021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
4.8/5 - (60 امتیاز)

راهنمای جامع آزمون SAT ترکیه و اروپا – 2024

آزمون SAT

فهرست مطالب

آزمون SAT چیست؟

آزمون Scholastic Aptitude Test که به اختصار آزمون SAT یا آزمون ست نامیده می‌شود، یک آزمون ورودی برای دریافت پذیرش دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکاست. البته علاوه بر ایالات متحده آمریکا، کشورهای دیگری نیز از جمله انگلستان، مجارستان، استونی، لهستان، ترکیه و کانادا نیز برای پذیرش دانشجو به نتایج آزمون SAT استناد می‌نمایند‌. نکته مهم این است که آزمون SAT بویژه برای متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور، تحصیل داروسازی در خارج از کشور و تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور بسیار پر اهمیت است. این آزمون بین‌المللی هر ۳ ماه یک بار و توسط نمایندگان یک نهاد آمریکایی (موسسه کالج برد آمریکا) در کشورهای مختلف برگزار می‌شود.

امتحان SAT مهارت و دانش داوطلبان را در زمینه‌ ریاضیات، خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی محک می‌زند‌. در واقع هدف از آزمون اس ای تی سنجش اطلاعات و مهارت در دروس دوران دبیرستان متقاضیان ورود به دانشگاه است. متقاضیان تحصیل در دوره کارشناسی و کالج‌های کشور آمریکا و همچنین برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌های کشورهای اروپایی باید برای دریافت پذیرش، نمره قبولی آزمون ست را داشته باشند.

انواع امتحان SAT

امتحان SAT به دو نوع عمومی و تخصصی (General و Subject) تقسیم می‌شود. آزمون SAT General دانش و مهارت داوطلبان را مورد سنجش قرار می‌دهد. در حالی که آزمون SAT Subject دانش تخصصی برای ورود به هر رشته تحصیلی را ارزیابی می‌کند. شرکت و قبولی در آزمون SAT جنرال برای دریافت پذیرش بسیاری از دانشگاه‎ کافی است. اما برای دریافت پذیرش برخی دانشگاه‌های قبولی در SAT موضوعی نیز لازم است. متقاضیان تحصیل پزشکی در اروپا و یا تحصیل دندانپزشکی در اروپا هم می توانند در آزمون ست جنرال شرکت کنند و هم در آزمون ست موضوعی. اینکه متقاضی چه دانشگاه و مقصدی را برای خود انتخاب می کند، تاثیر مهمی در انتخاب نوع آزمون اس ای تی دارد.

امتحان SAT

ساختار آزمون SAT جنرال

آزمون ست جنرال ورودی بین‌المللی ۳ ساعت طول می‌کشد و به صورت تستی است. SAT متشکل از ۱۵۴ تست در۴ بخش کلی زیر است:

 1. خواندن یا ریدینگ: هدف این بخش در آزمون اس ای تی سنجش دانش زبان انگلیسی و مهارت درک مطلب داوطلبان است. این بخش دارای ۵۲ سوال است. برای پاسخگویی به سوالات این قسمت از آزمون داوطلبان باید متون مختلف ارائه شده در آزمون را بخوانند و بر اساس اطلاعات این متون به سوالات پاسخ دهند. مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش ۶۵ دقیقه است.
 2. نوشتن یا رایتینگ و استراکچر: هدف از این بخش از آزمون ست سنجش مهارت نگارش (Writing) داوطلبان است. نحوه پاسخگویی به این بخش از آزمون به صورت پاسخگویی به ۴۴ سوال و نوشتن یک متن کوتاه در قالب انشاء است. مهلت پاسخ به سوالات بخش نگارش ۳۵ دقیقه است.
 3. ریاضیات: هدف از این بخش در آزمون SAT سنجش دانش ریاضیات داوطلبان در سطح دبیرستان است. این بخش ۵۸ سوال دارد و شامل سوالاتی از مباحث هندسه، آمار و احتمالات، جبر و معادلات است. برای پاسخگویی به این بخش ۸۰ دقیقه زمان در اختیار داوطلبان قرار داده می‌شود. ریاضیات این آزمون در حد ریاضیات مقاطع اول و دوم دبیرستان در ایران است.
 4. بخش مقاله نویسی: پاسخگویی به این بخش اختیاری است و ۵۰ دقیقه فرصت دارد. در این بخش مهارت داوطلبان در زمینه نوشتن مقاله به زبان انگلیسی سنجیده می‌شود.

ساختار آزمون SAT موضوعی

بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر دنیا آزمون SAT Subject را به عنوان آزمون ورودی خود برگزیده‌اند. این امتحان ورودی 20 آزمون موضوعی متفاوت در 5 حوزه تخصصی مختلف دارد. حوزه‌های تخصصی آزمون اس ای تی موضوعی عبارتند از:

 • انگلیسی
 • تاریخ
 • زبان
 • ریاضی
 • علوم (زیست، شیمی، فیزیک)

این آزمون‌ها به صورت تستی هستند و مدت زمان شرکت در هر یک از آن‌ها 60 دقیقه است. دامنه نمره هر آزمون  SAT موضوعی بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ است. سطح علمی سوالات این آزمون بین‌المللی در حد اطلاعات دروس دبیرستان است.

آزمون اس ای تی

مهم‌ترین دانشگاه‌های پذیرنده آزمون SAT

همانطور که گفته شد، علاوه بر دانشگاه‌های کشور ایالات متحده آمریکا، بسیاری از دانشگاه‌های مطرح کشورهای اروپایی نیز برای پذیرش دانشجویان به نتایج آزمون ست استناد می‌کنند. در این بخش از مقاله برخی از مهم‌ترین دانشگاه‌های پذیرنده آزمون SAT را معرفی می‌کنیم:

 • ترکیه: دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه کوچ، دانشگاه آنکارا، دانشگاه آتاتورک، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه اولوداغ، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه قاضی
 • انگلستان: دانشگاه میامی (اختیاری)، دانشگاه پرینستون، دانشگاه استون
 • کانادا: دانشگاه Athabasca، دانشگاه MacE، دانشگاه Mount Royal، دانشگاه کلگری دانشگاه سایمون فریزر (Simon Fraser)، دانشگاه Vancouver Island
 • مجارستان: دانشگاه پزشکی دبرسن (اختیاری)
 • لهستان: ورشو (اختیاری)
 • استرالیا: دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه کوئیزلند
 • سنگاپور: دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه پلی تکنیک سنگاپور
 • جمهوری چک: دانشگاه چارلز
 • استونی: دانشگاه تارتو
 • کرواسی: دانشگاه زاگرب

شرایط، مدارک و هزینه شرکت در امتحان SAT

شرکت در امتحان SAT  شرایط سنی ندارد و همه‌ فارغ ‌التحصیلان دوره دبیرستان می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. با این وجود بهترین سن برای شرکت در این آزمون اس ای تی سن 18 الی 20 سالگی است.

مدارک لازم برای ثبت نام و شرکت در آزمون SAT عبارتند از:

 • اصل و اسکن اسکن مدرک دیپلم
 • اصل و اسکن پاسپورت
 • اسکن عکس پرسنلی
 • اسکن فیش پرداخت هزینه آزمون

هزینه شرکت در آزمون ست بسته به محل برگزاری آن، بین 55 تا 100 دلار متغیر است. متقاضیان می‌توانند برای ثبت نام آزمون SAT باید به سایت موسسه کالج برد آمریکا مراجعه نمایند.

راهکار موفقیت در آزمون ست

علاوه بر مطالعه منابع آزمون بین‌المللی SAT، مطالعه نمونه سوال‌های این آزمون در سال‌های گذشته برای کسب نمره قبولی این آزمون بسیار مفید خواهد بود‌. دانلود نمونه سوالات آزمون SAT

همچنین دوره‌های آموزشی متفاوتی برای آمادگی داوطلبان برای شرکت در آزمون بین المللی SAT وجود دارد. مطالعه منابع آزمون، مطالعه نمونه سوالات آزمون‌های گذشته و شرکت در دوره‌های آمادگی آزمون SAT بهترین راهکارهای موفقیت در این امتحان ورودی محسوب می‌شوند. برای این آزمون نمی‌توان به طور کلی نمره قبولی مشخصی تعیین کرد. زیرا نمره قبولی فرد به هدف او از شرکت در آزمون، یعنی دانشگاه و رشته مورد نظر او بستگی دارد. سقف نمره این آزمون ۱۶۰۰ است. می‌توان گفت نمره بالا ۱۶۰۰ نمره مناسبی برای این آزمون است.

شرکت در دوره آمادگی آزمون SAT در ایران در مجموعه آریا دانش می تواند مسیر را برای موفقیت به دانشگاه های معتبر ترکیه و کشورهای اروپا هموار نماید. گروه آریا دانش علاوه بر برگزاری دوره آمادگی آزمون SAT، برگزار کننده دوره پری مدیکال یا پیش پزشکی اروپا و دوره آمادگی آزمون IMAT ایتالیا است. این دوره ها با استاندارد بین المللی کالج های اروپایی و با هزینه مناسب در ایران برگزار می شود.

آزمون ست

آزمون SAT کاغذی یا کامپیوتری؟

آزمون SAT به دو شکل کامپیوتری و کاغذی برگزار می‌شود. هر یک از دو نوع شرکت در آزمون مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این قسمت مزایا و معایب شرکت در هر نوع را بررسی می‌کنیم.

 • مزایا و معایب آزمون کاغذی: توانایی نت برداری در آزمون کاغذی مزیت بزرگ این روش است. عیب بزرگ آن نیز امکان بدخط و ناخوانا نوشتن داوطلبان است. بعضا داوطلبان به دلیل خوانا نبودن دستخط، امتیاز برخی از قسمت‌های آزمون را از دست می‌دهند.
 • مزیت بزرگ آزمون به شکل کامپیوتری سرعت بیشتر تایپ کردن نسبت به نوشتن و صرفه جویی در زمان است. همچنین در آزمون کامپیوتری داوطلبان دامنه انتخاب گسترده‌ای در رابطه با تاریخ و ساعت آزمون دارند. همچنین مراکز برگزار کننده این نوع آزمون نسبت به آزمون کاغذی بیشتر هستند‌‌. به علاوه در آزمون کامپیوتری نرم ‌افزارهای تایپ به صورت خودکار غلط‌های تایپی و املایی را برطرف می‌کنند. عیب این روش را نیز می‌توان ناتوانی در نت برداری و علامت گذاری روی سوالات دانست. همچنین خستگی چشم‌ها در اثر خیره شدن طولانی مدت به صفحه کامپیوتر عیب دیگر این روش است.

ثبت نام آزمون SAT

زمان ثبت‌نام و برگزاری آزمون SAT

زمان ثبت نام آزمون SAT بین ۴ تا نهایت ۲ هفته پیش از برگزاری آزمون ست است. اما ظرفیت برخی از مراکز برگزار کننده آزمون محدود بوده و باید هر چه سریع‌تر برای ثبت‌نام اقدام کرد. این آزمون هر ۳ ماه یک ‌بار در مراکز متعدد و در کشورهای مختلف برگزار می‌شود. کشور ترکیه به دلیل قرار گرفتن در همسایگی کشور ما مهم‌ترین مقصد ایرانیان برای شرکت در آزمون SAT است. در جدول زیر برخی از مهم‌ترین مراکز برگزار ‌‌کننده آزمون SAT در کشور ترکیه را مشاهده می‌کنید:

مراکز برگزار کننده آزمون SAT

شهر مرکز برگزار کننده
استانبول OzelbeylikduzuModern Egitim Koleji
استانبول Modern Egitim KolejiHumanity Coll (Tink)
بورسا TED Bura Coll
مالاتیا TEDMalatya Coll Prvte Anatolian HS
آنکارا Atilim Unuversity
آنکارا Private Bestepe Anatolian HS
آنکارا Private Bestepe Anatolian HS
ازمیر Ozel EGE Lisesl
ازمیر The American Collegiate Institute
ازمیر Isikhent High School
آنتالیا TED Antalya Koleji Ozel Lisesi
کایسری Abdullah Gul University
کاجاعلی Tevltol-TEV Inanc Highachool
ازمیر Ozel Oguzhan Ozkaya Anadolu Lisesi

سوالات متداول

آزمون SAT چند بار در سال برگزار می‌شود؟
آزمون اس ای تی در کشور آمریکا ۷ بار در سال و در سایر کشورها 5 یا 6 مرتبه در سال برگزار می‌گردد.

دامنه نمره امتحان SAT چگونه است؟
دامنه‌ نمره این آزمون بین‌المللی بین 400-1600 است.

حداقل نمره قبولی در امتحان SAT برای دانشگاه های ترکیه چه نمره‌ای است؟
حداقل نمره‌ لازم آزمون ست برای قبولی در رشته‌های خوب و دانشگاه‌های معتبر در کشور ترکیه حدود 1100 است.

نحوه محاسبه نمره بخش مقاله نویسی SAT چگونه است؟
نمره این بخش بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ است و به صورت مجزا محاسبه می‌گردد.

مهلت اعتبار آزمون SAT چقدر است؟
مهلت اعتبار این آزمون ۲ سال است.

آیا امکان اعتراض به نتایج آزمون اس ای تی وجود دارد؟
بله. داوطلبان می‌توانند تا ۵ ماه پس از اعلام نتایج نسبت به نتیجه اعتراض خود را اعلام کنند.

زمان اعلام نتایج امتحان SAT چه مدت بعد از آزمون است؟
بین ۲ تا ۶ هفته پس روز آزمون نتایج اعلام می‌گردد.

ظرفیت ثبت نام در آزمون SAT چند نفر است؟
ثبت نام در آزمون ست هیچ گونه محدودیتی ندارد و تنها برخی از مکان‌ها برای امتحان دارای محدودیت هستند.

آیا آزمون SAT دارای مصاحبه است؟
خیر. این آزمون تک مرحله‌ای و فاقد مصاحبه است.

مطالب مرتبط

پرسش و پاسخ

۴ پاسخ

 1. Faeze گفت:

  هزینه تحصیل هم میخاد یا رایگانه

  1. مشاور آریا دانش گفت:

   با سلام. جهت تحصیل در دانشگاه های ترکیه از طریق آزمون SAT – ست، بسته به رشته انتخابی و دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه شهریه پرداخت می شود. دانشگاه های دولتی هزینه سالیانه حدود ۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار در سال شهریه دارند (برای رشته های مختلف) و دانشگاه های خصوصی شهریه حدود ۸۰۰۰ الی ۳۵۰۰۰ هزار دلار سالیانه می باشد.

 2. Bira گفت:

  سلام وقتتون بخیر من برای اپلای به دانشگاه MIT آمریکا برای لیسانس میخوام این آزمون رو بدم توی همون ترکیه میتونم آزمون بدم؟ و اینکه حداقل نمره قبولی در این دانشگاه رو میشه بگید ممنون

  1. مشاور آریا دانش گفت:

   با سلام. بله امکان شرکت در آزمون SAT در ترکیه وجود دارد. نمره قبولی وابسته به حداقل نمره ای است که دانشگاه برای رشته های مختلف مشخص می کند. به طور معمول باید نمره بالاتر از ۱۵۵۰ کسب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید

دوره نکته و تست و جمع بندی آزمون IMAT ایتالیا 2024

زیست شناسی | شیمی | ریاضی | فیزیک | هوش، منطق و اطلاعات

4 الی 5 روز در هفته

شروع کلاس ها:  کد 1: تیر 1403| کد 2: مرداد 1403

حضوری | آنلاین

_ دوره 100 ساعته در  1.5 ماه
_  مرور سریع مطالب و سرفصل ها
_ حل تست، تمرین و نکات کلیدی
_ تحلیل سوالات آیمت سال های اخیر
_  همراه با 3 آزمون شبیه ساز آیمت