021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
4.8/5 - (19 امتیاز)

شرایط و هزینه زندگی در مجارستان – 2024

شرایط و هزینه زندگی در مجارستان

فهرست مطالب

در مقاله حاضر، سعی ما این است که به بررسی شرایط و هزینه های زندگی در مجارستان بپردازیم. از همین رو تا جایی که مقدور بود دیگر مسائل مرتبط با این موضوع را به صورت جزئی بررسی کرده ایم. در این مقاله، ما تمام تلاشمان را می کنیم تا به متقاضیان علاقمند به اقامت در مجارستان، اطلاعاتی کلی در مورد کشور مجارستان، شرایط کار، اقتصاد، هزینه های زندگی در مجارستان، تحصیل، بهداشت و درمان ارائه دهیم. علاقمندان به مهاجرت به مجارستان نیز در انتهای این مطلب می توانند به صورت کلی از مزایا و معایب اقامت در این کشور مطلع شوند.

بخش اول: آشنایی با کشور مجارستان

 • تاریخچه، مساحت و جمعیت کشور مجارستان

کشور مجارستان (Hungary)، کشوری واقع در قلب اروپا است که دارای هفت مرز مشترک با دیگر کشور ها می باشد. مجارستان از ناحیه شمال با کشورهای اسلواکی و اکراین، از سمت شرق با کشور رومانی، از جنوب با کشورهای کرواسی و صربستان و از غرب با اتریش و اسلوونی همسایه است. مساحت مجارستان بیش از 90 هزار کیلومتر مربع است و جمعیت این کشور، حدود 10 میلیون نفر است. از لحاظ ساختار جمعیتی بیش از 85% جمعیت مجارستان را مجارها تشکیل می دهند و بقیه جمعیت از رومانیایی ها، آلمان ها، صرب ها و کروات ‌ها هستند.

مجارستان یکی از قدیمی ترین کشورهای اروپایی است که در سال 896 میلادی، قبل از کشورهای همچون آلمان و فرانسه بنا نهاده شد. مجارها از اورال وارد این سرزمین شده و آن را فتح کردند. صد سال بعد دولت مجارستان تأسیس شده و مجارستان در ملل مسیحی اروپا ادغام شدند. مجارستان پس از آن درگیر فجایع و جنگ های زیادی شد که هر کدام از این آشوب ها سبب دگرگونی در این قلمرو شدند. تا جایی که مجارستان در برابر نیروهای متفقین در سال 1918 شکست خورد و سلطنت از هم پاشید.

با شروع جنگ جهانی دوم در سال 1941 مجارستان دوباره متحمل خسارات زیادی شد. شوروی، آلمان ها را در سال 1945 از کشور بیرون کردند و این سرزمین را با اتحاد جماهیر شوروی ادغام کردند. پس از سقوط شوروی در سال 1989، مجارستان از حاکمیت شوروی آزاد شد و اولین انتخابات دموکراتیک و چند حزبی در سال 1990 برگزار شد. مجارستان پس از آن، با پیوستن به ناتو در سال 1999و عضویت در اتحادیه اروپا و شنگن به توسعه این کشور و گسترش شرایط ایده آل زندگی کمک کرد. تحولات مجارستان تا به آنجا ادامه داشت که این کشور در نیمه اول سال 2011، ریاست شورای اتحادیه اروپا را بر عهده داشت.

 • واحد پول کشور مجارستان

واحد پول رایج کشور مجارستان در حال حاضر فورینت (Forint) است. اما بر اساس پیش بینی ها امکان دارد تا سال های آینده به یورو تغییر کند. در حال حاضر یک یورو معادل 354 فورینت و یک دلار تقریبا معادل 299 فورینت مجارستان است.

 • زبان رسمی کشور مجارستان

زبان رسمی مجارستان، زبان مجاری است که حدود 98 درصد از جمعیت به این زبان صحبت می کنند. این زبان از سخت ترین زبان های قاره اروپا است و نه تنها شباهتی با دیگر زبان های این قاره ندارد، بلکه تفاوت بسیاری نیز با آنها دارد. بسیاری از ایرانیان مقیم مجارستان سطح سختی زبان مجاری را با زبان آلمانی مشابه می دانند. نکته حائز اهمیت این است که متقاضیان اقامت در مجارستان، باید تا حدودی توانایی صحبت به زبان مجاری را داشته باشند.

 • شهرهای مهم مجارستان

کشور مجارستان از ۱۹ استان به اضافه شهر مستقل بوداپست که پایتخت مجارستان است، تشکیل شده است. 19 استان این کشور، عبارتند از:

 1. استان بارانیا (Baranya) مرکز: پچ
 2. استان باچ–کیشکون (Bács-Kiskun) مرکز: کچکمت
 3. استان بکش (Békés) مرکز: بکشچابا
 4. استان بوردشود–آبااوی–زمپلین (Borsod-Abaúj-Zemplén) مرکز: میشکولتس
 5. استان چونگراد (Csongrád) مرکز: سگد
 6. استان فیر (Fejér) مرکز: سکشفهروار
 7. استان دیور–موشون–شوپرون (Győr-Moson-Sopron) مرکز: دیور
 8. استان هایدو–بیهار (Hajdú-Bihar) مرکز: دبرسن
 9. استان هوش (Heves) مرکز: اگر
 • استان یاس–نادیکون–سولنوک (Jász-Nagykun-Szolnok) مرکز: سلنوک
 • استان کوماروم–استرگوم (Komárom-Esztergom)مرکز: تاتابانیا
 • استان نوگراد (Nógrád) مرکز: شالگوتاریان
 • استان پشت (Pest) مرکز: بوداپست
 • استان شومودی (Somogy)، مرکز: کاپشوار
 • استان سابولچ–ساتمار–برگ (Szabolcs-Szatmár-Bereg) مرکز: نیرگهزا
 • استان تولنا (Tolna) مرکز: سکسارد
 • استان واش (Vas) مرکز: سمباتهی
 • استان وسپرم (Veszprém) مرکز: وسپرم
 • استان زالا (Zala) مرکز: زالائگرست
ویزای تحصیلی کشور مجارستان

چند شهر مهم مجارستان به شرح زیر است:

بوداپست –  Budapest

بوداپست پایتخت مجارستان و پرجمعیت ترین شهر مجارستان است. کیفیت زندگی در این شهر نسبت به دیگر شهرهای مجارستان بالاتر بوده و به استاندارد اروپا نزدیک تر است. این شهر نزدیک به 2 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است. شهر بوداپست از زیباترین شهرهای اروپا بوده و به عنوان هفتمین مکان محبوب اروپا برای زندگی توسط مجله فوربز انتخاب شده است. سبک معماری شهر بوداپست را می توان تلفیقی از سنت و مدرنیته دانست.

دبرسن –  Debrecen

دبرسن دومین شهر بزرگ مجارستان با جمعیت حدود 300 هزار نفری است. این شهر در فاصله سه ساعتی با پایتخت قرار دارد و در گذشته نیز دو بار پایتخت مجارستان بوده است. شهر دبرسن در مجارستان به عنوان شهر فرهنگی شناخته شده است و اقتصاد آن توسط بخش کشاورزی تامین می شود. فعالیت های شهری و فرهنگی مختلف مثل تماشای تئاتر، موسیقی زنده و فستیوال های فرهنگی در این شهر رواج دارند.

پچ –  Pécs

شهر پچ پنجمین شهر بزرگ کشور مجارستان با جمعیت حدود 180 هزار نفری است. این شهر محیطی امن و دوستانه دارد و در سال ۲۰۱۱ به عنوان مرکز فرهنگی اروپا به دلیل داشتن گنجینه های تاریخی معرفی شد. دانشگاه علوم پزشکی پچ یکی از دلایلی شهرت جهانی پچ است. این دانشگاه با قدمت ۶۴۲ سال، قدیمی ترین دانشگاه کشور مجارستان است.

سگد –  Szeged

شهر سگد را می توان از جمله توریستی ترین شهرهای مجارستان و قاره اروپا نامید. این شهر در جنوب مجارستان و در نزدکی مرز صربستان و رومانی قرار دارد. سگد، ساختمان های قدیمی و مدرن را در خود جای داده است. میدان های شهر سگد از بخش های جذاب این شهر هستند. علاوه بر این شهر سگد سال های سال است که به شهر آفتاب شهرت دارد.

از دیگر شهر های مهم و دیدنی کشور مجارستان می توان به میشکولتس، دیور و کاپشوار اشاره کرد.

 • آب و هوای کشور مجارستان

کشور مجارستان در اروپا به عنوان یک کشور معتدل و خنک شناخته شده است. این کشور دارای زمستان های خیلی سرد که دما تا منفی 18 درجه سانتی گراد می رسد و تابستان های نسبتا گرم که 28 الی 35 درجه سانتی گراد دما دارد، است. از لحاظ آب و هوایی می توان مجارستان را مشابه نواحی غربی ایران دانست. مجارستان به دلیل بارندگی های فصلی، جنگل های سرسبز و باغات میوه فراوان، بخش زیادی از میوه قاره اروپا را تامین می کند.

 • جاذبه های گردشگری کشور مجارستان

بر اساس آمار منتشر شده طی سالهای اخیر، کشور مجارستان به دلیل معماری بی نظیر، یکی از زیباترین کشورهای اروپا معرفی شد. همچنین به این کشور لقب عروس کشورهای اروپایی را داده اند. مجارستان از نظر گردشگری نیز جذابیت بصری بسیاری بالایی برای گردشگران دارد و براساس آمارهای جهانی، یکی از 30 کشور پر بازدید جهان است. از پایتخت مجارستان، بوداپست که “شهر چراغ ها” نامیده می شود، تا بسیاری از روستاهای عجیب و مناظر زیبا، احساس قدرتمندی تاریخ و سنت را در بیننده برمی انگیزد.

در حالی که بوداپست قابل مقایسه با شهرهایی مانند پراگ و حتی پاریس است، اما بهترین مکان ها برای بازدید و گردش در مجارستان، فقط واقع در پایتخت آن نیست. در هر نقطه از مجارستان، کوه ها و دریاچه های دیدنی، صحنه های زیبای رود دانوب و دره های سرسبز وجود دارد که فرصت خوبی برای پیاده روی و حضور در فضایی زیبا را فراهم می کند. در زیر به چند نمونه از جاذبه های گردشگری کشور مجارستان اشاره می کنیم:

 1. قلعه بودا در بوداپست
 2. رودخانه دانوب
 3. شهرهای آبگرم تاریخی
 4. کلیسای استرگوم
 5. ساختمان پارلمان مجارستان در بوداپست که در کنار رودخانه دانوب قرار دارد.
 6. وجود قدیمی ترین مترو جهان بعد از لندن در بوداپست مجارستان
 7. شبه جزیره تیهانی
 8. قلعه ایگر در شهر آبگرم ایگر
 9. برگزاری بزرگترین فستیوال موسیقی جهان به نام Sziget هر سال ماه آگوست در شهر بوداپست
 • پارک ملی و غارهای آگتلک
 • کلیسای Matthias در بوداپست
 • کلیسای پروتستان و کلیسای جامع در دبرسن
 • مذهب در کشور مجارستان

قانون اساسی مجارستان آیین مسیحیت را به رسمیت می شناسد؛ اما این کشور هیچ دین رسمی ندارد و آزادی دین یک حق اساسی اعلام شده است. با این حال، در کشور مجارستان نزدیک به 54% جمعیت، مسیحیان کاتولیک و حدد 15%، مسیحیان پروتستان هستند. دیگر اقلیت های مذهبی در مجارستان مسیحیان ارتدکس، مسلمانان و یهودیان هستند که تعداد کل پیروان این آیین ها از 5٪ جمعیت فراتر نمی رود. درصد باقیمانده جمعیت نیز فاقد دین می باشند.

بخش دوم: شرایط اقتصادی در مجارستان

مجارستان جز کشورهایی است که از نظر اقتصادی، وضعیت خوب و در حال توسعه ای دارد. با اینکه میانگین کسب درآمد در این کشور نسبت به خیلی از کشورهای تراز اول اروپا، پایین تر است؛ اما از زمان ورود این کشور به اتحادیه اروپا، پویایی اقتصادی و توسعه فضای کسب و کار قابل تشخیص است. همانطور که در شاخص اقتصادی سال 2021 آمده است، مجارستان از رتبه 55 اقتصاد برخوردار است که این رتبه در سال های آینده، روندی صعودی را طی خواهد کرد.

بخش سوم: شرایط کار در  مجارستان

نرخ بیکاری در مجارستان نزدیک به 6% است. همچنین این کشور در حال حاضر بیش از 4 میلیون نفر نیروی شاغل دارد. ساعات کار در مجارستان برابر با ۴۰ ساعت در هفته است که شامل 8 ساعت در روز و 5 روز در هفته می شود. کارمندان در مجارستان می توانند ۲۱ روز در سال مرخصی بگیرند. همه این عوامل باعث شده است که شرایط و هزینه زندگی در مجارستان مناسب باشد و بسیاری از متقاضیان مهاجرت به اروپا، این کشور را به عنوان مقصد اصلی انتخاب کنند.

افراد جز اتحادیه اروپا که در مجارستان کار می کنند، نیازی به ویزای کار ندارند، اما به طور کلی شهروندان غیر اتحادیه اروپا احتیاج به مجوز کار دارند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا حتی اگر در یک شرکت مجارستانی از طریق قرارداد استخدام شده باشند یا خودشان در مجارستان شرکتی تاسیس کرده باشند، دریافت ویزای کار برای آنها ضرورت دارد. درخواست اجازه کار در مجارستان، شامل بخشی از درخواست اقامت از طریق اداره مهاجرت است. این روش باید با یک قرارداد کار معتبر بین متقاضی و یک شرکت مجارستانی شروع شود. تنها استثنا برای اتباع غیر اتحادیه اروپا، تجارت در مجارستان است.

شرایط کار در مجارستان به صورت کلی بدین شرح زیر است:

 • گواهی سلامت جسمانی
 • داشتن رزومه مناسب برای دریافت ویزای کار
 • ارائه مدارک شناسایی
 • پرداخت هزینه های مربوطه
 • تمکن مالی
 • و…

در زیر به مشاغلی که در مجارستان با کمبود مواجه هستند و میزان حقوق دریافتی از این مشاغل می پردازیم:

مشاغل مورد نیاز در مجارستان

ردیف مشاغل مورد نیاز مجارستان میزان حقوق
1 آی تی حدودا 2500 یورو
2 مدیریت اقتصادی 2000 یورو
3 مدیریت حسابداری 1950 یورو
4 پزشکی 4000 یورو
5 پرستاری 3300 یورو
6 فعالان حوزه سلامت 2700 یورو
7 پرسنل کافه و رستوران 1700 الی 1900 یورو
8 نمایندگی فروش 1900 الی 2100 یورو

بخش چهارم: هزینه زندگی در مجارستان

کشور مجارستان از نظر غذا، لباس، اجاره منزل، تفریحات، لوازم جانبی، برق، بنزین، بیمه و مسافرت نسبت به دیگر کشورهای اروپا ارزان تر است. به طور معمول هزینه ماهیانه اجاره منزل در شهر بوداپست حدود 250 الی 600 یورو است. هزینه اجاره خوابگاه دانشجویی نیز بین 100 تا 250 یورو ماهانه است. هرچند در شهرهای سگد و دبرسن هزینه اجاره منزل و خوابگاه کاهش می یابد؛ اما به طور میانگین هزینه زندگی در مجارستان برای یک فرد مجرد حدودا 700 تا 850 یورو در ماه است. این مقدار بسته به محل زندگی و اجاره منزل ماهیانه تا 1000 یورو نیز افزایش می یابد.

بخش پنجم:  شرایط تحصیل در مجارستان

کشور مجارستان از جمله کشورهایی است که سالانه مقصد ایرانیان زیادی جهت تحصیل است. این کشور دانشگاه های بین المللی زیادی دارد که از سراسر دنیا دانشجو می پذیرد. دانشگاه های زیر از به بهترین دانشگاه های مجارستان به شمار می آیند.

 • دانشگاه سملوایز در شهر بوداپست
 • دانشگاه سگد در شهر سگد
 • دانشگاه پچ
 • دانشگاه دبرسن
 • دانشگاه ELTE در بوداپست

اشاره کرد. این دانشگاه ها علاوه بر آموزش به زبان مجاری، آموزش به زبان انگلیسی را جزء برنامه های آموزشی خود قرار داده اند. از این رو در دانشگاه های مجارستان، دانشجویانی از حدود 70 کشور جهان در حال تحصیل هستند. دانشگاه علوم پزشکی سملوایز و دانشگاه سگد از محبوترین دانشگاه های مجارستان در اروپا هستند. تحصیل در رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی در مجارستان، سال های سال است که در بین ایرانیان رواج دارد.

تحصیل در مجارستان، برای مجارستانی ها رایگان است؛ اما دانشجویان خارجی باید شهریه پرداخت کنند. متناسب با رشته و دانشگاه شهریه ها متفاوت است؛ اما می توان، میانگین شهریه تحصیل پزشکی در مجارستان را به ازای هر ترم حدود  9 هزار یورو ( سالانه 18 الی 20 هزار یورو) بیان نمود. از آنجا که هزینه های زندگی در مجارستان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین تر است، تحصیل در مجارستان می تواند گزینه اصلی برای ایرانیان علاقه مند به تحصیل در اروپا قلمداد شود. سالانه نزدیک به 500 ایرانی در دانشگاه های مختلف مجارستان به تحصیل می پردازند.

بخش ششم: وضعیت بهداشت و درمان مجارستان

از بخش های مهم هزینه زندگی در مجارستان هزینه بیمه است. هزینه بیمه در مجارستان، بیش از 200 یورو در سال است. این مبلغ برای دانشجویان دانشگاه های مجارستان که قصد بیمه خود در حین سفر به دیگر کشورهای حوزه شنگن را داشته باشند، سالانه تا 1000 یورو افزایش می یابد. نکته دیگر این است که مراکز درمانی و بیمارستان های این کشور بسیار مجهز هستند و خدمات دندانپزشکی در مجارستان مناسب و مقرون به صرفه است که خود باعث ایجاد صنعت توریسم شده است.

بخش هفتم: مزایای تحصیل و زندگی مجارستان

 • هزینه پایین زندگی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی
 • دانشگاه های مطرح بین المللی به ویژه در رشته های علوم پزشکی
 • امکان کار و تحصیل در مجارستان به صورت همزمان
 • اخذ ویزای شنگن و بهره مندی از خدمات و مزایای آن
 • امکان تحصیل در رشته های مختلف به زبان انگلیسی
 • وجود کالج ها معتبر از جمله کالج بین المللی اویسینا

 

بخش هشتم: مشکلات تحصیل و زندگی در مجارستان

 • یادگیری زبان دشوار مجاری
 • نرخ بالای مالیات بر ارزش افزوده
 • بروکراسی اداری (مشابه سیستم اداری ایران)
 • میانگین درآمد ماهیانه پایین
 • آمار بالای جرم و جنایت در مجارستان

سوالات متداول

 1. زندگی در مجارستان چگونه است؟

مجارستان یکی از پر رونق ترین و توسعه یافته ترین کشورهای اروپایی بوده و مقصد اصلی مهاجران و جهانگردان در سراسر جهان است. شرایط زندگی در مجارستان از لحاظ هزینه زندگی بسیار مناسب و ارزان بوده و از لحاظ کیفیت زندگی، استاندارد های لازم را دارد.

 1. مزایای نحصیل و زندگی در مجارستان چیست؟

هزینه پایین زندگی، امکان تحصیل در دانشگاه هایی با رتبه علمی بالا، دریافت ویزای شینگن و استفاده از مزایای آن  و امکان تحصیل به زبان انگلیسی از مزایای تحصیل و زندگی در مجارستان است.

 1. معایب و مشکلات زندگی در مجارستان چیست؟

بزرگترین مشکل برای زندگی در مجارستان یادگیری دشوار زبان مجاری است.

 1. هزینه زندگی در مجارستان به صورت ماهانه چه میزانی است؟

هزینه زندگی در مجارستان برای یک فرد مجرد حدودا 700 تا 850 یورو در ماه است که بسته به محل زندگی و اجاره منزل، تا 1000 یورو افزایش می یابد.

 1. هزینه تحصیل در مجارستان برای دانشجویان چگونه است؟

هزینه تحصیل در مجارستان برای رشته های پزشکی حدود 16000 یورو در سال است. این مبلغ برای رشته های دیگر و دوه های تحصیلی دیگر متفاوت است.

 1. آیا دانشجویان در کشور مجارستان می تواند حین تحصیل، شغلی داشته باشند؟

بله، به صورت پاره وقت و تا 20 ساعت در هفته

 1. بهترین روش مهاجرتی به مجارستان چیست؟

بیشترین درخواست برای اقامت در مجارستان، ویزای دانشجویی، ویزای کار و سرمایه گذاری است.

 1. آیا امکان دریافت اقامت دائم مجارستان وجود دارد؟

بله، با اخذ ویزای کار و سرمایه گذاری این امکان میسر می شود.

گالری تصاویر

کشورهای دیگر

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشگاه های این کشور