5/5 - (51 امتیاز)

تحصیل پزشکی در خارج از کشور – 2021

تحصیل پزشکی در خارج از کشور

فهرست مطالب

چرا تحصیل پزشکی در خارج از کشور؟

 • محدودیت‌های زیاد برای تحصیل در رشته‌ی پزشکی در داخل کشور

یکی از مهم‌ترین دلایلی که دانشجویان و دانش آموزان را برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور ترغیب می‌کند، محدودیت‌های جدی برای تحصیل در این رشته در کشور ماست. دانش آموزان زیادی هر ساله با رویای تحصیل در گرایشات گوناگون رشته‌ پزشکی، همچون دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی و سایر رشته‌های مرتبط در کنکور شرکت می‌کنند اما علیرغم دارا بودن انگیزه و تلاش بسیار زیاد موفق به اخذ پذیرش در رشته‌ پزشکی در داخل کشور نمی‌شوند. به همین دلیل این افراد تصمیم می‌گیرند رویای خود را در خارج از مرزهای کشور جست و جو کنند و به تحصیل پزشکی در خارج از کشور و مهاجرت تحصیلی روی بیاورند.

 • گرفتن اقامت دائم و زندگی در خارج از کشور

اخذ اقامت دائم در کشورهای اروپایی و بهره‌مندی از شرایط خوب کار و زندگی در این کشورها به عنوان یک پزشک، یکی دیگر از دلایل تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور محسوب می‌شود. پزشکان در کشور‌های خارجی از موقعیت اجتماعی و شرایط مالی بسیار خوبی برخوردارند. به همین دلیل بسیاری از افراد با هدف اخذ اقامت و بهره‌مندی از این شرایط ویژه اقدام به اخذ پذیرش رشته پزشکی در خارج از کشور می‌نمایند.

شرایط تحصیل پزشکی در خارج از کشور

شرایط اخذ پذیرش دانشگاه در رشته پزشکی در هر کشوری متفاوت است. شرط عمومی مشترک در پذیرش رشته پزشکی خارج از کشور همچون تحصیل داروسازی در خارج از کشور، داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ایران در رشته تجربی یا ریاضی و فیزیک است. در بسیاری از کشورها جهت تحصیل به زبان انگلیسی برای تحصیل در رشته پزشکی بویژه تحصیل پزشکی در اروپا باید در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کرد و با کسب نمره قبولی پذیرش دانشگاه به متقاضی داده خواهد شد. در حالی که برای اخذ پذیرش برخی دیگر از دانشگاه‌ها نیاز به شرکت آزمون ورودی نیست و تنها با داشتن شرط معدل و مدرک زبان معتبر متقاضی پذیرش خواهد شد. برای ورود به رشته‌های پزشکی در برخی از کشورهای اروپایی گذراندن یک دوره‌ پیش نیاز برای دانشجویان الزامی خواهد بود.

در این دوره که معروف به دوره پری مدیکال یا پیش پزشکی است، دروس پایه ضروری به دانشجویان آموزش داده خواهد شد‌. این دوره ‌ها که در کالج‌های خصوصی یا کالج های دانشگاهی برگزار می‌شوند در حدود ۱ تا ۲ ساله هستند. شایان ذکر است که پس از گذراندن دوره‌ پری مدیکال در اروپا از داوطلبان آزمون گرفته می‌شود و دانشجویان در صورت قبولی در این آزمون موفق به اخذ پذیرش دانشگاه خواهند شد. پذیرش در رشته پزشکی بعضی از دانشگاه‌ها نیاز به مدرک زبان دارد‌. همچنین طول دوران تحصیل نیز میان کشورهای مختلف متفاوت است. میانگین طول دوران تحصیل در رشته پزشکی در حدود ۵ تا ۷ سال است.

تحصیل پزشکی در خارج

 راهکار موفقیت در آزمون ورودی پزشکی در خارج از کشور

همانطور که گفته شد موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه‌ها یکی از مهم‌ترین شروط برای ورود به رشته پزشکی در دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور است. موفقیت در این آزمون‌ها مستلزم تسلط کافی داوطلبین بر مباحث دروس پایه همچون ریاضی، شیمی، فیزیک و زیست شناسی، آناتومی، فیزیولوژی، ژنتیک و زبان انگلیسی پزشکی است‌. یکی از بهترین و سریع ترین راهکارهای آماده شدن برای شرکت در آزمون‌های ورودی رشته پزشکی در خارج از کشور، شرکت در دوره‌های پیش از آزمون از جمله دوره پری مدیکال و یا دوره پیش پزشکی در کالج آریا دانش و یا کالج پزشکی در اروپا است.

در این دوره‌ها داوطلبان مشاوره‌ها و آموزش‌های لازم درباره‌ آزمون‌های وروی همچون آزمون IMAT ایتالیا و آزمون های ورودی پزشکی کشورهای مجارستان، لهستان، چک، انگلستان، روسیه، استونی و … را کسب می کنند و شانس خود را در حد قابل توجهی برای قبولی در آزمون‌های ورودی افزایش می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به صفحه کاج پزشکی در ایران مراجعه نمایید.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش پزشکی در خارج از کشور

مدارک ضروری و اصلی برای اخذ پذیرش پزشکی در خارج از کشور عبارتند از:

 • ترجمه رسمی شناسنامه داوطلب
 • ۲ قطعه عکس زمینه سفید
 • پاسپورت متقاضی (پاسپورت باید حداقل 1 سال اعتبار داشته باشد)
 • ترجمه رسمی مدرک سال دوازدهم دبیرستان و ریز نمرات آن
 • ترجمه رسمی مدرک سال یازدهم دبیرستان و ریز نمرات آن

بدیهی است که برای پذیرش برخی دانشگاه‌ها بسته به شرایط اخذ پذیرش در آن‌ها، به مدارک دیگری همچون مدرک زبان انگلیسی یا مدرک زبان کشور مقصد، انگیزه نامه و …  نیز احتیاج خواهد بود.

بهترین کشورها جهت تحصیل پزشکی در خارج از کشور

در این بخش از مقاله بهترین کشورها از نظر کیفیت دوران تحصیل و رنکینگ دانشگاه‌ها برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور را معرفی خواهیم نمود.

 • انگلستان

بدون شک انگلستان بهترین کشور برای تحصیل در رشته‌ پزشکی در خارج از کشور محسوب می‌شود. دانشگاه‌های معتبر زیادی با رتبه‌های علمی چشمگیر در این کشور وجود دارند که دانشجویان بین المللی را از سراسر نقاط جهان پذیرش می‌کنند. از جمله بهترین دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل در رشته پزشکی می‌توان دانشگاه‌های کینگز کالج لندن، دانشگاه ادینبورگ و دانشگاه کمبریج را نام برد.

 • کشور مجارستان

مجارستان دیگر کشور اروپایی است که برای تحصیل رشته‌ پزشکی در خارج از کشور به متقاصیان ایرانی توصیه می‌شود. دانشگاه سگد مجارستان و دانشگاه سملوایز در مجارستان از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل در رشته‌های پزشکی محسوب می‌شوند. ورود به رشته پزشکی در این دانشگاه‌ها به مدرک زبان احتیاجی ندارد اما قبولی در آزمون ورودی و سن زیر ۲۵ سال شرط قبولی در رشته پزشکی این دانشگاه‌هاست.

 • کشور چک

کشور چک نیز یکی از کشورهای اروپایی است که دانشجویان بین‌المللی را در رشته پزشکی دانشگاه‌های معتبر خود پذیرش می‌کند. از مهم‌ترین و معتبر‌ترین دانشگاه‌های کشور چک برای تحصیل در رشته پزشکی می‌توان دانشگاه چارلز  و دانشگاه ماساریک را نام برد‌.

 • کشور ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از بهترین کشورهای اروپایی جهت تحصیل پزشکی در خارج از کشور محسوب می‌شود. دانشگاه‌های معتبری همچون دانشگاه بولونیا، دانشگاه تورورگاتا و دانشگاه ساپینزا رم میان فارغ‌التحصیلان دوره دیپلم ۱۲ ساله دانشجو جذب می‌کنند. ورود به رشته پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا معمولا به مدرک زبان و قبولی در آزمون آیمت نیازمند است.

