آریا دانش | دوره های آمادگی آزمون های پزشکی اروپا

دوره آزمون pre-medical

تدریس شیمی به زبان انگلیسی

4.5/5 - (4 امتیاز)
تدریس شیمی به زبان انگلیسی

تدریس شیمی به زبان انگلیسی موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. یادگیری شیمی به زبان انگلیسی هدف مشترک بسیاری از دانش‌آموزان مقطع دبیرستان مدارس بین المللی است؛ بویژه متقاضیانی که به دنبال تحصیل در رشته های مرتبط با شیمی و یا علوم پزشکی و علوم پایه در خارج از کشور هستند. یادگیری شیمی دوره دبیرستان آن هم به زبانی غیر از زبان مادری نیازمند همراهی یک مدرس با تجربه است. از این رو اغلب علاقه‌مندان یادگیری شیمی به زبان انگلیسی در جست و جوی دوره‌های آموزشی معتبر و باکیفیت هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

مخاطبان تدریس شیمی به زبان انگلیسی چه کسانی هستند؟

اغلب افرادی که نیازمند یادگیری شیمی به زبان انگلیسی هستند در سه گروه اصلی قرار دارند:

 1. دانش‌آموزان مدارس بین ‌المللی: دانش‌آموزان مدارس بین‌المللی که به زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند، اصلی‌ترین مخاطبان تدریس شیمی به زبان انگلیسی هستند. درس شیمی از مهمترین و پایه ای ترین دروس در مقطع دبیرستان است. این دانش‌آموزان برای تقویت شیمی پایه در کلاس‌های خصوصی شیمی به زبان انگلیسی شرکت می‌کنند.
 2. متقاضیان دریافت دیپلم‌ های بین‌ المللی: متقاضیان دریافت دیپلم‌های بین‌المللی مانند دیپلم A-Level، دیپلم آمریکایی و دیپلم IB برای تقویت شیمی خود در کلاس‌های شیمی به زبان انگلیسی شرکت می‌کنند.
 3. داوطلبان مهاجرت تحصیلی: افرادی که قصد تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان و یا دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی رشته های علوم پزشکی و علوم پایه را ارائه می دهد از دیگر علاقه‌مندان به تدریس شیمی به زبان انگلیسی هستند. درس شیمی یکی از مهم‌ترین دروس آزمون‌های ورودی رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های معتبر دنیاست. بنابراین علاقه‌مندان به تحصیل پزشکی در اروپا، تحصیل دندانپزشکی در اروپا و تحصیل داروسازی در اروپا باید به شیمی به زبان انگلیسی مسلط باشند.
تدریس خصوصی شیمی به زبان انگلیسی

تدریس شیمی به زبان انگلیسیمقطع دهم

شیمی پایه دهم به لحاظ این که مبنای یادگیری شیمی پایه‌های بعدی به شمار می‌رود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مهم‌ترین مباحث مطرح شده در شیمی دهم عبارتند از:

 • عناصر، جدول تناوبی، محاسبه عدد جرمی، عدد آووگادرو، مباحث نور و نشر نور، ساختار اتم، مدل کوانتومی اتم، آرایش الکترونی، ساختار اتم و رفتار آن، یون‌ها، تبدیل اتم به مولکول
 • گازها، ترکیب اکسیژن با فلزات و نافلزات، اکسیدها در فراورده‌های سوختن، رفتار اکسیدهای فلزی و نافلزی، واکنش‌های شیمیایی و قانون پایستگی جرم، موازنه، تغییرات هواکره، گازهای گلخانه‌ای، شیمی سبز، لایه اوزون، رفتار گازها
 • محلول و حل شونده، غلظت مولی، رفتار آب و دیگر مولکول‌ها در میدان الکتریکی، نیروی بین مولکولی، پیوند هیدروژنی، آب و دیگر حلال‌ها، انحلال نمک در آب، انحلال گاز در آب

از مباحث شیمی پایه دهم در آزمون‌ها ورودی رشته‌های پزشکی سوالات زیادی مطرح می‌شود. یادگیری اصطلاحات تخصصی شیمی به زبان انگلیسی از مهم‌ترین مزایای بهره‌مندی از تدریس شیمی به زبان انگلیسی است.

تدریس شیمی به زبان انگلیسی

تدریس شیمی به زبان انگلیسیمقطع یازدهم

مباحث مطرح شده در شیمی یازدهم نسبت به شیمی پایه دهم مشکل‌تر و وسیع‌تر است. به همین دلیل تدریس شیمی به زبان انگلیسی به دانش‌آموزان در این مقطع ضروری است. زیرا به دلیل گستردگی مباحث و وجود واژگان تخصصی زیاد در آن‌ها یادگیری به صورت خودخوان مشکل خواهد بود. مهم‌ترین سرفصل‌های شیمی پایه یازدهم عبارتند از:

 • روندهای جدول تناوبی، فلزات واسطه، واکنش پذیری فلزات، استوکیومتری واکنش، معرفی و نام‌گزاری آلکان‌ها، واکنش آلکان‌ها، مقایسه آلکان‌ها و آلکین‌ها، معرفی هیدروکربن‌های حلقوی، سوخت‌های فسیلی
 • ترمودینامیک و مفهوم دما و گرما، ظرفیت گرمایی و گرمای ویژه، گرما در واکنش، سامانه محیط گرماده و گرماگیر، گروه‌های آلدهید، کتون، الکل و اتر، آنتالپی سوختن، قانون هس، انواع واکنش از نظر سرعت، تاثیر کاتالیزور
 • مفهوم درشت مولکول و پلیمر، واکنش پلیمری شدن، پلی‌اتن‌ها، پلی‌استرها و گروه عاملی استر، اسیدها و الکل‌ها، بخش‌های قطبی و ناقطبی مولکول، واکنش استری شدن، پلی امیدها و گروه‌های امید و امین، واکنش‌ها و کاربردهای پلیمر
یادگیری شیمی به زبان انگلیسی

تدریس شیمی به زبان انگلیسی مقطع دوزادهم

شیمی دوازدهم آخرین کتاب شیمی پایه است که در آن مباحث تکمیلی و پیشرفته‌تر شیمی مورد بحث قرار گرفته است. شیمی دوازدهم از شیمی دهم سخت‌تر و از شیمی یازدهم آسان‌تر است. با این وجود مطالعه خودخوان شیمی دوازدهم به صورت خودخوان نیز دشوار است. تدریس شیمی به زبان انگلیسی در مقطع دوازدهم سطح تسلط دانش‌آموزان نسبت به این درس را افزایش می‌دهد. تسلط بر شیمی دوازدهم به زبان انگلیسی شانس دانش‌آموزان برای قبولی در آزمون‌های بین‌المللی مانند آزمون IMAT را افزایش می‌دهد. مباحث مطرح شده در شیمی دوازدهم عبارتند از:

 • مولکول‌ها و انواع آن‌ها، ساختار اتم، مولکول‌های اسیدهای چرب، استرها، چربی‌ها، اسیدها و بازها، خاصیت اسید وبازی، رفتار مولکول‌ها در برابر نور، رفتار مولکول‌ها در بدن، رفتار محلول بافر، رفتار محلول، واکنش اسیدها و بازها، واکنش در محیط اسیدی و بازی، واکنش تعادلی
 • انرژی پتانسیل و جنبشی در مواد، راه‌های آزاد سازی انرژی مواد، خوردگی فلزات، راه‌های تغییر ماندگاری مواد، اندازه گیری تغییر جرم، حجم و مول در واکنش های الکتروشیمیایی ، درصدخلوص، بازده درصدی، اقتصاد اتمی، استوکیومتری در تولید انرژی و مواد شیمیایی موثر بر آفت‌های کشاورزی، رفتار مواد در برابر انرژی الکتریکی، سری الکتروشیمیایی، رفتار مواد روی جانداران، انواع واکنش‌های الکتروشیمیایی
 • اجزا، انواع و ساختار ترکیب‌های یونی، چند سازه‌ها و مواد هوشمند، واکنش پذیری و رفتار مولکول‌ها، واکنش پذیری انواع مواد آلی و مواد معدنی، عملکرد مواد در مقیاس نانو و ماکرو، رفتار مواد در برابر نور، انواع واکنش های آلی و معدنی، درصدخلوص، بازده درصدی، اقتصاد اتمی، استوکیومتری سنتز رنگدانه‌ها، رفتار تناوبی مولکول‌ها، قواعد واکنش پذیری مواد
 • اجزا، انواع و ساختار دگرشکل‌ها، رفتار مواد در مقیاس نانو و ماکرو، رفتار مولکول‌های زیستی در مقیاس مولکولی، درصدخلوص، بازده درصدی، اقتصاد اتمی، استوکیومتری سنتز مواد در مقیاس، اثر مواد روی اندام های بدن

بهترین کتاب‌ها برای تدریس شیمی به زبان انگلیسی

برای یادگیری شیمی به زبان انگلیسی منابع خوبی وجود دارد. در این بخش به معرفی برخی از بهترین کتاب‌ها که برای تدریس شیمی به زبان انگلیسی به کار می‌روند می‌پردازیم:

 • کتاب مرجع شیمی آزمون IMAT: کتاب cambridge Level AS- chemistry و همچنین کتاب A-Level برای یادگیری شیمی از کیفیت بسیار خوبی برخوردار بوده و بسیار کامل و جامع است. این کتاب با عنوان مرجع شیمی آزمون های بین المللی از جمله IMAT، آزمون BMAT و … شناخته می‌شود. سرفصل‌های این کتاب عبارتند از: مول‌ها و معادلات، ساختار اتمی، الکترون‌ها در اتم‌ها، پیوند شیمیایی، حالات ماده، تغییرات آنتالپی، واکنش ردوکس، تعادل سرعت واکنش، تناوب، گروه، نیتروژن و گوگرد، مقدمه ای بر شیمی آلی، هیدروکربن‌ها، هالوژنوآلکان‌ها، الکل‌ها، استرها و اسیدهای کربوکسیلیک، ترکیبات کربونیل، انرژی شبکه، الکتروشیمی، جنبه‌های بیشتر تعادل، سینتیک واکنش، انرژی آزاد آنتروپی و گیبس، عناصر انتقالی، بنزن و ترکیبات آن، کربوکسیلیک اسیدها و مشتقات آن‌ها، ترکیبات آلی نیتروژن، پلیمریزاسیون، شیمی تجزیه، سنتز آلی.
 • کتاب شیمی MCAT: مطالعه کتاب شیمی MCAT میزان تسلط دانش‌آموزان بر مباحث شیمی پایه را افزایش می‌دهد. مزیت بزرگ این کتاب نسبت به سایر منابع برخورداری از نمونه سوالات و تست‌های پر تعداد است.
 • کتاب شیمی IB diploma: کتاب های دیپلم IB در زمینه های مختلف از بهترین کتاب ها برای دانش آموزان مقاطع دبیرستان است. این کتاب های دارای استاندارد جهانی بوده و می توانند تمامی نیازهای آموزشی متقاضیان را در تمامی زمینه ها پوشش دهند.

 دوره تدریس شیمی به زبان انگلیسی

دانش‌آموزان و کلیه افرادی که با هر انگیزه‌ای قصد یادگیری شیمی به زبان انگلیسی را دارند می‌توانند در دوره‌های آموزشی موسسه آریا دانش شرکت کنند. تدریس شیمی به زبان انگلیسی در این مجموعه توسط  بهترین و مجرب‌ترین اساتید شیمی انجام می‌شود. همچنین از جدیدترین متدهای آموزشی و به روزترین منابع برای تدریس بهره گرفته می‌شود.

افرادی که در این دوره‌های شرکت می‌کنند شانس بالایی برای قبولی در آزمون ورودی رشته‌های پزشکی بهترین دانشگاه‌های انگلیسی زبان دارند. این دوره ها به شکل خصوصی و نیمه خصوصی برای تقویت دانش آموزان در دروس پایه و موفقیت در آزمون های ورودی دانشگاه ها طراحی شده است. برای دریافت مشاوره رایگان در این باره فرم درخواست مشاوره رایگان را تکمیل نموده و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

یادگیری شیمی به زبان انگلیسی

سخن آخر

تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی آن هم در بهترین دانشگاه‌های دنیا هدفی غیرقابل دستیابی نیست! با انتخاب مسیر درست و تلاش و کوشش در این مسیر می‌توان به این هدف مهم دست یافت. بهره‌مندی از تدریس شیمی به زبان انگلیسی توسط بهترین اساتید و مطالعه بهترین رفرنس های بین المللی می‌تواند در این مسیر بسیار مفید باشد. همچنین، هدف گذاری برای تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور و موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه ها باید به در کنار مطالعه اصولی، برنامه ریزی شود.

سوالات متداول

 1. مخاطبان تدریس شیمی به زبان انگلیسی عمدتا چه افرادی هستند؟

مخاطبان یادگیری شیمی به زبان انگلیسی اغلب دانش‌آموزان مدارس بین‌المللی، متقاضیان مهاجرت تحصیلی و علاقه‌مندان به دریافت دیپلم‌های بین‌المللی هستند.

 1. بهترین کتاب‌ها برای تدریس شیمی به زبان انگلیسی کدامند؟

کتاب‌های شیمی AS & A-Level کمبریج و کتاب های MCAT  و IB diploma بهترین منابع برای یادگیری شیمی به زبان انگلیسی به شمار می‌روند.

 1. مهمترین سرفصل های شیمی در مقطع دبیرستان چیست؟

ساختار اتمی، جدول تناوبی، مول‌ها و معادلات، پیوند های شیمیایی، حالات ماده، آنتالپی، تعادل سرعت واکنش، شیمی آلی، گازها و اکسیداسیون، اسید و باز و بافرها، هیدروکربن‌ها، هالوژنوآلکان‌ها، الکل‌ها، استرها و اسیدهای کربوکسیلیک، الکتروشیمی، سینتیک واکنش، انرژی آزاد آنتروپی و گیبس، بنزن و ترکیبات آن، کربوکسیلیک اسیدها و مشتقات آن‌ها، ترکیبات آلی نیتروژن، پلیمریزاسیون، شیمی تجزیه، سنتز آلی.

نظرات و نقد و بررسی کاربران

*

code

مشاوره رایگان مشاوره واتس اپمشاوره تلگرام تماس مستقیم

دوره آمادگی آزمون IMAT ایتالیا _ جامع 2

دروس تخصصی / همراه با مشاوره و آزمون های جامع
۳۵۰ ساعت آموزش | ۴.۵ ماهه
شروع از اول اردیبهشت
توضیحات بیشتر... مشاوره در واتس اپ مشاوره در تلگرام