021-28429840

پشتیبانی سریع

Search
5/5 - (1 امتیاز)

رشته پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان

دانشجویان-سملوایز

اطلاعات کلی رشته

فهرست مطالب

تحصیل پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان

دانشگاه سملوایز مجارستان در شهر بوداپست، پایتخت مجارستان قرار دارد و از شناخته شده ترین و قدیمی ترین دانشگاه های علوم پزشکی در سطح جهان است. این دانشگاه امکانات آموزشی را در سطح بین الملل جهت تحصیل در رشته های علوم پزشکی همچون پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی فراهم کرده است. دانشگاه علوم پزشکی سملوایز شامل 6 دانشکده و حدود 11 هزار دانشجو است. حدود 30 درصد از این افراد، دانشجویان خارجی هستند. در دانشگاه سملوایز تحصیل در رشته های علوم پزشکی به سه زبان مجاری، انگلیسی و آلمانی فراهم است و از دانشگاه های مطرح مجارستان بوده که علاوه بر زبان رسمی مجارستان، به دیگر زبان ها نیز دوره های تحصیلی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهد. علاوه بر کشورمان در کشورهای اروپایی همچون مجارستان رشته های شاخه علوم پزشکی همچون پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی دارای مخاطبین بسیاری است. از آنجا که کشور مجارستان جزء اتحادیه اروپا است و دانشگاه سملوایز جزء دانشگاه ها شناخته شده بین المللی با تراز بالا است، مدرک رشته پزشکی دانشگاه سملوایز در لیست مدارک معتبر سازمان بهداشت جهانی قرار دارد و فارغ التحصیلان پزشکی دانشگاه سملوایز می‌توانند بدون ارزیابی و یا امتحانی در کل اتحادیه اروپا به کار بپردازند.

برنامه آموزشی رشته پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان

دوره پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان به مدت 6 سال است. چارت آموزشی و سیستم تدریس رشته پزشکی دانشگاه های مجارستان مانند سگد و سملوایز بسیار نزدیک به یکدیگر است. ۲ سال اول رشته پزشکی سملوایز دروس علوم پایه پزشکی آموزش داده می شود. سال سوم تا سال پنجم پزشکی سملوایز آموزش عملی رشته پزشکی به صورت بالینی ارائه می شود. در این چند سال اصول تئوری 2 سال اول به صورت کلینیکال آموزش داده می شود. نکته مهم این بخش این است که دانشجویان رشته پزشکی سملوایز باید علاوه بر داشتن سطح مناسب زبان انگلیسی، باید تا حدودی به زبان مجاری آشنا باشند تا بتوانند با بیماران ارتباط برقرار کنند. سال آخر پزشکی سملوایز دوره اینترنی و امتحان بورد پزشکی عمومی است. رشته پزشکی همچون دیگر رشته های عملی دیگر علوم پزشکی، نیاز به فعالیت مستقل و کار بالینی مستمر دارد که این امر به طور معمول در دو سال آخر پزشکی سملوایز صورت می گیرد.

امکانات آموزشی رشته پزشکی سملوایز مجارستان

دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز در سال 1769 میلادی به عنوان اولین و بزرگترین دانشکده این دانشگاه تاسیس شد. دانشگاه سملوایز از جمله دانشگاه های نام آشنای اروپایی در بین ایرانیان است به این دلیل که سالانه بسیاری از ایرانیان علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی، دانشگاه سملوایز مجارستان را به عنوان یکی از مقاصد اصلی خود انتخاب می کنند. دانشکده پزشکی دانشگاه سملوایز دارای استاندارد آموزش و پرورش بین المللی است و کاملا با سایر دانشکده های پزشکی اروپایی با کیفیت بالا مطابقت دارد. برنامه پزشکی دانشگاه سملوایز آن در حال حاضردر سه زبان مجارستانی، انگلیسی و آلمانی در دسترس است و در آینده نزدیک زبان فرانسوی نیز ارائه می شود. دانشکده پزشکی سملوایز در لیستIMED / FAIMER  حضور دارد و مدرک دکترای پزشکی این دانشگاه مورد تأیید هیئت بورد کالیفورنیا است. در سال ۲۰۱۷  رشته پزشکی دانشگاه سملوایز در بین ۱۵۱۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته‌ است.

دانشکده پزشکی سملوایز علاوه بر فعالیت های آموزشی خود، متعهد به ارائه بالاترین سطح مراقبت های بهداشتی پیشرفته و انجام تحقیقات علمی پیشرفته در کلاس های درس و سازمان های کلینیکی خود است. شبکه ارتباطات بین المللی دانشکده پزشکی سملوایز در سه قاره برنامه ریزی شده است که شامل برنامه های مبادله دانشجویی و همچنین همکاری علمی و پژوهشی است.

این دانشکده از سال 1983 قرارداد تبادل دانشجو و همکار پژوهشی با دانشگاه Ruprecht Karls و دانشگاه  Albert Ludwigs که از دانشگاه های مطرح پزشکی آلمان هستند را پیاده سازی می کند. سایر دانشگاه های همکار دانشکده پزشکی سملوایز مجارستان در آلمان شامل دانشگاه آزاد برلین، دانشگاه لووبک و دانشگاه اولم هستند. همکاری نمونه بین دانشکده پزشکی سملوایز و دانشکده پزشکی Asklepios افق های جدیدی را در آموزش عالی اروپا باز می کند. این مدل آموزش منحصر به فرد دانشجویان سملوایز را با فرصت ادامه تحصیل در هامبورگ پس از دوره دو ساله آموزش نظری موفقیت آمیز در بوداپست فراهم می کند.

دپارتمان های آموزشی دانشکده پزشکی سملوایز

دانشکده پزشکی سملوایز مجارستان دارای بیش از 50 دپارتمان آموزشی در بخش های مختلف است. دپارتمان آناتومی و هیستولوژی، دپارتمان علوم رفتاری، ژنتیک، ایمونولوژی، بیوشیمی بالینی، باکتری شناسی پزشکی، بیولوژی پزشکی، شیمی درمانی، فیزیولوژی، قلب و عروق، جراحی پلاستیک، پزشکی داخلی، نورولوژی، اپیدمیولوژی، ارتوپدی، روانپزشکی، پرستاری، پرستاری کودکان، داخلی جراحی، اورولوژی و … از مهمترین دپارتمان های دانشکده پزشکی سملوایز مجارستان هستند. وجود این دپارتمان ها زمینه را برای فعالیت گسترده پژوهشی در تمام حوزه های علوم پزشکی محیا می کند.

شیوه پذیرش پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان

جهت تحصیل پزشکی در دانشگاه سملوایز مجارستان اولین قدم شرکت در آزمون ورودی دانشگاه سملوایز است. از مزایای دانشگاه سملوایز، ددلاین های متفاوت ثبت نام و برگزاری آزمون ورودی است. ثبت نام شرکت در آزمون ورودی پزشکی سملوایز مجارستان در ماه های مختلف صورت می گیرد. متناسب با محل آزمون (کشور و شهر محل برگزاری) زمان ثبت نام آزمون نیز متفاوت است. این دانشگاه در بیش از 15 کشور جهان از جمله مجارستان، سوئد، امارات، نروژ، آلمان، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا، کره جنوبی، ژاپن، هند، اسپانیا، تایوان، چین، انگلستان، قبرس و … آزمون خود را برگزار می کند. ماه های February ، March ، April ، May ، June  نیز از ماه هایی است که امکان ثبت نام آزمون ورودی وجود دارد. زمان برگزاری آزمون نیز در ماه های March ، April ، May ، June ، July  هر سال است.

شیوه آزمون ورودی دانشگاه سملوایز جهت پذیرش پزشکی

آزمون ورودی پزشکی سملوایز شامل دو قسمت آزمون کتبی و آزمون مصاحبه است. آزمون چند گزینه ای در مباحث زیست شناسی، شیمی و انگلیسی برگزار می شود و آزمون شفاهی که بر دانش تخصصی زیست شناسی، شیمی و انگلیسی (هم عمومی و هم زیست پزشکی) متمرکز خواهد بود. مصاحبه نیز با هدف بررسی نگرش حرفه ای فرد متقاضی برگزار می شود. سپس آزمون ورودی توسط هیئت کمیته پذیرش دانشگاه سملوایز بر اساس دانش و عملکرد متقاضی در آزمون ورودی و سایر اهداف استراتژی دانشگاه از جمله تنوع جغرافیایی و فرهنگی و تعادل جنسیتی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

نکته مهم این است که کلیه سوالات تستی و شفاهی به زبان انگلیسی بوده و در آزمون مصاحبه نیز توجه ویژه ای به مکالمه انگلیسی مخاطب صورت می گیرد. بهترین شرایط سنی جهت پذیرش و تحصیل پزشکی سملوایز مجارستان سن بالای 18 سال است. این سن معادل دوره پیش دانشگاهی و اخذ مدرک دیپلم و از مدارس ایران است. اما علاقه مندان به تحصیل پزشکی در سملوایز مجارستان که سن پایین تر از 25 سال داشته باشند نیز می توانند اقدام به پذیرش کنند.

ظرفیت پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان

همانطور که اشاره شد آزمون ورودی پزشکی سملوایز مجارستان در بیش از 15 کشور جهان برگزار می شود و این نشان از اهمیت بین المللی بودن آن دارد. با توجه به متقاضیان بالای این دانشگاه و رشته پزشکی، ظرفیت دانشجویان بین المللی دانشگاه سملوایز در طول سالیان گذشته متغییر بوده است. اما به طور میانگین سالیانه ظرفیت رشته پزشکی دانشگاه سملوایز 80 الی 100 دانشجوی بین المللی بوده است. بر اساس آخرین آمار منتشر شده حدود 2000 دانشجوی بین المللی از کشورهای مختلف جهان مشغول تحصیل در رشته پزشکی سملوایز مجارستان هستند. در بین دانشجویان بین المللی این دانشگاه سالانه دانشجویان ایرانی زیادی قرار دارند که پذیرش این دانشگاه را اخذ می کنند. سالانه نزدیک به 20 دانشجوی ایرانی در رشته پزشکی سملوایز مجارستان مسغول به تحصیل می شوند.

امکانات رفاهی دانشگاه سملوایز ویژه دانشجویان پزشکی

با توجه به بین المللی بودن دانشگاه سملوایز مجارستان و حضور دانشجو از حدود 70 کشور جهان، امکانات رفاهی مناسبی از جمله خوابگاه و اقامت دانشجویی برای دانشجویان تدارک دیده شده است. امکانات رفاهی این خوابگاه ها شرایط مناسبی را جهت تحصیل و زندگی همزمان در شهر بوداپست مجارستان فراهم می کند. این خوابگاه ها دسترسی مناسبی به مترو و حمل و نقل عمومی شهر بوداپست دارند.

شهریه پزشکی سملوایز مجارستان

رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی در دانشگاه سملوایز مجارستان به نسبت دیگر رشته های علوم پزشکی شهریه سالانه بالتری دارند. دانشجویان قبول شده در دانشگاه سملوایز پس از ورود به کشور مجارستان و اتمام مراحل اقامت خود باید اقدام به پرداخت شهریه دانشگاه کنند. شهریه سالانه رشته پزشکی سملوایز برای دانشجویان بین المللی حدود 16 هزار یورو است. پرداخت شهریه به دانشگاه در طول سال در دو ترم تحصیلی باید به حساب های ارائه شده توسط سایت دانشگاه سملوایز واریز شود. علاوه بر شهریه دوره های آموزشی دانشگاه، هزینه بیمه دانشجویی متناسب با نیاز مخاطب نیز باید جداگانه پرداخت گردد. به طور میانگین شهریه یک دانشجو بین الملل رشته پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان در 6 سال حدود 90 هزار یورو است. از طرفی دانشگاه سملوایز امکان کار هفتگی را تا سقف 20 ساعت برای دانشجویان بین المللی خود فراهم کرده است تا  این دانشجویان بتوانند بخش از هزینه های خود را از این طریق کسب نمایند. اما با توجه به سنگینی رشته پزشکی و مباحث تحصیلی آن، دانشجویان باید با برنامه مناسبی اقدام به تحصیل و کار همزمان نمایند.

دوره پیش دانشگاهی پزشکی لازمه موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه سملوایز

گذراندن دوره پیش دانشگاهی پزشکی در کالج های اروپا می تواند راه را برای موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه سملوایز و دیگر دانشگاه های اروپا در جهت اخذ پذیرش تحصیلی هموار کند. از آنجا که قبولی در رشته پزشکی برای دانش آموزان گروه علوم تجربی در ایران سخت است، قبولی در این رشته در خارج از کشور دشواری های بسیار کمتری دارد. اما این موضوع از اهمیت رسته پزشکی در خارج از کشور نمی کاهد. ایرانیان علاقه مند به رشته پزشکی  جهت تحصیل در دانشگاه سملوایز باید سطح زبان انگلیسی مناسبی داشته باشند و یا در صورت نداشتن سطح مناسب با گذراندن دوره زبان انگلیسی در کالج ها و همچنین یادگیری دروس پایه علوم پزشکی از جمله زیست شناسی، شیمی، فیزیک و … این امکان را برای موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه سملوایز محیا می کند. به طور معمول دوره پیش دانشگاهی پزشکی که در کالج برگزار می شود یک دوره 9 ماه الی 1 ساله است. در این دوره دانشجویان علاوه بر یادگیری مباحث علوم پایه پزشکی همچون میکروب شناسی، ایمنی شناسی، ژنتیک، بیوشیمی، سلولی و مولکولی، شیمی، فیزیک و زبان پزشکی، زبان جنرال را فرا گرفته و می توانند به مکالمه بپردازند. یادگیری زبان انگلیسی نقش مهمی در موفقیت اینده دانشجو چه در زمان گذراندن دوره کالج، چه در زمان آزمون ورودی و چه بعد از قبولی در دانشگاه دارد. از این رو به علاقه مندان ایرانی متقاضی تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه سملوایز مجارستان پیشنهاد می شود که قبل از ورود به کالج و یا بعد از آن از فرصت مطالعه و آموزش زبان انگلیسی دریغ نکنند.

گالری تصاویر دانشگاه

رشته های دیگر

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید