021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
5/5 - (7 امتیاز)

تحصیل در اسلواکی 2021

تحصیل در اسواکی

فهرست مطالب

تحصیل در مدارس اسلواکی

تحصیل در مدارس اسلواکی در سه مقطع صورت می‌گیرد و از 3 سالگی آغاز می‌شود. مقاطع تحصیلی در اسلواکی به شرح زیر است؛

مهدکودک و دوره پیش‌دبستانی: از 3 سالگی آغاز می‌شود و تا 6 سالگی ادامه می‌یابد. این دوره تحصیلی اجباری نیست و والدین می‌توانند جهت آماده‌سازی کودکان خود برای تحصیل در مدارس ابتدایی، در پیش‌دبستانی‌ها ثبت‌نام کنند. کودکان در این دوره مهارت‌هایی همچون آواز خواندن، نقاشی، رنگ‌شناسی و … را می‌آموزند.

دوره دبستان: این دوره تحصیلی برای تمامی دانش آموزان اجباری است و از سن 6 سالگی آغاز می‌شود و تا 15 سالگی ادامه می‌یابد. دانش آموزان در این مقطع تحصیلی، روزانه بین 4 الی 6 کلاس را پشت سر می‌گذارند و دروسی مانند موسیقی، هنر، ریاضی، تاریخ، تربیت‌بدنی و … را می‌آموزند.

نحوه ارزشیابی دانش آموزان در این مقطع به‌صورت کیفی است و به‌جای نمرات عددی از کلمات عالی، خیلی خوب، خوب، رضایت‌بخش و مردود استفاده می‌شود. روزهای تحصیلی در مدارس اسلواکی از دوشنبه تا جمعه می‌باشد.

دوره دبیرستان: این دوره بین سنین 15 الی 19 سالگی می‌باشد و برای تمامی دانش آموزان اجباری است. دانش آموزان در این مقطع، روزانه بین 5 الی 8 کلاس آموزش می‌بینند و در این کلاس‌ها بیشتر دروس تخصصی تدریس می‌شود. در پایان این مقطع دانش آموزان با دریافت مدرکی وارد دانشگاه یا بازار کار می‌شوند و حرفه دلخواه خود را دنبال می‌کنند.

مدارس اسلواکی به سه نوع مدارس دولتی، مدارس خصوصی و مدارس متعلق به کلیسا تقسیم‌بندی می‌شوند که البته اکثر مدارس اسلواکی متعلق به دولت می‌باشند و معمولاً رایگان هستند. هزینه مدارس بین‌المللی نسبت به مدارس دولتی بالاتر است ولی در هر صورت دانش آموزان خارجی باید در مدارس بین‌المللی اقدام به تحصیل کنند.

برخی از معروف‌ترین مدارس بین‌المللی اسلواکی به شرح زیر است؛

 • مدرسه بین‌المللی کمبریج
 • دبستان بین‌المللی درخشان ستارگان
 • مدرسه بین‌المللی QSI
 • مدرسه بین‌المللی انگلیس در براتیسلاوا
 • مدرسه بین‌المللی فرانسه
 • مدرسه گالیله

تحصیل در مدارس اسلواکی به زبان اسلواکیایی رایگان است اما درصورتی‌که دانش‌آموز بخواهد به زبان انگلیسی تحصیل کند باید هزینه بپردازد. شهریه‌های مدارس در اسلواکی متفاوت است ولی تقریباً مابین 2 الی 10 هزار یورو در سال است.

تحصیل در اسلواکی

مدارک لازم برای تحصیل در مدارس اسلواکی

 • ارائه کپی گذرنامه به همراه ترجمه آن به زبان رسمی کشور
 • ارائه عکس پاسپورتی جدید
 • ارائه کپی ریزنمرات سال‌های تحصیلی قبلی به همراه ترجمه آن‌ها
 • ارائه مدارک تحصیلی ترجمه‌شده
 • ارائه مدارکی جهت اثبات تمکن مالی
 • ارائه نامه‌ای مبنی بر داشتن تائید از سمت مدرسه موردنظر
 • ارائه گواهی سلامت به همراه مهر و امضای پزشک
 • ارائه مدرک زبان (انگلیسی یا اسلواکیایی)

تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی

متقاضیان جهت تحصیل در کشور اسلواکی در مقطع کارشناسی باید در آزمون Maturita که پس از پایان مقطع دبیرستان برگزار می‌شود شرکت کرده و نمره مناسبی را کسب کنند. طول مدت تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی بین 3 الی 5 سال است.

زبان تحصیل کارشناسی در اکثریت دانشگاه‌ها در اسلواکی به زبان اسلواکیایی است و افرادی که تسلطی به این زبان ندارند؛ می‌توانند با شرکت در دوره‌هایی که در کالج‌های اسلواکی برگزار می‌شود؛ مهارت خود را بالا ببرند. البته تعداد کمی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها برنامه آموزشی خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند.

همچنین دانشجویان کارشناسی حین تحصیل حق کار دانشجویی تا سقف 10 ساعت در هفته دارند. تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی دارای محدودیت سنی می‌باشد و متقاضیان حداکثر باید دارای 25 سال باشند.

دانشجویان جهت دریافت بورسیه تحصیلی در اسلواکی باید در دانشگاه‌های دولتی و به زبان اسلواکی اقدام به تحصیل کنند. البته قابل ‌ذکر است که دانشجو بورسیه شده حق خروج از کشور اسلواکی حین تحصیل ندارد.

دانشگاه‌های اسلواکی به سه گروه عمومی، دولتی و خصوصی تقسیم‌بندی می‌شود که اصلی‌ترین و محبوب‌ترین آن‌ها دانشگاه‌های عمومی می‌باشند که تحت حمایت دولت هستند و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های عمومی و دولتی برای دانشجویان بین‌المللی و عضو اتحادیه اروپا رایگان می‌باشد.

درصورتی‌که دانشجو عضو اتحادیه اروپا نباشد؛ جهت تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی ملزم به پرداخت 2000 الی 5000 یورو در سال می‌باشد.

بهترین دانشگاه‌های اسلواکی جهت تحصیل کارشناسی به شرح زیر است؛

 • دانشگاه کمنیوس در براتیسلاوا
 • دانشگاه پاول جوزف سافاریک
 • آکادمی استروپولیتانا
 • دانشگاه ترناوا
 • دانشگاهCASSOVIENSIS در کوشیتسه
 • کالج اقتصادی در اسکالیکا

تحصیل در دانشگاه های اسلواکی

شرایط و مدارک تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی

جهت تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی، متقاضی باید تمام دوران دبیرستان خود را سپری کرده و دارای مدرک باشد؛ هرچقدر معدل دوران دبیرستان داوطلب بالاتر باشد شانس قبولی وی در مقطع کارشناسی بالاتر است؛ ضمن آن متقاضی باید در آزمون Maturita که پس از پایان مقطع دبیرستان برگزار می‌شود شرکت و نمره مناسبی را کسب کند.

نکته بعدی این است که اگر متقاضی خواهان تحصیل به زبان انگلیسی باشد؛ باید از مدرک تافل یا آیلتس برخوردار باشد؛ حداقل نمره مدرک آیلتس 5/5 و حداقل نمره مدرک تافل 70 می‌باشد.

تحصیل در اسلواکی در رشته‌های علوم پزشکی

تحصیل در اسلواکی در رشته‌های علوم پزشکی بویژه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی متقاضیان زیادی از سرتاسر دنیا دارد چراکه هزینه تحصیل در اسلواکی در رشته‌های علوم پزشکی بسیار مقرون‌به‌صرفه است و امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

همچنین دانشگاه‌های اسلواکی اعتبار بالایی دارند و مدارک دریافتی از دانشگاه‌های اسلواکی در سرتاسر دنیا ازجمله ایران معتبر است.

جدول زیر مدت‌زمان و هزینه تحصیل در اسلواکی در رشته‌های علوم پزشکی را نشان می‌دهد؛

  پزشکی دندانپزشکی داروسازی
مدت‌زمان تحصیل 6 سال 5 سال 5 سال
هزینه تحصیل (سالانه) 9000 الی 10000 یورو 10000 الی 11000 یورو 7000 الی 8000 یورو

دانشجویان جهت تحصیل پزشکی در اروپا از جمله کشور اسلواکی باید در آزمون ورودی دانشگاه‌ها شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند. دانشگاه کمنیوس براتیسلاوا در اسلواکی و دانشگاه پاول جوزف سافاریک بهترین و مشهورترین دانشگاه جهت تحصیل رشته‌های علوم پزشکی در اسلواکی می‌باشند.

در این آزمون ها معمولا دروس تخصصی علوم پایه پزشکی همچون زیست، شیمی، بیوشیمی، ژنتیک، شیمی آلی و … سوال می شود. شرکت در دوره های پری مدیکال یا پیش پزشکی در ایران و خارج از کشور می تواند کمک زیادی به قبولی در آزمون ورودی متقاضیان کند.

تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی ارشد

مدت‌ زمان تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی ارشد بین یک الی دو سال است و هزینه تحصیل 3000 الی 5000 یورو در سال می‌باشد. جهت تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی ارشد، متقاضی باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کرده و امتیاز مورد نظر را کسب کند.

متقاضی پس از قبولی در آزمون با انجام مصاحبه‌ای وارد دانشگاه می‌شود. همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در اسلواکی وجود دارد. پس از پایان این دو سال دانشجو باید از پایان‌نامه‌ای را که نوشته است؛ دفاع کند.

از معتبرترین دانشگاه‌ها جهت تحصیل کارشناسی ارشد در اسلواکی، می‌توان به دانشگاه‌های شهر براتیسلاوا ازجمله دانشگاه کمنیوس اشاره کرد. هزینه زندگی در اسلواکی برای دانشجویان محصل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ماهیانه حدود 600 الی 900 یورو در ماه است.

شرایط و مدارک تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی ارشد

 • ارائه مدرک تحصیلی کارشناسی مهرشده و اصل با معدل بالا
 • ارائه نامه‌ای از طرف استاد جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • ارائه کپی پاسپورت
 • ارائه یک عدد عکس پاسپورتی جدید
 • ارائه فرم درخواست جهت تحصیل در رشته انتخاب‌شده برای کارشناسی ارشد
 • ارائه مدرک زبان تافل (با حداقل نمره 75) یا مدرک آیلتس (با حداقل نمره 6)
 • ارائه فرم تکمیل‌شده ویزای تحصیلی شینگن
 • ارائه مدرکی مبنی بر داشتن تمکن مالی جهت پرداخت شهریه‌های دانشگاه

تحصیل در اسلواکی در مقطع دکتری

مدت‌زمان تحصیل در اسلواکی در مقطع دکتری بین 3 الی 4 سال است. امکان تحصیل دکتری در دانشگاه‌های اسلواکی به زبان انگلیسی وجود دارد. دولت به دانشجویان حین تحصیل دکتری حقوق واریز کرده و دانشجویان حق کار دانشجویی تا سقف 30 ساعت در هفته دارند.

پذیرش در مقطع دکتری نیازمند انجام کارهای پژوهشی گوناگونی در تمام طول تحصیل است و تمامی سوابق پژوهشی دانشجو در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بررسی می‌شود. جهت تحصیل در اسلواکی در مقطع دکتری دانشجویان باید در یک آزمون ورودی اختصاصی شرکت کنند و پس از کسب نمره لازم، مصاحبه‌ای انجام می‌دهند.

افرادی که سابقه کاری درخشانی دارند؛ از شانس بیشتری جهت پذیرفته شدن در مقطع دکتری برخوردارند.همچنین دانشجویان می‌توانند از سال دوم تحصیل دکتری، از دانشگاه بورسیه تحصیلی بگیرند. پس از پایان این دو سال اگر دانشجو حداقل امتیاز 150 را کسب کرده باشد؛ قادر خواهد بود پایان‌نامه خود را به دانشگاه عرضه نماید و از آن دفاع کند.

تحصیل در کشور اسلواکی

شرایط و مدارک تحصیل در اسلواکی در مقطع دکتری

 • ارائه مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد
 • ارائه مدرک زبان تافل (با حداقل نمره 80) یا مدرک آیلتس (با حداقل نمره 7)
 • ارائه کپی پاسپورت
 • ارائه فرم درخواست جهت تحصیل در رشته انتخاب‌شده برای دکتری
 • ارائه یک عدد عکس پاسپورت
 • ارائه مدارکی مبنی بر انجام تحقیقات و پروژه‌های علمی
 • داشتن سابقه علمی درخشان جهت تحصیل در رشته‌های خاص
 • ارائه مدرکی مبنی بر داشتن سابقه کار جهت تحصیل در رشته‌های خاص

سؤالات متداول

 1. آیا تحصیل رایگان در مدارس اسلواکی امکان‌پذیر است؟

تحصیل در مدارس دولتی اسلواکی به‌صورت رایگان است.

 1. آیا تحصیل در مدارس اسلواکی به زبان انگلیسی امکان‌پذیر است؟

بله. امکان تحصیل در مدارس اسلواکی به زبان انگلیسی وجود دارد.

 1. هزینه تحصیل در اسلواکی در مقطع لیسانس چقدر است؟

هزینه تحصیل در اسلواکی در مقطع لیسانس بین 2 الی 5 هزار یورو در سال است.

 1. هزینه تحصیل در اسلواکی در مقطع کارشناسی ارشد چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های اسلواکی در مقطع کارشناسی ارشد تقریباً مابین 3 الی 5 هزار یورو در سال است.

 1. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در اسلواکی به زبان انگلیسی چقدر است؟

هزینه تحصیل در رشته های علوم پزشکی در دانشگاه‌های معتبر اسلواکی حدود 7 الی 11 هزار یورو در سال است.

مطالب مرتبط

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید

دوره جامع فشرده آمادگی آزمون آیمت ایتالیا 2024

زیست شناسی + شیمی + ریاضی و فیزیک + استدلال منطقی و اطلاعات

4.5 ماهه

شروع کلاس ها: اردیبهشت ماه 1403

حضوری | آنلاین
_ همراه با کتاب های آموزشی رایگان _ همراه با جلسات رایگان مشاوره اخذ پذیرش‌، بورسیه استانی و ویزای تحصیلی ایتالیا _همراه با کوئیز های هفتگی _ همراه با آزمون های جامع شبیه ساز آیمت ایتالیا