آریا دانش | دوره های آمادگی آزمون های پزشکی اروپا

سرفصل های امتحانی آزمون IMAT ایتالیا 2022

5/5 - (5 امتیاز)
موضوع: عمومی
کشور:ایتالیا
۱۴۰۰-۱۱-۲۱

آزمون آیمت ایتالیا، امتحان ورودی دانشگاه‌های معتبر ایتالیا در رشته‌های پرطرفدار پزشکی و دندانپزشکی است. علاقه‌مندان به تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه‌ های ایتالیا باید نمره قبولی در این آزمون را کسب کنند. آزمون IMAT ایتالیا متشکل از ۴ بخش کلی است. بخش اول دانش عمومی و استدلال منطقی، بخش دوم زیست شناسی، بخش سوم شیمی و بخش چهارم فیزیک و ریاضیات است. در این مقاله محورها و سرفصل های آزمون آیمت ایتالیا در هر یک از بخش‌های آزمون را معرفی خواهیم نمود.

دوره آزمون آیمت
سرفصل سوالات آزمون آیمت ایتالیا

بخش 1 سرفصل های آزمون آیمت ایتالیا: دانش عمومی و استدلال منطقی

A.سرفصل های بخش اطلاعات عمومی آزمون IMAT

بخش اول آزمون آیمت ایتالیا دانش عمومی و مهارت‌های تفکر داوطلبان این آزمون را ارزیابی می‌کند. چنین مهارت‌هایی برای تحصیلات آکادمیک ضروری هستند. این مهارت‌ها باعث می‌شوند تا دانش آموزان بتوانند مسائل جدید را حل کنند یا استدلال‌هایی را برای توجیه نتیجه گیری، ترویج یا دفاع از یک دیدگاه خاص ارائه دهند. سوالات دانش عمومی ممکن است به طیفی از موضوعات، از جمله موضوعات فرهنگ ادبی، تاریخی، فلسفی، اجتماعی و سیاسی بپردازد.

این سوالات بر اساس هیچ بخش خاصی از برنامه‌های درسی مدرسه نیست. بلکه هدف آن‌ها آزمایش علاقه و دانش داوطلبان در زمینه‌های مختلف است. داوطلبانی که علاقه زیادی به رویدادهای جاری دارند و به طور منظم اخبار ملی و بین المللی را دنبال می‌کنند، آمادگی بیشتری برای پاسخ به این نوع سؤالات خواهند داشت. سرفصل های امتحانی آزمون IMAT در بخش سوالات بخش دانش عمومی عبارت است از:

 • مسائلی که در طول مطالعات به آن پرداخته شده یا در گفتمان عمومی معاصر وجود دارد
 • قرن بیستم و تاریخ کنونی جهان
 • مسائل مربوط به شهروندی و قانون اساسی (منشور قانون اساسی، ارتباطات و رسانه‌های جمعی، سازماندهی اقتصاد و زندگی سیاسی، اشکال مختلف دولت و حکومت)

برای این بخش منابع و رفرنس مشخصی وجود ندارد. اما مجموعه آریا دانش کتابی را در قالب کتاب هوش و اطلاعات عمومی آزمون آیمت تهیه و تالیف نموده است که می توانند برای موفقیت در این آزمون بسیار موثر باشد. بخش اطلاعات عمومی آزمون آیمت شامل 12 سوال از 60 سوال می باشد.

سرفصل های امتحانی آزمون IMAT ایتالیا

B.سرفصل های بخش تفکر انتقادی و حل مسئله آزمون IMAT

دنیای واقعی مملو از اطلاعات است. اغلب بیشتر این اطلاعات برای حل مسائل ما بی اهمیت هستند. برخی از سؤالات آزمون IMAT در بخش حل مسئله به انتخاب اطلاعات مربوط نیاز دارد. اطلاعات مربوط اطلاعاتی هستند که برای یافتن راه حل ضروری و مفید است. گاهی اوقات متوجه می‌شوید که اگر اطلاعات مربوط به سوال را انتخاب کرده باشید، راه حل خود را نشان می‌دهد. دسته دیگری از سوالات در این بخش وجود دارد که هدف آن تشخیص شباهت است.

در این نوع سوالات چند دسته اطلاعات به اشکال مختلف به شما ارائه می‌شود. سپس از شما خواسته می‌شود اطلاعات یکسان ارائه شده به شکل متفاوت را شناسایی کنید‌. در حالت کلی سرفصل های آزمون آیمت در بخش تفکر انتقادی و حل مسئله مهارت‌های زیر را مورد سنجش قرار می‌دهند:

 • خلاصه کردن
 • نتیجه گیری
 • شناسایی فرضیه
 • ارزیابی تاثیر شواهد اضافی
 • تشخیص خطاهای استدلال

مطالعه منابع هوش و اطلاعات عمومی آزمون آیمت ایتالیا برای پاسخگویی به سوالات این بخش بسیار مفید و موثر است. این بخش در آزمون آیمت شامل 10 سوال از 60 سوال است.

بخش 2 سرفصل های امتحانی آزمون IMAT ایتالیا: زیست شناسی

بخش دوم آزمون آیمت ایتالیا زیست شناسی است. سوالات بخش زیست شناسی از مباحث سلولی و مولکولی، ژنتیک، بیوشیمی، فیزیولوژی، آناتومی، ایمنی شناسی و میکروبیولوژی است. از مباحث زیر طرح می‌شود:

 • شیمی موجودات زنده: اهمیت بیولوژیکی برهمکنش‌های ضعیف مولکول های آلی موجودات زنده و عملکردهای مربوط به آن‌ها، نقش آنزیم‌ها
 • سلول به عنوان اساس زندگی: نظریه سلولی، اندازه سلول، سلول‌های پروکاریوتی و یوکاریوتی، سلول‌های حیوانی و گیاهی. ویروس‌ها، ساختار و عملکرد غشای سلولی. ساختارهای سلولی و عملکردهای خاص آنها چرخه سلولی و تقسیم سلولی، میتوز و میوز، کروموزوم‌ها و نقشه های کروموزوم، انرژی زیستی ATP، واکنش‌های ردوکس در موجودات زنده، فتوسنتز، گلیکولیز، تنفس هوازی و تخمیر.
 • تولید مثل و وراثت: تولید مثل جنسی و غیرجنسی.
 • ژنتیک مندل: قوانین مندل و کاربردها
 • ژنتیک کلاسیک: نظریه کروموزومی وراثت – الگوهای وراثت.
 • ژنتیک مولکولی: ساختار و تکثیر DNA، کد ژنتیکی، سنتز پروتئین. DNA پروکاریوتی ساختار کروموزوم یوکاریوتی ژن ها و تنظیم بیان ژن.
 • ژنتیک انسانی: انتقال تک و چند عاملی. بیماری‌های ارثی – اتوزومی مرتبط با کروموزوم X.
 • بیوتکنولوژی: فناوری DNA نوترکیب و کاربردهای آن. ارث و محیط جهش‌ها، انتخاب طبیعی و مصنوعی، نظریه‌های تکاملی،
 • آناتومی: فیزیولوژی حیوانات و انسان، بافت‌های حیوانی، آناتومی اندام‌های اصلی و عملکردها و تعاملات آن‌ها در انسان.

بخش زیست شناسی در آزمون آیمت ایتالیا شامل 18 سوال از 60 سوال موجود است و بیشترین تعداد سوال را شامل می شود. از این رو مطالعه منابع آزمون IMAT ایتالیا برای این بخش اهمیت بسیار دارد.

زیست

بخش 3 سرفصل های امتحانی آزمون IMAT ایتالیا: شیمی

بخش سوم آزمون آیمت ایتالیا شیمی است. سوالات بخش شیمی در آزمون آیمت معمولا شامل شیمی عمومی و شیمی آلی است و به طور جزئی شامل مباحث زیر است:

 • ساختار اتمی: ذرات بنیادی؛ عدد اتمی و عدد جرمی، ایزوتوپ‌ها، ساختار الکترونیکی اتم های عناصر مختلف.
 • جدول تناوبی: عناصر گروه‌ها و دوره‌ها؛ خواص دوره ای عناصر، شعاع اتمی، پتانسیل یونیزاسیون، میل ترکیبی الکترون، ویژگی فلزی. روابط بین ساختار الکترونیکی، موقعیت در جدول تناوبی و خواص عنصر.
 • پیوند شیمیایی: پیوندهای یونی، کووالانسی و فلزی، انرژی پیوند، الکترونگاتیوی.
 • مبانی شیمی معدنی: نامگذاری و خواص اصلی ترکیبات معدنی، اکسیدها، هیدروکسیدها، اسیدها، نمک‌ها.
 • واکنش های شیمیایی و استوکیومتری: جرم اتمی و مولکولی، عدد آووگادرو، مفهوم مول و کاربرد آن، محاسبات استوکیومتری ابتدایی، تعادل واکنش‌های ساده، انواع مختلف واکنش شیمیایی.
 • محلول‌ها: خواص حلال آب، حلالیت، راه‌های اصلی بیان غلظت محلول‌ها، تعادل در محلول آبی سینتیک شیمیایی و کاتالیز.
 • اکسیداسیون و احیا: عدد اکسیداسیون، مفهوم اکسید کننده و احیا کننده، واکنش‌های ساده اسیدها و بازها، مفهوم اسید و باز، اسیدیته، خنثی بودن و بازی بودن محلول‌های آبی، مقیاس pH، هیدرولیز، محلول‌های بافر
 • مبانی شیمی آلی: پیوند بین اتم‌های کربن و فرمول‌های خام ساختار، مفهوم ایزومریسم، هیدروکربن‌های آلیفاتیک، آلی حلقوی و آروماتیک.
 • گروه‌های عاملی: الکل‌ها، اترها، آمین‌ها، آلدئیدها، کتون‌ها، اسیدهای کربوکسیلیک، استرها، آمیدها، نامگذاری شیمیایی.
این مطلب را از دست ندهید!  تحصیل دندانپزشکی در لتونی 2021

در آزمون آیمت، 12 سوال از 60 سوال موجود را مباحث شیمی شامل می شود. علاقه مندان به تحصیل پزشکی در ایتالیا و تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا، باید دانش بالایی در مباحث شیمی داشته باشند. از طرفی این مباحث در دو سال ابتدایی دانشگاه نیز ارائه می شود.

شیمی

بخش 4 سرفصل های امتحانی آزمون IMAT ایتالیا: فیزیک و ریاضیات

فیزیک و ریاضیات چهارمین و آخرین بخش از آزمون آیمت ایتالیا را تشکیل می‌دهد.

A.سرفصل های بخش فیزیک آزمون IMAT

 • اندازه گیری: معیارهای اندازه‌گیری مستقیم و غیرمستقیم، کمیت‌های بنیادی و مشتق‌شده، ابعاد فیزیکی کمیت‌ها، دانش سیستم متریک و سیستم واحدهای CGS، واحدهای اندازه‌گیری فنی (یا عملی) (ST) و سیستم بین‌المللی (SI) (نام و روابط بین بنیادی)، مضرب و مضرب فرعی (نام ها و مقادیر).
 • سینماتیک: کمیت‌های سینماتیکی، انواع مختلف حرکت با توجه خاص به حرکت یکنواخت و شتاب دهنده یکنواخت، حرکت دایره‌ای یکنواخت؛ حرکت هارمونیک (برای همه حرکات: تعریف و روابط بین کمیت‌ها).
 • پویایی شناسی: بردارها و عملیات بردار، نیروها، موقعیت نیروها در مورد یک نقطه، موقعیت لحظه‌ای یک زوج نیرو، ترکیب برداری نیروها. تعریف جرم و وزن شتاب ناشی از جاذبه، چگالی و وزن مخصوص، قانون گرانش جهانی، قانون 1، 2 و 3 حرکت، کار، انرژی جنبشی، انرژی پتانسیل، اصل بقای انرژی تکانه و حرکت. اصل بقای حرکت
 • مکانیک سیالات: فشار و واحد اندازه گیری آن، اصل ارشمیدس، اصل پاسکال قانون استویانو.
 • ترمودینامیک: دماسنج و کالری سنجی، ظرفیت حرارتی و ظرفیت حرارتی ویژه، روش‌های انتشار گرما تغییرات حالت و گرمای نهان، قوانین گاز ایده آل، قانون اول و دوم ترمودینامیک.
 • الکترواستاتیک و الکترودینامیک: قانون کولمب، میدان الکتریکی و پتانسیل، ثابت دی الکتریک، خازن‌ها، خازن ها به صورت سری و موازی، قانون اهم، اصول کیرشهوف، مقاومت و مقاومت الکتریکی، مقاومت‌های الکتریکی به صورت سری و موازی، کار، قدرت، اثر ژول، ژنراتورها، القای الکترومغناطیسی و جریان‌های متناوب، اثرات جریان‌های الکتریکی (حرارتی، شیمیایی و مغناطیسی)

در آزمون آیمت ایتالیا، 4 سوال از 60 سوال موجود را بخش ریاضیات پوشش می دهد. به توجه به تعداد سوالات کم این بخش و تنوع مباحث ریاضی، نیاز به مطالعه دقیق همه مباحث وجود دارد.

فیزیک

B.سرفصل های بخش ریاضی آزمون IMAT

 • جبر و مجموعه‌های عددی: اعداد طبیعی، اعداد صحیح، اعداد گویا و حقیقی، مرتب سازی و مقایسه: مقیاس‌ها و نشانه گذاری علمی، عملیات‌ها و ویژگی‌های آن‌ها، نسبت‌ها و درصدها، توان، اعداد صحیح و گویا و ویژگی،های آن‌ها، ریشه‌ها و خواص اعداد، لگاریتم‌ها (مبنای 10 و پایه e) و ویژگی‌های آن‌ها، عبارات جبری و چند جمله‌ای، توان n‌ام بسط دوجمله‌ای، فاکتورگیری چندجمله‌ای‌ها. کسرهای جبری معادلات جبری و نامعادلات مرتبه اول و دوم، سیستم‌های معادلات.
 • عملیات‌ها: مفاهیم اساسی توابع و نمایش‌های گرافیکی آن‌ها (دامنه، کد دامنه، علامت، پیوستگی، حداکثر و حداقل، افزایش و کاهش و غیره)
 • توابع ابتدایی: توابع جبری و کسری، توابع نمایی، لگاریتمی و مثلثاتی، توابع مرکب و معکوس معادلات و نامعادلات مثلثاتی.
 • هندسه: چند ضلعی‌ها و ویژگی‌های آن‌ها، دایره و دور، اندازه گیری طول، سطوح و حجم، ایزومتریک‌ها، شباهت‌ها و هم ارزی‌ها در صفحه، مکان‌های هندسی، اندازه گیری زاویه بر حسب درجه و رادیان، سینوس، کسینوس، مماس یک زاویه، فرمول‌های مثلثاتی، سیستم مرجع دکارتی در فضا، فاصله بین دو نقطه و نقطه میانی یک قطعه، معادله خط مستقیم، شرایط خطوط موازی و عمود بر هم، فاصله یک نقطه تا یک خط. معادله دایره، سهمی، هذلولی، بیضی و نمایش آن‌ها در صفحه دکارتی. قضیه فیثاغورث،قضیه اول و دوم اقلیدس.
 • احتمال و آمار: توزیع فرکانس و نمایش گرافیکی آن‌ها، مفهوم آزمایشات و رویدادهای تصادفی، احتمال و فراوانی

در آزمون IMAT 4 سوال از 60 سوال موجود را بخش فیزیک پوشش می دهد. برای پاسخ دهی به این 4 سوال باید تمامی سرفصل های ممکن بررسی شود.

ریاضی

سخن آخر

قبولی در آزمون آیمت ایتالیا مستلزم مطالعه منابع این آزمون و آگاهی از سرفصل های امتحانی آزمون IMAT و همچنین بهره‌گیری از رهنمودهای اساتید و مشاوران خبره در این زمینه می ‌باشد. شرکت در دوره آمادگی آزمون آیمت ایتالیا بهترین و مطمئن‌ترین روش برای کسب نمره قبولی در این آزمون بین‌المللی است.

در این دوره آموزشی که توسط گروه آریا دانش برگزار می شود، به دانشپذیران تمامی سرفصل های سوالات آزمون IMAT ایتالیا آموزش داده می شود تا با دانش بالا در این آزمون حاصر شوند.

سوالات متداول

 1. آزمون آیمت ایتالیا از چند بخش تشکیل شده؟

آزمون IMAT ایتالیا متشکل از ۴ بخش اصلی و شامل 60 سوال است.

 1. مهمترین سرفصل های سوالات آزمون آیمت در بخش دانش عمومی متشکل از چه مباحثی است؟

محور اصلی سوالات این بخش عمدتا مسائلی است که در گفتمان عمومی معاصر وجود دارد، همچنین موضوعات مربوط به قرن بیستم و تاریخ کنونی جهان و مسائل مربوط به شهروندی و قانون.

 1. مهمترین سرفصل های سوالات آزمون IMAT در بخش حل مسئله چه مهارت‌هایی را مورد سنجش قرار می‌دهند؟

سوالات بخش حل مسئله آزمون IMAT عمدتا مهارت‌های خلاصه کردن، نتیجه گیری، شناسایی فرضیه، ارزیابی تاثیر شواهد اضافی و تشخیص خطاهای استدلال را در داوطلبان مورد سنجش قرار می‌دهد.

 1. مهمترین سرفصل ‌های امتحانی آزمون IMAT ایتالیا در بخش زیست شناسی کدامند؟

شیمی موجودات زنده، زیست شناسی سلولی، تولید مثل و وراثت، ژنتیک مندل، ژنتیک مولکولی، ژنتیک انسانی، بیوتکنولوژی، آناتومی و فیزیولوژی.

 1. مهمترین سرفصل های امتحانی آزمون آیمت ایتالیا در بخش بخش ریاضیات از کدام مباحث است؟

جبر و مجموعه‌های عددی، عملیات‌های ریاضی، هندسه، آمار و احتمال، توابع ابتدایی.

 1. مهمترین سرفصل های آزمون آیمت در بخش شیمی از کدام مباحث طرح می‌شوند؟

ساختار اتمی، جدول تناوبی، پیوند شیمیایی، واکنش‌های شیمیایی، حلال و محلول، اکسیداسیون و احیا، مبانی شیمی آلی، اکسیداسیون و احیا.

*

code

مشاوره رایگان مشاوره واتس اپمشاوره تلگرام تماس مستقیم

دوره آمادگی آزمون IMAT ایتالیا _ جامع 2

دروس تخصصی / همراه با مشاوره و آزمون های جامع
۳۵۰ ساعت آموزش | ۴.۵ ماهه
شروع از اول اردیبهشت
توضیحات بیشتر... مشاوره در واتس اپ مشاوره در تلگرام