آریا دانش | دوره های آمادگی آزمون های پزشکی اروپا

آزمون IMAT | راهنمای جامع آزمون پزشکی ایتالیا 2021

4.9/5 - (55 امتیاز)
موضوع: عمومی
کشور:ایتالیا
۱۳۹۹-۰۹-۲۴

آخرین بروزرسانی مطلب در :

مرداد ۲۵, ۱۴۰۰

آزمون آیمت ایتالیا چیست؟ سیستم پذیرش در رشته های علوم پزشکی دانشگاه های معتبر ایتالیا چگونه است؟ آیا شرکت در آزمون پزشکی ایتالیا اجباری است؟ پذیرش در دانشگاه های ایتالیا در رشته های پزشکی و دندانپزشکی برای متقاضیان علاقه مند به تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور، تنها یک مسیر دارد که به عنوان آزمون IMAT شناخته شده است. بهترین روش برای کاهش اتلاف وقت و سرعت گرفتن روند درخواست برای تحصیل پزشکی ایتالیا قطعا آگاهی یافتن از کلیه جوانب و فرایند آزمون آیمت ایتالیا است. ما در اینجا سعی می کنیم اطلاعات لازم در زمینه محتوای آزمون IMAT ایتالیا، دانشگاه های پذیرنده دانشجویان بین المللی از طریق آزمون IMAT، ثبت نام آزمون آیمت، نمره قبولی در آزمون IMAT ایتالیا و راهکارهای موفقیت در آزمون ورودی پزشکی ایتالیا را در اختیار شما قرار دهیم.

دوره آزمون آیمت
آزمون آیمت ایتالیا
4.9/5 - (55 امتیاز)

آزمون IMAT ایتالیا چیست؟

برخلاف سایر دانشکده ها و دانشگاه های پزشکی اروپا که فاکتورهای مختلفی مانند معدل تحصیلی مقطع قبلی، رزومه کاری، تجارب علمی و عملی و سطح علمی دانشجویان را می سنجند ولی در دانشگاه های پزشکی ایتالیا، وزن بیشتر را در پذیرش پزشکی و دندانپزشکی به امتیاز آزمون IMAT می دهند.

نکته مهم این است که جهت پذیرش داروسازی ایتالیا، آزمون اختصاصی برگزار می شود و مربوط به آزمون آیمت نیست اما بسیار شبیه به این آزمون است.به همین دلیل است که گفته می شود مهمترین قسمت برای اپلای کردن در رشته های پزشکی ایتالیا، آزمون پذیرش دانشکده پزشکی بین المللی (the International Medical School Admissions Test) یعنی امتحان IMAT است.

آزمون آیمت ایتالیا یک آزمون استاندارد گسترده است که توسط برخی دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا برای ارزیابی آمادگی متقاضی برای حضور در دانشکده پزشکی استفاده می شود.قبل از اینکه به بررسی کتاب ها و منابعی که در آیمت است بپردازیم به ساختار آزمون آیمت و سپس لیست دانشگاه ها و موسساتی که به این آزمون استاندارد نیاز دارند نگاه دقیق تری داشته باشیم.

آزمون وردی پزشکی ایتالیا

ساختار و محتوای آزمون آیمت ایتالیا و سیستم نمره دهی

آزمون ورودی پزشکی ایتالیا، یک آزمون کاغذی بوده و مشتمل از 60 سوال تستی و 5 گزینه ای است. حداکثر نمره این آزمون 100 دقیقه ای، 90 است و برای قبولی در اخذ پذیرش پزشکی ایتالیا و یا دندانپزشکی ایتالیا حداقل باید نمره 35 الی 40 را کسب نمود.

هر دانشگاه به صورت مجزا حداقل نمره قابل قبول و مورد پذیرش خود را به صورت جداگانه در سایت خود قرار می دهند. این حداقل نمره بسته به تعداد شرکت کنندگان و نمراتی است که آن ها کسب می کنند. با این وجود هیچ نمره یا امتیاز مشخصی برای قبولی در آزمون IMAT پزشکی ایتالیا وجود ندارد ولی با توجه به تجربه تاریخی عملا نمره 45 و بالاتر، نمره خوبی محسوب می شود.

