021-28429840

پشتیبانی سریع

Search
5/5 - (7 امتیاز)

شرایط و هزینه زندگی در صربستان – 2020

زندگی در صربستان

فهرست مطالب

بخش اول: آشنایی با کشور صربستان

مساحت و جمعیت کشور صربستان

کشور صربستان در جنوب شرقی اروپا واقع است و با کشور های بلغارستان، مجارستان، رومانی، آلبانی، مقدونیه، مونته نگرو، بوسنی و هرزگوین و بلغارستان مرز مشترک دارد. این کشور زیبای اروپایی دارای تاریخی طولانی است که فراز و نشیب های فراوانی داشته است. از دورانی که بخشی از امپراتوری عثمانی بوده تا زمانی که یکی از بخش های پادشاهی یوگسلاوی محسوب می شده است. اما در حال حاضر و پس از جنگ و جدال های فراوان این کشور به عنوان جمهوری صربستان شناخته می شود. کشور صربستان با داشتن مساحتی بالع بر 88 هزار و 361 کیلومتر مربع صد و سیزدهمین کشور بزرگ جهان است و در خود حدود هفت و نیم میلیون جمعیت را جای داده است که از نژاد های صرب (83%)، مجار (9%)، رومانیایی (4%)، یوگسلاو (1%) و بوسنیایی (2%) و مونته نگرویی (1%) تشکیل شده اند.

هزینه های زندگی در صربستان

واحد پول کشور صربستان

واحد پول کشور صربستان دینار صربستان است که به انگلیسی Serbian dinar و به زبان بومی  Cрпски динар / Srpski dinar خوانده می شود و با کد ایزوی RSD نشان داده می شود. این کد ایزو مخفف (Republic of Serbia Dinar) می باشد. البته بیشتر قیمت گذاری های در کشور صربستان همانند دیگر کشور های اروپایی بر اساس یورو بوده اما قیمت های خرد مانند بلیط اتوبوس و یا برخی مایحتاج سوپر مارکتی بر اساس دینار است. اسکناس های رایج در صربستان شامل 10، 20، 50، 100، 200، 500، 1000، 2000 و 5000 دیناری است که دو اسکناس آخر به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند. سکه های 1، 2، 5، 10 و 20 دیناری هم وجود دارند که دو سکه آخر همانند اسکانس های درشت کاربرد چندانی ندارند.

زبان رسمی کشور صربستان

اهالی کشور صربستان به زبان صربی (српски језик / srpski jezik) سخن می گویند. زبان صربی یکی از زبان های هند و اروپایی است که البته جزء شاخه زبان های اسلاوی شناخته می شود. رسم الخط زبان صربی استوار و یک پارچه است زیرا برای هر آوایی یک حرف در این زبان وجود دارد و گفته آدلونگ در این رسم الخط کاملا رعایت شده است. آدلونگ می گوید: «آن چه را می گویید بنویسید و آن چه را می نویسید، بخوانید.» البته زبان صربی با دو الفبای متفاوت نوشته می شود. یکی سیریلیک صربی (ћирилица) و دیگری لاتین صربی (latinica). الفبای نوع اول الفبایی است که در حال حاضر به صورت رسمی در کشور صربستان رایج است.

Serbia

شهر های مهم کشور صربستان

کشور صربستان با آن که در میان خشکی محاط شده است و راهی به دریای آزاد ندارد اما به دلیل داشتن کوه، چشمه های آب گرم فراوان و تپه هایی سرسبز و روح نواز، یکی از زیباترین کشور های اروپایی است. در ادامه به معرفی چند شهر توریستی و مهم کشور صربستان می پردازیم:

1 – شهر بلگراد  (Belgrade)

بزرگ ترین شهر و پایتخت کشور صربستان شهر زیبای بلگراد است که در محل تلاقی دو رودخانه ساوا و دانوب قرار گرفته است. این شهر زیبا که امروزه میزبان رویدادهای هنری و فرهنگی فراوان است و آثار بسیار فاخر و گران بهایی را در موزه نیکولا تسلا و موزه ملی خود نگه می دارد تاریخی بسیار عجیب را از سر گذرانده است. ذکر همین نکته کافی است که شهر بلگراد که اکنون نمادی از صلح و آرامش است تا به حال 115 جنگ را از سر گذرانده و 44 بار کاملا سوخته و تبدیل به ویرانه شده است.

2 – شهر ورانیه  (Vranje)

ورانیه جنوبی ترین شهر در کشور صربستان است که با مقدونیه و بلغارستان مرز مشترک دارد. این شهر به دلیل این که سالیان درازی را میزبان رومی ها بوده دارای بنا های متعددی از دوران روم است که وجه ای تاریخی و دیدنی به آن بخشیده است. البته بناهای فراوانی هم از دوران حکومت عثمانی ها در ورانیه وجود دارد که این شهر را تبدیل به یک روایت گر مصور تاریخی نموده است. حمام های ترکی از مهم ترین بنا های به جا مانده از دوران عثمانی است.

3 – شهر سوبتیتسا  (Subotica)

هنری ترین ساختمان ها و بهترین کافه های کشور صربستان را می توانید در این شهر شمالی پیدا کنید. بنا هایی به جا مانده از دهه 1700 میلادی تا 1900 میلادی شهری را ساخته است که احساس می کنید در حال قدم زدن میان تاریخ هستید. در ضمن یکی از بزرگ ترین مراکز خرید اروپا با نام مرکز خرید بوولیاک نیز در این شهر شمالی قرار دارد.

4 – شهر زرنجانین  (Zrenjanin)

ساختمان های قدیمی زیبا در کنار طبعیت سرسبز شهر زرنجابین از استان خود مختار وویوودینای صربستان باعث شده است که این شهر یکی از خاص ترین شهر های صربستان باشد. توسعه اصلی زرنجابین در قرن نوزدهم و تحت حکومت هابسبورگ ها رخ داد و قدمت آن به قرن ششم میلادی باز می گردد. البته یکی از دلایل توفیق این شهر در میان دیگر شهر های صربستان، ندیدن آسیب در زمان بمباران شهر های صربستان توسط ناتو بوده که باعث شده ساختار این شهر تقریبا پایدار بماند.

آب و هوای کشور صربستان

تابستان های گرم و زمستان های سرد، آب و هوای کشور صربستان را نشان می دهد که به آب و هوای ایران هم شباهت های فراوانی دارد. در زمستان میانگین هوای کشور صربستان صفر درجه است و در تابستان ها دمای هوا تا 40 درجه هم می رسد. حوالی نوروز ایرانی هوای این کشور بین 10 الی 15 درجه است. البته آب و هوای این کشور به شدت تحت تاثیر توده هواهای مدیترانه، روسیه و آفریقا است و ممکن است تغیرات آب و هوایی بسیار متفاوت باشد. الگوی بارش نیز در این سرزمین متفاوت است و معمولا خرداد ماه، ماه بارانی این کشور است. جنوب غربی کشور صربستان به دلیل کوهستانی بودن معمولا خنک تر است و دمای هوای پایین تری دارد.

تحصیل و زندگی در صربستان

جاذبه های گردشگری صربستان

کشور صربستان به تنهایی روایت گر بخش بزرگی از تاریخ اروپا است. قرار گرفتن صربستان در میان عثمانی، روم، یوگسلاوی و سپس استقلال آن باعث شده است که تنوع فرهنگی و نژادی گسترده ای را از سر بگذراند و مملو از بنا ها و آثار تاریخی گوناگون باشد. جنگ های فراوان خارجی و داخلی هم بر این کشور اثرات فراوانی گذاشته اند. حال به این مجموعه مصور تاریخی 15 قله با ارتفاع بالا 2000 متر، پوشش گیاهی دست نخورده و سالم در محدوده مرزها و طبیعت بی نظیر این منطقه اروپایی را اضافه کنید و در کنار پنج پارک ملی به نام های  کوپائونیک(Kopaonik) ، دیِرآپ (Djerdap)، سارمانتینMountains)  Sar) تارا (Tara)  و فراسکا گورا (Fruska Gora) قرار دهید.

به حتم می توانید تصور کنید که با دنیایی از جاذبه های گردشگری رو به رو خواهید شد. در ادامه به چند مورد از این جاذبه های به طور فهرست وار اشاره می کنیم:

 • 1 – شهر بلاکِرکُوا  (Bela Crkva)با هفت دریاچه مصنوعی و گل های رنگارنگ و خانه های اعیانی
 • 2 – باغ وحش 14 هکتاری کاله مگدان
 • 3 – ویمیناتسیوم  (Viminacijum) شهر محبوب پادشاهان روم با بنا هایی به جا مانده از همان دوران
 • 4 – شهر گلوباتس  (Golubac)با معماری فوق العاده اش بر روی صخره ها تند و قلعه ای مشهور
 • 5 – دهکده دروِنگارد (Drvengrad) مقر جشنواره کوستندورف و فعالیت های سینمایی و فرهنگی
 • 6 – شهر نیش (Niš) و بنای تاریخی کنستانتین کبیر
 • 7 – کوهستان میروتش  (Miroc)قطعه ای به جا مانده از بهشت بر روی زمین
 • 8 – خیابان کنز میخایلوا  (Knez Mihailova)با ویلا هایی کم نظیر و بسیار دیدنی

 

مذهب در کشور صربستان

حضور قرن های متمادی دین های مسیحیت و اسلام در شاخه های مختلف کاتولیک و ارتودوکس باعث شده است که کشور صربستان در حال حاضر یکی از ناهمگون ترین کشورهای اروپایی از جهت نوع دین و آیین باشد. بیشتر مردم کشور صربستان را مسیحیان کلیسای ارتودوکس تشکیل می دهند ولی پیروان کاتولیک و اسلام هم بین آن ها کم نیست. می توان گفت صربستانی ها یک مذهب ملی خاص ندارند اما با توجه به برگزاری جشن اسلاوا (Slava) در عید مقدسان، به نظر می رسد تعداد ارتودوکس ها در کشور صربستان بیشتر از دیگر ادیان است.

صربستان

بخش دوم: شرایط اقتصاد و کار در کشور صربستان

کشور صربستان دارای تولید ناخالص داخلی حدود 90 میلیارد دلار در سال است که بخش خدمات 63/5 درصد آن را بر عهده گرفته است. در حدود سه میلیون نفر در کشور صربستان مشغول به کار هستند و نرخ بیکاری در این سرزمین بالای 8% است. 30 درصد مردم کشور صربستان زیر خط فقر روزگار می گذرانند که جنگ های داخلی و مشکلات اقتصادی باعث این مسأله بوده است. نرح تورم در کشور صربستان در حدود 10 درصد است و صادرات عمده این کشور را حیوانات زنده، تجهیزات حمل و نقل، ماشین آلات و غذا تشکیل می دهد. شیر، گوشت، آفتابگردان، ذرت و گندم مهم ترین محصولات کشاورزی کشور صربستان است.

بخش سوم: هزینه های زندگی در صربستان

هزینه های زندگی در صربستان بسته به شهری و مکان زندگی دارد و بسیار متغیر است. گران ترین شهر از لحاظ هزینه های زندگی شهر بلگراد، پایتخت کشور صربستان است. اما به طور میانگین هزینه های زندگی در کشور صربستان به شرح زیر می باشد:

 • اجاره آپارتمان یک خوابه: 250 یورو
 • اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر: 150 یورو
 • اجاره آپارتمان سه خوابه: 450 یورو
 • اجاره آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر: 260 یورو
 • قبوض خدماتی (آب، برق، گرمایش و سرمایش): 130 یورو
 • بلیط ماهانه: 30 یورو
 • تاکسی (عادی): 1.5 یورو
 • وعده غذایی در رستوران ارزان قیمت: 4 یورو

بخش چهارم: شرایط تحصیل در کشور صربستان

کشور صربستان دارای دانشگاه های معتبر فراوانی است که مدارک آن در تمام اتحادیه اروپا معتبر بوده و قابل ارائه است. با توجه به پایین تر بودن هزینه های زندگی در اروپای شرقی، کشور صربستان مکان مناسبی است برای تحصیل و دریافت مدرک معتبر است. از دانشگاه های با رنکینگ بالای این کشور می توان نام دانشگاه بلگراد را برد اما دانشگاه های معتبر کشور صربستان عبارتند از:

 

 • دانشگاه دولتی Prishtina
 • دانشگاه دولتی Kragujevac
 • دانشگاه دولتی Singidunum
 • دانشگاه خصوصی Metropolitan
 • دانشگاه خصوصی John Naisbitt
 • دانشگاه خصوصی Edukons
 • دانشگاه خصوصی Alpha BK
 • دانشگاه دولتی بلگراد
 • دانشگاه دولتی نووی ساد
 • دانشگاه دولتی نیس
 • دانشگاه دولتی هنر
 • دانشگاه دولتی نووی پازار
 • دانشگاه آکادمی تجارت در نووی ساد
 • دانشگاه خصوصی اروپایی در بلگراد
 • دانشگاه خصوصی اتحاد در بلگراد

 

بخش پنجم: وضعیت بهداشت و درمان در کشور صربستان

مراکز درمانی و بیمارستان های فراوانی در سراسر کشور صربستان وجود دارند که همگی خدمات بسیار خوبی ارائه می دهند و دارای تجهیزات به روز و مجهزی هستند. کشور صربستان از لحاظ خدمات درمانی و بهداشتی در وضعیتی خوب و پایدار به سر می برد. برای استفاده بهینه از این امکانات بهتر است خود را بیمه کنید تا در صورت بروز بیماری از لحاظ هزینه دچار مشکل نشوید.

تحصیل در صربستان

بخش ششم: مزایای تحصیل و زندگی در صربستان

یکی از مهم ترین مزایای تحصیل و زندگی در صربستان پایین بودن هزینه های زندگی در صربستان و همچنین پائین بودن هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به دیگر کشور های اروپایی است. مزیت دیگر تحصیل در دانشگاه های کشور صربستان اعتبار مدارک دانشگاهی این کشور است که در تمام اتحادیه اروپا قابل قبول بوده و مورد پذیرش قرار می گیرد. در کنار این مزایا، مردمانی خون گرم و مهمان پذیر، طبیعتی زیبا، بناهایی تاریخی و کافه هایی عالی و آرامش بخش را هم اضافه کنید تا پی به راحتی زندگی دانشجویی در این سرزمین ببرید.

بخش هفتم: مشکلات تحصیل و زندگی در صربستان

یکی از مهم ترین مشکلات تحصیل و زندگی در کشور صربستان و تمام کشور هایی که زبان رایج آن ها غیر انگلیسی است بدون هیچ تردیدی یادگیری زبان رسمی مردم آن کشور برای مراوده و ارتباط های خارج از دانشگاه و ورود به بازار کار است. کشور صربستان هم از این قاعده مستثنی نیست و مشکل مضاعف یادگیری سخت تر زبان صربی است که شاخه هند و اروپایی دارد. علاوه بر زبان، عیب دیگر کشور صربستان پارتی بازی و فامیل سالاری بالای ادارات در زمینه استخدام است. تقریبا برای خارجی ها ورود به ادارات دولتی کشور صربستان غیر ممکن است. بوروکراسی و کاغذ بازی اداری هم تمام کارها را تا لحظه آخر کش می دهد و مصرف دخانیات هم در این سرزمین بسیار بالا است.

گالری تصاویر

کشورهای دیگر

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشگاه های این کشور