021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
5/5 - (10 امتیاز)

راهنمای جامع تحصیل در خارج از کشور 2021

تحصیل در خارج از کشور 2021

فهرست مطالب

مقدمه

هر ساله دانشجویان زیادی از سراسر کشور برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر می کنند. دانشجویان ایرانی با دلایل و انگیزه های مختلفی به ادامه تحصیل در خارج از کشور علاقه مند می شوند. برخی از  مهمترین و فراگیرترین انگیزه های دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور عبارتند از:

 • محدودیت در انتخاب شغل دلخواه
 • پذیرش محدود در دانشگاه های معتبر کشور
 • ضعف منابع علمی کشور
 • نبود فضای آموزشی و پژوهشی مناسب
 • فرار از موقعیت سخت سربازی (برای آقایان)

تحصیل در خارج از کشور از این رو دارای اهمیت است که در طی آن فرد تجربیاتی را کسب می کند که در صورت تحصیل در وطن از آن تجربیات بی بهره خواهد ماند. تجربه استقلال، افزایش مهارت شغلی، آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم جدید و در نهایت تجربه زندگی در یک کشور جدید به صورت از جمله این تجربیات است. چنانچه شما نیز قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید حتما با پرسش هایی در این زمینه روبه رو خواهید شد. سوالاتی مانند چرا باید برای تحصیل در خارج از کشور اقدام کرد؟ چه کشورهایی می توانند بهترین گزینه برای تحصیل در خارج از کشور باشند؟ شرایط عمومی تحصیل در خارج ازکشور چیست؟ مزایای تحصیل در خارج از کشور به چه صورت خواهد بود؟ در این مقاله به صورت مختصر به بررسی و پاسخ به این سوالات خواهیم پرداخت.

تحصیل در خارج

مزایای تحصیل در خارج از کشور

 1. ­دسترسی به اطلاعات علمی و درسی به روز و متفاوت با داخل کشور: تحصیل در خارج از کشور این مزیت و برتری را برای فرد فراهم می‌کند تا به تحلیل و بررسی موضوعات و دروسی بپردازد که در دانشگاه‌های کشور مبدأ به آن پرداخته نمی‌شود.
 2. توسعه و بهبود مهارت های زبانی فرد: این شرایط به تمرین توسعه و پرورش مهارت‌های زبانی فرد کمک شایسته‌ای خواهد کرد. قرار گرفتن در محیط یک زبان خارجی و صحبت کردن با افراد به زبان خارجی را می توان بهترین و سریعترین روش برای یادگیری و تسلط بر یک زبان دانست.
 3. گسترش روابط بین المللی و مهارت های برقراری ارتباط: تحصیل در خارج از کشور فرصت آشنایی و ارتباط نزدیک را با افرادی از دیگر کشورها را ایجاد می‌کند. این امکان به توسعه روابط و گسترش مهارت‌های بین‌المللی شغلی و حرفه‌ای دانشجویان کمک چشمگیری خواهد نمود.

هدف از تحصیل در خارج از کشور

هدف گذاری را می توان مهم ترین مرحله قبل از شروع هر کار جدی و مهم دانست. از همین رو مهم ترین موضوعی که باید قبل از اقدام برای دریافت پذیرش دانشگاه های خارجی به آن پرداخت، مشخص کردن هدف از تحصیل در خارج از کشور است. هدف واژه ای کلیدی و کلی است. هدف از تحصیل در خارج از کشور  را  می توان آرمان ها، ایده ها و انگیزه هایی دانست که منجر به هدایت فرد به سمت و سوی تحصیل در خارج می شود. انگیزه هایی که افراد را به سمت این مسیر سوق می دهند می توانند در طول زمان دستخوش تغییراتی شوند یا به کلی از بین بروند.

به طور قطع انتخاب یک هدف درست نیاز به برنامه ریزی مدون و به دور از خیال پردازی دارد تا آینده درخشانی را برای فرد رقم بزند. به همین دلیل لازم است دانشجویان قبل از هر گونه اقدام برای تحصیل در خارج از کشور هدف خود از انتخاب این مسیر را مشخص نموده و با کارشناسان این زمینه مشورت کنند. با مراجعه به این بخش مشاوره آریا دانش می توانید از مشاوره رایگان جهت تحصیل در خارج از کشور با کارشناسان ما به صورت کاملا رایگان بهره مند شوید.

امتیازات تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور برای افراد امتیازات ویژه ای را به همراه خواهد داشت. در این بخش از مقاله برخی از مهم ترین امتیازات تحصیل در خارج از کشور برای دانشجویان را مطرح خواهیم نمود:

1- امکان ورود به دانشگاه بدون کنکور در بسیاری از رشته های تحصیلی: این موضوع را می توان  یکی از  اساسی ترین امتیازاتی دانست که فرد را به تحصیل در خارج از کشور تشویق می کند. فرد با تحصیل در خارج از کشور بدون دغدغه و استرس کنکور، وارد فضای آموزشی دانشگاه می شود و از مشکل کمبود ظرفیت پذیرش و یا صرف هزینه های گزاف برای کلاس های کنکور رهایی می یابد. زیرا در بسیاری از کشورهای دنیا بسیاری از دانشگاه های برتر به آزمون و کنکور احتیاجی ندارند و دانشجویان با توجه به علاقمندی خود و با داشتن سرمایه کافی، در رشته مورد نظر خود مشغول به تحصیل می شوند. در واقع انتخاب آگاهانه رشته و دانشگاه مناسب در تحصیل در خارج زمینه ساز کسب مدارج علمی بهتر برای فرد خواهد بود.

2- آشنایی با زبان و فرهنگ های جدید: آشنایی با زبان و فرهنگ ملل مختلف را می توان از جمله امتیازات تحصیل در خارج از کشور دانست. امروزه زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی و کلید ارتباط کلامی شناخته شده است. از این رو با تحصیل در خارج از کشور و یادگیری و تسلط بر یک زبان دیگر امکان بهره مندی از مزایای فراوانی مانند استخدام در شغل های بهتر را برای فرد فراهم می شود. آشنایی فرد با فرهنگ ملل دیگر در طول زمان تحصیل در خارج از کشور به فرد یاری می رساند نگاه خویش را در مورد مسائل گوناگون زندگی توسعه دهد و به شناخت کامل تری از افراد با ملیت های متنوع برسد.

3- بالا رفتن اعتماد به نفس و تقویت مهارت های فردی: افزایش اعتماد به نفس و بهبود مهارت های فردی با تجربه زندگی مستقل و به دور از وطن و خانواده، امتیاز دیگری از که دانشجویان با تحصیل در خارج از کشور از آن بهره مند می شوند. با زندگی مستقل در خارج از کشور فرد می آموزد که به تنهایی بر مشکلات غلبه کند و به خودشناسی بیشتری برسد. به عبارت دیگر افراد با تجربه زندگی و شرایط تحصیل در خارج از کشور، در مقابل مسائل و مشکلات زندگی پخته تر و مقاوم تر می شوند.

4- داشتن فرصت های شغلی بهتر: یکی دیگر از برجسته ترین امتیازات تحصیل در خارج ازکشور، کسب فرصت های شغلی بهتر است. انتخاب صحیح دانشگاه و رشته مناسب در خارج از کشور، کسب تجارب بین المللی و تسلط بر یک زبان دیگر همه و همه به افراد تحصیل کرده در خارج از کشور این شانس را می دهد که  به بهترین و مناسب ترین موقعیت ها در کار و زندگی خود دست پیدا کنند.

شرایط تحصیل در خارج از کشور

مشکلات تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در خارج از کشور با وجود داشتن امتیازات و مزایای بسیار،  مانند هر موقعیت ارزشمند دیگری خالی از مشکلات و چالش ها نخواهد بود. در این قسمت از مقاله به مهمترین مشکلات و چالش های تحصیل در خارج از کشور اشاره خواهیم کرد.

 1. احساس غربت و دلتنگی: اولین موضوعی که به عنوان مشکل تحصیل در خارج از کشور می توان به آن پرداخت، احساس دلتنگی و دشوار بودن زندگی در غربت به خصوص برای ایرانیان است. زیرا ایرانیان غالبا انسان هایی عاطفی هستند و وابستگی عاطفی و خانوادگی زیادی  دارند.  البته میزان این احساس و مشکلات ناشی از آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. وجود بستگان و آشنایان و دوستان در کشور مقصد از جمله عواملی است که می تواند میزان احساسات منفی ناشی از غربت را تا حد چشمگیری کاهش دهد.
 2. هزینه های بالای زندگی و تحصیل در خارج از کشور: مشکل هزینه های بالای زندگی و تحصیل در خارج از کشور، دیگر چالشی است که می تواند سدراه افراد در مسیر تحصیل در خارج از کشور شود. هرچند با استفاده از امکانات بورسیه تحصیلی می توان هزینه ها را به صورت چشمگیری کاهش داد.

 بهترین کشورها جهت تحصیل در خارج از کشور

داوطلبان تحصیل در خارج از کشور به دنبال شرایط ایده ال و عالی برای گذران اوقات دانشجویی و بعدها اقامت دائم خود هستند. انتخاب بهترین کشورها جهت تحصیل در خارج از کشور به عوامل گوناگونی وابسته است.

 • هدف فرد از تحصیل در خارج
 • دسترسی به ویزا بویژه اخذ ویزای تحصیلی شینگن
 • کسب فرصت های شغلی و اخذ اقامت دائم
 • استاندارهای آموزش عالی در کشور مقصد
 • ویژگی‌ها و تناسب فرهنگی و شخصیتی مردم کشور مقصد و زادگاه دانشجو
 • رشته مورد نظر دانشجو برای ادامه تحصیل
 • بودجه ای که فرد برای ادامه تحصیل در اختیار دارد
 • سطح دانش زبان انگلیسی فرد
 • نیاز و عدم نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی
 • ارائه و عدم ارائه بورسیه تحصیلی در کشور و دانشگاه مقصد

با توجه به موارد بالا و تجربه متقاضیان زیاد ایرانی در کشورهای مختلف از نظر تحصیل، ویزا، هزینه های تحصیل و زندگی، کشورهایی همچون کانادا، آلمان، ایتالیا، روسیه، ترکیه، مجارستان، جمهوری چک و … از گزینه های ایرانیان جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور است.

بهترین کشورها جهت تحصیل در خارج از کشور

شرایط عمومی تحصیل در خارج از کشور

منظور از شرایط عمومی تحصیل در خارج از کشور، شرایطی است که داشتن آن ها برای ادامه تحصیل در همه کشورها و دانشگاه ها ضرورت دارد. علاوه بر شرایط عمومی، کشورها و دانشگاه های مختلف شرایط خاص خود را برای پذیرش دارا هستند. شرایط عمومی تحصیل در خارج از کشور عبارت است از:

 • داشتن سابقه تحصیلی در مقاطع متوسطه نظری یا فنی حرفه ای و مدرک پیش دانشگاهی برای تحصیل در مقطع کارشناسی- به طور معمول گذراندن 12 سال تحصیل در ایران و اخذ دیپلم 12 ساله
 • دارا بودن مدرک کارشناسی معتبر برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد معتبر برای تحصیل در مقطع دکتری
 • دارا بودن تمکن مالی برای پرداخت هزینه های ادامه تحصیل در خارج از کشور ( از جمله هزینه بررسی مدارک و صدور پذیرش توسط دانشگاه، هزینه صدور روادید تحصیلی به سفارت، هزینه هتل یا اقامت گاه دانشجویی و هزینه بلیط رفت و برگشت به کشور مقصد)

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیل در خارج از کشور

رزومه شخصی فرد متقاضی ادامه تحصیل در خارج  شامل:

 • سوابق تحصیلی، علمی- تحقیقاتی، ورزشی و شغلی
 • ترجمه گواهی آخرین مدارک تحصیلی و ریزنمرات برحسب مورد با تایید وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه
 • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار + کپی صفحات پاسپورت
 • ترجمه شناسنامه برحسب مورد

تحصیل رایگان در خارج از کشور

بدون شک دانشجویان زیادی مایل هستند تا از فرصت بی نظیر تحصیل رایگان در خارج از کشور بهره مند شوند. امروزه کشورهای زیادی در جهان هستند که دانشجویان می توانند تحصیلات خود را در آنجا به صورت رایگان ادامه دهند یا حداقل با پرداخت هزینه کمتری موفق به کسب مدرک علمی شوند. کشورهای اروپایی را می توان به دلیل برخورداری از کیفیت بالای زندگی و همین طور طبیعت بکر و تماشایی و نیز سیاست های آزادی خواهانه و نظام آموزشی قوی بهترین مکان برای جلب نظر دانشجویان برای استفاده از شرایط تحصیل رایگان دانست.

کشورهایی مانند دانمارک، فنلاند، ایسلند، آلمان و اتریش هرکدام امکان تحصیل رایگان در خارج از کشور را فراهم کرده اند. اما آنچه مهم است گذشته از صرف هزینه برای تحصیل در خارج از کشور، توجه به حفظ سطح کیفی آموزش و رتبه بندی دانشگاه ها حتی با شرایط رایگان است. گاها برای متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور این سو برداشت ایجاد می شود که شاید با تحصیل رایگان در خارج از کشور تفاوت کیفیتی در مقایسه با سایر دانشگاه هایی که این مزیت را ندارند به وجود بیاید. اما باید اذعان کرد که هیچ گونه اختلاف کیفیتی در ارائه خدمات و آموزش های تحصیلی رایگان و غیر رایگان در خارج از کشور وجود ندارد.

تحصیل رایگان در خارج از کشور

محدودیت سنی تحصیل در خارج از کشور

قبل از بررسی این مساله باید با اصطلاح ” گپ تحصیلی” آشنا شوید و اینکه جه تاثیری در روند دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه دارد. گپ تحصیلی به فاصله زمانی از آخرین مدرک تحصیلی دریافتی توسط دانشجو گفته می شود یعنی هرچقدر این فاصله زمانی افزایش یابد مسلما سن دانشجو بالا رفته و شرایط دریافت پذیرش تحصیل در خارج از کشور برای او سخت تر خواهد بود. گپ تحصیلی بین 2 تا 5 سال از آخرین مدرک تحصیلی، قابل توجیه است و بیش از این مقدار ممکن است برای پذیرش تحصیل در خارج از کشور درخواست ادامه تحصیل متقاضی مشکل ساز شود. شرط سنی و فاصله تحصیلی دو موضوع متفاوت اما قابل ربط به تحصیل در خارج از کشور هستند. به بیان دیگر از دو زاویه این مقوله قابل توجه است؛

 یک: شرایط پذیرش تحصیلی دانشگاه

 دو: شرایط صدور ویزای تحصیلی توسط سفارت و کنسولگری

گپ تحصیلی زیاد و سن بالای متقاضی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، نشان می دهد فرد آمادگی لازم برای قرارگیری در فضای آموزشی را ندارد و میزان موفقیت  فرد در دوره های تحصیلی کاهش می یابد. البته این مساله نسبی است و نمی توان به طور قطع در مورد آن نظر دارد. بنابر آخرین آمار و اطلاعات ارائه شده در این زمینه، شرط سنی و محدودیت آن از معیارهای اصلی برخی از کشورها برای پذیرش دانشجویان بین المللی نیست؛ بلکه به عنوان اخرین معیارهای تصمیم گیری برای رد یا صدور نامه پذیرش تحصیلی و ویزای شینگن فرد است. پذیرش یا رد تقاضای ادامه تحصیل فرد در خارج اغلب  براساس رزومه و شرایط تحصیلی دانشجو و سوابق کاری وی خواهد بود. بهترین شرایط تحصیل در خارج از کشور سن زیر 30 سال است.

 کار و اقامت پس از تحصیل در خارج از کشور

برای بسیاری از افراد هدف از تحصیل در خارج از کشور، کسب اقامت دائم و در نهایت اخد تابعیت دوم در یک کشور دیگر است. که این امر از طریق کار کردن و رد شدن بیمه و پرداخت مالیات در کشور مقصد امکان پذیر خواهد بود. عموما کشورها مدت زمان مشخصی را پس از پایان تحصیل در خارج از کشور خود، در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند تا بتوانند کار موردنظر را پیدا کنند و جذب بازار آن شوند. هرچقدر نرخ بیکاری در کشور پایین تر باشد، استخدام شغلی راحت تر خواهد بود. بسیاری از کشورهای اروپایی شرایط مناسبی جهت اخذ اقامت پس از ادامه تحصیل دارند. برای اقدام به تحصیل در خارج از کشور توجه به دو نکته ضروری است:

 1. نرخ بیکاری در کشور مقصد: هر چه نرخ بیکاری در کشور مقصد پایین تر باشد، شانس کاریابی و اخذ اقامت دائم برای دانشجو جهت تحصیل در خارج از کشور افزایش خواهد یافت.
 2. بازار کار رشته تحصیلی دانشجو در کشور مقصد: این موضوع که آینده رشته و شغل فرد جزء مشاغل مورد نیاز کشور مقصد باشد، از جمله عواملی است که شانس اخذ اقامت دائم و تابعیت فرد را افزایش می دهد.

توجه به  این دو مورد به فرد کمک می کند تا بهترین کشور برای تحصیل در خارج از کشور را پیدا کند و پس از فارغ التحصیلی بدون فوت وقت وارد بازار کار شود. همان طور که گفته شد اخذ اقامت تحصیلی به تنهایی به دریافت اقامت دائم ختم نمی شود و برای کسب اقامت دائم یک کشور فرد باید اشتغال پیدا کرده  و بیمه مالیات پرداخت کند.

سوالات متداول

۱-آیا از طریق تحصیل در خارج از کشور می‌توان اقامت دائم دریافت کرد؟

قوانین و مقررات کشورهای مختلف در این خصوص با هم متفاوت است. اما در اکثر کشورها می‌توان از طریق تحصیل و ویزای تحصیلی اقامت دائم دریافت نمود.

2- آیا امکان اشتغال هم زمان با تحصیل در خارج از کشور وجود دارد؟

پاسخ این سوال بسته به کشور مقصد برای تحصیل و هم چنین مقطع تحصیلی دانشجویان بستگی دارد. معمولا اجازه کار پاره وقت تا سقف 30 ساعت در هفته به دانشجویان داده می‌شود.

3-آیا برای تحصیل در خارج از کشور شرایط سنی وجود دارد؟

معمولا دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی معتبر برای مقاطع تحصیلی شرایط سنی در نظر می‌گیرند. اما شرایط سنی را نمی‌توان مانعی جدی برای تحصیل در خارج از کشور دانست.

۴- چه عواملی را باید برای انتخاب کشور مقصد برای تحصیل در نظر گرفت؟

عوامل زیادی در انتخاب کشور مقصد برای تحصیل باید در نظر گرفته شوند. رشته تحصیلی و اعتبار دانشگاه مقصد، هزینه تحصیل و زندگی در کشور مقصد، شانس ویزای تحصیلی و برخورداری از تمکن مالی لازم از جمله مهم ترین این عوامل محسوب می گردد‌.

۵- چگونه می‌توانیم از رتبه بندی دانشگاه‌های خارجی مطلع شویم؟

با مراجعه به سایت معتبر QS World University Rankings می‌توانید از رتبه بندی دانشگاه‌های خارجی مطلع شوید.

6-آیا مدارک تحصیلی اخذ شده در ایران در کشورهای خارجی معتبر هستند؟

بله. مدارک مورد تایید وزارت علوم کشور ایران در اکثر کشورهای خارجی قابل قبول هستند.

7- مدت زمان تحصیل در خارج از کشور چقدر است؟

طول مدت تحصیح در خارج از کشور به مقطع تحصیلی و کشور مقصد برای تحصیل بستگی دارد. به طور میانگین مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ۳ تا ۴ سال، کارشناسی ارشد ۱ یا ۲ سال و دکتری تخصصی ۳ تا ۴ سال است.

 

مطالب مرتبط

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید

دوره جامع فشرده آمادگی آزمون آیمت ایتالیا 2024

زیست شناسی + شیمی + ریاضی و فیزیک + استدلال منطقی و اطلاعات

4.5 ماهه

شروع کلاس ها: اردیبهشت ماه 1403

حضوری | آنلاین
_ همراه با کتاب های آموزشی رایگان _ همراه با جلسات رایگان مشاوره اخذ پذیرش‌، بورسیه استانی و ویزای تحصیلی ایتالیا _همراه با کوئیز های هفتگی _ همراه با آزمون های جامع شبیه ساز آیمت ایتالیا