021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
4.9/5 - (16 امتیاز)

دانشگاه کمبریج انگلستان

تحصیل در دانشگاه کمبریج
دانشگاه کمبریج

اطلاعات کلی دانشگاه

فهرست مطالب

آشنایی با دانشگاه کمبریج انگلستان

دانشگاه کمبریج انگلستان (University of Cambridge) نامی آشنا برای متقاضیان تحصیل در انگلستان است. این دانشگاه مسیر روشنی برای بسیاری از دانشمندان و افراد مشهور بوده است مانند: آیزاک نیوتن، که بسیاری از آزمایشاتش را در این دانشگاه انجام داد، فرانسیس بیکن، چارلز داروین، استون هاوکینگ.  دانشگاه کمبریج انگلستان در شهر کمبریج بریتانیا در ناحیه شرقی، در حاشیه رود کم و هشتاد کیلومتری شمال لندن واقع شده است.

دانشگاه کمبریج انگلستان یک دانشگاه دولتی است که تمرکز اصلی اش بر تحقیق و پژوهش قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 1209 میلادی تأسیس شد و پادشاه هنری سوم در 1231 منشور سلطنتی را به این دانشگاه اعطا کرد. در اصل دانشگاه کمبریج از اتحاد انجمنی از دانشمندان شکل گرفت که طی مشاجره ای با مردم شهر دانشگاه آکسفورد را ترک کردند. حالا که نامی از دانشگاه آکسفورد برده شد بهتر است بدانید که این دو دانشگاه باقدمت ترین مراکز علمی پژوهشی انگلستان به حساب می‌آیند، از این رو آن ها را دانشگاه های باستان می نامند و گاهی به آن دو آکسبریج می گویند. رعایت استانداردهای جهانی و حتی ایجاد استانداردهای آموزشی، قدمت، ثروت و پژوهش های انجام شده در دانشگاه کمبریج انگلستان آن را به معتبرترین مرکز علمی اروپا و یکی از برجسته ترین دانشگاه های جهان جهت تحصیل در انگلستان تبدیل کرده است.

 

امکانات دانشگاه کمبریج جهت تحصیل در انگلستان

دانشگاه کمبریج انگلستان از موسسه های گوناگونی تشکیل شده است. 31 کالج و بیشتر از 150 موسسه آموزشی، پژوهشی، کالج و دپارتمان، دلیل دیگری بر موقعیت درخشان این دانشگاه است. تمامی این کالج ها و موسسه ها در 6 دپارتمان تقسیم شده و سازمان دهی می شوند. یک تیم ارشد اداره مرکزی تمامی این موسسه ها را مدیریت می کند. البته هر کالجی با مدیریت و قوانین داخلی خود اداره می شود. اما ریاست کلی دانشگاه کمبریج به عهده مدیر کل یا صدر اعظم دانشگاه است.

انتشارات دانشگاه کمبریج قدیمی ترین انتشارات و دومین چاپخانه دانشگاهی در جهان است. دپارتمان ارزیابی کمبریج یکی از معتبرترین مراکز ارزیابی در جهان به شمار می رود که سالانه بیش از هشت میلیون نفر را در سطح جهان ارزیابی می کند. دانشگاه کمبریج 114 کتابخانه دارد که سرآمد آن ها کتابخانه مرکزی دانشگاه اصلی کمبریج می باشد. این کتابخانه به تنهایی هشت میلیون جلد کتاب دارد. برج کتابخانه دانشگاه برجی هفده طبقه است که از سراسر دانشگاه نمایان است. بهتر است بدانید که بیش از هفتاد درصد اشیا در این نمایشگاه هرگز به نمایش عمومی درنیامده و قدمت برخی از آن ها به سال 1710 باز می گردد. دانشگاه کمبریج انگلستان دارای هشت موزه هنری، فرهنگی، علمی و باغ گیاه شناسی نیز هست.

 

رتبه و جایگاه جهانی دانشگاه کمبریج انگلستان

اطلاق عنوان برترین دانشگاه جهان به دانشگاه کمبریج بی دلیل نیست، نزدیک به هفتاد رشته دانشگاهی در دانشگاه کمبریج بهترین دستاوردها و عملکرد را در سراسر بریتانیا و جهان داشته است و در همه رتبه بندی های برجسته در میان چهار دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه در صدر رتبه بندی مجله تایمز قرار دارد و چهار سال متوالی این جایگاه را به عالی ترین شکل حفظ کرده است. دانشگاه کمبریج از سال 2001 تا 2008 به طور پیوسته برترین دانشگاه بریتانیا بود. بهتر است بدانید که این دانشگاه معتبر از سال 2010 تا 2012 نیز جایگاه اول رتبه بندی QS را از آن خود ساخت. از این رو جهت تحصیل در انگلستان برای دانشجویان خارجی، دانشگاه کمبریج به عنوان گزینه اول قلمداد می شود.

 

توسعه علمی و پژوهشی دانشگاه کمبریج انگلستان

دانشگاه کمبریج خدمات پژوهشی شایان توجهی را به جهان عرضه کرده است. در ساز و کار پژوهش بریتانیا نیز در سال 2014 نتایج درخشانی را به دست آورد. بر مبنای همین نتایج 95 درصد از دانشگاهیان کمبریج از بهترین پژوهندگان هستند. 87% از آثار آنان در سطح بین المللی نمره های عالی به دست آورده اند. دانشگاه کمبریج در حوزه رشته های هوا و فضا، مهندسی الکترونیک، تجارت و مدیریت، شیمی، داروسازی، پزشکی و رشته های کلاسیک بهترین عملکرد را در بریتانیا داشته و دستاوردهای مهمی به دست آورده اند. دانشگاه کمبریج در رشته های علوم پزشکی از جمله مقاصد اصلی در اروپا جهت تحصیل در انگلستان است.

 

شرایط بورسیه دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج انگلستان برای کمک به رشد علم و دانش در جهان و پیشبرد تحقیقات تخصصی در زمینه های گوناگون به دانشجویان و محققان شایسته در نقاط دیگر دنیا غیر از انگلستان کمک هزینه تحصیلی اعطا می کند. به دست آوردن بورسیه تحصیلی در این دانشگاه بر مبنای نمرات بسیار بالا و تحقیقات است. این کمک هزینه ها غالبا یک سال اعتبار دارد. به طور مثال بورسیه تحصیلی Deep Mind کمبریج جهت تحصیل در انگلستان یکی از این بورسیه هاست که برای حمایت از دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است. بورسیه Deep Mind  به زنان و سیاه پوستانی که مایل به ادامه تحصیل در رشته علوم کامپیوتر هستند اعطا می شوند. بورسیه دیگری به نام  Rowan Williams Cambridgeوجود دارد که برای حمایت از دانشجویانی است که در کشورهای درگیر زندگی می کنند. این بورسیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اعطا می شود و تمام هزینه های تحصیل را دربر می گیرد.  به طور کلی دانشگاه کمبریج  هر ساله برنامه های بورسیه گوناگونی را طراحی می کند تا بتواند در پیشرفت علوم گوناگون دنیا سهم بسزایی داشته باشد.

 

شرایط ورود به دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج نسبت به دانشگاه های دولتی دیگر در اروپا انعطاف بیشتری برای پذیرش دانشجو دارد. داشتن نمره AAA  در A- Level ضروری است. متقاضیان باید بالای 15 سال داشته باشند. ناگفته نماند که این دانشگاه برای نیمی از رشته هایش پیش از مصاحبه برنامه ارزیابی می گذارد. باقی رشته ها نیز از طریق مصاحبه و امتحان تشریحی داوطلب ها را گزینش می نماید.

رشته های دانشگاه کمبریج

دوره های تحصیلی دانشگاه کمبریج در مقطع کارشناسی در رشته های ارائه شده به دو بخش تقسیم می شوند و هر بخش یک تا دو سال به طول می انجامد. تمام دوره ها در این مقطع تمام وقت بوده و دانشجویان موظف به ارائه تحقیق در زمینه رشته خود هستند تا فارغ التحصیل اعلام شوند. متقاضیان در رشته های زیر در هر سه مقطع می توانند اقدام به تحصیل نمایند:

  • هنر و علوم انسانی: ( معماری و تاریخ هنر، مطالعات آسیایی و خاورمیانه، هنرهای کلاسیک، الهیات، زبان انگلیسی، زبان های مدرن و قرون و سطایی، موسیقی، فلسفه، علوم اجتماعی)
  • علوم زیستی: (زیست شناسی، دامپزشکی، سلول های بنیادی، سرطان شناسی)
  • پزشکی بالینی: (بیوشیمی بالینی، علوم بالینی اعصاب، هماتولوژی، ژنتیک پزشکی، داروسازی، زنان و زایمان، انکولوژی، بیماری های اطفال، روانپزشکی، بهداشت عمومی و مراقبت های اولیه، رادیولوژی، جراحی)
  • علوم انسانی و علوم اجتماعی: ( علوم اجتماعی،علوم سیاسی، اقتصاد،تاریخ، علوم فلسفی، حقوق، جرم شناسی، اقتصاد زمین)
  • علوم طبیعی: (زمین شناسی، جغرافیا، ریاضی، فیزیک، شیمی)
  • فناوری: ( کلیه گرایش های مهندسی، مدیریت، بازرگانی، علوم کامپیوتر و فناوری، مهندسی شیمی و بیوتکنولوژی، مدیریت انرژی های پایدار)

هزینه زندگی در انگلستان و تحصیل در دانشگاه کمبریج

متقاضیان باید برآورد دقیقی از هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان داشته باشند. هزینه زندگی در انگلستان به طور میانگین بین 800 تا 1000 پوند در ماه است که این هزینه مختص به مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه های ضروری یک دانشجوست. هزینه تحصیل در دانشگاه کمبریج نیز بسته به رشته انتخابی از 15 هزار تا 45 هزار پوند  متغییر است. رشته های زیر گروه علوم پزشکی از همه رشته های ارائه شده در دانشگاه کمبریج انگلستان پرهزینه تر هستند.

گالری تصاویر دانشگاه

گالری تصاویر شهر این دانشگاه

رشته های این دانشگاه

دانشگاه‌های دیگر این کشور

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پر بازدید