021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
4.7/5 - (10 امتیاز)

راهنمای اخذ دیپلم بین المللی IB اروپا + دوره آموزشی

اخذ دیپلم IB اروپا

فهرست مطالب

اخذ دیپلم IB اروپا

برنامه های آموزشی این موسسه به تایید دولت های بریتانیا، آمریکا، کانادا و استرالیا رسیده است. هدف موسسه IBعبارت است از تربیت جوانانی کنجکاو، جستجوگر، با دانش، مطلع و دلسوز که تلاش خود را برای ساختن دنیایی بهتر و آرام ‌تر از طریق درک فرهنگ های گوناگون و رعایت احترام به یکدیگر انجام می‌دهند. از این رو این سازمان همکاری تنگاتنگی با مدارس، دولت ها و موسسات آموزشی در سراسر دنیا دارد. شعار این سازمان ” ایجاد دنیایی بهتر توسط آموزش اصولی” است. در ادامه به بررسی دیپلم IB و دوره آموزشی اخذ دیپلم IB و مراکز برگزار کننده دوره دیپلم IB می پردازیم.

برنامه آموزشی موسسه بین المللی IB

برنامه آموزشی بین­المللی IB شامل 3 مرحله آموزشی است. این سه مرحله شامل (PYP) Primary Years Programme  که مربوط به دوره ابتدایی است،(MYP)  Middle Years Programme که مربوط به دوره متوسطه اول است و (DP) Diploma Programme که مربوط به دوره دو ساله­ انتهایی تحصیلی است که منجر به اخذ مدرک دیپلم IB می شود.

همانطور که اشاره شد DP دوره­ای دو ساله است که پس پایان این دوره دانش­آموزان برای گرفتن دیپلم بین­المللی IB می­توانند در امتحانات پایانی شرکت کنند. افرادی می توانند کاندیدای دوره دو ساله DP شوند که حداقل سن 16 سال را داشته باشند و با احتساب 2 سال آموزش به 18سال برسند.

نظر به اینکه دیپلم IB دیپلم استاندارد بین­المللی است، مورد تایید و پذیرش اکثر دانشگاه های معتبر دنیا است و می تواند شرایط مناسبی را برای مهاجرت تحصیلی فراهم کند.

مشخصات اصلی دوره دیپلم بین المللی IB

دوره دیپلم IB اروپا با هدف ارتقاء سطح زبان مخاطب (انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و …)، تفکر انتقادی، مهارت های شخصی، احساسی و اجتماعی، آموزش مهارت های پژوهشی و کاربردی، مشارکت فعال در کار گروهی، آموزش تخصصی در حوزه های مختلف، آموزش نگارش اصولی و توسعه تمامی این بخش ها در راستای موفقیت و انجام تمامی تکالیف و برنامه های آموزشی در دانشگاه برنامه ریزی شده است.

این آموزش ها تاثیر زیادی هم در زندگی شخصی و اجتماعی و هم در زندگی تحصیلی و شغلی دانش آموزان  ایجاد می کند. داوطلبان دوره DP مدرک دیپلم IB که به آنها IB Candidate  نیز گفته می­شود، بسته به علاقه خود در تحصیلات دانشگاهی باید 6 موضوع درسی را انتخاب و در طی دو سال آنها را در مدارس مورد تائید سازمانIB  (مدارسی که دیپلم IB را ارائه می­دهند) مطالعه کنند.

 اخذ دیپلم IB اروپا

اهداف دوره دیپلم بین المللی IB چیست؟

 • آموزش اصولی و هدفمند دانش آموزان براساس مباحث مورد علاقه خود
 • یادگیری تئوری و مهارت محور دروس مشخص جهت اخذ مدرک بین المللی IB
 • کمک به ورود موفق به دانشگاه های بین المللی و اخذ پذیرش تحصیلی در سراسر جهان
 • توانمندی و یادگیری بخش مهمی از فعالیت های دانشگاهی در رشته های مورد علاقه
 • علاقه مندان به تحصیل در رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی در اروپا

دوره دیپلم IB برای چه افرادی مناسب است؟

 • ایرانیان علاقه مند که متقاضی تحصیل در رشته ای مشخص در دانشگاه های سراسر جهان هستند.
 • دانش آموزان ایرانی سال اول و یا دوم دبیرستان که علاقه مند به اخذ مدرک دیپلم بین المللی هستند.
 • متقاضیانی که علاقه مند به حضور در یک محیط بین المللی آموزشی قبل از ورود به دانشگاه هستند.

دروس دوره دیپلم بین المللی IB

همانطور که اشاره شد دیپلم IB از معتبرترین دیپلم های بین المللی اروپا است. علاقه مندان به شرکت در دوره 2 ساله دیپلم بین المللی  IBجهت اخذ مدرک دیپلم بین المللی ابتدا با توجه به علاقه مندی خود و رشته ای که تمایل به تحصیل در دانشگاه دارند باید 6 موضوع درسی را انتخاب کنند و در طول مدت 2 سال به مطالعه آن دروس بپردازند.

6 مبحث دوره دیپلم IB که دانش آموزان می توانند براساس رشته مورد نظر تحصیلی در دانشگاه به مطالعه بپردازند از بین 6 موضوع زیر باید انتخاب گردد.

 • علوم پایه: زیست شناسی، شیمی، علوم کامپیوتر، سیستم های زیست محیطی، فیزیک
 • ریاضیات: ریاضیات، مطالعات ریاضی، ریاضیات اضافی
 • هنر: فیلم، موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی
 • زبان اول: انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی
 • زبان دوم: انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی
 • افراد و جوامع: کسب و کار و مدیریت، اقتصاد، جغرافیا، تاریخ، فناوری اطلاعات، فلسفه، روانشناسی

علاوه بر 6 مبحث، دانش آموزان باید از موضوعات زیر که به عنوان هسته مرکزی دوره دیپلم IB می باشد را ارائه دهند:

 • معرفت شناسی: تامل در ماهیت یادگیری و دانش و توسعه مهارت های کاربردی
 • مقاله نویسی: مقاله با حدود 4000 کلمه در مورد موضوع پژوهشی مورد علاقه مخاطب
 • خلاقیت، تحرک و خدمات: برنامه های مشارکتی با فعالیت های خلاق، ورزشی و مشارکت های داوطلبانه

دوره دیپلم IB

منابع و محتوای آموزشی دوره مدرک دیپلم IB

برنامه طراحی شده دوره دیپلم بین المللی IB در مدارس اروپا به دانش آموزان کمک می کند تا دانش، مهارت ها، نگرش ها و رفتارهایی را که آنها را برای مقطع دبیرستان و دانشگاه آماده می کند، توسعه و گسترش دهد. دانش آموزان اغلب دانش یادگیری را معادل کلاس های سال اول، مهارت های تجزیه و تحلیل و نوشتن مشابه دانشجویان و مهارت های مدیریت زمان و مهارت های تحصیلی هدفمند را یاد می گیرند.

دوره دو ساله مدرک دیپلم IB به صورت هدفمند در مدارس و کالج های آموزشی در کشورهای مختلف اروپا برگزار می شود. محتوای آموزشی این دوره براساس اصول تعریف شده و استاندارد موسسه بین المللی IB تدوین شده است و اساتید بین المللی که تخصص ویژه ای در دروس دوره مدرک IB دارند به آموزش این علوم و مهارت ها براساس رفرنس های معرفی شده و چارت آموزشی تعریف شده می پردازند.

شیوه آزمون پایانی و اخذ مدرک IB

همانطور که اشاره شد متقاضیان دیپلم بین المللی IB جهت اخذ مدرک بین المللی باید 6 موضوع درسی را انتخاب کنند و در طول مدت 2 سال به مطالعه بپردازند. به طور مثال برای علاقه مندان به رشته های علوم پزشکی دروسی از جمله زیست شناسی، شیمی، ریاضی، زبان انگلیسی، زبان دوم (فرانسه، آلمانی، فارسی و…) اقتصاد، کامپیوتر، فیزیک و… ارائه می شود که مخاطبان باید 6 موضوع را انتخاب نمایند.

داوطلبان ورود به دانشگاه­های پزشکی باید توجه داشته باشند که موضوعات درسی فوق را در دو گروه تقسیم بندی کنند، 3 درس را بصورت سطح بالا (high-Level) و سه درس را در سطح استاندارد (S-Level) انتخاب کنند، مثلا در گروه علاقه مندان به مجموعه پزشکی باید درس شیمی و زیست شناسی و یک درس دیگر را به غیر از درس فیزیک بصورت high level و سه درس دیگر را بصورت Standard Level انتخاب کنند.