بهترین کشورها جهت تحصیل پزشکی د خارج از کشور

هزینه‌ تحصیل پزشکی در خارج از کشور

هزینه‌ تحصیل پزشکی در خارج از کشور نیز بسته به کشور و رتبه علمی دانشگاه متفاوت است. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در برخی کشور‌ها همچون آلمان و اتریش بسیار مناسب است. حتی در برخی موارد تحصیل پزشکی در این کشورها رایگان خواهد بود. در حالی که تحصیل در رشته پزشکی در بعضی از کشورها هزینه‌ گزافی در بر خواهد داشت. نکته‌ حائز اهمیت در انتخاب کشور و دانشگاه برای تحصیل، توجه به رتبه‌ علمی دانشگاه و معتبر بودن مدرک آن از نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران است. زیرا برخی از دانشگاه‌ها با وجود گران بودن شهریه مدرک معتبری ندارند و تحصیل در آن‌ها باعث تلف شدن سرمایه و وقت دانشجویان خواهد شد‌. به طور کلی هزینه‌ تحصیل پزشکی در خارج از کشور شامل موارد زیر خواهد بود:

 • هزینه‌های زندگی دانشجویی:

  همچون هزینه‌ مسکن، هزینه بیمه خدمات درمانی، هزینه‌های رفت و آمد، هزینه‌ی غذا، هزینه‌ی پوشاک و …

 • هزینه‌های تحصیل:

  مانند شهریه‌ دانشگاه، هزینه کتاب و …

لازم به ذکر است که هزینه‌های تحصیل به دانشگاه انتخابی و هزینه‌های زندگی به سطح زندگی شخص بستگی خواهد داشت و از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. به طوری کلی هزینه‌ تحصیل پزشکی در کشور اسپانیا سالانه در حدود 1 الی 2 هزار یورو، ایتالیا بین 1 تا 5 هزار یورو، انگلستان بین 30 الی 40 هزار پوند، کانادا بین 15 الی 30 هزار دلار کانادا، جمهوری چک بین 10 الی 14 هزار یورو، مجارستان بین 15 الی 18 هزار یورو، روسیه بین 6 الی 8 هزار یورو است.

کم‌ هزینه ترین کشورها برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور

در این قسمت چند مورد از کم هزینه ترین کشور‌ها برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور را معرفی خواهیم کرد:

 • کشور ترکیه

کشور ترکیه را می‌توان بهترین کشور همسایه ایران برای تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور دانست.  دانشگاه اولوداغ بورسا، دانشگاه حاجت تپه ترکیه و دانشگاه آنکارا ترکیه بهترین دانشگاه‌های این کشور برای تحصیل در رشته پزشکی محسوب می‌شوند. شرط پذیرش در رشته پزشکی این دانشگاه‌ها قبولی در آزمون ورودی و داشتن مدرک زبان است. هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه سالیانه حدود 3 الی 5 هزار دلار است.

 • کشور روسیه

کشور روسیه نیز یکی از کشورهای مناسب از نظر سطح تحصیل و همچنین میزان هزینه برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور به شمار می‌رود‌‌. دانشگاه سچینوا در شهر مسکو یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل پزشکی در کشور روسیه است. هزینه تحصیل پزشکی در روسیه به زبان روسی سالیانه 5 الی 7 هزار دلار است.

 • کشور ایتالیا

ایتالیا را نیز می‌توان در زمره‌ کم هزینه‌ترین کشورها برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور به شما آورد. دانشگاه‌های معتبر این کشور علیرغم اعتبار زیاد و کیفیت بالای آموزش شهریه‌ نسبتا مناسبی دارند. از طرفی امکان اخذ بورسیه استانی ایتالیا نیز فراهم است. میانگین هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا 3 هزار یورو در سال است.

کم‌ هزینه ترین کشورها برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در خارج از کشور به زبان انگلیسی

تحصیل پزشکی در خارج از کشور به زبان انگلیسی، یکی از ویژگی‌های با اهمیت برای انتخاب دانشگاه برای دانشجویان بین المللی و ایرانیان به شمار می‌رود. زبان انگلیسی یک زبان بین المللی است و یادگیری آن امروزه از ضروریات زندگی و تحصیل به شمار می‌رود. اما یادگیری زبانی غیر از انگلیسی برای دانشجویان دشوار و یا حتی غیرضروری محسوب می‌شود. به همین دلیل اغلب دانشجویان برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی به دنبال دانشگاه‌هایی هستند که تحصیل در آن‌ها به زبان انگلیسی باشد. دانشگاه‌هایی که در این مقاله از آن‌ها نام برده شد همه و همه دوره تحصیل خود در رشته پزشکی را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. کشورهای مجارستان، لهستان، چک، استونی، روسیه، ترکیه، صربستان، کرواسی، لتونی، سوئد و … از جمله کشورهای اروپایی هستند که ارائه دهنده رشته پزشکی به زبان انگلیسی هستند.

تحصیل پزشکی در خارج از کشور بدون مدرک زبان

تحصیل پزشکی در خارج از کشور بدون مدرک زبان در برخی از دانشگاه‌های کشور‌های اروپایی امکان پذیر است. گرچه داشتن مدرک زبان معتبر در اخذ پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی بویژه ویزای تحصیلی شینگن همواره امتیاز ویژه‌ای محسوب می‌شود. در جدول زیر برخی از بهترین کشور‌ها و دانشگاه‌هایی که بدون نیاز به مدرک زبان در رشته پزشکی اقدام به پذیرش دانشجو می‌نمایند را معرفی می‌کنیم:

کشور دانشگاه
اسلواکی دانشگاه پاول جوزف / کمنیوس در براتیسلاوا
لهستان دانشگاه ورشو / دانشگاه لودز
چک دانشگاه چارلز/ دانشگاه ماساریک
مجارستان دانشگاه سگد / دانشگاه سملوایز
استونی دانشگاه تارتو

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانی به مقاله تحصیل پزشکی در اروپا بدون مدرک زبان مراجعه کنید.

پزشکی خارج از کشور

مشاوره تحصیل پزشکی در خارج از کشور

کسب اطلاعات دقیق و به روز درباره‌ شرایط تحصیل پزشکی در خارج برای تصمیم گیری درست در این زمینه اهمیت فراوانی دارد. به همین دلیل داوطلبان تحصیل پزشکی در خارج از کشور باید با متخصصان و مشاوران خبره در این زمینه مشورت کنند. موسسه آریا دانش ارائه دهنده‌ خدمات مشاوره کاملا رایگان در این زمینه است. برای دریافت این خدمات رایگان کافیست فرم درخواست مشاوره رایگان را تکمیل نموده و منتظر تماس کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان باشید.

سوالات متداول

بهترین کشورها جهت تحصیل پزشکی در خارج از کشور کدامند؟

کشورهای مجارستان، ایتالیا، لهستان، چک و انگلستان گزینه های مناسبی هستند.

آیا تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور رایگان است؟

به طور کلی خیر. اما در برخی از دانشگاه‌های اروپایی امکان درخواست بورسیه تحصیلی وجود دارد.

کم هزینه ترین کشور جهت تحصیل پزشکی در خارج کدام است؟

کشورهای ایتالیا، روسیه، ترکیه از جمله کشورهای کم هزینه جهت تحصیل پزشکی هستند.

آیا در دوران تحصیل در رشته پزشکی اجازه کار و اشتغال به دانشجو داده می‌شود؟

این مورد بسته به کشور و دانشگاه متفاوت است. اما معمولا به دانشجویان پزشکی بین 15 تا ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار داده می‌شود.

آیا تحصیل پزشکی در خارج نیازمند شرکت در آزمون ورودی است؟

این موضوع بسته به هر دانشگاه متغیر بوده و شرایط اخذ پذیرش هر دانشگاه متفاوت است. اما اکثر دانشگاه های اروپا که رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، آزمون ورودی دارند.

آیا تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور شرایط سنی دارد؟

بله. در اکثر دانشگاه‌های اروپایی برای پذیرش در رشته پزشکی لازم است متقاضیان بین ۱۸ تا ۳۰ ساله باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *