آریا دانش | دوره های آمادگی آزمون های پزشکی اروپا

آزمون IMAT | راهنمای جامع آزمون پزشکی ایتالیا 2022

4.9/5 - (83 امتیاز)
موضوع: عمومی
کشور:ایتالیا
۱۳۹۹-۰۹-۲۴

آزمون آیمت ایتالیا چیست؟ سیستم پذیرش در رشته های علوم پزشکی دانشگاه های معتبر ایتالیا چگونه است؟ آیا شرکت در آزمون پزشکی ایتالیا اجباری است؟ پذیرش در دانشگاه های ایتالیا در رشته های پزشکی و دندانپزشکی برای متقاضیان علاقه مند به تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور، تنها یک مسیر دارد که به عنوان آزمون IMAT شناخته شده است. بهترین روش برای کاهش اتلاف وقت و سرعت گرفتن روند درخواست برای تحصیل پزشکی ایتالیا قطعا آگاهی یافتن از کلیه جوانب و فرایند آزمون آیمت ایتالیا است. ما در اینجا سعی می کنیم اطلاعات لازم در زمینه محتوای آزمون IMAT ایتالیا، دانشگاه های پذیرنده دانشجویان بین المللی از طریق آزمون IMAT، ثبت نام آزمون آیمت، نمره قبولی در آزمون IMAT ایتالیا و راهکارهای موفقیت در آزمون ورودی پزشکی ایتالیا را در اختیار شما قرار دهیم.

دوره آزمون آیمت
آزمون آیمت ایتالیا

آزمون IMAT ایتالیا چیست؟

برخلاف سایر دانشکده ها و دانشگاه های پزشکی اروپا که فاکتورهای مختلفی مانند معدل تحصیلی مقطع قبلی، رزومه کاری، تجارب علمی و عملی و سطح علمی دانشجویان را می سنجند ولی در دانشگاه های پزشکی ایتالیا، وزن بیشتر را در پذیرش پزشکی و دندانپزشکی به امتیاز آزمون IMAT می دهند.

نکته مهم این است که جهت پذیرش داروسازی ایتالیا، آزمون اختصاصی برگزار می شود و مربوط به آزمون آیمت نیست اما بسیار شبیه به این آزمون است.به همین دلیل است که گفته می شود مهمترین قسمت برای اپلای کردن در رشته های پزشکی ایتالیا، آزمون پذیرش دانشکده پزشکی بین المللی (the International Medical School Admissions Test) یعنی امتحان IMAT است.

آزمون آیمت ایتالیا یک آزمون استاندارد گسترده است که توسط برخی دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا برای ارزیابی آمادگی متقاضی برای حضور در دانشکده پزشکی استفاده می شود.قبل از اینکه به بررسی کتاب ها و منابعی که در آیمت است بپردازیم به ساختار آزمون آیمت و سپس لیست دانشگاه ها و موسساتی که به این آزمون استاندارد نیاز دارند نگاه دقیق تری داشته باشیم.

آزمون وردی پزشکی ایتالیا

ساختار و محتوای آزمون آیمت ایتالیا و سیستم نمره دهی

آزمون ورودی پزشکی ایتالیا، یک آزمون کاغذی بوده و مشتمل از 60 سوال تستی و 5 گزینه ای است. حداکثر نمره این آزمون 100 دقیقه ای، 90 است و برای قبولی در اخذ پذیرش پزشکی ایتالیا و یا دندانپزشکی ایتالیا حداقل باید نمره 35 الی 40 را کسب نمود.

هر دانشگاه به صورت مجزا حداقل نمره قابل قبول و مورد پذیرش خود را به صورت جداگانه در سایت خود قرار می دهند. این حداقل نمره بسته به تعداد شرکت کنندگان و نمراتی است که آن ها کسب می کنند. با این وجود هیچ نمره یا امتیاز مشخصی برای قبولی در آزمون IMAT پزشکی ایتالیا وجود ندارد ولی با توجه به تجربه تاریخی عملا نمره 45 و بالاتر، نمره خوبی محسوب می شود.

در آزمون آیمت هر پاسخ صحیح در این آزمون 5/1 نمره داشته و هر پاسخ غلط منفی 4/ نمره دارد. در امتحان IMAT ایتالیا، مباحث زیر مورد سوال قرار می گیرد.

موضوع تعداد سوال
بیولوژی 18
شیمی 12
ریاضی 4
فیزیک 4
اطلاعات عمومی 12
هوش و مطنق 10
مجموع 60

دانشگاه های دولتی ایتالیا که از طریق آزمون IMAT پذیرش دارند

حدود 10 دانشگاه دولتی در ایتالیا وجود دارند که برای تحصیل پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به قبولی در آزمون IMAT نیاز دارند. در زیر لیست دانشگاه های پزشکی ایتالیا ارائه می شود.

 1. University of Pavia – دانشگاه پاویا
 2. University of Milan – دانشگاه میلان
 3. University of Bari – دانشگاه باری
 4. University of Bologna دانشگاه بولونیا
 5. University of Turin – دانشگاه تورین
 6. Sapienza University of Rome دانشگاه ساپینزا رم
 7. IMS Rome, Tor Vergata University دانشگاه تورورگاتا
 8. IMS Naples Federico II – دانشگاه ناپل فدریکو
 9. IMS Campania Luigi Vanvitelli – دانشگاه لوئیجی وان ویتلی
 10. IMS Bicocca – دانشگاه بیکوکا میلان
 11. University OF Sienaدانشگاه سیه نا

هر کدام از دانشگاه های پزشکی دولتی ایتالیا فرایند درخواست و پذیرش منحصر به خود را دارند اما در برخی موارد مشترک هستند مانند ملزم کردن متقاضیان به تحصیل در دانشکده ها پزشکی ایتالیا به ارائه مدرک دبیرستان یا معادل آن. اگر سال آخر دبیرستان هستید و مدرک فارغ التحصیلی خود را هنوز دریافت نکرده اید ولی اگر قبل از شروع سالی که متقاضی تحصیل در آن سال هستید فارغ التحصیل شده و مدرکش را دریافت می کنید پس می توانید برای آزمون IMAT شرکت کنید.

علاوه بر این یکی دیگر از الزامات مشترک در بین همه موسسات و دانشکده های ایتالیا، تسلط به زبان انگلیسی است. اگر زبان انگلیسی، زبان مادری شما نیست یا زبان انگلیسی شما ضعیف است می توانید برای تقویت زبان خود در دوره آمادگی آزمون آیلتس – IELTS شرکت کنید و در نهایت نتیجه آزمون خود را به دانشکده پزشکی اپلای شده ارائه کنید تا ثابت کند شما از دانش کافی درباره زبان برخوردار هستید.

همچنین آزمون آیمت ایتالیا کاملا به زبان انگلیسی است و بخشی از سوالات داخل آن مربوط به دانش علمی شما در مقاطع تحصیلی قبلی است پس داشتن دانش قوی در زبان انگلیسی می تواند شما را در مسیر موفقیت و کسب نمره لازم در آزمون IMAT قرار دهد.

دانشگاه های پذیرنده آیمت ایتالیا

دانشگاه های خصوصی ایتالیا با پیش نیاز آزمون IMAT

به طور کلی چهار تا دانشگاه خصوصی اصلی در ایتالیا وجود دارند که نیاز به شرکت در آزمون IMAT و کسب امتیاز و نمره قبولی لازم را دارید که در زیر به آنها اشاره می شود تا شما اگر متقاضی تحصیل در این دانشگاه ها باشید از قبل با شرایط آنها آشنایی داشته باشید.

 1. Cattolica University, Rome
 2. Saint Camillus International University of Health and Medical Sciences, Rome *requires UMAT*
 3. Humanitas University, Rozzano
 4. San Rafaelle University, Segrate

روند درخواست و الزامات و پیش نیاز های لازم برای پذیرش در دانشگاه های خصوصی ایتالیا نیز مانند دانشگاه های دولتی است و البته شرایط منحصر به فرد خود را هم دارند. یعنی علاوه برا زبان و شرکت در آزمون IMAT ایتالیا و کسب نمره قبولی باید دیگر مدارک مورد نیاز نیز به دانشگاهی متقاضی تحصیل ارائه شود.

تفاوت دانشگاه های دولتی و خصوصی پزشکی ایتالیا

هر دوی دانشگاه های دولتی و خصوصی برنامه های آموزشی تک دوره در دانشکده های پزشکی ارائه می دهند که مدت آن 6 سال است. اما شاید تفاوت اصلی و فاحش دانشگاه های خصوصی و دولتی ایتالیا در میزان شهریه دانشکده های پزشکی باشد.

به طور کلی محدوده شهریه دانشگاه های خصوصی 15،000 تا 20،000 یورو در سال است در حالی که دانشگاه های دولتی بین 1000 الی 5000 یورو در سال است. از این رو جهت تحصیل در ایتالیا، دانشگاه های دولتی پیشنهاد می شود.

دانشگاه های ایتالیا

تاریخ های ثبت نام و شرکت در آزمون آیمت ایتالیا

اگر هدف و برنامه شما، حضور در دانشگاه های دولتی است پس فقط برای یک آزمون IMAT ایتالیا باید ثبت نام کنید که هر سال یکبار، معمولا در اوایل سپتامبر یا نیمه شهریور ماه برگزار می شود. جدول زمانی ثبت نام آزمون آیمت ایتالیا معمولا در نیمه تیر ماه صورت می گیرد.

همچنین زمان اصلی پیش ثبت نام برخی از دانشگاه های ایتالیا فروردین یا اردیبهشت ماه است. برعکس دانشگاه های دولتی، دانشگاه های خصوصی ایتالیا دارای آزمون IMAT منحصر به فرد خود هستند که در تاریخ های مختلف، معمولا بین مارس تا ژوئن برگزار می شود و ثبت نام آن نیز از دسامبر تا ژوئن می باشد.

نکته مهم در زمان ثبت نام آزمون آیمت ایتالیا، انتخاب سنتر و محل شرکت در آزمون است. ویژگی مثبت آزموت آیمت این است که در 20 کشور دنیا برگزار می شود. هرچند این آزمون در ایران برگزار نمی شود اما متقاضیان ایرانی معمولا سنترهای ترکیه، امارات و آذربایجان را برای آزمون انتخاب می کنند.

نکته مهم و اساسی دیگر این است هر سنتر ظرفیت خاص خود را دارد. از این رو متقاضیان ایرانی در روز شروع ثبت نام آزمون آیمت باید سریعا اقدام به ثبت نام و انتخاب سنتر خود کنند. ثبت نام آزمون آیمت ایتالیا از طریق وب سایت universitaly صورت می گیرد.

پیش ثبت نام در آزمون پزشکی ایتالیا – آیمت

بسیاری از دانشگاه های پزشکی ایتالیا از متقاضیان می خواهند تا از طریق پورتال های آنلاین مربوطه جهت احراز هویت اولیه ثبت نام کنند. بسیاری از دانشگاه های دولتی همچنین متقاضیان را ملزم به پر کردن فرم های مورد نیاز قبل از ثبت نام و شرکت در آزمون IMAT می کنند.

از آنجا که دانشگاه های خصوصی میزبان برگزاری آزمون ایمت ایتالیا هستند شرکت در آن هزینه هایی دارد که از قبل باید پرداخت شود. پس اگر شما متقاضی شرکت در آزمون دانشگاه های خصوصی ایتالیا هستید پس هزینه های مربوط به شرکت در آزمون IMAT آن دانشگاه را باید پرداخت کنید.

برعکس دانشگاه های خصوصی، در دانشگاه های دولتی شما فقط یکبار هزینه برای شرکت در آزمون IMAT دانشگاه های دولتی پرداخت می کنید که چیزی حدود 130 یورو است. همانطور که اشاره شد پیش ثبت نام دانشگاه های که پیش ثبت نام در آن ها الزامی است، از فروردین و اردیبهشت ماه می باشد.

نمره قبولی در آزمون IMAT چند است؟

بهترین نمره برای قبول در آزمون پزشکی ایتالیا 45 و بالاتر از آن است. با این وجود هیچ نمره قبولی در IMAT ایتالیا وجود ندارد ولی با توجه به تجربه پذیرفته شدگان، نمره 45 و بالاتر از آن نمره خوب و قابل قبولی برای قبولی در آزمون آیمت ایتالیا است. در سال های گذشته حداقل نمره در دانشگاه های مختلف ایتالیا متقاوت بوده است.

دانشگاه هایی هچون میلان، ساپینزا، بولونیا، تورورگاتا و سیه نا معمولا حداقل نمره قبولی در آن ها بالای 40 است. اما دانشگاه های همچون باری، تورین، لوئیجی، مسینا و … معمولا این میزان ممکن است که به پایین تر از 35 برسد. جهت بررسی شانس قبولی در آزمون آیمت ایتالیا کلیک کنید.

آیمت ایتالیا

انتخاب دانشگاه جهت ثبت نام آزمون IMAT ایتالیا

اگر تصمیم به شرکت در آزمون IMAT ایتالیا دارید باید دانشگاه ها را به ترتیب اولویتی ابتدا دسته بندی کنید. این دسته بندی با توجه به حداقل نمره قبولی آن دانشگاه و میزان علاقه شما است. از آنجایی که در زمان ثبت نام در آزمون آیمت شما حق انتخاب یک دانشگاه را دارید از این رو نمره آزمون آیمت شما برای همان دانشگاه لحاظ می شود. از این رو باید انتخاب دقیق و صحیحی را با توجه به علاقه و سطح علمی خود داشته باشید.

پس قبل از رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس علاقه مندی شما بهتر است فاکتور های دیگری نیز مانند تعداد صندلی هایی که هر دانشگاه به دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا اختصاص می دهند توجه کنید همچنین عواملی مثل شهر محل اقامت، شرایط خوابگاه دانشگاه، شهریه تحصیل و زندگی، امکان استفاده از بورسیه تحصیلی ایتالیا بویژه در سال اول دانشگاه و یا دیگر کمک های مالی و موارد دیگر عوامل مهمی در رتبه بندی دانشگاه ها براساس اولویت شما خواهد بود. اما در مورد دانشگاه های خصوصی، با توجه به اینکه آنها هر کدام شرایط منحصر به فرد خود را دارند نیازی به رتبه بندی و اولویت بندی آنها نیست.

این مطلب را از دست ندهید!  تحصیل داروسازی در انگلستان 2021

منابع آزمون IMAT ایتالیا

استفاده از منابع آزمون آیمت ایتالیا، رمز موفقیت شما در قبولی آزمون IMAT است. با توجه به گستردگی محتوای آزمون آیمت، متقاضیان باید درانتخاب منبع مناسب دقت داشته باشند. منبعی می تواند مناسب باشد که بخش های مهم آزمون را پوشش دهد و از زبان آموزشی سلیس و روانی برخوردار باشد.

کتاب های کمبریج در دروس شیمی و بیولوژی از معروفترین منابع برای آمادگی آزمون آیمت هستند. توجه به این نکته اهمیت دارد که متقاضیانی که به دنبال تحصیل در ایتالیا و قبولی در امتحان آیمت هستند، حتما منابع انگلیسی را مطالعه کنند و به هیچ وجه از منابع فارسی استفاده نکنند.

منابع آزمون آیمت ایتالیا

اولویت های مطالعه برای آمادگی آزمون پزشکی ایتالیا

1. اولویت های اول مطالعه برای آمادگی آزمون آیمت:

 • Cell and Molecular Biology / زیست شناسی سلولی و مولکولی
 • General Chemistry / شیمی عمومی
 • Human Physiology / فیزیولوژی انسانی
 • Medical Genetics / ژنتیک پزشکی
 • Critical Thinking Skills / هوش و منطق

2.اولویت های دوم مطالعه برای آمادگی آزمون آیمت:

 • Microbiology + Immunology / میکروبیولوژی + ایمنی شناسی
 • Organic Chemistry + Biochemistry / شیمی آلی + بیوشیمی
 • Anatomy / آناتومی
 • Mathematics / ریاضیات
 • Physics / فیزیک

میزان سختی آزمون پزشکی ایتالیا

در واقع آزمون آیمت ایتالیا، یک آزمون ورودی برای دانشجویان قبل جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا است که از نظر دانشجویان پیچیده و سخت به نظر می رسد. اما در واقع به این شکل نیست و سطح متوسطی دارد. این آزمون نسبت به کنکور ایران بسیار راحت تر بوده و متقاضیان اگر از سطح مناسب زبان انگلیسی و همچنین دروس تخصصی برخوردار باشند، می توانند در این آزمون قبول شوند.

به طور کلی این آزمون برای سنجش استدلال منطقی، دانش عمومی و علمی دانشجویان در زمینه های مانند شیمی، زیست شناسی، فیزیک و ریاضیات طراحی شده است.

نحوه آماده شدن برای آزمون پزشکی ایتالیا – IMAT

برای اینکه بتوانید در آزمون پزشکی ایتالیا نتیجه خوب و مورد قبولی را کسب کنید باید مطالعه کافی داشته باشید. اولین مرحله رساندن سطح دانش زبان انگلیسی به سطح 6 الی 6.5 آیلتس است.

خوشبختانه برای متقاضیان شرکت در این آزمون منابع کاملا در دسترس همگان بر روی سایت دانشگاه ها قرار دارد تا بتوانند با مطالعه دقیق منابع بتوانند رقابت منصفانه ای داشته باشند. ما در گروه آریا دانش 3 پیشنهاد ویژه برای موفقیت در آزمون پزشکی ایتالیا داریم.

 • مطالعه و حل سوالات آزمون آیمت در سال های اخیر: این مسیر می تواند علاوه بر آشنایی شما به نوع سوالات و محتوا، سطح علمی شما را سنجش کند. از این رو متقاضیان شرکت در آزمون پزشکی ایتالیا ابتدا باید سوالات آزمون آیمت را بررسی کنند.
 • مطالعه کتاب های یونی مد ویژه آزمون IMAT: همانطور که قبلا گفته شد بخشی از سوالات آزمون پزشکی ایتالیا در مباحث ریاضیات، فیزیک، علوم زیستی و شیمی در سطح کتاب های دبیرستان طراحی و ارائه می شود. به دلیل اینکه احتمالا منابع و درس های تحصیلی در دبیرستان های ایران با اروپا و جاهای دیگر دنیا یک مقدار متفاوت باشند توصیه می شود علاوه بر زبان انگلیسی که لازمه اصلی شرکت در آزمون IMAT است دیگر کتاب های آمادگی آزمون IMAT تهیه و مطالعه شود. در این بین ما به شما کتاب های یونی مد را پیشنهاد می دهیم. این کتاب ها به زبان انگلیسی تالیف شده است.
 • شرکت در کلاس های آمادگی آزمون IMAT ایتالیا: دوره های آمادگی آزمون آیمت ایتالیا هم در ایران و هم در خارج از کشور برگزار می شود. گروه آریا دانش این کلاس ها را به صورت تخصصی در ایران برگزار می کند. همچنین این دوره در کالج های مجارستان نیز برگزار می شود.

برای کسب بهترین نمره آزمون پزشکی ایتالیا از قبل برای بهبود و رشد خود برنامه مطالعاتی ویژه قرار دهید و از نظرات مشاوران و راهنمایی های این حوزه به درستی استفاده کنید.

یک پلن جامع مطالعاتی برای خود داشته باشید که در آن بهترین روش های مطالعه خود، بهترین برنامه های حول حوزه تحصیلات فعلی، برنامه کاری و زندگی اجتماعی شما در آن گنجانده شده باشد. در نظر گرفتن تمام جنبه های زندگی برای آماده سازی خود برای شرکت در آزمون ایمت ایتالیا می تواند برای کسب بهترین نمره آزمون موثر واقع شود.

گذشته از بررسی موضوعات آموخته شده قبلی، متقاضیان می توانند در برنامه روزانه خود تغییراتی ایجاد کنند که می تواند برای کسب نمره بهتر در آزمون آیمت ایتالیا مفید باشد. یکی از این تغییرات، به روز بودن در مورد رویداد ها و حوادث جاری در سطح دنیاست.

پس اختصاص دادن برخی روزها برای تماشای اخبار یا مطالعه مقالات مربوط به آنچه در جهان می گذرد می تواند برای متقاضیان بسیار مفید باشد زیرا این مطالب برای تست های بخش فرهنگ و دانش عمومی آزمون IMAT کاربرد خواهد داشت. پس اگر نمی خواهید این بخش را از دست بدهید برنامه های گفته شده را به دقت در زندگی خود بگنجانید.

علاوه بر گنجاندن اخبار و رویداد ها در زندگی روزمره تان، یکی دیگر از مواردی که می تواند در موفقیت این آزمون کمک کند افزودن برخی مطالعات دیگر در طول برنامه های روزمره تان است. پس شما با اضافه کردن نیم ساعت مطالعه در مورد کتاب های مورد علاقه خود به جای وقت تماشای برنامه های تلویزیونی باعث تشویق و تحریک ذهن خود می شوید که باعث ایجاد تمرکز بیشتر در روی آزمون IMAT می شود.

آزمون IMAT ایتالیا

توصیه های روز آزمون پزشکی ایتالیا برای متقاضیان

روز آزمون پزشکی ایتالیا می تواند برای شما ترکیبی از احساس های مختلف مانند ترس، اضطراب، شادی، عصبی بودن باشد و مدام شما را آزار دهد. اگر چه تمرکز روی اعصاب به نظر غیر ممکن به نظر می رسد اما یک چیزی متفاوتی که وجود دارد تمرکز روی تنفس شماست. پس کشیدن نفس های عمیق قبل از شروع آزمون و دریافت سوالات می تواند به شما اعتماد به نفس و آرامش دهد و تمرکزتان را بالا ببرد.

توصیه بعدی این است که در روز آزمون تمام توجه خود را به خودتان معطوف کنید. منحرف شدن تمرکز شما به سمت دیگران و آنچه که آنها انجام می دهند یا می گویند هیچ کمکی به شما نخواهد کرد پس شما تصور کنید که شما تنها متقاضی این آزمون هستید و آزمون IMAT مخصوص شما طراحی شده است. اگر نتوانستید باز تمرکز خود را یکپارچه کنید به فرآیند و تمام سختی که در مسیر مطالعه آمادگی این آزمون داشتید فکر کنید و احساس غرور کنید.

زمان اعلام نتایج آزمون آیمت ایتالیا

معمولا حدود دو هفته تا سه هفته بعد از برگزاری آزمون پزشکی ایتالیا، نتایج آن اعلام می شود. به متقاضیان IMAT دانشگاه های دولتی نمره یا امتیاز داده می شود و سپس حدود یک هفته بعد، هر دانشگاه دولتی لیست رتبه بندی خود را به شماره شناسایی متقاضیان ارسال می کنند از طریق این لیست رتبه بندی است که شما متوجه می شوید در دانشگاه مربوطه پذیرفته شده اید یا نه.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا پس از آزمون IMAT

پس از اقدام به شرکت در آزمون آیمت و اعلام نتایج دانشگاه، در صورت پذیرفته شدن باید اقدام به اخذ یزای تحصیلی ایتالیا کنید. جهت درخاست ویزای تحصیلی باید مدارک زیر که توسط کنسولگری ایتالیا و سفارت ایتالیا اطلاع رسانی می شود آماده کنید:

 • نامه اخذ پذیرش دانشگاه
 • ارائه توصیه نامه های رسمی
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • گذرنامه و دیگر مدارک شناسایی
 • ریز نمرات دبیرستان
 • اثبات تمکن مالی
 • عکس
 • اثبات بیمه درمانی

در حالی که به نظر می رسد آماده کردن همه اینها سخت باشد اما عملی است. حتی اگر با موانع پیش بینی نشده ای روبرو شوید در نظر داشته باشید بالاخره همیشه افرادی هستند که تمایل دارند با شما کار کنند و به شما کمک کنند تا به هدف نهایی خود برسید. بهترین توصیه ما به شما در کل فرایند دریافت ویزای تحصیلی این است که همیشه تا حد ممکن آماده باشید.

پس از اخذ ویزای تحصیلی و سفر به ایتالیا باید به ثبت نام حضوری در دانشگاه و پرداخت شهریه اقدام کنید. به محض دریافت این هزینه توسط دانشگاه، شما در دانشگاه ثبت نام می شوید. مهم است که به خاطر داشته باشید که بسیاری از دانشگاه ها مهلتی دارند که می توانید این ودیعه را تا آن زمان پرداخت کنید بنابراین در وب سایت های آنها مراقب تاریخ های مهم باشید!

آزمون پزشکی ایتالیا

خلاصه شرکت در آزمون پزشکی IMAT ایتالیا

امیدواریم همه اطلاعات این مقاله برای همه متقاضیان مفید بوده باشد ما در پایان می خواهیم این قسمت آخر پست را به خلاصه برخی از مهمترین نکات اختصاص دهیم:

 • دانشکده های پزشکی ایتالیا برای نمره ای که در آزمون IMAT دریافت می کنید بسیار ارزش قائل هستند بنابراین این آزمون را دست کم نگیرید.
 • برای شرکت در آزمون پزشکی ایتالیا باید مدرک دبیرستان یا معادل آن را داشته باشید و باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید.
 • مهم است که با تفاوت بین دانشگاه های دولتی و خصوصی و اینکه کدام نوع دانشگاه برای شما می تواند بهتر باشد آگاهی کسب کنید. میزان اطلاعاتی را که می توانید به سادگی با مراجعه به وب سایت هر دانشگاه بدست آورید را دست کم نگیرید.
 • تاریخ های مهم ثبت نام و مراحل لازم برای پیش ثبت نام و ثبت نام آزمون IMAT را زیر نظر داشته باشید.
 • اگر تصمیم دارید برای آزمون IMAT به صورت خودخوان مطالعه کنید از منابع استاندارد استفاده کنید.
 • به منظور بهینه سازی آمادگی خود برای آزمون آیمت ایتالیا، با فرمت آزمون آشنا شوید.
 • حتما حداقل نمره قبولی در سال های قبل دانشگاه مد نظر خود را بررسی کنید.
 • به روشی مطالعه کنید که متناسب با زندگی شما باشد. هیچ کس بهتر از خودتان نمی داند شما چگونه بهتر یاد می گیرید!
 • روز آزمون سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و نگران سایر متقاضیان نباشید.
 • بعد از شرکت در آزمون آیمت ایتالیا، از زمان مورد انتظار تا مشخص شدن نتایج آزمون آگاه باشید.
 • پس از پذیرش در دانشکده پزشکی ایتالیا، بلافاصله مراحل درخواست ویزای تحصیلی را شروع کنید. در اولین مرحله مدارک خود را براساس اطلاعیه سفارت آماده کنید.

سوالات متداول

 1. ساختار آزمون آیمت ایتالیا شامل چه مباحثی می شود؟

این آزمون 60 سوالی شامل زیست شناسی، شیمی، اطلاعات عمومی، هوش و منطق، ریاضی و فیزیک می شود.

 1. آزمون آیمت ایتالیا چند بار در سال و چه تاریخی برگزار می شود؟

این آزمون یک بار در سال و در ماه شهریور برگزار می شود.

 1. برای قبولی در آزمون پزشکی ایتالیا باید چه نمره کسب کرد؟

حداقل میانگین نمره قبولی در آزمون پزشکی ایتالیا، 35 الی 40 است.

 1. زمان ثبت نام آزمون پزشکی ایتالیا چه زمانی است؟

معمولا تیر ماه. در برخی از دانشگاه های ایتالیا نیز قبل از این تاریخ باید پیش ثبت نام صورت گیرد.

 1. نزدیکترین مراکز برگزار کننده آزمون آیمت چه کشورهایی هستند؟

کشورهای ترکیه، آذربایجان و امارات

۹۴ دیدگاه
 • سلام
  میزان موفقیت در آزمون توسط دوره شما چقدره؟

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۴-۰۲ در ۴:۵۹ ب.ظ

   سلام دوست عزیز. میزان موفقیت در آزمون آیمت به مطالعه و برنامه ریزی خودتون در خارج از برنامه کلاسی و همچنین بهره گیری از برنامه ریزی ما، میزان نظم در حضور در کلاس ها و استفاده صحیح از منابع و مطالب داره. با این شرایط بالای ۹۵ درصد امکان موفقیت وجود داره. البته باید سطح زبانتون رو برای آزمون imat و گرفتن مدرک زبان ارتقاء بدید که ما هم برای این موضوع کلاس های اختصاصی برای شرکت کنندگان دوره آیمت ایتالیا داریم.

 • سلام
  من ایلتس ۶ دارم و لیسانس زیست شناسی دارم و ۲۹ سال سن دارم امکان شرکت در آزمون آیمت را دارم و برای بورسیه محدودیت سنی وجود دارد؟

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۴-۱۰ در ۹:۵۲ ق.ظ

   سلام. پذیرش پزشکی ایتالیا از طریق آزمون imat محدودیت سنی ندارد و متقاضیانی تا سن ۳۵ سالگی در این آزمون قبول شدن و حتی بورسیه گرفتند. اینکه لیسانس زیست شناسی دارید میتونه مسیرتون رو هموار تر کنه برای قبولی دانشگاه. موفق باشید. پیشنهاد میدهم کلاس های فشرده آزمون آیمت مارو شرکت کنید.

 • سلام وقت بخیر من میخواهم برای داروسازی ایتالیا اقدام کنم ایا امکان این هست در دوره های شما شرکت کنم?

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۴-۱۸ در ۵:۲۰ ب.ظ

   سلام.
   با توجه به اینکه محتوای آزمون داروسازی با محتوای آزمون آیمت ایتالیا شباهت زیادی دارند، میتونید در دوره آمادگی آزمون IMAT شرکت کنید.

 • سلام ببخشید من میتوم از الان اقدام کنم برای ازمون ایمت برای سال اینده فقط من دو سال دیگه دیپلم میگیرم میشه با گواهی موقت ازمون را شرکت کرد؟ و ایا دولینگو را نیز قبول میکنند

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۴-۳۱ در ۱۱:۵۵ ق.ظ

   سلام. شما برای شرکت در آزمون آیمت ایتالیا نیازمند گرفتن مدرک دیپلم هستید.
   با توجه به اطلاعیه سفارت ایتالیا امکان ارائه مدرک دولینگو وجود داره.

 • سلام وقت بخیر ببخشید من اینجا رشته هوش بری در دانشگاه سراسری خواندم و الان ۲۸ سالم هست اما میخواهم برای رشته پزشکی ایتالیا ازمون بدهم اما نمیدانم الفا تست بهتر هست یا ایمت

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۵-۰۷ در ۱۰:۰۶ ق.ظ

   سلام. کشور ایتالیا شرایط سنی نداره در حالت کلی. آیمت به زبان انگلیسی هست و آلفا تست به زبان ایتالیایی. اگر مدرک زبان ایتالیایی دارید، چون ظرفیت آلفا تست بیشتر است، پیشنهاد این آزمون را می دهیم. اگر مدرک زبان انگلیسی دارید و یا می توانید دریافت کنید و یا سطح مناسب انگلیسی دارید، آزمون IMAT رو شرکت کنید. آلفا تست به کسانی پیشنهاد می شود که در مدارس ایتالیایی درس خوانده باشند.

 • برای تحصیل تو رشته ی پرستاری هم باید ازمون IMATداد؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۰۹-۱۶ در ۱۱:۲۶ ق.ظ

   سلام. خیر. آزمون آیمت ایتالیا صرفا برای رشته پزشکی و دندانپزشکی است. برای تحصیل پرستاری به زبان ایتالیایی میتونید توی ازمون آلفا تست شرکت کنید.

 • سلام.برای شرکت در آزمون imat باید مدرک آبلتس/تافل داشت؟بدون مدرک زبان نمیشه در این آزمون ثبت نام کرد؟؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۱۰-۱۸ در ۱۰:۲۶ ق.ظ

   سلام. برای آزمون آیمت ایتالیا، داشتن مدرک زبان آیلتس ۶ و یا تافل بالای ۷۸ برای برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی الزامی است. اما بدون مدرک زبان میشه در آزمون ثبت نام کرد.

 • سلام و عرض ادب
  سوال بنده این هستش ک با قبولی در این آزمون بورسیه تحصیلی انجام میشه
  و یا تمامی هزینه ها بر عهده متقاضی هستش؟
  سوال دوم اینکه علاوه بر دیپلم به کارت پایان خدمت نیاز است یا خیر؟

 • سلام
  سوال اول اینکه آیا بعد از قبولی در این آزمون بورسیه از طرف دانشگاه انجام میشه یا تمامی هزینه ها بر عهده متقاضی است؟
  سوال دوم اینکه علاوه بر دیپلم به مدرک پایان خدمت نیز نیاز هست یا خیر؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۱۰-۱۸ در ۱۰:۲۳ ق.ظ

   سلام. جهت اخذ بورسیه باید مدارکی را به اداره بورسیه ارائه دهید و پس از بررسی مدارک ۳ الی ۴ ماه طول می کشد بورسیه به شما تعلق گیرد. تا آن زمان هزینه بر عهده خودتان است. برای اخذ ویزا باید معافیت تحصیلی داشته باشید و یا مدرک پایان خدمت.

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۴-۱۰ در ۱۰:۵۵ ق.ظ

   سلام. تا زمان تائید بورسیه، ۳ الی ۴ ماه اول پس از ورود به ایتالیا هزینه ها بر عهده متقاضی است. که نیامند حدود ۴ هزار یورو می باشد. خیر نیازی به مدرک پایان خدمت برای ثبت نام نیست. اما برای خروج و اخذ ویزا نیاز به پایان خدمت یا معافیت تحصیلی و … است.

 • سلام. من ۲۸ سالمه و ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه گیلان هستم. میخوام تو این آزمون شرکت کنم منتها ریز نمرات دبیرستان من خیلی کمه. بطور مثال زیست رو ۷ گرفتم یا عربی رو ۹ گرفتم. بنظر شما با توجه به این شرایط شانس من برای موفقیت چقدر هست؟
  ممنون

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۱۰-۱۸ در ۱۰:۲۱ ق.ظ

   سلام. برای آزمون آیمت ایتالیا شرط معدل وجود ندارد و یا شرط نمره بالا در دروس خاص. مهم قبلوی در خود آزمون آیمت است.

 • سلام ببخشید حتما باید دیپلم رشته تجربی داشته باشیم که بتونیم ازمون ایمت بدیم؟؟و اینکه معدل دیپلم خیلی تاثبر داره تو قبول شدن؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۱۰-۱۸ در ۱۰:۲۱ ق.ظ

   سلام. دیپلم تجربی و یا ریاضی فرق نمی کند. شرط معدل وجود ندارد به طور کلی (معمولا بالای ۱۲ پیشنهاد می شود). مهم قبولی در خود آزمون آیمت است.

 • با سلام . از نظر علمی ، اگر در سطح کنکور و دبیرستان در ایران مطالعه کرده باشیم ، بازم نیاز هست منابع آیمت رو تهیه کنیم ؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۱۰-۱۸ در ۱۰:۲۰ ق.ظ

   سلام وقت بخیر. آزمون imat ایتالیا ار نظر ساختار و محتوا متفاوت است. داشتن سطح بالای دیپلم تجربی در ایران نیز بسیار کمک کننده است اما ۳۰ الی ۴۰ درصد مسیر است. همچنین مباحث هوش و منطق و اطلاعات عمومی که در دبیرستان تدریس نمی شود نیز اهمیت دارند.

 • سلام وقت بخیر
  آیا داشت تجدید در کارنامه و نمره پایین کارنامه در سه سال پایانی در روند کار تاثیری می زارد خیلی ممنون

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۱۰-۱۸ در ۱۰:۱۶ ق.ظ

   سلام. در روند پذیرش پزشکی ایتالیا داشتن دیپلم ۱۲ ساله اهمیت دارد. برخی از دانشگاه ها مانند میلان باید معدل بالای ۱۲ داشته باشید.

 • سلام وقت بخیر
  این بورسیه فقط برای تحصیل هست
  یعنی هزینه خونه و این چیزا با خود شخصه یا اونا هم همگی بورسیه هست و تکمیله؟؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۱۰-۱۸ در ۱۰:۱۴ ق.ظ

   سلام وقت بخیر. بورسیه ایتالیا شامل دو بخش نقدی و غیر تقدی است. بخش نقدی شامل سقف ۵۲۰۰ یورو است که در ۲ مرحله پرداخت می شه و بخش غیر نقدی شامل حدود ۵۰۰۰ یورو هست که باعث تخفیف در شهریه دانشگاه و تخفیف ۵۰ تا ۷۰ درصدی شهریه خوابگاه می شود.

 • سلام. برای تحصیل در رشته ی دامپزشکی باید ازمون آیمت بدیم؟

 • سلام
  برای رشته های مثل مامایی یا فیزیوتراپی در ایتالیا باید چه ازمونی شرکت کرد؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۱۱-۰۶ در ۸:۴۹ ب.ظ

   سلام. به زبان ایتالیایی باید آزمون آلفا تست شرکت کنید. آزمون آیمت ایتالیا صرفا جهت پذیرش پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی است.

 • سلام. من لیسانس پرستاری هستم و آیلتس۶ دارم. میخاستم بدونم من میتونم اونجا در حین تحصیل هم کار بکنم یا خیر؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۱۱-۰۶ در ۸:۴۶ ب.ظ

   سلام. برای تحضیل پزشکی در ایتالیا از طریق آزمون آیمت، شرایط پیچیده ای وجود ندارده. مهمترین شرط قبولی توی آزمون و داشتن مدرک زبان هست. بسیاری از کشورهای اروپایی امکان کار به صورت ۲۰ الی ۳۰ ساعت در هفته وجود دارده اما معمولا دانشجویان علوم پزشکی ۲ سال ابتدایی بسیار سخت هست که کار کنند. چون مشغول دروس تئوری دانشگاه هستند.

 • سلام
  ببخشید
  آیا ممکن هست بدون مدرک زبان در آزمون ایمت شرکت کنیم و در صورت قبولی، مثلا چند ماه بعد ، برای گرفتن پذیرش، مدرک زبان را ارائه کنیم؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۱۱-۰۹ در ۷:۳۴ ب.ظ

   سلام. برای ارائه به سفارت و همچین زمان ثبت نام نیاز به مدرک زبان انگلیسی هست. بهتر هست برای آزمون آیمت، نهایتا تا انتهای اردیبهشت ماه مدرک زبان بگیرید.

   • سلام این سوالات برای من خیلی مهمه اگه میشه جواب بدید🙏
    در مورد بورسیه دندانپزشکی در ایتالیا:
    ۱.هزینه دانشگاه و خوابگاه بعد بورسیه چه مبلغی میشه؟
    ۲.آیا ممکنه به دلیل نمرات پایین بورسیه رو از دست بدیم؟؟
    شرط نگه داشتن بورسیه پاس کردن چند واحد در دندانپزشکی در سال هست؟
    ۳.در صورت از دست دادن بورسیه جریمه باید پرداخت کنیم؟ اگه بله چقدر؟

    • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۱۱-۲۳ در ۶:۲۳ ق.ظ

     سلام. در صورت گرفتن بورسیه دندانپزشکی ایتالیا (بورسیه استانی ) شهریه حدود ۲۰۰ یورو میشه که در اصل به عنوان مالیات سالیانه هست. خوابگاه ۵۰ الی۶۰ درصد تخفیف میخوره. که میشه سالی حدود ۲۰۰۰ یورو. گرفتن بورسیه منوط به شرایط مالی مد نظر و گذراندن بیش از ۸۰ الی ۹۰ درصد واحدهای درسی هست. پیشنهاد میشه بتونید همه واحد ها رو پاس کنید.

 • برای تحصیل در رشته مدیریت هم باید امتحان ایمت داد؟؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۱۲-۰۳ در ۷:۱۵ ق.ظ

   سلام. خیر نیاز به آزمون آیمت ایتالیا نیست. آزمون IMAT صرفا برای پزشکی و دندانپزشکی است.

 • سلام وقتتون بخیر
  اینکه رشته دیپلممون چی باشه تاثیری داره؟؟
  من دیپلم انسانی دارم ولی چند ماهی هست دروس تجربی رو به طور جدی دارم مطالعه میکنم

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۰-۱۲-۰۹ در ۹:۲۵ ق.ظ

   سلام. نوع دیپلم برای پذیرش پزشکی ایتالیا (برخلاف بسیاری از کشورها و دانشگاه های دیگر) از طریق آزمون IMAT اهمیت ندارد. مهم موفقیت در آزمون آیمت، داشتن دیپلم ۱۲ ساله ایران و مدرک آیلتس با نمره ۶ هست.

 • خسته نباشید دیپلم بالای ۱۲ منظورتون معدل کل دیپلم هست یا نمرات امتحان نهایی دبیرستان

 • سلام وقتتون بخیر ،ببخشید پیش ثبت نام دانشگاه ها الان شروع شده است ؟ و اینکه آیا ضروری هست ؟ ممنون میشم یک توضیح بدید چون مطلب بالا رو خوندم کامل متوجه نشدم ممنون از سایت خوبتون 🙏

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۲-۰۵ در ۱۰:۱۳ ق.ظ

   سلام. وقت بخیر. همه دانشگاه های ایتالیا پیش ثبت نام ندارند.آن هایی که دارن باید حتما پیش ثبت نام کنید.از طریق سایت دانشگاه مد نظر شما

 • امکان بورسیه گرفتن برای رشته پرستاری وجود داره؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۳-۰۲ در ۱۰:۵۱ ق.ظ

   سلام. به بخش بورسیه استانی ایتالیا مراجعه کنید. امکام گرفتن بورسیه استانی برای رشته های مختلف در مقاطع تحصیلی مختلف وجود دارد.

 • و اینکه برای تحصیل توی رشته پرستاری باید آزمون آیمت بدم؟

 • سلام وقتتون بخیر خیلی ممنونم مطالب عالی و مفید بودن
  فقط چند تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید🙏
  ۱.خودتون مراحل ثبت نام و کار رفت و آمد به حوضه امتحان رو انجام میدید؟چنین سازمانی وجود داره؟
  ۲.گرفتن بورسیه از دانشگاه کار آسانی هست و اینور اونور زیادی نداره؟
  ۳.حداقل مبلغ تخمینی برای گذراندن یک سال بدونه بورسیه با هزینه آزمون و … چقدر هست؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۳-۰۲ در ۹:۲۷ ق.ظ

   سلام. ۱- بله مراحل پذیرش که شامل ثبت نام میشه رو انجام میدیم. ۲- گرفتن بورسیه در سال اول منوط به ارائه مدارک مالی هست و در سال های بعدش پاس کردن واحد های درسی ۳- حدود ۱۰ الی ۱۲ هزار یورو در سال برای تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون بورسیه نیاز است.

 • سلام
  پس از قبولی در آزمون imat،که فرمودید ۲تا۳ ماه طول میکشه بورسیه صادر بشه، باتوجه به اینکه آزمون imat تا ۲ سال اعتبارداره، امکانش نیست اول و قبل ورود با دانشگاه بعد قبول شدن در آزمون بورسیه بگیریم و ازهمان ابتدا با بورسیه وارد دانشگاه بشیم؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۳-۰۲ در ۹:۲۵ ق.ظ

   سلام . اعتبار آزمون imat ایتالیا فقط یک سال هست. شما باید کارهاتون رو همزمان انجام دهید.

 • سلام
  برای دریافت بورسیه، باید در آزمون imat حداقل چه نمره ای کسب کنیم؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۳-۰۲ در ۹:۲۳ ق.ظ

   سلام. برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا، میزان نمره آیمت ملاک نیست. مهم اخذ پذیرش و ارائه مدارک مالی براساس بندو استانی هست.

 • سلام
  برای شروع تحصیل در رشته ی دام پزشکی هم آزمون imat باید داد. یا آزمون دیگری؟
  لطفا شرایط تحصیل در رشته ی ژنتیک و فیزیوتراپی رو هم بگید (آزمون یا نحوه ی اپلای)

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۳-۰۷ در ۸:۵۰ ق.ظ

   سلام. آزمون آیمت ایتالیا صرفا برای رشته پزشکی و دندانپزشکی است. برای رشته های دیگر وابسته به زبان تحصیل است و مدل پذیرش دانشگاه. هم با آزمون و هم بدون آزمون.

 • سلام دانشجوی ترم دوم رشته پزشکی در قبرس شمالی هستم میخواستم بدونم که برای پذیرش پزشکی در یکی از دانشگاه های ایتالیا میتونم مستقیما پذیرش پزشکی بگیرم ؟ یا اینکه من هم باید در آزمون ایمت شرکت کنم ؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۳-۲۴ در ۸:۰۰ ب.ظ

   سلام . شما برای پذیرش پزشکی ایتالیا حتما باید در آزمون آیمت شرکت کنید و نمره قبولی دریافت کنید. سپس برای تطبیق واحد با دانشگاه پذیرفته شده اقدام کنید.

 • سلام. بورسیه فقط در سال اول تحصیل به دانشجو پرداخت میشه یا در تمام مدت تحصیل؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۴-۱۰ در ۱۰:۴۸ ق.ظ

   سلام. برای بورسیه تحصیلی ایتالیا، امکانش هست هر سال بورسیه تمدید بشه. وابسته به شرایط معدل و پاس کردن واحدهاتون داره.

 • امکان کار کردن همرمان با تحصیل وجود داره؟ اگر اره تا چندساعت کار کردن محودیت نداره؟

 • سلام ممنون از سایت خوبتون
  دو تا سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید
  اول اینکه خودمون با مطالعه منابع و کتاب های ازمون امکان قبولیش هست ؟
  دوم اینکه نمره قبولی که ۴۰ هست ، باید از ۶۰ نمره ۴۰ گرفته بشه ؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۴-۱۰ در ۱۰:۴۳ ق.ظ

   سلام. بله امکان قبولی به صورت خودخوان وجود دارد. در صورتی که رفرنس های درست و برنامه ریزی داشته باشید و سطح زبان انگلیسیتون خوب باشه. برای قبولی بسته به دانشگاه انتخابی هست و میزان رقابت برای اون دانشگاه و سطح نمره دیگر شرکت کنندگان. نمره کل آزمون آیمت ایتالیا از ۹۰ هست. به نمره بالای ۵۰ فکر کنید.

 • سلام وقت بخیر
  برای کسی که ترم دو پزشکی دانشگاه تهران باشه و بخواد در ایتالیا ادامه تحصیل بده ، ضمن اینکه مدرک آیلتس با نمره خوب هم داره ، بعد از شرکت در آزمون آیمت و کسب نمره قبولی در اون ، امکان تطبیق واحد با دانشگاه مقصد برای ادامه تحصیل وجود داره؟
  یا دانش ایران براشون مورد قبول نیست و باید از اول شروع به خوندن پزشکی کنه؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۶-۱۶ در ۸:۱۰ ق.ظ

   سلام وقت بخیر. جهت تحصیل پزشکی اروپا، امکان تطبیق واحد وجود دارد (هرچند سخت). کاملا به قوانین دانشگاه مقصد مربوط است. باید با دانشگاه مقصد بعد از قبولی در آزمون آیمت، مکاتبه کنید.

 • آیا آنلاین برگزار میشه که دیگه نیاز نباشه ترکیه یا جای دیگه رفت؟؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۶-۱۶ در ۸:۰۶ ق.ظ

   سلام آزمون imat ایتالیا تا به امروز فقط حضوری در سنترهای مختلف از جمله ترکیه، امارات و آذربایجان برگزار میشه. ممکن هست در سال های بعد آنلاین برگزار بشه.

 • سلام وقت به خیر اگر تو آزمون آیمت قبول نشیم امکان داره سال بلد هم شرکت کنیم؟؟؟

 • سلام وقتتون بخیر. برای تحصیل در رشتەی دندانپزشکی در ایتالیا، فقط یک دانشگاە وجود دارە (سیەنا) اونم ۱۲ تا ۱۵ ظرفیت دارە؟ بقیەی دانشگاە ها فقط پزشکین؟ درست میگم؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۹-۰۶ در ۸:۳۱ ب.ظ

   سلام. علاوه بر دانشگاه سیه نا که امسال ۱۸ نفر ظرفیت اعلام کرد، دانشگاه ساپینزا در شهر رم نیز امسال با ۶ ظرفیت به لیست دانشگاه های ایتالیا جهت تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی از طریق آزمون آیمت اضافه گردید.

 • سلام وقتتون بخیر عذر می‌خوام اگر ب زبان ایتالیایی مسلط باشیم چ آزمونی رو باید بدیم!؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۹-۰۶ در ۸:۲۹ ب.ظ

   سلام. برای تحصیل در ایتالیا در رشته های پزشکی به زبان ایتالیایی باید در آزمون آلفا تست شرکت کنید. آزمون IMAT ایتالیا صرفا برای تحصیل به زبان انگلیسی است.

 • وقت بخیر
  شرط معدل دیپلم بالای ۱۲ برای همه دانشگاه ها مورد نیاز هست ؟ برای مثال رشته دندانپزشکی دانشگاه سیه نا یا سپینزا به فرض قبولی در آزمون ایمت احتمال ریجکت شدن بخاطر معدل پایین وجود داره؟
  و سوال دیگه اینکه این دوتا دانشگاه نیاز به پیش ثبت نام دارند ؟ ممنون

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۹-۰۶ در ۸:۲۷ ب.ظ

   سلام. مهمترین اصل پذیرش ایتالیا، قبولی در آزمون آیمت ایتالیا و داشتن دیپلم ایران است. به طور معمول دانشگاه ها شرط معدل ندارند و برای اخذ ویزا نیز اهمیت ندارد. برای پیش ثبت نام دانشگاه هر سال شرایط متفاوت است. باید از اردیبهشت ماه به بعد سایت دانشگاه مقصد را بررسی کنید.

 • سلام
  کسی که مدرک دندان پزشکی عمومی رو داره میتونه ازمون ایمت برای تخصص بده؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۹-۰۶ در ۸:۲۴ ب.ظ

   سلام. آزمون آیمت ایتالیا صرفا جهت پذیرش پزشکی و دندانپزشکی از مقطع دیپلم می باشد. شما باید در آزمون های تخصص دانشگاه ها شرکت کنید.

 • سلام من سربازی نرفتم..چه روشی هست برای اینکه بدون رفتن به سربازی برای تحصیل به ایتالیا رفت بعد از قبول شدن داخل آزمون

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۹-۰۶ در ۸:۱۱ ب.ظ

   سلام برای تحصیل در ایتالیا و شرکت در امتحان آیمت ایتالیا باید معافیت تحصیلی داشته باشید. در دانشگاهی در داخل کشور ثبت نام کنید و معافیت تحصیلی بگیرید.

 • سلام انتخاب رشته فقط یک دنشگاه رو میتونیم انجام بدیم؟و قبل آزمون هست؟چجوریه انتخاب رشتش

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۹-۰۶ در ۸:۱۰ ب.ظ

   سلام. بله. برای تحصیل پزشکی در ایتالیا و شرکت در آزمون آیمت ایتالیا قبل از آزمون و زمان ثبت نام در تیر ماه شما حق انتخاب یک دانشگاه و یک رشته را دارید. آزمون IMAT در شهریور برگزار می شود.

 • سلام وقت بخیر
  درصورت قبولی امکانش هست که بعد از ثبت نام بلافاصله در دانشگاه شرکت نکنیم و سال بعد از قبولی شرکت کنیم؟
  سوال دوم هم اینکه من توی ایران پزشکی میخونم آیا این موضوع تاثیری روی بورسیه ای که میدن داره؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۹-۰۶ در ۸:۰۷ ب.ظ

   سلام. در صورت قبولی در آزمون آیمت ایتالیا صرفا برای همان سال باید اقدام کنید و برای سال بعد باید مجددا در آزمون IMAT شرکت کنید. دریافت بورسیه استانی ایتالیا با تحصیل شما در ایران مرتبط نیست.

 • سلام وقت بخیر برای رشته دامپشکی هم نیاز به آزمون آیمت هست؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۹-۰۶ در ۸:۰۲ ب.ظ

   سلام. آزمون IMAT ایتالیا صرفا جهت پذیرش پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا است. جهت تحصیل رشته دامپزشکی باید یا به زبان ایتالیایی ازمون دهید و یا بررسی کنید کدام دانشگاه رشته دامپزشکی را به زبان انگلیسی ارائه میدهد و سیستم پذیرش آن چگونه است.

 • سلام، وقتتون بخیر
  عذرخواهی میکنم میخواستم بدونم آزمون Imat امسال از کی ثبت نامش شروع میشه و برگزار میشه 🙏

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۹-۰۶ در ۷:۵۴ ب.ظ

   سلام. هر ساله زمان ثبت نام آزمون آیمت ایتالیا تیر ماه است و زمان برگزاری IMAT شهریور ماه (سپتامبر) است. پروسه پیش ثبت نام دانشگاه های ایتالیا نیز از اردیبهشت ماه آغاز می شود.

 • سلام میخاوستم بدونم برای شرکت در ازمون ای مت باید کنکور داد یا نه؟بورسیه استانی به دانشجویان ایرانی تعلق میگرد؟بودجه مور نیاز برای اخذ ویزا و ورود به دانشگاه چقدر هستش

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۰۹-۲۸ در ۷:۳۵ ق.ظ

   سلام. اگر منظورتون کنکور ایران هست که آزمون آیمت ایتالیا ربطی به کنکور ایران ندارد. شما می تونید در آزمون شرکت کنید. بورسیه استانی ایتالیا مربوط به کشورهای جهان سوم است که شما باید شرایط هر استان و دانشگاه رو به شکل مجزا بررسی کنید. هزینه یک سال تحصیل و زندگی در ایتالیا حدود ۱۰ الی ۱۲ هزار یورو هست.

 • آیا برای شانس قبولی در پزشکی معدل کل مهم هست یا معدل کتبی نهایی؟

  • مشاور آریا دانش ۱۴۰۱-۱۰-۲۵ در ۶:۵۹ ق.ظ

   با سلام. قبولی در آزمون آیمت ایتالیا ارتباطی با معدل کتبی و یا نهایی ندارد. مهمترین فاکتور این است که شما با توجه به انتخاب دانشگاه مقصد خود نمره مناسب را براساس ظرفیت دانشگاه بدست بیاورید.

*

code

مشاوره رایگان مشاوره واتس اپمشاوره تلگرام تماس مستقیم

دوره آمادگی آزمون IMAT ایتالیا _ جامع 2

دروس تخصصی / همراه با مشاوره و آزمون های جامع
۳۵۰ ساعت آموزش | ۴.۵ ماهه
شروع از اول اردیبهشت
توضیحات بیشتر... مشاوره در واتس اپ مشاوره در تلگرام