021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
5/5 - (14 امتیاز)

دانشگاه سملوایز مجارستان

علوم پزشکی سملوایز

اطلاعات کلی دانشگاه

فهرست مطالب

دانشگاه سملوایز مجارستان را بهتر بشناسیم

دانشگاه سملوایز مجارستان (دانشگاه سِمِلوِیس یا زملوایس) که به زبان انگلیسی University of Semmelweis و به زبان مجاری Semmelweis Egyetem گفته می شود، قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین دانشگاه علوم پزشکی کشور مجارستان است. دانشگاه سملوایز مجارستان در سال 1769 یعنی حدود 250 سال پیش در شهر بوداپست تاسیس شد. این دانشگاه پس از جنگ جهانی دوم تبدیل به یک دانشگاه مستقل پزشکی شد و از همان تاریخ در رشته‌هایی از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، طب ورزشی، علوم بهداشت و مدیریت سلامت به فعالیت پرداخته است. دانشگاه سملوایز دارای بیش از سی سال تجربه در آموزش های بین المللی است. نام دانشگاه سملوایز برگرفته از نام پزشک و محقق ” ایگناتس  فیلیپ زملوایس” – : Ignác Fülöp Semmelweis ۱۸۱۸–۱۸۶۵ است. این محقق علت تب حاصل از عفونت در اثر عدم ضد عفونی کردن دستان پزشک که در کودکان پس از زایمان حاصل می‌شد را کشف نمود.

براساس آمارهای بدست آمده 42 درصد پزشکان، 70 درصد دندانپزشکان، 50 درصد داروسازان و 27 درصد از متخصصان مراقبت های بهداشتی کشور مجارستان، فارغ التحصیلان دانشگاه سملوایز هستند. دانشگاه سملوایز مجارستان علاوه بر آموزش، بزرگترین ارائه دهنده خدمات بهداشتی در کشور مجارستان و به عنوان تامین کننده مراقبت های بهداشتی ملی قلمداد می شود. اگر چه آموزش های عملی در کلینیک ها و بیمارستان های دانشگاه انجام می شود، در عین حال خدمات مراقبت از بیماران با کیفیت بالاتر ارائه می دهند.

پیشرفت دانشگاه سملوایز و رسیدن به قدرت اول علوم پزشکی

هنگامی که دانشگاه سملوایز در محل دائمی خود سکونت یافت، یک دوره توسعه بزرگ این دانشگاه آغاز شد. تعداد دفاتر و تخت های بالینی دانشگاه افزایش یافت و تا سال 1838 تراکم زیاد امکانات با کمک مجلس ملی مجارستان باعث بهبود امکانات آموزشی دانشگاه سملوایز شد. در اوایل دهه 1950، چندین بیمارستان به دانشگاه سملوایز مجارستان اختصاص یافت. در همان زمان، دانشکده پزشکی یک موسسه مستقل به عنوان دانشگاه پزشکی بوداپست شد. دانشکده داروسازی و دندانپزشکی دانشگاه سملوایز در سال 1955 تاسیس شد. تقویت روابط بین الملل دانشگاه سملوایز مجارستان از دهه 1960 همراه با برنامه های آموزشی به زبان آلمانی و انگلیسی آغاز شد. در سال 1970 در دانشگاه سملوایز دانشکده علوم بهداشت فعالیت خود را آغاز کرد. در اواخر دهه 1990، بیش از 3100 تخت بیمارستان در کلینیک های دانشگاه سملوایز استفاده شد.

در تاریخ 1 ژانویه 2000، دانشگاه علوم پزشکی سملوایز با دانشگاه علوم پزشکی ایمره هینال (HIETE) و دانشگاه تربیت بدنی (TF) ادغام شد و به نام دانشگاه سملوایز نامگذاری گردید. با اضافه کردن دانشکده بهداشت و خدمات عمومی در مارس 2010، این دانشگاه شامل شش دانشکده دانشکده دندانپزشکی، دانشکده بهداشت و خدمات عمومی، دانشکده بهداشت، دانشکده پزشکی، دانشکده داروسازی و دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی شد. از آنجایی که کشور مجارستان عضو منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA) است و اعتبار نامه اتحادیه اروپا را نیز دارا می باشد، بسیاری از متقاضیان تحصیل در مجارستان، بهترین دانشگاه پزشکی این کشور را یعنی دانشگاه علوم پزشکی سملوایز را جهت تحصیل انتخاب می کنند.

تحصیل در دانشگاه سملوایز مجارستان، دانشگاهی با تراز جهانی

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان دارای بیش از 11000 دانشجو از بیش از 70 کشور جهان است. در هر6 دانشکده این دانشگاه برنامه های آموزشی و علمی به سه زبان مجاری، انگلیسی و آلمانی اجرا می شود و حدود 30 درصد (نزدیک به 4000 نفر) از دانشجویان دانشگاه سملوایز را دانشجویان بین المللی و خارجی تشکیل می دهد. دانشگاه سملوایز مجارستان همچنین دارای بزرگترین کتابخانه پزشکی و زیست شناسی کشور مجارستان با حدود چهار میلیون جلد کتاب است. براساس ربته بندی QS دانشگاه سملوایز مجارستان جایگاه 400 الی 500 جهانی را در اختیار دارد و در رشته پزشکی جایگاه 150 تا 200 جهان را دارد.

دانشگاه سملوایز اولین دانشگاه مجاری بود که به آموزش علوم پزشکی به زبان‌های دیگر پرداخت. این دانشگاه آموزش علوم پزشکی به زبان آلمانی را از سال ۱۹۸۳ و آموزش علوم پزشکی به زبان انگلیسی را از سال ۱۹۸۷ آغاز کرد. به طور متوسط سالانه بیش از 500 دانشجوی بین المللی در دانشگاه سملوایز مجارستان پذیرفته می‌شود. با این حال جمعیت عمده دانشجویان خارجی متشکل از دانشجویان آلمانی و ایرانی است. با این حال دانشجویان زیادی از کشورهایی از جمله نروژ، ایتالیا، کره جنوبی، اسلواکی، ژاپن انگلستان، کانادا و… مشغول به تحصیل در دانشگاه سملوایز مجارستان هستند. علاوه بر فعالیت های آموزشی، این دانشگاه به ارائه بالاترین سطح از مراقبت های بهداشتی و انجام تحقیقات علمی پیشرفته در بخش های بالینی متعهد است.

دانشگاه سملوایز نزدیک به 6000 کارمند اداری و نزدیک به 3000 هیئت علمی و استاد آموزشی دارد و در آموزش عالی، آموزش کارشناسی ارشد، آموزش حرفه ای تحصیلات عالی، پرورش نسل بعدی دانشمندان و پرورش استعداد فعالیت دارد. در این دانشگاه سالانه کنفرانس های بین المللی است برگزار می شود و شهرت دانشگاهی آن در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفته است. دانشگاه های سملوایر در عرصه بین الملل با دانشگاه های مختلفی همکاری می کند. در کشور آلمان، دانشگاه آزاد برلین، دانشگاه لوبک، و دانشگاه اولم از جمله دانشگاه های همکار این دانشگاه هستند. بیشترین دانشجویان پذیرش شده در دانشگاه سملوایز مجارستان طبق آمار دانشگاه از کشورهای آلمان، ایران و نروژ بوده است. در حال حاضر نزدیک به 500 دانشجوی ایرانی در دانشگاه سملوایز مشغول تحصیل هستند. این خود باعت می شود دانشجویان ایرانی بتوانند بعنوان عضوی از یک جامعه و محیط چند فرهنگی  فعالیت کنند و به تحصیل بپردازند.

همچنین دانشگاه سملوایز مجارستان عضوی از برنامه ERASMUS اتحادیه اروپا است. با استفاده از این برنامه که با هدف پیشرفت و بهبودی دانش در آموزش های علمی به عنوان طرح عملی اتحادیه اروپا جهت انتقال و بورسیه دانشگاه های اروپا مطرح است؛ تبادل و انتقال دانشجویان در بین اتحادیه اروپا صورت می گیرد. در این برنامه به دانشجویان و موسسات دانشگاهی مختلف فرصت عضویت و فعالیت میان دانشگاهی با دیگر عضوهای اتحادیه اروپا را می دهد.

متقاضیان چه رشته هایی می توانند در دانشگاه علوم پزشکی سملوایز تحصیل کنند؟

همانطور که اشاره شد دانشگاه سملوایز مجارستان به عنوان یک دانشگاه علوم پزشکی مطرح است که شامل 6 دانشکده است. در این 6 دانشکده رشته های پزشکی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، داروسازی، پرستاری، طب ورزشی، علوم بهداشت، مامایی، بهداشت و خدمات اجتماعی تا مقاطع دکترا و به زبان های انگلیسی، آلمانی و مجاری ارائه می شود. از طرفی این دانشگاه دوره های آموزشی زبان انگلیسی و زبان آلمانی را به صورت مجزا جهت دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. همچنین دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان دارای واحدهای آموزشی مستقل بوده که زیر نظر این دانشگاه به فعالیت می پردازند. مرکز ارتباطات زبان با آموزش 7 زبان مهم از جمله زبان انگلیسی و آلمانی، مرکز تربیت بدنی و علوم ورزشی و مرکز آموزشی توسعه دیجیتال و الکترونیک از جمله این مراکز هستند.

ویزای دانشجویی جهت تحصیل در دانشگاه سملوایز مجارستان

جهت تحصیل در دانشگاه سملوایز مجارستان متقاضیان باید ویزای شنگن تهیه نمایند. این ویزا برای دانشجویان برتر راحت تر صادر می گردد. دانشجویان به علت موقعیت کشور مجارستان در ناحیه اروپای شرقی همراه با ویزای شنگن می توانند در ۲۷ کشور بدون نیاز به مجوز و روادید اضافی رفت و آمد و اقامت داشته باشند. این ویزا به دانشجویان محصل در دانشگاه سملوایز کمک می کند از مزایای حضور در دیگر کشورها و مراکز علمی و آموزشی معتبر بهره مند شوند. همچنین دانشگاه علوم پزشکی سملوایز کارت مخصوصی برای تحصیل برای دانشجویان به صورت دوره های یک ساله صادر می کند.

امکانات رفاهی دانشگاه سملوایز مجارستان

دانشگاه سملوایز مجارستان برای اکثر رشته های تحصیلی خود از جمله رشته پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی  خوابگاه دارد. خوابگاه های این دانشگاه تماما دارای امکانات مناسب در اتاق های 2 و 3 نفره با محیطی راحت و مجزا برای دانشجویان است. هزینه خوابگاه های دانشجویی ۳۰ تا ۵۰ یورو در ماه است. دسترسی خوابگاه های دانشجویی دانشگاه سملوایز به امکانات دیگر همچون مترو و مرکز شهر بسیار مناسب است.

 

لذت زندگی و تحصیل در شهر بوداپست مجارستان

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز مجارستان تجربه یک زندگی مهیج در کلان شهری در مرکز اروپا را بوجود می آورد. دانشگاه سملوایز در شهر بوداپست مجارستان که پایتخت نیز است، قرار دارد. شهر بوداپست مجارستان از جمله شهرهای با قدمت بالا در اروپا است و بافت های تاریخی آن در مناطق مختلف شهر این ادعا را ثابت می کند. شهر بوداپست بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر مجارستان است و در کنار رود دانوب قرار دارد. همچنین می توان این شهر را نماد قدمت و مدرنیته نیز نامید. شهر بوداپست دارای یک معماری خاص است و ساختمان های آن به سبک نئوکلاسیک هستند، از این رو پیاده روی در خیابان ها  مراکز مختلف شهر بوداپست و مشاهده ساختمان های زیبای آن بسیار لذت بخش است. طیف گسترده ای از برنامه های فرهنگی، ورزشی، تنوع غذایی و سنت های محلی وگردشگری های متنوع در این شهر فراهم است. همچنین در دانشگاه سملوایز نیز امکاناتی همچون سینما، سالن تئاتر و باشگاه های ورزش و سرگرمی های متنوع برای دانشجویان در بخش های مختلف تدارک دیده شده است.

هزینه های زندگی در شهر بوداپست مجارستان

کشور مجارستان در ناحیه اروپای شرقی قرار دارد که باعث شده است نسبت به دیگر کشورهای اروپایی از لحاظ هزینه های زندگی شرایط مناسبتری داشته باشد. هرچند درآمد ماهیانه در این کشور نسبت به اروپای غربی و شمالی پایین تر است. طبیعتا پایتخت هر کشور از لحاظ هزینه های جاری روزمره نسبت به دیگر شهرهای آن کشور هزینه بالاتری دارد. هر چند هزینه های زندگی دانشجویی در هر مکانی وابسته به روش زندگی فرد است اما به طور معمول هزینه های زندگی در شهر بوداپست مجارستان برای یک دانشجوی خارجی به طور ماهیانه حدود 700 الی 800 یورو است که بخش های مختلف اسکان، رفت و آمد و تغذیه را شامل می شود.

گالری تصاویر دانشگاه

گالری تصاویر شهر این دانشگاه

رشته های این دانشگاه

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید

دوره نکته و تست و جمع بندی آزمون IMAT ایتالیا 2024

زیست شناسی | شیمی | ریاضی | فیزیک | هوش، منطق و اطلاعات

4 الی 5 روز در هفته

شروع کلاس ها:  کد 1: تیر 1403| کد 2: مرداد 1403

حضوری | آنلاین

_ دوره 100 ساعته در  1.5 ماه
_  مرور سریع مطالب و سرفصل ها
_ حل تست، تمرین و نکات کلیدی
_ تحلیل سوالات آیمت سال های اخیر
_  همراه با 3 آزمون شبیه ساز آیمت