پاییز کشور لهستان نیز بین 20 الی 30 درجه سلسیوس است. آب و هوای لهستان در پاییز بسیار لذت بخش است و شباهت زیادی با بهار این کشور دارد. زمستان های لهستان در عین سرما دارای جذابیت زیادی می باشد. وجود جاذبه های دیدنی نظیر غارهای یخی و تفریح های زمستانی از جمله جاذبه های توریستی کشور لهستان در فصل زمستان است.

 • جاذبه های گردشگری لهستان

کشور لهستان یک کشور تاریخی است که از آن 14 میراث جهانی در یونسکو ثبت شده است. در این کشور مجموعه ای از زیبای های طبیعی مانند کوه ها، پارک های ملی، سواحل ناهموار و برخی از عجایب طبیعی غیرمنتظره وجود دارد. لهستان همچنین با معماری قرون وسطایی، تاریخ آشفته جنگ جهانی دوم و بسیاری از روستاهایی با بافت قدیمی، مقصد مناسبی برای علاقه مندان به تاریخ و دوستداران معماری است. لیست بهترین جاذبه های گردشگری لهستان از این قرار است:

 1. قلعه واول در کراکوف
 2. بازار قدیمی ورشو
 3. قلعه مالبورک در شهر مالبورک
 4. قدیمی ترین معدن نمک جهان با نام ویلیچکا در کراکوف
 5. پارک لازینکی در ورشو
 6. جنگل کج در گریفین
 7. سالن پارچه در کراکوف
 8. برج لیلیوم در ورشو
 9. برج وارسو(VARSO) به عنوان چهارمین آسمان خراش قاره اروپا در ورشو
 • خانه منحنی در شهر سوپوت
 • کاخ علم و فرهنگ در ورشو
 • دریاچه ماسوریان در نزدیکی مرز لتونی

 

 • مذهب در کشور لهستان

بیش از 95 درصد مردم لهستان پیرو دین مسیحیت هستند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد کشور لهستان یکی از عوامل حفظ آیین مسیحیت در اروپا است. همچنین لهستان در اروپا، حافظ تمدن غرب است. مردم لهستان هر ساله هم زمان با میلاد مسیح، جشن کریسمس برگزار می کنند. کریسمس علاوه بر شروع سال جدید در کشور لهستان نماد دوستی مردم این کشور است. البته در لهستان اقلیت هایی نظیر یهود و اسلام نیز دیده می شود. مسلمانان کشور لهستان از قوم تاتار هستند.

گدانسک لهستان

بخش دوم: شرایط اقتصاد در لهستان

طی سالهای اخیر شرایط اقتصاد در لهستان، از شرایط مطلوبی برخوردار بوده است و در جایگاه 8 اقتصادی قاره اروپا قرار دارد. همچنین در چند دهه اخیر لهستان توانست در حوزه کشاورزی در سراسر جهان عرض اندام کند. این کشور هم اکنون صادر کننده محصولات زیادی از قبیل گندم، چاودار، کلزا، سیب زمینی و چغندر قند است. لهستان نقش بسزایی در توزیع فرآورده های پروتئینی در سراسر جهان دارد چرا که در این کشور پرورش دام و طیور به گستردگی صورت می گیرد. گرچه کشور لهستان دارای برند خاصی در حوزه خودروسازی نیست، اما ساخت تجهیزات خودرو و خودروسازی لهستان تاثیر زیادی در خودروسازی کشور های دیگر از جمله ایران دارد.

بخش سوم: شرایط کار در لهستان

کار در لهستان مانند هر کشور دیگری دارای شرایط خاص است. یکی از مهم ترین شرایط کار در لهستان، این است که کار باید مطابق با قانون باشد و فرد تمامی جواز های لازم را داشته باشد. خارجی که کار غیر قانونی را دنبال کند، در معرض مجازات مالی قرار می گیرد و با صدور رأی موظف به بازگشت به کشور خودش می شود. همچنین نهادی که کار غیرقانونی را به یک خارجی می دهد نیز مسئول جرم و یا جنایت می شود. بنابراین، فرد خارجی که برای انجام کار به لهستان می آید باید از قانونی بودن اقامت خود اطمینان حاصل کند. از طرف دیگر، کارفرما نیز اسنادی را که به فرد خارجی اجازه انجام کار در لهستان را بدهد و ویزا برای اقامت را شرط می کند. کارفرما همچنین نسخه هایی از اسناد تایید کننده اقامت قانونی فرد خارجی در لهستان را ذخیره می کند.

دیگر شرایط دریافت ویزای کار در لهستان برای نیروی خارجی شامل موارد زیر است:

 • بارگیری و پر کردن فرم درخواست ویزای کار لهستان
 • عکس دارای فرم گذرنامه
 • گذرنامه و کپی ویزا های قبلی
 • تایید بیمه درمانی با پوشش حداقل 30 هزار یورو
 • نامه ای که در آن اهداف سفر نوشته شده باشد.
 • شناسنامه و سایر اوراق هویتی
 • اثبات تمکن مالی
 • ارائه سوابق پزشکی
 • داشتن رزومه و سابقه کار در کشور مبدا
 • قرارداد استخدام یا دعوتنامه شغلی برای کار
 • مدرک زبان معتبر
 • سندی مبنی بر اثبات پرداخت هزینه های ویزای کار
 • گواهی عدم سو پیشینه تأیید شده
 • تعیین محل اقامت

به دلیل شیوع ویروس کرونا، شرایط کار در لهستان تغییر کرده و نرخ بیکاری نسبت به قبل مقداری افزایش داشته است. با این حال شرایط اقتصاد در لهستان، همچنان صعودی است و برخی مشاغل در این کشور، خواستار نیرو هستند. به چند نمونه از مشاغلی که  در کشور لهستان با کمبود مواجه هستند و میزان حقوق آنها اشاره می کنیم:

 مشاغل مورد نیاز در لهستان

ردیف مشاغل مورد نیاز در لهستان میزان حقوق
1 برق کار حرفه ایی  PLN9800
2 مدیریت بازرگانی 12700الی16900(PLN)
3 نجار PLN9000
4 کارمند خدماتی تقریبا  PLN8500
5 مهندس صنایع حداقل PLN 9500
6 مهندس معدن PLN10100
7 متخصص نرم افزار PLN 8300
8 تکنسین کارخانه  PLN8100

 

بخش چهارم: هزینه زندگی در لهستان

هزینه های زندگی در لهستان برای هر فرد بسته به نوع حمل و نقل، توقع از محل اسکان، رژیم غذایی و میزان اهمیت دادن به پوشاک، متفاوت است. هزینه زندگی در لهستان همچنین به شهر محل زندگی بستگی دارد. بنابراین می توان گفت هزینه زندگی در لهستان مطابق با سطح توقع هر فرد و شهر محل زندگی او متفاوت است. هر چند زندگی در لهستان وابسته به شهر زندگی است اما به طور معمول هزینه زندگی در لهستان برای یک نفر در شهر ورشو حدود 4500 زلوتی معادل 900 الی 1000 یورو است که تقریبا 1800 زلوتی از آن به  اجاره منزل اختصاص می یابد. به همین ترتیب هزینه برای یک فر در شهر کراکوف به 5000 زلوتی می رسد و در شهر لودز که شهری ارزان محسوب می شود، این مبلغ حدود 4100 زلوتی است.

تحصیل در لهستان

بخش پنجم: شرایط تحصیل در لهستان

دانشگاه های کشور لهستان از اعتبار بالایی در سراسر دنیا برخوردارند. دانشگاه های این کشور، به علت دارا بودن مزایای فراوان تحصیل در لهستان، در عین کم بودن هزینه تحصیل به قطب تحصیل رایگان در اروپا تبدیل شده است. کشور لهستان، دانشگاه های زیادی را در خود گنجانده است که جز دانشگاه های برتر جهان محسوب می شود و سالانه دانشجویان بین المللی زیادی را پذیرا است. در لهستان هزینه تحصیل به زبان لهستانی برای اثر برنامه های تحصیلی رایگان است ولی تحصیل به زبان انگلیسی و برخی از برنامه های تحصیلی شامل هزینه خواهد بود. هزینه تحصیل در لهستان 1600 الی 2500 زلوتی معادل 425 الی 660 دلار آمریکا برای هر ماه متغیر است.

برای تحصیل در بهترین دانشگاه های لهستان، هر دانشگاه دارای سیستم پذیرش خاص است که دانشجویان آینده باید برای برنامه های آموزشی خود درسیستم خواست داده و ثبت نام کنند. اما به طور کلی مدارکی مثل بورسیه یا گواهی تمکن مالی، مدرک زبان معتبر و اسکن مدارک تحصیلی از جمله مهم ترین شرایط تحصیل در لهستان است. از دیگر ویزگی های در ادامه چند مورد از دانشگاه های معتبر کشور لهستان را نام می بریم:

 • دانشگاه ورشو
 • دانشگاه جاگلونیا در کراکوف
 • دانشگاه گدانسک
 • دانشگاه پزشکی سیسیلیا
 • دانشگاه پزشکی لودز
 • دانشگاه نیکولاس کوپرنیک در تورون

بخش ششم: شرایط بهداشت و درمان در لهستان

لهستان و سایر کشور های قاره اروپا، از وضعیت بهداشتی درمانی بسیار مناسبی برخوردارند. در لهستان حتی پزشک مسلط به زبان انگلیسی برای افراد خاجی  وجود دارد. از قوانین بهداشت در کشور های اروپایی این است که هر خانواده حق انتخاب یک پزشک عمومی یا پزشک خانواده را دارد. لهستان علاوه بر دارا بودن تجهیزات پزشکی جدید و پزشکان خوب، حق ویزیت و هزینه بیمارستان ارزانی دارد. اورژانس و کمک های اولیه در کشور لهستان رایگان می باشد. بیمه نیز یک قانون اجباری در کشور لهستان است و تمامی افراد اعم از مهاجر، دانشجو و یا ساکنین کشور لهستان، موظفند که تمامی اموال خود را بیمه کنند. دانشجویان و دانش آموزان این کشور نیز به صورت رایگان بیمه می شوند.

بخش هفتم: مزایای تحصیل و زندگی در لهستان

 • قیمت پایین مسکن در کشور لهستان
 • امکان اخذ اقامت دائم در صورت دارا بودن کسب و کار در لهستان
 • اعتبار بالای مدرک دانشگاهی دانشگاه های لهستان در سراسر دنیا
 • احذ ویزای تحصیلی شینگن برای تحصیل در لهستان
 • امکان تحصیل پزشکی در لهستان به زبان انگلیسی
 • شرایط راحت اخذ ویزای تحصیلی لهستان
 • کشوری پیشرفته در شرق اروپا

بخش هشتم: مشکلات تحصیل و زندگی در لهستان

کشور لهستان از جمله کشور هایی است که معایب و مشکلات تحصیل و زندگی در آن، خیلی کم است؛ اما  می توان دشواری برای یادگیری زبان لهستانی جهت تحصیل و زندگی در لهستان و ارائه مدرک زبان برای تحصیل را از جمله مشکلات زندگی در لهستان نام برد.

سوالات متداول

 1. زندگی در لهستان چگونه است؟

زندگی در لهستان، پر از جنب و جوش و مهیج است. با اینکه زندگی در این کشور همیشه شبیه تفریح نیست، اما بسیار دلپذیر است.

 1. مزایای زندگی در لهستان چیست؟

لهستان کشوری زیبا و مناسب از لحاظ شرایط و هزینه های زندگی است. به علاوه مردمانی مهمان نواز دارد که روابط دوستانه با خارجی ها برقرار می کنند. مدارک تحصیل در لهستان نیز دارای رتبه علی بالایی هستند.

 1. معایب و مشکلات زندگی در لهستان چیست؟

قوانین برای هر موضوعی در لهستان، بسیار سخت گیرانه است و هر فرد بابت هر مسئله ای باید پیگیر آیین نامه ها و اسناد زیادی باشد. همچنین یادگیری زبان لهستانی نیز دشوار است.

 1. هزینه ی زندگی در لهستان به صورت ماهانه چه میزانی است؟

از 4100 زلوتی تا 5000 زلوتی معادل 1100 الی 1320 دلار آمریکا

 1. هزینه تحصیل در لهستان برای دانشجویان چگونه است؟

هزینه سالیانه برای دانشگاه های دولتی حدود 4000 دلار آمریکا است. این مقدار هزینه برای هر رشته و دوره آموزشی متفاوت است؛ برای مثال این هزینه برای دوره های پزشکی و دندانپزشکی تا حدود 14 هزار دلار آمریکا می رسد.

 1. آیا دانشجویان در کشور لهستان می تواند حین تحصیل، شغلی داشته باشند؟

بله، هر دانشجو می تواند با کار نیمه وقت، مقداری از هزینه های خود را تامین کند.

 1. بهترین روش مهاجرت به لهستان چیست؟

طبق بررسی های انجام شده تاسیس شرکت و سرمایه گذاری یکی از بهترین روش های مهاجرت به لهستان است.

 1. آیا امکان دریافت اقامت دائم لهستان وجود دارد؟

حدود پنج سال زندگی در لهستان به شرط اشتغال پایدار و حفظ منزل اجازه ای یا خریداری شده، فرصتی برای دریافت اقامت دائم است. در صورت ازدواج با یک فرد لهستانی این مدت به سه سال کاهش می یابد.

گالری تصاویر

کشورهای دیگر

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشگاه های این کشور

دوره جامع فشرده آمادگی آزمون آیمت ایتالیا 2024

زیست شناسی + شیمی + ریاضی و فیزیک + استدلال منطقی و اطلاعات

4.5 ماهه

شروع کلاس ها: اردیبهشت ماه 1403

حضوری | آنلاین
_ همراه با کتاب های آموزشی رایگان _ همراه با جلسات رایگان مشاوره اخذ پذیرش‌، بورسیه استانی و ویزای تحصیلی ایتالیا _همراه با کوئیز های هفتگی _ همراه با آزمون های جامع شبیه ساز آیمت ایتالیا