آریا دانش | دوره های آمادگی آزمون های پزشکی اروپا

تحصیل پزشکی در اروپا 2021

5/5 - (60 امتیاز)
موضوع: عمومی
۱۴۰۰-۰۲-۰۲

از آن جایی که جهت تحصیل در رشته پزشکی در همه جای دنیا از جمله ایران شرایط کاملا رقابتی وجود دارد بسیاری از متقاضیان که شرایط مناسبی داشته باشند تحصیل پزشکی در اروپا را انتخاب می کنند. قرار گرفتن در این مسیر مهاجرتی نیازمند آگاهی کامل نسب به رشته، دانشگاه و کشور مقصد است. از این رو ما در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل پزشکی در اروپا، سیستم پذیرش پزشکی دانشگاه های اروپا، بهترین کشورها جهت تحصیل پزشکی در اروپا، سیستم تحصیل پزشکی در اروپا و هزینه تحصیل پزشکی در اروپا می پردازیم.

دوره آزمون pre-medical
تحصیل پزشکی در اروپا

شرایط تحصیل پزشکی در اروپا

اولین شرط برای تحصیل در رشته پزشکی در اروپا، علاقمندی به این رشته پزشکی است. تحصیل پزشکی یک تعهد بزرگ است، بنابراین اینکه آیا این مسیر انتخابی مناسب با ویژگی های شخصیتی فرد باشد حائز اهمیت است. پزشک شدن، علاوه بر اینکه می تواند شغلی پر درآمد باشد، می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. متقاضی تحصیل پزشکی در اروپا باید بداند با انتخاب این مسیر در یک کشور دیگر، به مدت شش سال از زندگی خود را باید به آموزش تخصصی دروس پزشکی بپردازد.

از مهمترین شرایط جهت تحصیل در رشته پزشکی در اروپا می توان به این موضوع اشاره کرد که پزشکی تنها یک تحصیل آکادمیک نیست، بلکه تعهد، پشتکار، ابتکار، اصالت، صداقت شخصی، نگرانی برای دیگران و توانایی برقراری ارتباط از جمله شرایط مهم و اساسی رشته پزشکی است. علاوه بر رشته پزشکی، تحصیل دندانپزشکی در اروپا و همچنین تحصیل داروسازی در اروپا نیز نیازمند انتخاب صحیح و بررسی شرایط دانشگاه ها و کشورها است. شرایط و مدارکی است که فرد متقاضی باید داشته باشد تا بتوانند وارد مسیر تحصیل پزشکی در اروپا شود به شرح زیر است:

شرایط و مدارک لازم جهت تحصیل پزشکی در اروپا

ردیف شرایط و مدارک توضیحات
1 موفقیت دوره دبیرستان – اتمام 12 سال تحصیل اخذ مدرک دیپلم و پایان دوره پیش دانشگاهی در رشته های علوم تجربی و یا ریاضی و فیزیک
2 شرایط سنی مناسب معمولا حداقل 18 سال و حداکثر 25 سال در اکثر کشورهای اروپایی ملاک است. کشورهایی همچون ایتالیا و ترکیه محدودیت سنی ندارند.
3 دانش زبان انگلیسی خوب به علت تحصیل به زبان انگلیسی نیازمند دانش زبان و یا ارائه مدرک بین المللی زبان است.
4 برگه سلامت و بهداشت اطلاعات کامل جهت سلامت جسمی و روحی داوطلب مهاجرت تحصیلی و عدم ابتلا داوطلب به بیماری ایدز و هپاتیت
5 تمکن مالی مناسب متقاضی باید شرایط مالی مناسب برای هزینه های جاری خود در دانشگاه و کشور مقصد داشته باشد.
6 انگیزه نامه معرفی اهداف فرد جهت مهاجرت و تحصیل در رشته پزشکی در اروپا

در کنار موارد بالا که به عنوان شرایط عمومی تحصیل پزشکی در کشورهای اروپایی مطرح است، متقاضیان متناسب با دانشگاه مقصد اروپایی خود باید شرایط ورود و پذیرش دانشگاه را بررسی کنند. شرکت در آزمون ورودی پزشکی اروپا، مصاحبه حضوری دانشگاه یا مصاحبه از طریق اسکایپ، شرط معدل دیپلم و پیش دانشگاهی، شرایط سنی زیر 25 سال و … از دیگر شرایط است.

تسلط به زبان انگلیسی از جمله مهمترین شرایط لازم جهت پذیرش پزشکی دانشگاه های اروپا است. در پذیرش برخی از دانشگاه ارائه مدرک زبان الزامی نیست اما در برخی دیگر داشتن مدرک زبان انگلیسی 6 الی 6.5 آیلتس و یا نمره بالاتر از 78 تافل بخش مهم تحصیل پزشکی در اروپا است. از این رو به تمامی متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در اروپا پیشنهاد می شود قبل از اقدام جهت پذیرش و ویزای تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی را کسب کنند. همچنین بیش از 30 درصد از دانشگاه های اروپا، اخذ نمره بالا در دروس زیست شناسی، شیمی، ریاضی و فیزیک را از جمله شرایط پذیرش پزشکی خود قرار داده اند. اما افرادی که نمره چندان خوبی در یک درس کسب نکردند، می توانند از طریق ارزیابی و تکمیل اسناد و اخذ توصیه نامه به تحصیل پزشکی در اروپا مشغول شوند.

گرچه دانشگاه های اروپا به دانشجویان اجازه کار می دهند، اما مبلغ دریافتی از شغل پاره وقت در اروپا، تنها می تواند صرف خرید کتاب و هزینه زندگی شود. از این رو داوطلب تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های اروپا  باید یک پشتوانه مالی به جهت تامین هزینه تحصیل پزشکی در اروپا، پرداخت شهریه دانشگاه، پرداخت بیمه و … داشته باشد. هزینه های سالانه تحصیل در اروپا به علاوه هزینه آزمون های ورودی، درخواست های اولیه و … که در صورت تعلق نگرفتن بورسیه تحصیلی، خود متقاضی باید بپردازد. برای این مورد اثبات تمکن مالی ضروری و لازم است.

بهترین دانشگاه های پزشکی اروپا به دنبال بهترین ذهن ها و با انگیزه ترین دانشجویان هستند، آن ها در جست و جوی دانشجویانی هستند که میل و علاقه زیادی به کمک مردم، تحقیق و پژوهش و علوم پزشکی و بالینی دارند. بنابراین یکی از دلایل آزمون کتبی و مصاحبه حضوری برای علاقه مندان به تحصیل پزشکی در اروپا، ارزیابی سطح زبان انگلیسی و پرسش و پاسخ در مورد هدف از تحصیل در رشته پزشکی در اروپا و دانشگاه و کشور مقصد است.

شرایط تحصیل پزشکی در اروپا

سیستم پذیرش رشته پزشکی دانشگاه های اروپا

پس از داشتن شرایط عمومی تحصیل پزشکی در اروپا که در بالا اشاره شد، متقاضیان علاقه مند باید خود را برای آزمون ورودی پزشکی اروپا آماده سازند. بیش از 80 درصد دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های دولتی جهت تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی، آزمون ورودی برگزار می کنند. این آزمون معمولا به صورت کتبی و مصاحبه است. در برخی از کشورها و دانشگاه ها آزمون مصاحبه وجود ندارد. همچنین در برخی از کشورها و دانشگاه ها یک بار در سال آزمون ورودی پزشکی برگزاری می شود و در برخی دیگر چند بار در سال است. همچنین محل برگزاری آزمون در برخی فقط در محل خود دانشگاه و در برخی در چند کشور و در مراکز آموزشی مختلف برگزار می شود. در آزمون ورودی پزشکی اروپا مباحث تخصصی از جمله بیولوژی سلولی و مولکولی، بیوشیمی، ژنتیک، شیمی عمومی و آلی، زبان انگلیسی عمومی و پزشکی و … وجود دارد.

این دروس به عنوان دروس علوم پایه پزشکی مطرح است. قبولی در آزمون ورودی و کسب نمره مناسب دانشگاه مقصد به منزله کسب پذیرش رشته پزشکی دانشگاه است.آزمون IMAT ایتالیا جهت پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در این کشور، آزمون YOS ترکیه، آزمون SAT برای پذیرش رشته های پزشکی برخی از دانشگاه های اروپا در کشورهای مختلف، آزمون BMAT برای پذیرش بیش از 10 دانشگاه معتبر در انگلستان، از جمله معروفترین آزمون های ورودی پزشکی اروپا هستند. علاوه بر این موارد آزمون های ورودی دانشگاه های مجارستان، جمهوری چک، لهستان، کرواسی، صربستان، روسیه، استونی و لتونی نیز از دیگر آزمون های ورودی پزشکی اروپا هستند.

جهت قبولی در آزمون ورودی پزشکی دانشگاه های اروپا ما چند راه حل زیر را ارائه می دهیم:

 • داشتن منابع مناسب آموزشی می تواند کمک زیادی به داوطلب تحصیل پزشکی در اروپا کند. استفاده از پکیج آموزشی یونی مد – UniMed که شامل مجموعه آموزشی و سوالات و مفاهیم کامل سرفصل های آزمون های ورودی که توسط اساتید بین الملل تالیف شده است، پیشنهاد می شود. با مطالعه این کتاب ها به موفقیت در آزمون ورودی پزشکی اروپا نزدیکتر می شوید.
 • یکی دیگر از راهکارهای موفقیت در پذیرش پزشکی اروپا، شرکت در دوره های آموزشی ویژه آزمون اختصاصی دانشگاه های اروپا است. این دوره ها هم در ایران و هم در خارج از کشور بویژه کالج های مجارستان برگزار می شود و متقاضیان را برای تحصیل پزشکی در اروپا کامل آماده می سازند. زبان آموزشی در این دوره ها به زبان انگلیسی است و تمامی نیازهای آزمون های ورودی را پوشش می دهد.  دوره پری مدیکال یا پیش پزشکی و همچنین دوره آمادگی آزمون IMAT ایتالیا از معتبرترین دوره های آموزشی ویژه آمادگی آزمون های پزشکی اروپا که در ایران برگزار میشود، قلمداد می شوند.

پذیرش پزشکی اروپا

بهترین کشورها جهت تحصیل پزشکی در اروپا

دوره رشته پزشکی شش سال به طول می انجامد، بنابراین مهم است که متقاضی تحصیل در رشته پزشکی در اروپا، کشور و دانشگاه متناسب با شرایط خود را انتخاب نماید. متقاضی باید از خصوصیات هر کشور از لحاظ تحصیلی و شرایط ورود به هر دانشگاه و هزینه تحصیل پزشکی در اروپا مطلع باشد تا بتواند انتخابی مناسب داشته باشد. در ادامه به معرفی بهترین کشورها جهت تحصیل پزشکی در اروپا به زبان انگلیسی می پردازیم.

 1. مجارستان

مجارستان یکی از کشورهایی است که سالانه بسیاری از ایرانیان به این کشور مهاجرت می کنند. دانشگاه های بین المللی کشور مجارستان از جمله دانشگاه سملوایز و دانشگاه سگد دوره های رشته پزشکی را برگزار می کنند. دوره های تحصیلی این دانشگاه ها علاوه بر زبان مجاری، به زبان انگلیسی نیز تدریس می شود. تدریس به زبان انگلیسی باعث شده است که دانشجویان حدود 70 کشور به دنبال تحصیل پزشکی در مجارستان باشند.

 1. ایتالیا

ایتالیا از جمله کشورهایی است که از دانشگاه هایی با رنکینگ جهانی بالا برخوردار است؛ به علاوه دانشگاه های ایتالیا از نظر سهولت پذیرش دانشجوی بین المللی، یکی از آسان ترین کشور ها در زمینه پذیرش دانشجو است. همچنین تحصیل پزشکی در ایتالیا به واسطه بورسیه های تحصیلی نیز مورد استقبال قرار می گیرد. در این کشور، تحصیل هم به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی قابل دسترسی است. نکته بعدی هزینه های مناسب تحصیلی و زندگی در ایتالیا است که بسیاری از دانشجویان بین المللی را جذب کرده است. دانشگاه های بولونیا، تورورگاتا، ساپینزا، میلان، تورین، باری  و … از دانشگاه های مطرح این کشور هستند.

 1. انگلستان

انگلستان، یکی از کشورهای طالب علم و مهد پرورش بسیاری از دانشمندان است. زبان تدریس این کشور با توجه به زبان رسمی این کشور، انگلیسی است که یکی از مزایای تحصیل در انگلستان محسوب می شود، چرا که با فراگیری کامل زبان انگلیسی، به راحتی تمام احتیاجات ارتباطی و تحصیلی دانشجو حل می شود. با وجود تمام مزایای تحصیل در انگلستان، این کشور شرایط پذیرش دشوار تری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی دارد. داشتن مدرک زبان انگلیسی، موفقیت در آزمون های ورودی دانشگاه ها از جمله BMAT و حتی داشتن دیپلم A-Level از مهمترین شروط قبولی است.

 1. اسلواکی

زبان اصلی مورد استفاده در دانشگاه های اسلواکی، اسلواکیایی و در برخی رشته ها انگلیسی است. یکی از شرایط تحصیل در اسلواکی، عدم نیاز به مدرک زبان است. دانشگاه های پزشکی و غیر پزشکی اسلواکی دارای آزمون ورودی هستند. با توجه به اینکه دانشگاه های اسلواکی به گواهی اشتغال به تحصیل، مدرک زبان و کنکور نیازی ندارند، می توان با قبولی در کنکور به سرعت وارد یکی از دانشگاه های اسلواکی شد. برای ورود به دانشگاه های پزشکی اسلواکی می توانید با گذراندن دوره های زبان اسلواکی بدون هیچ گونه امتحانی وارد دانشگاه های علوم پزشکی شد.

 1. جمهوری چک

جمهوری چک، کشوری امن برای دانشجویان بین المللی است. همچنین این کشور علاوه بر سطح علمی بالایی که دارد، هزینه های تحصیل و زندگی در آن، مقرون به صرفه است. مدرک زبان نیز در این کشور الزامی نیست. تحصیل پزشکی در چک بویژه در دانشگاه های چارلز، ماساریک و پالاکی پیشنهاد ما به علاقه مندان تحصیل در رشته پزشکی در اروپا است.

 1. کرواسی

کرواسی کشوری است که درصد بالایی از مردمان، از سواد بالایی برخوردار بوده و دارای فرهنگ غنی هستند. به همین دلیل تحصیلات در این کشور بسیار ارزشمند است. متقاضی تحصیل پزشکی در اروپا برای تحصیل در این کشور، ضمن برخورداری از دیپلم مورد تایید کشور خود، باید دارای مدرک زبان نیز باشد. کرواسی کشوری است که انتخاب بسیاری از دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی در اروپا است. دانشگاه زاگرب کرواسی از پیشنهادهای ویژه برای تحصیل در این کشور است.

 1. استونی

دانشگاه تارتو استونی یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در اروپا است. پزشکی در دانشگاه تارتو به زبان انگلیسی ارائه می شود و از بهترین اساتید برای تدریس در این دانشگاه، دعوت به همکاری شده است.

 1. لهستان

به دلیل هزینه کم و مقرون به صرفه تحصیل در لهستان، این کشور به عنوان یکی از گزینه های برتر تحصیل پزشکی در اروپا شناخته شده است. دانشگاه های این کشور از جمله دانشگاه گدانسک، دانشگاه لودز و دانشگاه پزشکی ورشو از اعتبار بالایی برخوردار بوده و همه ساله بسیاری از دانشجویان بین المللی را جذب می کند.

 1. صربستان

با توجه به هزینه های پایین زندگی در اروپای شرقی، صربستان مکان مناسبی برای تحصیل و دریافت مدرک پزشکی است. همچنین، صربستان دانشگاه های معتبری از جمله دانشگاه بلگراد دارد که مدارک تحصیلی آنها در سراسر اتحادیه اروپا پذیرفته می شود.

 1. لتونی

برای تحصیل در کشور لتونی لازم است که مدارک پایان دوره دبیرستان و سایر گواهی های لازمه، به مرکز اطلاعات آکادمیک لتونی ارسال شود. این کشور نیز با توجه به جذابیت های بصری و هزینه های زندگی، گزینه خوبی برای تحصیل پزشکی در اروپا است.

 1. ترکیه

این کشور همسایه، یکی از مقرون به صرفه ترین و مناسب ترین کشورها برای تحصیل پزشکی در اروپا است. تحصیل پزشکی در ترکیه، علاوه بر هزینه های مناسب تحصیل و زندگی، امکان تحصیل به زبان ترکی و انگلیسی در این کشور فراهم است. علاوه بر اینها، زندگی در ترکیه به علت نزدیکی فرهنگی و مسافت کوتاه بین این دو کشور، برای ایرانی ها گزینه قابل قبولی است. همچنین امکان تحصیل در دانشگاه های خصصوی این کشور بدون آزمون ورودی محیا است.

 1. روسیه

مدارک دانشگاهی روسیه در سراسر جهان معتبر است. اولین دانشگاه پزشکی مسکو در روسیه، از همه دانشجویان بین المللی استقبال می کنند. تحصیل در آن، با بورسیه های مختلف و تدریس به زبان انگلیسی، قابل ارائه است. هزینه مقرون به صرفه تحصیل در روسیه و داشتن محل اقامت و امکان اخذ بیمه درمانی دانشجویان از دیگر امکانات تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در روسیه است.

این مطلب را از دست ندهید!  تحصیل پزشکی بدون کنکور در خارج از کشور 2021

سیستم تحصیل پزشکی در کشورهای اروپایی

دوره تحصیل پزشکی در اروپا معمولا شامل 6 سال تحصیلی است. در این رشته در سال های ابتدایی به آموزش دروس تخصصی علوم پایه پزشکی گذرانده می شود. دروس زیست شناسی سلولی و مولکولی، آناتومی انسانی، فیزیولوژی انسانی، بیوشیمی، ژنتیک پزشکی، ایمنی شناسی و میکروب شناسی به صورت واحدهای تئوری و آزمایشگاهی در سال های ابتدایی آموزش داده می شود. در دو سال پایانی تحصیل پزشکی در اروپا آموزش های بالینی در مراکز درمانی و بیمارستانی ارائه می شود. از این رو دانشجویان محصل پزشکی اروپا، در سال های ابتدایی باید بتوانند زبان کشوری را که در آن تحصیل می کند یاد بگیرند، زیرا با اینکه تحصیلات و امتحانات به زبان انگلیسی صورت می گیرد، دانشجویان باید با بیماران به زبان مادری آنها ارتباط برقرار کنند.

تحصیل پزشکی در اروپا

اخذ ویزای تحصیلی جهت تحصیل پزشکی در اروپا

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در اروپا پس از اخذ پذیرش دانشگاه، باید به دنبال اخذ ویزای تحصیلی خود باشند. اخذ ویزای تحصیلی نیازمند تهیه مدارک مشخص مورد نیاز سفارت کشور مقصد و براساس نامه پذیرش دانشگاه، گرفتن وقت سفارت، ارائه مدرک و مصاحبه حضوری است. معمولا پروسه اخذ ویزای تحصیلی به مدت 1 الی 3 ماه زمان بر است.  در زیر به معرفی مدارک عمومی جهت اخذ ویزای تحصیلی بویژه ویزای تحصیلی شینگن می پردازیم:

 1. اصل و ترجمه مدارک تحصیلی همراه با ریز نمرات
 2. گواهی سلامت و بهداشت روانی و جسمی
 3. اصل شناسنامه و ترجمه آن
 4. پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 5. دو قطعه عکس در قطع پاسپورت
 6. گواهی اثبات تمکن مالی (معمولا 250 الی 350 میلیون تومان)
 7. گواهی خرید بیمه درمانی کشور مقصد
 8. گواهی پذیرش از دانشگاه پذیرفته شده
 9. مدرک زبان انگلیسی (در صورت لزوم)
 10. گواهی عدم سوء پیشینه

هزینه تحصیل پزشکی در اروپا

همان طور که از شرایط تحصیل پزشکی در اروپا اشاره شد داشتن تمکن مالی مناسب از ملزومات است. این بدان معناست که اگر بورسیه تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی به دانشجوی پزشکی در دانشگاه پذیرفته شده تعلق نگرفت، باید قادر باشد هزینه تحصیل پزشکی در اروپا را پرداخت کند. در زیر به بررسی هزینه تحصیل پزشکی در اروپا در کشورها مختلف می پردازیم:

میانگین هزینه تحصیل پزشکی در اروپا

ردیف کشور میانگین شهریه سالیانه
1 انگلستان 35 هزار پوند
2 قبرس 20 هزار یورو
3 مجارستان 17 هزار یورو
4 لهستان 12 هزار یورو
5 استونی 12 هزار یورو
6 کرواسی 12 هزار یورو
7 چک 11 هزار یورو
8 اسلواکی 9 هزار یورو
9 صربستان 7 هزار یورو
10 روسیه 7 هزار یورو
11 ایتالیا 3 هزار یورو
12 ترکیه 3 هزار یورو

 مواردی که در جدول بالا آورده شده است صرفا میانگین شهریه دانشگاه های مطرح این کشورها است. از طرفی متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپا باید هزینه زندگی خود را نیز برآورد کنند. به طور معمول هزینه زندگی دانشجویی در شهرها مختلف اروپا از 500 الی 800 یورو متفاوت است. این میزان در کشور ترکیه ماهانه 400 الی 500 یورو، در روسیه 400 الی 600 یورو، در ایتالیا 500 الی 700 یورو، در انگلستان، 1000 الی 1200 یورو و در مجارستان  600 الی 700 یورو است. تمامی این ارقام وابسته به سبک زندگی دانشجو دارد.­

سوالات متداول

1.از مهمترین شرایط تحصیل پزشکی در اروپا چیست؟

داشتن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی اروپا

2.بهترین شرایط سنی جهت تحصیل پزشکی در اروپا چیست؟

معمولا 18 الی 25 سال

3.بهترین کشورها جهت تحصیل پزشکی در اروپا کدامند؟

کشورهای انگلستان، مجارستان، ایتالیا، چک، لهستان، ترکیه و روسیه از بهترین گزینه ها هستند.

4.هزینه تحصیل پزشکی در کشورهای اروپایی چه میزان است؟

شهریه دانشگاه های پزشکی اروپا متفاوت بوده اما میانگین سالیانه 12 هزار یورو باید در نظر گرفت.

5.آیا تحصیل رایگان پزشکی در اروپا امکانپذیر است؟

در برخی از کشورها مانند آلمان، اتریش و فرانسه امکان تحصیل رایگان وجود دارد. کشور ایتالیا و ترکیه نیز به واسطه شهریه پایین دانشگاه ها شرایط مناسبی دارند.

۲ دیدگاه
 • سلام. شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها اجباریه؟ آیا راه حل دیگری هم داره؟

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۵-۰۷ در ۱۰:۲۰ ق.ظ

   سلام. جهت پذیرش پزشکی دانشگاه ها حتما باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنید. برخی از دانشگاه ها هم آزمون کتبی دارن و هم مصاحبه. اگر منظورتون بدون کنکور هست باید برای دانشگاه های خصوصی اقدام کنید.

*

code

مشاوره رایگان مشاوره واتس اپمشاوره تلگرام تماس مستقیم

دوره آمادگی آزمون IMAT ایتالیا _ جامع 2

دروس تخصصی / همراه با مشاوره و آزمون های جامع
۳۵۰ ساعت آموزش | ۴.۵ ماهه
شروع از اول اردیبهشت
توضیحات بیشتر... مشاوره در واتس اپ مشاوره در تلگرام