دانش­آموزان برای گرفتن مدرک دیپلم IB علاوه بر این 6 موضوع درسی تا پایان دوره بین المللی IB دو ساله باید یک مقاله 4500 کلمه­ای-Extended Essay  (EE) و گزارش CAS که مربوط به انجام یک کار خلاقیتی یا خدماتی است و درسی تحت عنوان تئوری علمی – Theory of Knowledge class (TOK) را بگذرانند که هرکدام در نهایت (1) نمره خواهد داشت که در مجموع 3 نمره از نمرات پایانی را به خود اختصاص می­دهد.

حداکثر نمره پایانی برای هر درس نمره 7 است. دانش آموزان می توانند دیپلم IB دریافت کنند که مجموع نمره بین 24 تا 45 داشته باشند.

اخذ دیپلم IB اروپا

کالج بین المللی اویسینا در مجارستان مرکز معتبر جهت اخذ مدرک دیپلم IB

متقاضیان علاقه مند به اخذ مدرک دیپلم IB اروپا می توانند کالج های مجارستان را انتخاب کنند. این کالج ها امکانات مناسبی را برای متقاضیان بویژه مخاطبان ایرانی فراهم می کنند. در بین کالج های مجارستان، کالج بین المللی اویسینا در شهر بوداپست، از مراکز معتبر موسسه IB در مجارستان است.

در این کالج علاوه بر دوره دیپلم IB، دوره دیپلم A-LEVEL انگلستان نیز برگزار می شود. کالج اویسینا با مدیریت شاهرخ میرزا حسینی، شرایط مناسبی را برای متقاضیان ایرانی برای گذراندن دوره های مختلف فراهم کرده است.

سوالات متداول

 1. دوره بین المللی دیپلم IB برای چه متقاضیانی مناسب است؟

علاقه مندان به اخذ مدرک دیپلم بین المللی و ورود راحت به دانشگاه های معتبر کشورهای اروپایی، کانادا، استرالیا و آمریکا در رشته های  مختلف تحصیلی.

 1. آیا دوره بین المللی IBشرایط سنی خاصی دارد؟

حداقل سن برای ورود به دوره دیپلم IB 16 سال سن است. بازه سنی 16 الی 18 سال مناسبترین حالت است.

 1. آیا وورد به دوره دیپلم IBشرط معدل دارد؟

شرایط معدل وجود ندارد اما ترجیحا معدل آخرین مقطع تحصیلی بالای 14 باشد.

 1. شهریه دوره دیپلم بین المللی IBسالانه چه میزان است؟

شهریه دوره دیپلم IB وابسته به نوع کالج و مرکز آموزشی متفاوت است، اما میانگین آن سالانه حدود 9000 یورو است.

 1. آیا دوره دیپلم بین المللی IB نیاز به مدرک زبان انگلیسی دارد؟

بله نیاز به مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 5.5 دارد. در صورتی که متقاضیان مدرک زبان نداشته باشند قبل از ورود به دوره اصلی، کلاس های آموزشی زبان انگلیسی را می گذرانند تا مدرک زبان دریافت کنند.

 1. داشتن مدرک دیپلم بین المللی IB برای ورود به دانشگاه های معتبر اروپا چه کمکی می کند؟

با داشتن مدرک دیپلم بین المللی IB، می توان وارد دانشگاه های معتبر کشورهای مختلف اروپایی در رشته های مختلف تحصیلی شد. در این صورت نیاز به مدرک زبان انگلیسی و در برخی مواقع نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها وجود ندارد.

 1. سیستم آموزشی، اساتید و کتاب های آموزشی دوره بین المللی IB چگونه است؟

دوره آموزشی دیپلم IB براساس استانداردهای آموزشی اتحادیه اروپا و موسسه IB برگزار می شود. تمامی اساتید بین المللی هستند و کتاب های آموزشی مورد تائید موسسه IB آموزش داده می شود. سیستم ارزیابی مستمر و نظارت هدفمند و پشتیبانی نیز بخشی از آموزش است.

مطالب مرتبط

پرسش و پاسخ

۴ پاسخ

 1. سبحان گفت:

  پیشنهاد می گردد دوره های آموزشی فوق و ذکر پس از اخذ پذیرش و دریافت شهریه به صورت آنلاین برگزار گردد تا طیف گسترده تری از انش آموزان بتوانند از این امکان بهره مند گردند.

  1. مشاور آریا دانش گفت:

   سلام این دوره ها استانداردهای خاص خود را دارد و باید بر همان اساس اجرا شود.

 2. محدثه گفت:

  برگذاری کلاس ها به صورت آنلاین است یا خیر؟

  1. مشاور آریا دانش گفت:

   باسلام. بله. کلاس های دوره دیپلم IB به شکل آنلاین برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید