021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
1/5 - (1 امتیاز)

رشته داروسازی دانشگاه ورشو لهستان

داروسازی وارشو لهستان

اطلاعات کلی رشته

فهرست مطالب

تاریخچه دانشکده داروسازی دانشگاه ورشو لهستان

اولین دانشکده داروسازی مستقل در جمهوری لهستان در تاریخ 29 ژانویه 1926 به عنوان بخشی از دانشگاه ورشو تاسیس شد. در آن زمان دوره تحصیلی چهار ساله برای رشته داروسازی ارائه شد. با این حال باید توجه داشت که آموزش داروسازی در ورشو از نیمه اول قرن نوزدهم در دوره های شیمی دارویی که توسط دانشکده پزشکی برگزار می شد انجام شده است. وقوع جنگ جهانی دوم فعالیت های علمی و آموزشی دانشکده را قطع کرد. تا سال 1945، دانشکده داروسازی در دانشگاه ورشو لهستان تنها مرکز لهستانی مستقل در لهستان بود که به آموزش داروسازها با همان وضعیت، حقوق و امتیازات به عنوان دانشکده های علوم مختلف مشغول بود. پس از جنگ جهانی دوم آموزش های رشته داروسازی در نوامبر، ژانویه و فوریه 1945 از داروخانه های سطح شهر آغاز شد. در آن زمان دانشکده داروسازی هنوز بخشی از دانشگاه ورشو بود. در سال 1950 طبق دستور شورای وزیران جمهوری لهستان، بخش های پزشکی و دارویی از ساختار دانشگاه ورشو جدا شدند و دانشکده داروسازی دانشگاه ورشو به دانشکده داروسازی آکادمی پزشکی ورشو تبدیل شد.

تحصیل داروسازی در دانشگاه ورشو لهستان

دانشگاه ورشو لهستان از برجسته ترین و شناخته شده ترین دانشگاه های کشور لهستان است. این دانشگاه از امکانات آموزشی و رفاهی مناسبی بهره برده و توانسته است در سطح جهان و عرصه بین الملل خود را معرفی کند. رشته های شاخه علوم پزشکی همچون پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی از پر مخاطب ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه ورشو در بین مخاطبان بین المللی از جمله دانشجویان ایرانی است. مدرک رشته داروسازی  دانشگاه ورشو لهستان همچون رشته های دیگر علوم پزشکی این دانشگاه در لیست مدارک معتبر سازمان بهداشت جهانی قرار دارد. در طول تاریخ، دانشکده داروسازی پیشرفت های زیادی در زمینه علوم و آموزش بدست آورده است. مهمترین آنها عبارتند از توسعه و تجاری سازی ترکیبات جدید چند داروی کلیدی که توسط پروفسور استانیسلاو بینیکی به اثبات رسید است. همچنین به تازگی دستاوردهای علمی قابل توجهی از دانشکده داروسازی در زمینه های فناوری نانو، مواد بیولوژیک، فیتوشیمی و بیوتکنولوژی کسب شده است.

برنامه آموزشی رشته داروسازی دانشگاه ورشو لهستان

طول دوره رشته داروسازی دانشگاه ورشو لهستان همچون دیگر دانشگاه های کشور لهستان 5 سال یعنی 10 ترم است. دانشکده داروسازی ورشو از شهرت ملی و بین المللی برای تحقیق و نوآوری برخوردار است. تدریس نوآورانه، برنامه ریزی بالینی و تجربی و برنامه های مهارت های کسب وکار دانشجویان را با یک درجه دارویی جامع و حرفه ای مرتبط با کارفرمایان تقسیم می کنند. دانشکده داروسازی ورشو سابقه فعالیتی بیش از 70 ساله دارد. برنامه آموزشی دانشکده داروسازی شامل موارد زیر است: 1. چهار ترم آموزش پیش حرفه ای 2. پنج ترم آموزش حرفه ای 3. یک ترم برای تهیه پایان نامه کارشناسی ارشد در موضوع تحقیق انتخاب شده. دانشکده داروسازی دانشگاه ورشو دوره تخصصی رشته داروسازی را نیز برگزار می کند. در این دوره  آموزش 500 ساعته در دوره های تخصصی شامل دوره های: 1. داروسازی بیمارستان و زیبایی شناسی 2. داروسای بالینی و مراقبت دارویی 3. داروسازی صنعتی و بیوتکنولوژی دارویی 4. داروسازی و سم شناسی محیط زیست 5. داروسازی تحلیلی و تجربی برگزار می شود. پس از اتمام تحصیلات سال سوم و چهارم دانشجویان باید یک دوره آموزشی حرفه ای تابستانی چهار هفته ای (120 ساعت) را بگذرانند که اجباری است، زیرا بخشی از برنامه درسی مربوط به رشته داروسازی در لهستان است. این دوره تابستانی به این صورت است: 1. پس از سال سوم دانشجویان بایستی یک مطالعه در یک داروخانه جامع داشته باشند. 2. پس از سال چهارم دانشجویان باید در یک بیمارستان ، در یک آزمایشگاه و یا کارخانه تحقیقاتی حضور داشته باشند.

جهت تحصیل رشته داروسازی دانشگاه ورشو لهستان امکانات آموزشی و پژوهشی مناسبی در این دانشگاه فراهم شده است. اساتید برجسته و شناخته شده، آزمایشگاه با تجهیزات مناسب، ارتباط با بیمارستان ها، داروخانه ها، کارخانجات تولید دارو و کلینیک ها از جمله این امکانات است.

شیوه پذیرش داروسازی دانشگاه ورشو لهستان

جهت تحصیل داروسازی ورشو و پذیرش داروسازی دانشگاه ورشو لهستان چهار شرط مهم و اساسی وجود دارد. شرط اول داشتن مدرک زبان انگلیسی بین المللی یعنی تافل و آیلتس است. مدرک تافل با نمره حداقل 90 و مدرک آیلتس با نمره 6  ملاک است. شرط دوم گذراندن دوره پیش دانشگاهی رشته تجربی و یا ریاضی در ایران و اخذ مدرک دیپلم است. شرط سوم گذراندن دوره یک ساله پیش دانشگاهی پزشکی و یا فاندیشن است. در این دوره متقاضیان، دروس پایه علوم پزشکی همچون زیست شناسی، شیمی، ریاضی و فیزیک را فرا می گیرند. شرط نهایی پذیرش داروسازی دانشگاه ورشو شرکت در آزمون ورودی تخصصی دانشگاه ورشو است. این آزمون یک آزمون جامع برای کلیه رشته های علوم پزشکی دانشگاه ورشو است.

شیوه آزمون ورودی دانشگاه ورشو جهت پذیرش داروسازی

ثبت نام آزمون ورودی دانشگاه ورشو به طور معمول در ماه March صورت می گیرد و آزمون نیز در ماه های April و  May برگزار می شود. این آزمون علاوه بر کشور لهستان و شهر ورشو در کشورهای ایالات متحده (نیویورک)، نروژ (اوسلو)، کانادا (تورنتو)، سوئد (استکهلم) و مالزی (کوالالامپور) نیز برگزار می شود. این آزمون به چندین زبان برگزار می شود اما معمولا متقاضیان بین المللی زبان انگلیسی را انتخاب می کنند. از لحاظ ساختار آزمون، آزمون ورودی دانشگاه ورشو لهستان شامل دو بخش آزمون کتبی و آزمون مصاحبه شفاهی است. در بخش اول سوالات کتبی از مباحث زیست شناسی سلولی و مولکولی، آناتومی، فیزیولوژی، شیمی، فیزیک و ریاضیات به صورت تستی گرفته می شود. در بخش دوم مصاحبه به صورت شفاهی توسط یک استاد بین المللی و با تجربه گرفته می شود. این مصاحبه نیز به زبان انگلیسی بوده و نقش مهمی در پذیرش دانشجویان دارد. در این مصاحبه نگاه ویژه ای به علاقه مندی متقاضی و انگیزه فرد جهت تحصیل در رشته های علوم پزشکی وجود دارد. بخش دیگر مصاحبه هم متقاضی باید به سوالات علمی که از سوی استاد پرسیده می شود پاسخ دهد.  هرچند جهت پذیرش رشته داروسازی دانشگاه ورشو شرایط سنی وجود ندارد اما بهترین شرایط سنی جهت پذیرش و تحصیل داروسازی ورشو سن 18 سال یعنی بعد از گذراندن دوره پیش دانشگاهی است.

ظرفیت رشته داروسازی دانشگاه ورشو لهستان

بر اساس گزارش وب سایت دانشگاه ورشو در سال 2019 حدود 5000 دانشجوی بین المللی از بیش از 20 کشور جهان در حال تحصیل در دانشگاه ورشو لهستان هستند. این کشور سالانه پذیرای دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف جهان است و باعث شده پایتخت این کشور به عنوان یک شهر دانشجویی مطرح باشد. با این وجود این دانشگاه برای پذیرش دانشجویان خارجی شرایطی را مد نظر دارد و سعی می کند آن ها را رعایت کند. تناسب دانشجوی دختر و پسر و تناسب در جذب دانشجو از کشورهای مختلف ( و نه چند کشور خاص) از جمله این شرایط است. با این وجود سالانه براساس آزمون ورودی و دیگر شرایط لازم حدود 50 الی 60 دانشجوی خارجی در رشته داروسازی دانشگاه ورشو لهستان پذیرفته می شوند.

شهریه داروسازی ورشو لهستان

شهریه داروسازی دانشگاه ورشو لهستان برای دانشجویان بین المللی به مراتب کمتر از دیگر دانشگاه های کشور های اروپایی است و نکته مهم دیگر این است که شهریه این رشته هر سال تقریبا ثابت است. مبلغ شهریه داروسازی ورشو لهستان به ازای هر ترم تحصیلی حدود 5 هزار یورو (سالیانه 10 هزار یورو) است. از مزایای دیگری که دانشگاه برای دانشجویان بین المللی قرار داده امکان قسط بندی کردن شهریه است.  دانشگاه ورشو امکان کار هفتگی را تا سقف 20 ساعت در هفته برای دانشجویان خود فراهم کرده است تا دانشجویان بین المللی بتوانند بخشی از هزینه های خود را از این طریق پرداخت نمایند.

راهکار موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه ورشو و اخذ پذیرش رشته داروسازی

با توجه به اینکه جهت ورود به دانشگاه ورشو در رشته های علوم پزشکی از جمله داروسازی آزمون ورودی وجود دارد، گذراندن دوره پیش دانشگاهی پزشکی در کالج های آموزشی اروپا می تواند راه را برای موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه ورشو و اخذ پذیرش داروسازی دانشگاه ورشو هموار کند. از آنجایی که مخاطبان ایرانی از لحاظ زبان انگلیسی شرایط مناسبی ندارند، با گذراندن دوره پیش دانشگاهی پزشکی یا فاندیشن علاوه بر آمادگی کامل در دروسی همچون زیست شناسی، آناتومی، شیمی، فیزیک، ریاضی، فیزیولوژی، ژنتیک و … می توانند سطح زبان انگلیسی خود را هم به صورت جنرال و هم زبان پزشکی ارتقا دهند و خود را به طور کامل برای آزمون آماده سازند. دوره فاندیشن پزشکی یک دوره 9 ماهه الی 12 ماهه است که در این دوره کلیه موارد آموزشی در زمینه آزمون کتبی ورودی و آزمون مصاحبه شفاهی آموزش داده می شود. علاوه بر آن گذراندن این دوره نقش موثری در سال اول و دوم دانشگاه برای فهم بهتر دروس دانشگاه دارد. متقاضیان ایرانی علاقه مند به تحصیل داروسازی دانشگاه ورشو که سطح زبان انگلیسی مناسبی داشته باشند و یا مدرک زبان بین المللی آیلتس و تافل را اخذ کرده باشند از شرایط بهتری جهت موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه ورشو برخوردار هستند.

گالری تصاویر دانشگاه

رشته های دیگر

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید

دوره نکته و تست و جمع بندی آزمون IMAT ایتالیا 2024

زیست شناسی | شیمی | ریاضی | فیزیک | هوش، منطق و اطلاعات

4 الی 5 روز در هفته

شروع کلاس ها:  کد 1: تیر 1403| کد 2: مرداد 1403

حضوری | آنلاین

_ دوره 100 ساعته در  1.5 ماه
_  مرور سریع مطالب و سرفصل ها
_ حل تست، تمرین و نکات کلیدی
_ تحلیل سوالات آیمت سال های اخیر
_  همراه با 3 آزمون شبیه ساز آیمت