021-28429840

پشتیبانی سریع

Search
4.9/5 - (29 امتیاز)

تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور – 2021

تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

فهرست مطالب

چرا تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور؟

دندانپزشکی یک رشته محبوب و رقابتی برای تحصیل در خارج از کشور است. در مرحله اول، این بدان معناست که شما در هنگام تصمیم گیری در مورد محل تحصیل تعداد زیادی دانشکده دندانپزشکی جلوی روی خود خواهید داشت و می توانید با معیارهایی که دارید یکی از این دانشکده ها را انتخاب کنید. از مزایای شخصی تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور می توان به تجربه سبک های زندگی جدید، ملاقات با افراد جدید، بهبود مهارت های زبانی، امکان اقامت و مهاجرت دائم، امکان پیدا کردن شغل مناسب، امکان تحصیل در دوره های تخصصی و … اشاره کرد. اما سوال اساسی این است چرا باید برای تحصیل دندان پزشکی به خارج از کشور برویم؟

 • سختی قبولی در کنکور تجربی ایران

اولین عاملی که باعث می شود شما فکر رفتن از ایران برای تحصیل در دندانپزشکی در خارج از کشور داشته باشید قبول نشدن یا سخت بودن قبولی در کنکور تجربی ایران است. همانطور که می دانید کنکور تجربی هر سال در ایران برگزار می شود و نزدیک به 40 درصد متقاضیان کنکر هم در این رشته هستند که برای قبولی در رشته ای مانند دندانپزشکی باید رتبه بسیار خوبی کسب کنند.

 • به دست آوردن گزینه های شغلی

توانایی مکالمه با بیش از یک زبان همیشه یک مهارت بسیار قابل توجه و کاربردی تلقی می شود و می تواند فرصتی برای کار در تعدادی از کشورهای دیگر فراهم کند. برخی از دانشجویان بین المللی تصمیم می گیرند وقتی دوره خود را به دلخواه خود پایان دادند، برای ویزای کار اقدام کنند. جستجو برای کار در آن کشوری که در آن به تحصیل دندانپزشکی پرداخته اید می تواند به شغل دلخواه شما ختم شود. رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی جز در آمدهای بالا در اکثر کشور های محسوب می شود .

 • دریافت کیفیت بالا آموزش در خارج از کشور

به هر حال کشور ایران با تمام امکاناتی که دارد در زمینه آموزش از خیلی از کشور ها بروز دنیا عقب تر است. پس شما با تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور می توانید شرایط بهتری از نظر تحصیلی و شغلی کسب کنید.

 • بازار کار بهتری و درآمد بیشتر

با افزایش پیشرفت فناوری در کشور های پیشرفته و ظهور تکنولوژی و همچنین افزایش سطح رفاه مردم علاقه به کاری های یدی نظری در این کشور ها کاهش پیدا کرده است. این امر سبب شده که کشورهای پیشرفته با کمبود نیروی انسانی برای این رشته ها مواجه شوند. پس شما با مهاجرت تحصیلی به این کشور ها می توانید آینده خود را در زمینه اشتغال و درآمد مناسب بیمه کنید

تحصیل دندانپزشکی در خارج

شرایط تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

برای تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور، باید شرایط ورود به دانشگاه را داشته باشید. آنچه شما نیاز خواهید داشت به کشوری که برای تحصیل انتخاب می کنید و نیاز دانشگاهی که در آن درخواست می کنید بستگی خواهد داشت. به عنوان راهنما، معمولاً به موارد زیر احتیاج دارید:

 • تحصیلات متوسطه را با نمرات قوی شیمی و زیست شناسی به پایان رسانده باشید.
 • موفقیت در آزمون ورودی دندانپزشکی در خارج از کشور
 • نمرات خوب آزمون های مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس و تافل
 • مصاحبه شخصی در آزمون های ورودی

موارد بالا نیز از شرایط تحصیل دندانپزشکی در اروپا است. همانطور که اشاره شد قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های اروپا، مسیر اصلی پذیرش دانشگاه و ورود به رشته دندانپزشکی است. تحصیل پزشکی در خارج از کشور و همچنین تحصیل داروسازی در خارج از کشور نیز، از همین مسیر می گذرد. مگر دانشگاه های خصوصی برخی از کشورها که بدون آزمون ورودی امکان پذیرش وجود دارد که در آن حالت نیازمند پرداخت شهریه گزاف به دانشگاه است. همچنین در بسیاری از دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی اروپا هچنین دانشجویان برای امتحان مهارت زبان خود در یک آزمون ورودی انگلیسی شرکت می کنند، زیرا این دوره ها به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود.

در آزمون ورودی دانشگاه ها معمولا سوالات چند گزینه ای از دروس زیست شناسی و شیمی مطرح می شود.  با این حال، اگر متقاضی قبلاً سطح GCSE یا دیپلم A-Level خود را کسب نموده باشد، می تواند شانس خود را به موفقیت در آزمون بسیا افزایش دهد. همچنین دانشگاه هایی وجود دارد که می توانید در اروپا دندانپزشکی را بدون آزمون ورودی زیست شناسی یا شیمی بخوانید:

 • موسسه پزشکی دنیپرو در اوکراین
 • دانشگاه پزشکی کرایووا در رومانی
 • دانشگاه Iuliu Hatieganu در رومانی
 • دانشگاه Grigore T. Popa در رومانی
 • دانشگاه های قبرس از جمله دانشگاه اروپایی قبرس

در این دانشگاه ها که آزمون ورودی برگزار نمی شود، نیازمند مدرک زبان و رزومه خوب از جمله معدل بالا در مقطع دبیرستان و پیش دانشگاهی و نمرات خوب در درس شیمی و زیست است. نکته مهم این است که هر چه دانشگاه و کشور مقصد بهتر باشد و رتبه جهانی دانشگاه در رشته های دندانپزشکی و پزشکی بالا باشد، کار متقاضی در پذیرش از دانشگاه دشوار تر است و سیستم پذیرش به سمت رقابتی شدن از طریق آزمون ورودی پیش می رود.

رشته دندانپزشکی

موفقیت در آزمون ورودی دندانپزشکی دانشگاه های خارج

از آنجا که شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها و کسب نمره مناسب جهت اخذ پذیرش تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور مهمترین شرط است (برای متقاضیانی که به دنبال تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی هستند) می توان چند راهکار زیر را ارائه کرد.

 • شرکت در دوره پری مدیکال یا پیش پزشکی و گذراندن دروس تخصصی بیولوژی، شیمی و زبان انگلیسی آکادمیک و تخصصی پزشکی برای ورود به دانشگاه های کشورهای مجارستان، لهستان، چک، اسلواکی، روسیه و …
 • شرکت در دوره آزمون IMAT ایتالیا برای علاقه مندان به تحصیل رشته دندانپزشکی در ایتالیا
 • مطالعه کتاب های تخصصی بیولوژی و شیمی در رفرنس های معتبری همچون کمبریج و حتی پکیج های آموزشی یونی مد تالیف گروه آریا دانش
 • گذراندن دوره های پیش پزشکی یا فاندیشن در کالج های پزشکی اروپا بویژه در کشور مجارستان و ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در دانشاه های خارج

مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

بسته به دانشگاهی که برای آن اقدام به اخذ پذیرش می کنید ممکن است شرایط متفاوتی وجود داشته باشد. بعضی از دانشگاه نیازمند آزمون ورودی جهت پذیرش دارند و بعضی دیگر نیازی به آزمون ورودی ندارند. ولی به طول کلی جهت تحصیل دندانپزشکی در اروپا نیازمند مدارک زیر می باشید:

 • فرم درخواست پذیرش از دانشگاه
 • معرفی نامه
 • گواهینامه آزمون مهارت های انگلیسی برای مثال IELTS / TOEFL
 • کپی عکس از صفحات گذرنامه
 • انگیزه نامه
 • کپی از شناسنامه و ترجمه آن
 • رزومه
 • عکس در اندازه گذرنامه
 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی 12 ساله ایران

بهترین کشورها جهت تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

اگر به دنبال بهترین دانشکده های دندانپزشکی در خارج از کشور هستید، باید تحصیل در اروپا، آمریکا و کانادا را در نظر بگیرید.  اروپا با داشتن دانشگاه های برتر در انگلستان، مجارستان، ایتالیا، هلند، سوئد، چک، لهستان و سوئیس، معتبرترین دانشگاه های جهان را در رشته دندانپزشکی در خود جای داده است. اگر آسیا مقصد مورد نظر شما باشد، سنگاپور، هنگ کنگ، ژاپن و چین برنامه های دندانپزشکی بسیار خوبی را ارائه می دهند. اگر بعد از فارغ التحصیلی می خواهید یک شغل پردرآمد داشته باشید، اسپانیا و ایالات متحده آمریکا بیشترین حقوق را به دندانپزشکان می پردازند. اما به یاد داشته باشید که قبل از شروع کار در خارج از کشور باید ویزای کار داشته باشید.

بهترین کشورها جهت تحصیل دندانپزشکی در خارج

هزینه تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور

در بحث تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور توجه به دو نکته ضروری است:

1 – هزینه های اقامت و زندگی در کشور مورد نظر

2- هزینه ای تحصیلی از جمله شهریه دانشگاه، دوره های مختلف و سایر هزینه های تحصیلی

پس لازم است که دانشگاه های ارزان را بشناسیم تا با هزینه های تحصیلی آنجا آشنا شویم. در بین سه رشته اصلی علوم پزشکی، رشته دندانپزشکی در اکثر دانشگاه های جهان، شهریه بیشتری دارد. از این رو رشته دندانپزشکی را از پرهزینه ترین رشته های دانشگاهی می شناسیم زیرا تحصیل در رشته دندانپزشکی در بخش های عملی، تحقیقات و بخش های آزمایشگاهی همه به بودجه و پول نیاز دارند.

از این رو در کشورهای مختلف به تشریح هزینه تحصیل دندانپزشکی می پردازیم. هزینه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا بین 3 تا 5 هزار یورو، ترکیه بین 3 الی 5 هزار دلار، روسیه بین 6 الی 8 هزار دلار، انگلستان بین 35 الی 40 هزار پوند، کانادا بین 15 الی 30 هزار دلار ، جمهوری چک بین 12 الی 14 هزار یورو، مجارستان بین 16 الی 18 هزار یورو در سال است. همچنین در کشورهای آلمان، سوئیس، اتریش و فرانسه امکان تحصیل رایگان و ارزان بویژه با شهریه 2 الی 3 هزار یورویی در سال برای علاقه مندان به تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور وجود دارد.

  سوالات متداول

بهترین کشورها جهت تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور کدامند؟

کانادا، آمریکا، انگلستان، مجارستان، ایتالیا، لهستان، چک، سوئیس و هلند گزینه های مناسبی جهت تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور هستند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور چقدر است؟

به طور کلی رشته دندانپزشکی از پرهزینه ترین رشته های تحصیلی است. هزینه دانشگاه کاملا وابسته به دانشگاه و کشور مقصد از 2 هزار یورو تا 20 هزار یورو متغییر است.

کم هزینه ترین کشور جهت تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور کدام است؟

کشورهای ایتالیا، ترکیه، سوئیس و هلند از جمله کشورهای کم هزینه جهت تحصیل دندانپزشکی هستند.

مهمترین شرط قبولی رشته دندانپزشکی دانشگاه های خارج از کشور چیست؟

اکثر دانشگاه های خارج بویژه کشورهای اروپا جهت پذیرش رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی آزمون ورودی برگزار می کنند.

آیا تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه های خارج شرایط سنی دارد؟

بله. در اکثر دانشگاه‌های خارج از کشور برای پذیرش در رشته دندانپزشکی لازم است متقاضیان بین ۱۸ تا 25 سال باشند.

مطالب مرتبط

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید