021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
5/5 - (2 امتیاز)

رشته پزشکی دانشگاه سگد مجارستان

تحصیل پزشکی در دانشگاه سگد

اطلاعات کلی رشته

فهرست مطالب

تحصیل پزشکی دانشگاه سگد مجارستان

دانشگاه سگد در شهر سگد از برجسته ترین و شناخته شده ترین دانشگاه های کشور مجارستان است. این دانشگاه از امکانات آموزشی و رفاهی مناسبی بهره برده و توانسته است در سطح جهان و عرصه بین الملل خود را معرفی کند. دانشگاه سگد شامل 12 دانشکده مجزا با بیش از 200 رشته تحصیلی بوده که امکان تحصیل در 47 رشته را برای متقاضیان بین الملل خود به زبان انگلیسی فراهم کرده است. رشته های شاخه علوم پزشکی همچون پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی از پرمخاطبترین رشته های تحصیلی در دانشگاه سگد هستند. مدرک رشته پزشکی دانشگاه سگد در لیست مدارک معتبر سازمان بهداشت جهانی قرار دارد و دانشجویان فارغ التحصیل رشته پزشکی دانشگاه سگد می‌توانند بدون هیچ گونه ارزیابی یا آزمونی در کل اتحادیه اروپا به فعالیت بپردازند. دانشگاه سگد از جمله دانشگاه های اروپایی است که سالانه تعدادی زیادی از کرسی های رشته های علوم پزشکی آن بویژه رشته پزشکی توسط دانشجویان ایرانی اخذ می شود. از این رو تحصیل پزشکی دانشگاه سگد بسیار برای دانشجویان ایرانی آشنا بوده و قدمت زیادی دارد.

برنامه آموزشی رشته پزشکی دانشگاه سگد مجارستان

طول دوره پزشکی دانشگاه سگد مجارستان همچون دیگر دانشگاه های کشور مجارستان 6 سال است. ۲ سال اول رشته پزشکی سگد دروس علوم پایه پزشکی به صورت تئوری آموزش داده می شود. در این دو سال تمامی مباحث درسی به زبان انگلیسی آموزش داده می شود. سال های 3، 4 و 5 آموزش رشته پزشکی سگد شامل آموزش کلینیکال و بالینی پزشکی است. برای شرکت در برنامه های کلینیکال و بالینی دانشجویان نیازمند سطح مناسبی از زبان مجاری برای ارتباط با بیماران هستند. به طور معمول بعد از گذشت 2 سال از زندگی در مجارستان، دانشجویان به سطح مناسبی از زبان مجاری می رسند. سال آخر پزشکی شامل اینترنی و امتحان بورد پزشکی عمومی است. نکته مهم این است که آموزش پزشکی در این دانشگاه نیازمند یک پیشینه قوی در دروس زیست‌شناسی (سلولی و مولکولی، بیوشیمی، میکروب شناسی) و شیمی است. در حین سال های 5 و 6 دانشجویان پزشکی سگد به طور مستقل در فعالیت های بالینی شرکت می کنند و مهارت های خود را ارتقاء می دهند و دانش و تجربه را تحت نظارت مستمر حرفه ای به دست می آورند.

امکانات آموزشی رشته پزشکی سگد مجارستان

جهت تحصیلی پزشکی سگد مجارستان امکانات آموزشی مناسبی در این دانشگاه فراهم شده است. اساتید برجسته و شناخته شده، آزمایشگاه با تجهیزات مناسب، ارتباط با بیمارستان ها و کلینیک ها از جمله این امکانات است. دانشکده پزشکی دانشگاه سگد از سال 1951 شروع به فعالیت کرده است که نشان از قدمت رشته پزشکی سگد دارد. آموزش به زبان انگلیسی جهت تحصیل پزشکی دانشگاه سگد اولین بار در سال 1985 آغاز شد و همچنین در سال 1999 آموزش به زبان آلمانی برای دانشجویان بین الملل شروع به فعالیت کرد. دانشکده پزشکی دانشگاه سگد در سال 1996 مورد تائید بین المللی قرار گرفت و کمیته اعتبار مجارستان به آن درجه عالی منصوب کرد. جهت تحصیل پزشکی دانشگاه سگد، یک مرکز پزشکی و دارویی در سال  2007 به عنوان مرکز بالینی آلبرت سنت جورجی سازماندهی شد که با این دانشگاه همکاری می کند. این مرکز خدمات بهداشتی و درمانی است و به عنوان یک موسسه آموزش عالی در کنار دانشکده پزشکی و تحصیلات تکمیلی، تحقیقات علمی و آموزش دکتری فعالیت می کند. حضور دانشگاه سگد در شهر سگد و هزینه های پایین زندگی در این شهر نسبت به شهر بوداپست پایتخت مجارستان باعث شده است انتخاب بسیاری از دانشجویان ایرانی جهت تحصیل پزشکی در مجارستان، دانشگاه سگد باشد. دانشکده پزشکی دانشگاه سگد یک کتابخانه با حدود 140 هزار جلد کتاب را در خود جای داده است.

شیوه پذیرش پزشکی دانشگاه سگد مجارستان

جهت تحصیل پزشکی سگد و پذیرش پزشکی دانشگاه سگد و دیگر دانشگاه های کشور مجارستان مانند بسیاری از دانشگاه های مطرح اروپا باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کرد و در آن موفق شد. ثبت نام شرکت در آزمون ورودی دانشگاه سگد به طور معمول در ماه May هر سال و از طریق وب سایت دانشگاه سگد بوده و زمان برگزاری آزمون به طور معمول در ماه May  و ماه June هر سال در محل دانشگاه سگد برگزار می شود. همچنین تکرار آزمون ورودی که در برخی از سال ها برگزار می شود به طور معمول در ماه July صورت می گیرد. تکرار آزمون ورودی دانشگاه سگد به افرادی که موفق به شرکت در آزمون های مراحل قبل را نشده اند و یا کسانی که در مراحل قبل موفق به اخذ پذیرش پزشکی دانشگاه سگد نشده اند می تواند کمک کننده باشد.

شیوه آزمون ورودی دانشگاه سگد جهت پذیرش پزشکی

آزمون ورودی دانشگاه سگد شامل دو قسمت آزمون کتبی و آزمون مصاحبه است. قسمت اول آزمون شامل سوالات تستی از سه مبحث زیست شناسی، شیمی و فیزیک به صورت کتبی بوده و در مرحله دوم این آزمون مصاحبه به صورت شفاهی به عمل می­آید. این آزمون به طور معمول در محل دانشگاه سگد برگزار می شود. کلیه سوالات به زبان انگلیسی بوده و در آزمون مصاحبه نیز توجه ویژه ای به مکالمه انگلیسی مخاطب صورت می گیرد. از این رو دانش آموزان ایرانی علاقه مند به تحصیل پزشکی در اروپا ابتدا باید دوره پیش دانشگاهی پزشکی را به زبان انگلیسی بگذرانند و بعد از آن در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند. بهترین شرایط سنی جهت پذیرش و تحصیل پزشکی دانشگاه سگد و کشور مجارستان سن 18 سال است. سن 18 سال در ایران به طور معمول معادل با اخذ مدرک دیپلم و گذراندن دوره پیش دانشگاهی است. اما حداکثر سن با توجه به پذیرش پزشکی دانشگاه سگد و شرایط شرکت در آزمون ورودی دانشگاه سگد در سال های گذشته تا 25 سال بوده است.

ظرفیت رشته پزشکی دانشگاه سگد مجارستان

ظرفیت دانشجویان بین المللی دانشگاه سگد در طول سالیان گذشته متغییر بوده است. اما به طور میانگین سالیانه ظرفیت رشته پزشکی دانشگاه سگد 50 دانشجوی بین المللی بوده است. بر اساس آخرین آمار منتشر شده حدود 1000 دانشجوی بین المللی مشغول تحصیل پزشکی در دانشگاه سگد مجارستان هستند. در بین دانشجویان بین المللی دانشگاه سگد، دانشجویان ایرانی توانسته اند ظرفیت مناسبی را در رشته پزشکی این دانشگاه اخذ کنند.

امکانات رفاهی دانشگاه سگد ویژه دانشجویان پزشکی

دانشگاه سگد مجارستان دارای چند خوابگاه مختلف بوده که به طور میانگین  100 الی 600  اتاق را دارا می باشد. امکانات رفاهی این خوابگاه ها شرایط مناسبی را جهت تحصیل و زندگی راحت در شهر سگد مجارستان فراهم می کند. علاوه بر خوابگاه های اختصاصی، دانشگاه سگد در مناطق مختلف شهر تعدادی ساختمان (حدود 10 ساختمان) را جهت اسکان دانشجویان خود تدارک دیده است.

شهریه پزشکی سگد مجارستان

شهریه پزشکی سگد مجارستان به طور میانگین هر ترم حدود 8 هزار یورو بوده که در مجموع سالیانه بیش از 16 هزار یورو است. در ترم اول دانشگاه شهریه حدود 9000 یورو بوده و در ترم 2 سال اول شهریه حدود 7500 یورو می باشد. از سال دوم تا سال پنجم رشته پزشکی سگد شهریه هر ترم به طور میانگین 8150 یورو می باشد. در سال 6 ام مجموع شهریه یعنی شهریه سالانه 8150 یورو است. به طور میانگین شهریه یک دانشجو بین الملل رشته پزشکی دانشگاه سگد مجارستان در 6 سال نزدیک به 90 هزار یورو است. دانشگاه سگد امکان کار هفتگی را تا سقف 30 ساعت فراهم کرده است تا دانشجویان بین المللی بتوانند بخش زیادی از هزینه های خود را از این طریق پرداخت نمایند. اما با توجه به سنگینی رشته پزشکی و مباحث تحصیلی آن، دانشجویان باید با برنامه مناسبی اقدام به تحصیل و کار همزمان نمایند.

دوره پیش دانشگاهی پزشکی لازمه موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه سگد

گذراندن دوره پیش دانشگاهی پزشکی در کالج های آموزشی اروپا می تواند راه را برای موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه سگد و اخذ پذیرش پزشکی دانشگاه سگد هموار کند. بویژه برای مخاطبین ایرانی و علاقه مند به رشته پزشکی که سطح زبان انگلیسی مناسبی ندارند، گذراندن دوره زبان انگلیسی در کالج ها و همچنین یادگیری دروس پایه علوم پزشکی از جمله زیست شناسی، شیمی، فیزیک و … این امکان را برا موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه سگد محیا می کند. به طور معمول دوره پیش دانشگاهی پزشکی یک دوره 9 ماه الی یک ساله است. در این دوره دانشپذیر علاوه بر یادگیری مباحث علوم پایه پزشکی همچون میکروب شناسی، ایمنی شناسی، ژنتیک، بیوشیمی، سلولی و مولکولی، شیمی، فیزیک و زبان پزشکی، زبان جنرال را فرا گرفته و می تواند به مکالمه بپردازد. گفتن این نکته ضروری است که بخش اعظم یادگیری زبان انگلیسی وابسته به دانشپذیر بوده و خارج از زمان حضور در کالج مخاطب باید به یادگیری اصولی زبان انگلیسی از طرق مختلف بپردازد. متقاضیان ایرانی که سطح زبان انگلیسی مناسبی داشته باشند و یا مدرک زبان بین المللی بویژه آیلتس را اخذ کرده باشند از شرایط بهتری جهت موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه سگد برخوردار هستند.

گالری تصاویر دانشگاه

رشته های دیگر

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید

دوره نکته و تست و جمع بندی آزمون IMAT ایتالیا 2024

زیست شناسی | شیمی | ریاضی | فیزیک | هوش، منطق و اطلاعات

4 الی 5 روز در هفته

شروع کلاس ها:  کد 1: تیر 1403| کد 2: مرداد 1403

حضوری | آنلاین

_ دوره 100 ساعته در  1.5 ماه
_  مرور سریع مطالب و سرفصل ها
_ حل تست، تمرین و نکات کلیدی
_ تحلیل سوالات آیمت سال های اخیر
_  همراه با 3 آزمون شبیه ساز آیمت