021-28429840

پشتیبانی سریع

Search
5/5 - (8 امتیاز)

شرایط و هزینه زندگی در لهستان – 2020

لهستان

فهرست مطالب

بخش اول: آشنایی با کشور لهستان

مساحت و ساختار جمعیت لهستان

کشور لهستان / POLAND  با نام جمهوری لهستان با مساحت 3126 کیلومتر مربع در مرکز قاره اروپا قرار گرفته است. این کشور پهناور از شمال با دریای بالتیک، از جنوب با کشور اسلوواکی، از غرب با کشور بلاروس و از شرق با کشور آلمان مرز های مشترکی دارد. پرچم کشور لهستان با دو رنگ سفید و قرمز طراحی شده که نشانگر قانون اساسی کشور لهستان است. بیش از 96 درصد مردم لهستان را لهستانی های بومی تشکیل می دهند. در این میان عواملی نظیر مهاجرت، مرزهای مشترک و …  سبب شده تا در لهستان مردمانی با نژاد آلمانی، بلاروسی و اوکراینی نیز قابل مشاهده باشد. لهستان که جز  9 کشور بزرگ قاره اروپا محسوب می شود، دارای 16 استان است. از مفاخر کشور لهستان می توان به ماری کوری کاشف دو عنصر پلونیوم و رادیوم اشاره کرد.

هزینه زندگی در لهستان

واحد پول لهستان

واحد و یکای شمارش پول در کشور لهستان زلوتی –  ZLOTY است که البته لهستانی از واحد کوچکی به نام گروش نیز استفاده می کنند. هر 100 گروش یک زلوتی را شامل می دهد. با توجه به تغییر نرخ  ارز اکنون هر 100 زلوتی معادل 27 دلار آمریکایی است.

زبان رسمی لهستان

زبان رسمی کشور لهستان زبان لهستانی است که یکی از زبان های ثبت شده در اتحادیه اروپا است. بیش از 90 درصد مردم لهستان به این زبان با هم گفت و گو می کنند اما در لهستان به علت بودن درصد کمی از آلمانی ها و اوکراینی ها، زبان آلمانی و اوکراینی نیز قابل مشاهده است. البته بیش از نصف مردم لهستان مسلط به زبان انگلیسی می باشند. زبان لهستانی از جمله زبان های هندی- اروپایی به شمار می رود. زبان لهستانی شباهت زیادی با زبان اسلوواکی و زبان اوکراینی دارد.

شهرهای مهم لهستان

ورشو-Warsaw

شهر ورشو با نام قدیمی واراز به معنای صاحب ملک اکنون به عنوان پایتخت کشور لهستان و دهمین پایتخت بزرگ اتحادیه اروپا شناخته شده است. ورشو که اکنون لقب یکی از زیبا ترین و بزرگ ترین پایتخت های اروپا را از آن خود کرده در جنگ های جهانی اول و دوم و دیگر جنگ های تاریخی بارها و بارها توسط نظام شوروی، ارتش نازی و نظامیان سوئدی به خاکستر مبدل شده است. امروزه ورشو با معماری مدرن به عنوان مهمترین شهر کشور لهستان از نظر سیاسی، اقتصادی و علمی شناخته می شود. تمامی نهاد های سیاسی کشور لهستان در ورشو واقع است. پایتخت کشور لهستان دانشگاه ورشو را در خود گنجانده است. این دانشگاه مشهور جز 200 دانشگاه برتر جهان محسوب می شود که سالانه دانشجویان بین المللی زیادی را پذیرا است. ورشو علاوه بر سطح اقتصادی و علمی خود یکی از شهرهای مهم توریست پذیر کشور لهستان می باشد. بافت قدیمی ورشو یکی از جاذبه های توریستی شهر است که معماری سنتی دارد و می تواند شما را از وجود دو سبک معماری کهن لهستان و معماری مدرن این کشور آشنا کند. این شهر با نمای سنگ فرشی و خانه های مثلثی شکل به ثبت یونسکو رسیده است.

کراکوفKrakow

کراکوف شهر جنوبی کشور لهستان است که از لحاظ جایگاه دومین شهر مهم لهستان محسوب می شود. شهر کراکوف که در کنار رودخانه ویسلا قرار دارد در سال 2015 به عنوان زیباترین شهر قاره اروپا انتخاب شد. این شهر که از گزند جنگ های داخلی و خارجی در امان بوده به عنوان یکی از میراث های ثبت شده در سازمان یونسکو است. تنوع در معماری در شهر کراکوف لهستان کاملا ملموس است. وجود قلعه اوال با معماری ایتالیایی خود از حیرت انگیز ترین آثار برجای مانده از قرون وسطی است. موسیقی عضو جدا ناپذیر در شهر کراکوف است. کراکوف به علت جاذبه های گردشگری خود نقش مهمی در اقتصاد کشور لهستان دارد. این شهر توریست پذیر از دیگر شهر های کشور لهستان اندکی گران تر است.

لودز- Lodz

شهر لودز کشور لهستان یکی از تاثیر گذار ترین شهر های کشور لهستان است. لودز سومین شهر مهم لهستان است که به علت جای دادن دانشگاه معتبر پزشکی لودز در خود از جایگاه مناسبی در کشور لهستان و قاره اروپا برخوردار است.  لودز تاثیر زیادی بر صنعت و اقتصاد لهستان دارد. این شهر نقش به سزایی بر تولید نساجی کشور لهستان دارد. شهر لودز قطب گردشگری مهمی در کشور لهستان است. ساختمان های مزین به طراحی های خاص لهستانی بر جذابیت هر چه بیشتر این شهر افزوده است. شهر لودز یکی از ارزان ترین شهرهای لهستان به شمار می رود. از دیگر اتفاقات شگفت انگیزی که در شهر لودز در سال های گذشته رخ داده است، می توان به راه رفتن مجازی کاربران اینترنتی بر روی خیابان های لودز اشاره کرد.

وروتسوافWroclaw

وروتسواف با عنوان سومین شهر علمی لهستان، به عنوان گرم ترین شهر کشور لهستان شناخته شده است. این شهر که در جنوب غربی لهستان واقع شده است، علاوه بر جای دادن دانشگاه معتبر و قدیمی  برسلاو در خود، یکی از زیبا ترین و جذاب ترین شهر های کشور لهستان به شمار می آید. تنوع غذایی و وجود قدیمی ترین رستوران قاره اروپا در شهر وروتسواف کشور لهستان سبب شده تا این شهر از جایگاه مهمی در اقتصاد کشور لهستان برخوردار باشد.

آب و هوا و اقلیم

آب و هوای کشور لهستان به گونه ایی است که شروع و پایان چهار فصل کاملا در آن قابل مشاهده و ملموس است. بهار لهستان دارای آب و هوای مطلوب و معتدل با بارش کمی می باشد که شرایط را برای مسافرت مهیا می کند. لهستان در تابستان به علت عدم کوه های بلند از گرمای زیاد رنج می برد. این گرما به گونه ایی است که تا نیمه فصل پاییز را تحت الشعاع خود قرار می دهد. میانگین آب و هوا در فصل پاییز کشور لهستان بین 20 الی 30 درجه سلسیوس است. آب و هوای لهستان در پاییز بسیار لذت بخش است و شباهت زیادی با بهار این کشور دارد. زمستان های لهستان در عین سرما دارای جذابیت زیادی می باشد. وجود جاذبه های دیدنی نظیر غارهای یخی و امکان تفریح های زمستانی از جمله جاذبه های توریستی کشور لهستان در فصل زمستان است.

لهستان- اروپا

معماری شهری، طبیعت و جاذبه های گردشگری

بیش از نیمی از قاره اروپا تحت تاثیر جنگ های جهانی اول و دوم قرار گرفته اند. معماری کشور لهستان پیوند زیادی با سیاست این کشور دارد. این کشور شامل کلیساهای مختلف و کاخ موزه های فراوان می باشد که هر کدام ریشه عمیقی در تاریخ لهستان دارد. به طور کلی نمی توان معماری کشور لهستان را معطوف به یک سبک دانست اما می توان گفت معماری سنتی این کشور الهام گرفته از سبک معماری مصری و سبک معماری ایتالیایی است. از جمله سبک مدرن معماری در کشور لهستان می توان به برج لیلیوم لهستان اشاره کرد.

از دیگر معماری های شگفت انگیز کشور لهستان که به چهارمین آسمان خراش قاره اروپا ملقب شده، می توان به برج VARSO اشاره کرد. این برج نیمه تمام در ورشو، پایتخت کشور لهستان قرار گرفته است. معماری بی نظیر و طراحی زیبای این آسمان خراش بر هیچ کس پوشیده نیست. معماری مدرن کشور لهستان میل عجیبی به تلفیق با هنر معماری کشور اسپانیا دارد. سند این سخن را می توان از خانه منحنی شهر سوپوت لهستان فهمید.

از دیگر جاذبه های گردشگری کشور لهستان می توان به کاخ  علم و فرهنگ لهستان اشاره کرد.  این کاخ که بزرگترین ساختمان کشور لهستان تا چند دهه قبل به شمار می رفت نماد سلطه در کشور لهستان را به تصویر می کشد. معدن نمک کراکوف در کشور لهستان یکی از دیدنی ترین جاذبه های توریستی این کشور است. این معدن که نمای یک خانه زیرزمینی را دارد، مراحل تصفیه نمک را به زیبایی به تصویر می کشد.  وجود دریاچه ماسوریان در نزدیکی مرز لتونی از دیگر جاذبه های طبیعی توریست پذیر کشور لهستان است. مردم لهستان که پیرو آیین مسیحیت هستند هر ساله مراسم کریسمس و عید پاک بسیار باشکوهی برگزار می کنند که دیدن آن خالی از لطف نیست.

شرایط مذهبی

بیش از 95 درصد مردم لهستان پیرو دین مسیحیت می باشند. تحقیقات نشان می دهد کشور لهستان عامل حفظ آیین مسیحیت در اروپا است. لهستان در اروپا با نام حافظ تمدن غرب مشهور شده است. مردم لهستان هر ساله هم زمان با میلاد مسیح جشن کریسمس برگزار می کنند. کریسمس علاوه بر شروع سال جدید در کشور لهستان نماد دوستی مردم این کشور است. البته در لهستان اقلیت هایی نظیر یهود و اسلام نیز دیده می شود. مسلمانان موجود در کشور لهستان از قوم تاتار هستند.

بخش دوم: شرایط اقتصاد و کار در لهستان

اقتصاد و شرایط کاری در کشور لهستان از شرایط مطلوبی برخوردار است. لهستان در حین جنگ های جهانی میزان زیادی از معادن زغال سنگ، آهن و فولاد خود را از دست داد. به طور کلی لهستان در جایگاه 8 اقتصادی قاره اروپا قرار دارد. در چند دهه اخیر لهستان توانست در حوزه کشاورزی در سراسر جهان عرض اندام کند. این کشور هم اکنون صادر کننده محصولات زیادی از قبیل گندم، چاودار، کلزا، سیب زمینی و چغندر قند است. این کشور نقش بسزایی در توزیع فرآورده های پروتئینی در سراسر جهان دارد چرا که لهستان پرورش دام و طیور به گستردگی صورت می گیرد. گرچه کشور لهستان دارای برند خاصی در حوزه خودروسازی نیست اما ساخت تجهیزات خودروسازی و خودروسازی لهستان تاثیر زیادی در خودروسازی کشور های دیگر از جمله ایران دارد.

 

10 تجارت پر درآمد لهستان 10 شغل پر درآمد لهستان 10 شغل مورد نیاز لهستان
رستوران مهندس وب برق کار حرفه ایی
پوشاک و مد مهندس IT نجار
کافی شاپ برنامه نویس حرفه ایی کارگر حرفه ایی
هایپر مارکت وکیل پرسنل خدماتی – رفاهی
مدیریت گردشگری داروساز برشکار
صادرات لوازم آرایشی- بهداشتی پزشک تکنسین کارخانه
اجاره خودرو و تامین ابزار خودرو دامپزشک مهندس صنایع
پت شاپ طراح لباس مهندس معدن
خدمات بیمه مهندس معماری متخصص نرم افزار
اقامت دانشجویان مدلینگ مدیریت بازرگانی
گردشگری لهستان

بخش سوم: هزینه زندگی در لهستان

هزینه زندگی در لهستان مطابق با سطح توقع افراد متفاوت است. هر فرد وابسته به میزان حمل و نقل شهری خود، توقع خود از محل اسکان و یا رژیم غذایی خود و میزان اهمیت دادن به البسه خود متفاوت است. در لهستان امکان کار برای مهاجران و دانشجویان بین المللی وجود دارد ارزش کار هر فرد مهاجر در لهستان 300 زلوتی در روز معادل 80  دلار آمریکایی است. هر چند زندگی در لهستان وابسته به شهر زندگی است اما به طور معمول هزینه یک زندگی دانشجویی در شهر ورشو لهستان 900 الی 1000 یورو در ماه ( حدود 4000 زلوتی) است که تقریبا حدود نیمی از آن به  اجاره منزل اختصاص می یابد.

بخش چهارم:  شرایط تحصیل در لهستان

دانشگاه های کشور لهستان از اعتبار بالایی در سراسر دنیا برخورداراند. دانشگاه لودز و ورشو از جمله دانشگاه هایی می باشند که هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی زیادی می باشند. کشور لهستان به علت دارا بودن مزایای فراوان تحصیل در عین کم بودن هزینه تحصیل به قطب تحصیل رایگان در اروپا تبدیل شده است.

بخش پنجم: وضعیت بهداشت و درمان در لهستان

لهستان و دیگران کشور های موجود در قاره اروپا از وضعیت بهداشتی درمانی بسیار مناسبی برخوردارند. در لهستان پزشک مسلط به زبان انگلیسی وجود دارد. از قوانین بهداشت در کشور های اروپایی این است که هر خانواده حق انتخاب یک پزشک عمومی یا پزشک خانواده را دارد. لهستان علاوه بر دارا بودن تجهیزات پزشکی جدید و پزشکان حاذق دارای حق ویزیت و هزینه بیمارستان ارزانی است. اورژانس و کمک های اولیه در کشور لهستان رایگان می باشد.

بیمه یک قانون اجباری در کشور لهستان است. تمامی افراد اعم از مهاجر و یا دانشجو و یا ساکن کشور لهستان موظفند که تمامی اموال خود را بیمه کنند. بیمه سلامت در این کشور به اشکال مختلفی نظیر BDAE,CIGNA GLOBAL, MPMV LIMITED و … است که هر کدام دارای مزایای خاص خود می باشد. خدمات بیمه در کشور لهستان سطح بسیار بالایی دارد. تمامی افراد بیمه شده می توانند به صورت رایگان از بیمارستان های این کشور استفاده کنند. دانشجویان و دانش آموزان این کشور به صورت رایگان در کشور لهستان بیمه می شوند.

تحصیل در لهستان

بخش ششم: مزایای تحصیل و زندگی در لهستان

  • قیمت پایین مسکن در کشور لهستان
  • امکان اخذ اقامت دائم در صورت دارا بودن کسب و کار در لهستان
  • اعتبار بالای مدرک دانشگاهی دانشگاه های لهستان در سراسر دنیا

بخش هفتم: مشکلات تحصیل و زندگی در لهستان

به طور کلی کشور لهستان از جمله کشور هایی است که دارای معایب و مشکلات تحصیل و زندگی اندکی می باشد. اگر چه جمعیت جوان کشور لهستان تسلط کامل به زبان انگلیسی دارند، اما  از مشکلات زندگی در کشور لهستان تنها می توان به دشواری در یادگیری زبان لهستانی اشاره کرد.

گالری تصاویر

کشورهای دیگر

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشگاه های این کشور