در آزمون آیمت هر پاسخ صحیح در این آزمون 5/1 نمره داشته و هر پاسخ غلط منفی 4/ نمره دارد. در امتحان IMAT ایتالیا، مباحث زیر مورد سوال قرار می گیرد.

موضوع تعداد سوال
بیولوژی 18
شیمی 12
ریاضی 4
فیزیک 4
اطلاعات عمومی 12
هوش و مطنق 10
مجموع 60

دانشگاه های دولتی ایتالیا که از طریق آزمون IMAT پذیرش دارند

حدود 10 دانشگاه دولتی در ایتالیا وجود دارند که برای تحصیل پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به قبولی در آزمون IMAT نیاز دارند. در زیر لیست دانشگاه های پزشکی ایتالیا ارائه می شود.

 1. University of Pavia – دانشگاه پاویا
 2. University of Milan – دانشگاه میلان
 3. University of Bari – دانشگاه باری
 4. University of Bologna دانشگاه بولونیا
 5. University of Turin – دانشگاه تورین
 6. Sapienza University of Rome دانشگاه ساپینزا رم
 7. IMS Rome, Tor Vergata University دانشگاه تورورگاتا
 8. IMS Naples Federico II – دانشگاه ناپل فدریکو
 9. IMS Campania Luigi Vanvitelli – دانشگاه لوئیجی وان ویتلی
 10. IMS Bicocca – دانشگاه بیکوکا میلان
 11. University OF Sienaدانشگاه سیه نا

هر کدام از دانشگاه های پزشکی دولتی ایتالیا فرایند درخواست و پذیرش منحصر به خود را دارند اما در برخی موارد مشترک هستند مانند ملزم کردن متقاضیان به تحصیل در دانشکده ها پزشکی ایتالیا به ارائه مدرک دبیرستان یا معادل آن. اگر سال آخر دبیرستان هستید و مدرک فارغ التحصیلی خود را هنوز دریافت نکرده اید ولی اگر قبل از شروع سالی که متقاضی تحصیل در آن سال هستید فارغ التحصیل شده و مدرکش را دریافت می کنید پس می توانید برای آزمون IMAT شرکت کنید.

علاوه بر این یکی دیگر از الزامات مشترک در بین همه موسسات و دانشکده های ایتالیا، تسلط به زبان انگلیسی است. اگر زبان انگلیسی، زبان مادری شما نیست یا زبان انگلیسی شما ضعیف است می توانید برای تقویت زبان خود در دوره آمادگی آزمون آیلتس – IELTS شرکت کنید و در نهایت نتیجه آزمون خود را به دانشکده پزشکی اپلای شده ارائه کنید تا ثابت کند شما از دانش کافی درباره زبان برخوردار هستید.

همچنین آزمون آیمت ایتالیا کاملا به زبان انگلیسی است و بخشی از سوالات داخل آن مربوط به دانش علمی شما در مقاطع تحصیلی قبلی است پس داشتن دانش قوی در زبان انگلیسی می تواند شما را در مسیر موفقیت و کسب نمره لازم در آزمون IMAT قرار دهد.

دانشگاه های پذیرنده آیمت ایتالیا

دانشگاه های خصوصی ایتالیا با پیش نیاز آزمون IMAT

به طور کلی چهار تا دانشگاه خصوصی اصلی در ایتالیا وجود دارند که نیاز به شرکت در آزمون IMAT و کسب امتیاز و نمره قبولی لازم را دارید که در زیر به آنها اشاره می شود تا شما اگر متقاضی تحصیل در این دانشگاه ها باشید از قبل با شرایط آنها آشنایی داشته باشید.

 1. Cattolica University, Rome
 2. Saint Camillus International University of Health and Medical Sciences, Rome *requires UMAT*
 3. Humanitas University, Rozzano
 4. San Rafaelle University, Segrate

روند درخواست و الزامات و پیش نیاز های لازم برای پذیرش در دانشگاه های خصوصی ایتالیا نیز مانند دانشگاه های دولتی است و البته شرایط منحصر به فرد خود را هم دارند. یعنی علاوه برا زبان و شرکت در آزمون IMAT ایتالیا و کسب نمره قبولی باید دیگر مدارک مورد نیاز نیز به دانشگاهی متقاضی تحصیل ارائه شود.

تفاوت دانشگاه های دولتی و خصوصی پزشکی ایتالیا

هر دوی دانشگاه های دولتی و خصوصی برنامه های آموزشی تک دوره در دانشکده های پزشکی ارائه می دهند که مدت آن 6 سال است. اما شاید تفاوت اصلی و فاحش دانشگاه های خصوصی و دولتی ایتالیا در میزان شهریه دانشکده های پزشکی باشد.

به طور کلی محدوده شهریه دانشگاه های خصوصی 15،000 تا 20،000 یورو در سال است در حالی که دانشگاه های دولتی بین 1000 الی 5000 یورو در سال است. از این رو جهت تحصیل در ایتالیا، دانشگاه های دولتی پیشنهاد می شود.

دانشگاه های ایتالیا

تاریخ های ثبت نام و شرکت در آزمون آیمت ایتالیا

اگر هدف و برنامه شما، حضور در دانشگاه های دولتی است پس فقط برای یک آزمون IMAT ایتالیا باید ثبت نام کنید که هر سال یکبار، معمولا در اوایل سپتامبر یا نیمه شهریور ماه برگزار می شود. جدول زمانی ثبت نام آزمون آیمت ایتالیا معمولا در نیمه تیر ماه صورت می گیرد.

همچنین زمان اصلی پیش ثبت نام برخی از دانشگاه های ایتالیا فروردین یا اردیبهشت ماه است. برعکس دانشگاه های دولتی، دانشگاه های خصوصی ایتالیا دارای آزمون IMAT منحصر به فرد خود هستند که در تاریخ های مختلف، معمولا بین مارس تا ژوئن برگزار می شود و ثبت نام آن نیز از دسامبر تا ژوئن می باشد.

نکته مهم در زمان ثبت نام آزمون آیمت ایتالیا، انتخاب سنتر و محل شرکت در آزمون است. ویژگی مثبت آزموت آیمت این است که در 20 کشور دنیا برگزار می شود. هرچند این آزمون در ایران برگزار نمی شود اما متقاضیان ایرانی معمولا سنترهای ترکیه، امارات و آذربایجان را برای آزمون انتخاب می کنند.

نکته مهم و اساسی دیگر این است هر سنتر ظرفیت خاص خود را دارد. از این رو متقاضیان ایرانی در روز شروع ثبت نام آزمون آیمت باید سریعا اقدام به ثبت نام و انتخاب سنتر خود کنند. ثبت نام آزمون آیمت ایتالیا از طریق وب سایت universitaly صورت می گیرد.

پیش ثبت نام در آزمون پزشکی ایتالیا – آیمت

بسیاری از دانشگاه های پزشکی ایتالیا از متقاضیان می خواهند تا از طریق پورتال های آنلاین مربوطه جهت احراز هویت اولیه ثبت نام کنند. بسیاری از دانشگاه های دولتی همچنین متقاضیان را ملزم به پر کردن فرم های مورد نیاز قبل از ثبت نام و شرکت در آزمون IMAT می کنند.

از آنجا که دانشگاه های خصوصی میزبان برگزاری آزمون ایمت ایتالیا هستند شرکت در آن هزینه هایی دارد که از قبل باید پرداخت شود. پس اگر شما متقاضی شرکت در آزمون دانشگاه های خصوصی ایتالیا هستید پس هزینه های مربوط به شرکت در آزمون IMAT آن دانشگاه را باید پرداخت کنید.

برعکس دانشگاه های خصوصی، در دانشگاه های دولتی شما فقط یکبار هزینه برای شرکت در آزمون IMAT دانشگاه های دولتی پرداخت می کنید که چیزی حدود 130 یورو است. همانطور که اشاره شد پیش ثبت نام دانشگاه های که پیش ثبت نام در آن ها الزامی است، از فروردین و اردیبهشت ماه می باشد.

نمره قبولی در آزمون IMAT چند است؟

بهترین نمره برای قبول در آزمون پزشکی ایتالیا 45 و بالاتر از آن است. با این وجود هیچ نمره قبولی در IMAT ایتالیا وجود ندارد ولی با توجه به تجربه پذیرفته شدگان، نمره 45 و بالاتر از آن نمره خوب و قابل قبولی برای قبولی در آزمون آیمت ایتالیا است. در سال های گذشته حداقل نمره در دانشگاه های مختلف ایتالیا متقاوت بوده است.

دانشگاه هایی هچون میلان، ساپینزا، بولونیا، تورورگاتا و سیه نا معمولا حداقل نمره قبولی در آن ها بالای 40 است. اما دانشگاه های همچون باری، تورین، لوئیجی، مسینا و … معمولا این میزان ممکن است که به پایین تر از 35 برسد. جهت بررسی شانس قبولی در آزمون آیمت ایتالیا کلیک کنید.

آیمت ایتالیا

انتخاب دانشگاه جهت ثبت نام آزمون IMAT ایتالیا

اگر تصمیم به شرکت در آزمون IMAT ایتالیا دارید باید دانشگاه ها را به ترتیب اولویتی ابتدا دسته بندی کنید. این دسته بندی با توجه به حداقل نمره قبولی آن دانشگاه و میزان علاقه شما است. از آنجایی که در زمان ثبت نام در آزمون آیمت شما حق انتخاب یک دانشگاه را دارید از این رو نمره آزمون آیمت شما برای همان دانشگاه لحاظ می شود. از این رو باید انتخاب دقیق و صحیحی را با توجه به علاقه و سطح علمی خود داشته باشید.

پس قبل از رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس علاقه مندی شما بهتر است فاکتور های دیگری نیز مانند تعداد صندلی هایی که هر دانشگاه به دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا اختصاص می دهند توجه کنید همچنین عواملی مثل شهر محل اقامت، شرایط خوابگاه دانشگاه، شهریه تحصیل و زندگی، امکان استفاده از بورسیه تحصیلی ایتالیا بویژه در سال اول دانشگاه و یا دیگر کمک های مالی و موارد دیگر عوامل مهمی در رتبه بندی دانشگاه ها براساس اولویت شما خواهد بود. اما در مورد دانشگاه های خصوصی، با توجه به اینکه آنها هر کدام شرایط منحصر به فرد خود را دارند نیازی به رتبه بندی و اولویت بندی آنها نیست.

این مطلب را از دست ندهید!  تحصیل در استونی 2021

منابع آزمون IMAT ایتالیا

استفاده از منابع آزمون آیمت ایتالیا، رمز موفقیت شما در قبولی آزمون IMAT است. با توجه به گستردگی محتوای آزمون آیمت، متقاضیان باید درانتخاب منبع مناسب دقت داشته باشند. منبعی می تواند مناسب باشد که بخش های مهم آزمون را پوشش دهد و از زبان آموزشی سلیس و روانی برخوردار باشد.

کتاب های کمبریج در دروس شیمی و بیولوژی از معروفترین منابع برای آمادگی آزمون آیمت هستند. توجه به این نکته اهمیت دارد که متقاضیانی که به دنبال تحصیل در ایتالیا و قبولی در امتحان آیمت هستند، حتما منابع انگلیسی را مطالعه کنند و به هیچ وجه از منابع فارسی استفاده نکنند.

منابع آزمون آیمت ایتالیا

اولویت های مطالعه برای آمادگی آزمون پزشکی ایتالیا

1. اولویت های اول مطالعه برای آمادگی آزمون آیمت:

 • Cell and Molecular Biology / زیست شناسی سلولی و مولکولی
 • General Chemistry / شیمی عمومی
 • Human Physiology / فیزیولوژی انسانی
 • Medical Genetics / ژنتیک پزشکی
 • Critical Thinking Skills / هوش و منطق

2.اولویت های دوم مطالعه برای آمادگی آزمون آیمت:

 • Microbiology + Immunology / میکروبیولوژی + ایمنی شناسی
 • Organic Chemistry + Biochemistry / شیمی آلی + بیوشیمی
 • Anatomy / آناتومی
 • Mathematics / ریاضیات
 • Physics / فیزیک

میزان سختی آزمون پزشکی ایتالیا

در واقع آزمون آیمت ایتالیا، یک آزمون ورودی برای دانشجویان قبل جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا است که از نظر دانشجویان پیچیده و سخت به نظر می رسد. اما در واقع به این شکل نیست و سطح متوسطی دارد. این آزمون نسبت به کنکور ایران بسیار راحت تر بوده و متقاضیان اگر از سطح مناسب زبان انگلیسی و همچنین دروس تخصصی برخوردار باشند، می توانند در این آزمون قبول شوند.

به طور کلی این آزمون برای سنجش استدلال منطقی، دانش عمومی و علمی دانشجویان در زمینه های مانند شیمی، زیست شناسی، فیزیک و ریاضیات طراحی شده است.

نحوه آماده شدن برای آزمون پزشکی ایتالیا – IMAT

برای اینکه بتوانید در آزمون پزشکی ایتالیا نتیجه خوب و مورد قبولی را کسب کنید باید مطالعه کافی داشته باشید. اولین مرحله رساندن سطح دانش زبان انگلیسی به سطح 6 الی 6.5 آیلتس است.

خوشبختانه برای متقاضیان شرکت در این آزمون منابع کاملا در دسترس همگان بر روی سایت دانشگاه ها قرار دارد تا بتوانند با مطالعه دقیق منابع بتوانند رقابت منصفانه ای داشته باشند. ما در گروه آریا دانش 3 پیشنهاد ویژه برای موفقیت در آزمون پزشکی ایتالیا داریم.

 • مطالعه و حل سوالات آزمون آیمت در سال های اخیر: این مسیر می تواند علاوه بر آشنایی شما به نوع سوالات و محتوا، سطح علمی شما را سنجش کند. از این رو متقاضیان شرکت در آزمون پزشکی ایتالیا ابتدا باید سوالات آزمون آیمت را بررسی کنند.
 • مطالعه کتاب های یونی مد ویژه آزمون IMAT: همانطور که قبلا گفته شد بخشی از سوالات آزمون پزشکی ایتالیا در مباحث ریاضیات، فیزیک، علوم زیستی و شیمی در سطح کتاب های دبیرستان طراحی و ارائه می شود. به دلیل اینکه احتمالا منابع و درس های تحصیلی در دبیرستان های ایران با اروپا و جاهای دیگر دنیا یک مقدار متفاوت باشند توصیه می شود علاوه بر زبان انگلیسی که لازمه اصلی شرکت در آزمون IMAT است دیگر کتاب های آمادگی آزمون IMAT تهیه و مطالعه شود. در این بین ما به شما کتاب های یونی مد را پیشنهاد می دهیم. این کتاب ها به زبان انگلیسی تالیف شده است.
 • شرکت در کلاس های آمادگی آزمون IMAT ایتالیا: دوره های آمادگی آزمون آیمت ایتالیا هم در ایران و هم در خارج از کشور برگزار می شود. گروه آریا دانش این کلاس ها را به صورت تخصصی در ایران برگزار می کند. همچنین این دوره در کالج های مجارستان نیز برگزار می شود.

برای کسب بهترین نمره آزمون پزشکی ایتالیا از قبل برای بهبود و رشد خود برنامه مطالعاتی ویژه قرار دهید و از نظرات مشاوران و راهنمایی های این حوزه به درستی استفاده کنید.

یک پلن جامع مطالعاتی برای خود داشته باشید که در آن بهترین روش های مطالعه خود، بهترین برنامه های حول حوزه تحصیلات فعلی، برنامه کاری و زندگی اجتماعی شما در آن گنجانده شده باشد. در نظر گرفتن تمام جنبه های زندگی برای آماده سازی خود برای شرکت در آزمون ایمت ایتالیا می تواند برای کسب بهترین نمره آزمون موثر واقع شود.

گذشته از بررسی موضوعات آموخته شده قبلی، متقاضیان می توانند در برنامه روزانه خود تغییراتی ایجاد کنند که می تواند برای کسب نمره بهتر در آزمون آیمت ایتالیا مفید باشد. یکی از این تغییرات، به روز بودن در مورد رویداد ها و حوادث جاری در سطح دنیاست.

پس اختصاص دادن برخی روزها برای تماشای اخبار یا مطالعه مقالات مربوط به آنچه در جهان می گذرد می تواند برای متقاضیان بسیار مفید باشد زیرا این مطالب برای تست های بخش فرهنگ و دانش عمومی آزمون IMAT کاربرد خواهد داشت. پس اگر نمی خواهید این بخش را از دست بدهید برنامه های گفته شده را به دقت در زندگی خود بگنجانید.

علاوه بر گنجاندن اخبار و رویداد ها در زندگی روزمره تان، یکی دیگر از مواردی که می تواند در موفقیت این آزمون کمک کند افزودن برخی مطالعات دیگر در طول برنامه های روزمره تان است. پس شما با اضافه کردن نیم ساعت مطالعه در مورد کتاب های مورد علاقه خود به جای وقت تماشای برنامه های تلویزیونی باعث تشویق و تحریک ذهن خود می شوید که باعث ایجاد تمرکز بیشتر در روی آزمون IMAT می شود.

آزمون IMAT ایتالیا

توصیه های روز آزمون پزشکی ایتالیا برای متقاضیان

روز آزمون پزشکی ایتالیا می تواند برای شما ترکیبی از احساس های مختلف مانند ترس، اضطراب، شادی، عصبی بودن باشد و مدام شما را آزار دهد. اگر چه تمرکز روی اعصاب به نظر غیر ممکن به نظر می رسد اما یک چیزی متفاوتی که وجود دارد تمرکز روی تنفس شماست. پس کشیدن نفس های عمیق قبل از شروع آزمون و دریافت سوالات می تواند به شما اعتماد به نفس و آرامش دهد و تمرکزتان را بالا ببرد.

توصیه بعدی این است که در روز آزمون تمام توجه خود را به خودتان معطوف کنید. منحرف شدن تمرکز شما به سمت دیگران و آنچه که آنها انجام می دهند یا می گویند هیچ کمکی به شما نخواهد کرد پس شما تصور کنید که شما تنها متقاضی این آزمون هستید و آزمون IMAT مخصوص شما طراحی شده است. اگر نتوانستید باز تمرکز خود را یکپارچه کنید به فرآیند و تمام سختی که در مسیر مطالعه آمادگی این آزمون داشتید فکر کنید و احساس غرور کنید.

زمان اعلام نتایج آزمون آیمت ایتالیا

معمولا حدود دو هفته تا سه هفته بعد از برگزاری آزمون پزشکی ایتالیا، نتایج آن اعلام می شود. به متقاضیان IMAT دانشگاه های دولتی نمره یا امتیاز داده می شود و سپس حدود یک هفته بعد، هر دانشگاه دولتی لیست رتبه بندی خود را به شماره شناسایی متقاضیان ارسال می کنند از طریق این لیست رتبه بندی است که شما متوجه می شوید در دانشگاه مربوطه پذیرفته شده اید یا نه.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا پس از آزمون IMAT

پس از اقدام به شرکت در آزمون آیمت و اعلام نتایج دانشگاه، در صورت پذیرفته شدن باید اقدام به اخذ یزای تحصیلی ایتالیا کنید. جهت درخاست ویزای تحصیلی باید مدارک زیر که توسط کنسولگری ایتالیا و سفارت ایتالیا اطلاع رسانی می شود آماده کنید:

 • نامه اخذ پذیرش دانشگاه
 • ارائه توصیه نامه های رسمی
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • گذرنامه و دیگر مدارک شناسایی
 • ریز نمرات دبیرستان
 • اثبات تمکن مالی
 • عکس
 • اثبات بیمه درمانی

در حالی که به نظر می رسد آماده کردن همه اینها سخت باشد اما عملی است. حتی اگر با موانع پیش بینی نشده ای روبرو شوید در نظر داشته باشید بالاخره همیشه افرادی هستند که تمایل دارند با شما کار کنند و به شما کمک کنند تا به هدف نهایی خود برسید. بهترین توصیه ما به شما در کل فرایند دریافت ویزای تحصیلی این است که همیشه تا حد ممکن آماده باشید.

پس از اخذ ویزای تحصیلی و سفر به ایتالیا باید به ثبت نام حضوری در دانشگاه و پرداخت شهریه اقدام کنید. به محض دریافت این هزینه توسط دانشگاه، شما در دانشگاه ثبت نام می شوید. مهم است که به خاطر داشته باشید که بسیاری از دانشگاه ها مهلتی دارند که می توانید این ودیعه را تا آن زمان پرداخت کنید بنابراین در وب سایت های آنها مراقب تاریخ های مهم باشید!

آزمون پزشکی ایتالیا

خلاصه شرکت در آزمون پزشکی IMAT ایتالیا

امیدواریم همه اطلاعات این مقاله برای همه متقاضیان مفید بوده باشد ما در پایان می خواهیم این قسمت آخر پست را به خلاصه برخی از مهمترین نکات اختصاص دهیم:

 • دانشکده های پزشکی ایتالیا برای نمره ای که در آزمون IMAT دریافت می کنید بسیار ارزش قائل هستند بنابراین این آزمون را دست کم نگیرید.
 • برای شرکت در آزمون پزشکی ایتالیا باید مدرک دبیرستان یا معادل آن را داشته باشید و باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید.
 • مهم است که با تفاوت بین دانشگاه های دولتی و خصوصی و اینکه کدام نوع دانشگاه برای شما می تواند بهتر باشد آگاهی کسب کنید. میزان اطلاعاتی را که می توانید به سادگی با مراجعه به وب سایت هر دانشگاه بدست آورید را دست کم نگیرید.
 • تاریخ های مهم ثبت نام و مراحل لازم برای پیش ثبت نام و ثبت نام آزمون IMAT را زیر نظر داشته باشید.
 • اگر تصمیم دارید برای آزمون IMAT به صورت خودخوان مطالعه کنید از منابع استاندارد استفاده کنید.
 • به منظور بهینه سازی آمادگی خود برای آزمون آیمت ایتالیا، با فرمت آزمون آشنا شوید.
 • حتما حداقل نمره قبولی در سال های قبل دانشگاه مد نظر خود را بررسی کنید.
 • به روشی مطالعه کنید که متناسب با زندگی شما باشد. هیچ کس بهتر از خودتان نمی داند شما چگونه بهتر یاد می گیرید!
 • روز آزمون سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و نگران سایر متقاضیان نباشید.
 • بعد از شرکت در آزمون آیمت ایتالیا، از زمان مورد انتظار تا مشخص شدن نتایج آزمون آگاه باشید.
 • پس از پذیرش در دانشکده پزشکی ایتالیا، بلافاصله مراحل درخواست ویزای تحصیلی را شروع کنید. در اولین مرحله مدارک خود را براساس اطلاعیه سفارت آماده کنید.

سوالات متداول

 1. ساختار آزمون آیمت ایتالیا شامل چه مباحثی می شود؟

این آزمون 60 سوالی شامل زیست شناسی، شیمی، اطلاعات عمومی، هوش و منطق، ریاضی و فیزیک می شود.

 1. آزمون آیمت ایتالیا چند بار در سال و چه تاریخی برگزار می شود؟

این آزمون یک بار در سال و در ماه شهریور برگزار می شود.

 1. برای قبولی در آزمون پزشکی ایتالیا باید چه نمره کسب کرد؟

حداقل میانگین نمره قبولی در آزمون پزشکی ایتالیا، 35 الی 40 است.

 1. زمان ثبت نام آزمون پزشکی ایتالیا چه زمانی است؟

معمولا تیر ماه. در برخی از دانشگاه های ایتالیا نیز قبل از این تاریخ باید پیش ثبت نام صورت گیرد.

 1. نزدیکترین مراکز برگزار کننده آزمون آیمت چه کشورهایی هستند؟

کشورهای ترکیه، آذربایجان و امارات

۱۰ دیدگاه
 • سلام
  میزان موفقیت در آزمون توسط دوره شما چقدره؟

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۴-۰۲ در ۴:۵۹ ب.ظ

   سلام دوست عزیز. میزان موفقیت در آزمون آیمت به مطالعه و برنامه ریزی خودتون در خارج از برنامه کلاسی و همچنین بهره گیری از برنامه ریزی ما، میزان نظم در حضور در کلاس ها و استفاده صحیح از منابع و مطالب داره. با این شرایط بالای ۹۵ درصد امکان موفقیت وجود داره. البته باید سطح زبانتون رو برای آزمون imat و گرفتن مدرک زبان ارتقاء بدید که ما هم برای این موضوع کلاس های اختصاصی برای شرکت کنندگان دوره آیمت ایتالیا داریم.

 • سلام
  من ایلتس ۶ دارم و لیسانس زیست شناسی دارم و ۲۹ سال سن دارم امکان شرکت در آزمون آیمت را دارم و برای بورسیه محدودیت سنی وجود دارد؟

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۴-۱۰ در ۹:۵۲ ق.ظ

   سلام. پذیرش پزشکی ایتالیا از طریق آزمون imat محدودیت سنی ندارد و متقاضیانی تا سن ۳۵ سالگی در این آزمون قبول شدن و حتی بورسیه گرفتند. اینکه لیسانس زیست شناسی دارید میتونه مسیرتون رو هموار تر کنه برای قبولی دانشگاه. موفق باشید. پیشنهاد میدهم کلاس های فشرده آزمون آیمت مارو شرکت کنید.

 • سلام وقت بخیر من میخواهم برای داروسازی ایتالیا اقدام کنم ایا امکان این هست در دوره های شما شرکت کنم?

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۴-۱۸ در ۵:۲۰ ب.ظ

   سلام.
   با توجه به اینکه محتوای آزمون داروسازی با محتوای آزمون آیمت ایتالیا شباهت زیادی دارند، میتونید در دوره آمادگی آزمون IMAT شرکت کنید.

 • سلام ببخشید من میتوم از الان اقدام کنم برای ازمون ایمت برای سال اینده فقط من دو سال دیگه دیپلم میگیرم میشه با گواهی موقت ازمون را شرکت کرد؟ و ایا دولینگو را نیز قبول میکنند

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۴-۳۱ در ۱۱:۵۵ ق.ظ

   سلام. شما برای شرکت در آزمون آیمت ایتالیا نیازمند گرفتن مدرک دیپلم هستید.
   با توجه به اطلاعیه سفارت ایتالیا امکان ارائه مدرک دولینگو وجود داره.

 • سلام وقت بخیر ببخشید من اینجا رشته هوش بری در دانشگاه سراسری خواندم و الان ۲۸ سالم هست اما میخواهم برای رشته پزشکی ایتالیا ازمون بدهم اما نمیدانم الفا تست بهتر هست یا ایمت

  • مشاور آریا ویزا ۱۴۰۰-۰۵-۰۷ در ۱۰:۰۶ ق.ظ

   سلام. کشور ایتالیا شرایط سنی نداره در حالت کلی. آیمت به زبان انگلیسی هست و آلفا تست به زبان ایتالیایی. اگر مدرک زبان ایتالیایی دارید، چون ظرفیت آلفا تست بیشتر است، پیشنهاد این آزمون را می دهیم. اگر مدرک زبان انگلیسی دارید و یا می توانید دریافت کنید و یا سطح مناسب انگلیسی دارید، آزمون IMAT رو شرکت کنید. آلفا تست به کسانی پیشنهاد می شود که در مدارس ایتالیایی درس خوانده باشند.

*

code

مشاوره
مشاوره رایگان مشاوره واتس اپ تماس مستقیم

بورسیه تحصیلی دوره های آریا دانش

دوره پریمدیکال | دوره IMAT ایتالیا | دوره آزمون SAT

جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید