021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
4.9/5 - (12 امتیاز)

شرایط و هزینه زندگی در لتونی – 2020

کشور لتونی شهر ریگا

فهرست مطالب

بخش اول: آشنایی با کشور لتونی

مساحت و جمعیت کشور لتونی

کشور لتونی یا کشور لاتویا latvia که در زبان مردم همان کشور Latvijas خوانده می شود در حوزه کشور های دریای بالتیک قرار دارد و با استونی، بلاروس، روسیه، لیتوانی و دریای بالتیک همسایه است. جمهوری لتونی مساحتی بالغ بر 64 هزار و 589 کیلومتر دارد و 2 میلیون 200 هزار نفر در این کشور کوچک زندگی می کنند. اجداد مردمی که در حال حاضر ساکن کشور لتونی یا لاتویا هستند در اوایل هزاره سوم پیش از میلاد در کرانه خاوری دریای بالتیک جا گرفتند و با گذر زمان راه های تجارت با بیزانس و روم را بار کردند. در سال 900 بعد از میلاد چهار قبیله جداگانه در این منطقه سکونت داشتند که نام کشور لتونی از نام قبیله لاتگالی ها است. سه قبیله دیگر این منطقه با نام های سلونی ها، سمیگالی ها و کورونی ها در تاریخ ثبت شده اند. 62 درصد از اهالی کشور لتونی از قوم لتونیایی هستند و 27 درصد آن ها از نژاد روس هستند.

واحد پول کشور لتونی

کشور لتونی یا کشور لاتویا هم همانند بیشتر کشور های اروپایی واحد پولی یورو (EUR) است و از همین واحد پولی استفاده می کند بنابراین در کشور لتونی بدون احتیاج به بانک یا صرافی برای تغییر دادن پول، به راحتی می توان از پول واحد اروپا یعنی یورو (€) استفاده کرد.

زبان رسمی کشور لاتویا

مردم کشور لتونی به زبان لتونیایی با هم صحبت می کنند. این زبان که یکی از زبان های قدیمی هند و اروپایی است و از شاخه زبان های بالتیک محسوب می شود به زبان لاتویایی (latviešu valoda) هم خوانده می شود. کهن ترین نمونه های که از این زبان وجود دارد سروده ای آیینی است که در سال 1530 میلادی از زبان آلمانی به این زبان ترجمه شده است. زبان شناسان معتقدند زبان رسمی کشور لتونی از دل زبان لاتگالیایی بیرون آمده است. در حقیقت به نظر می رسد این زبان توانسته است زبان سه قبیله دیگر یعنی قبایل سمیگالی، کورونی و سلونی را در خود حل کند.

شهر های مهم کشور لتونی

کشور لتونی دارای چندین شهر مهم و تعدای شهرک است. پایتخت این کشور شهر ریگا و مهم ترین شهر کشور لتونی محسوب می شود. در ادامه به معرفی چند شهر مهم لتونی خواهیم پرداخت:

شهر دوگاپیلیس

دومین شهر بزرگ لتونی بعد از شهر ریگا است که در حدود 100 هزار نفر جمعیت دارد. این شهر در کنار رودخانه دائوگاو واقع شده و معنی آن در زبان مردم کشور لتونی ساحل دائوگاو است.

شهر ریگا

شهر ریگا بزرگترین شهر لتونی که پایتخت این کشور نیز است با 700 هزار نفر جمعیت در سال 2010 میلادی سومین شهر بزرگ منطقه بالتیک لقب گرفت. این بندر مهم یکی از ارکان بنیادی صنعت و تجارت در کشور لتونی است. از دیگر شهر های مهم کشور لتونی می توان به یکابپلیس، یلگاوا، رزکنه، والمیرا و ونتسپیلیس اشاره کرد.

آب و هوای کشور لتونی

کشور لتونی یکی از کشورهای چهار فصل اروپایی است که دارای نقاط مرطوب قاره ای و نقاط بری اقیانوسی است. مناطق ساحلی لتونی همانند شبه جزیره کورلند دارای آب و هوای بری است و تابستان های خنک و زمستان هایی معتدل دارد. آب و هوای قاره ای در مناطق شرقی این کشور بیشتر محسوس است. کشور لتونی دارای خاکی حاصلخیز و جلگه های کم ارتفاع و تپه های ملایم است. جنگل نیمی از این کشور زیبا را پوشانده و دارای 2256 دریاچه است.

جاذبه های گردشگری کشور لتونی

کشور لتونی با داشتن طبیعتی بی نظیر و دریاچه هایی روح نواز یکی از دیدن ترین کشور های حوزه دریای بالتیک است. پایتخت این کشور با موزه های فراوان و زیبا، شهرتی جهانی دارد. اگر بخواهیم به چند مورد از جذابیت های کشور لتونی اشاره کنیم می توان فهرست زیر را از نظر گذراند:

1 – بنای تاریخی آزادی ریگا  (freedom monument riga)

2 – پارک ملی گاوجا  (gauja national park)

3 – کلیسای سنت پیتر (st peters church riga)

4 – قلعه تورایدا  (turaida castle)

5 – موزه مشاغل لتونی  (museum of the occupation of latvia riga)

6 – کلیسای جامع تولد عیسی مسیح  (nativity of christ cathedral riga)

البته جاذبه های گردشگری کشور لتونی یا کشور لاتویا بسیار زیاد است و مناظر طبیعت این منطقه بی نهایت دیدنی است. شهر ریگا پایتخت کشور لتونی هم دارای دیدنی های بسیاری است که می توان به کلیسای سن پیتر، خانه بلک هد، بنای یادبود آزادی، موزه اشغال لتونی، موزه عکاسی فضای باز لتونی، اپرای ملی لتونی، موزه جنگ لتونی (Latvian War Museum)، موزه ملی هنر لتونی، موزه جهت یابی و تاریخ ریگا، پارک کرونوالدا (Kronvalda park)، موزه موتور ریگا (Riga Motor Museum)، موزه هنرهای نو ریگا (Riga Art Nouveau Museum)، خانه متزندورف (Mentzendorff House)، موزه هنری بورس اوراق بهادار ریگا (Art Museum Riga Stock Exchange)، موزه جوگندستیل ریگا (Riga Jugendstil Museum)، پروژه فرهنگ و هنر انجمن نوآس (Culture and Arts Project Association Noass)، موزه ظروف چینی ریگا (Riga Porcelain Museum)، موزه خورشید (Sun Museum)، موزه هوانوردی ریگا (Riga Aviation Museum)، موزه گتو و هولوکاست لتونی (Riga Ghetto and Latvian Holocaust Museum)، موزه معماری لتونی (Latvian Architectural Museum)، موزه مد لتونی (Fashion Museum)، موزه تاریخ پزشکی پائول استرادینس (Pauls Stradiņš Museum for History of Medicine)، موزه هنرهای زیبای آرسنال (Arsenāls Fine Arts Museum)، موزه دنیای کلاه (World of Hat Museum)، موزه عکاسی لتونی (Latvian Museum of Photography)، بنای یادبود تفنگداران لتونی (Latvian Riflemen Monument)، ساختمان قدیمی کی جی بی (The KGB building)، کلیسای جامع ریگا (Riga Cathedral)، ساختمان های سه برادر (Three Brothers)، قلعه ریگا (Riga Castle)، برج باروت (Powder Tower)، دروازه سوئدی (Swedish Gate)، کلیسای جامع تولد (Nativity Cathedral)، کلیسای جامع سنت جیمز (St. James’s Cathedral)، کلیسای سنت جان (St. John’s Church)، ساختمان انجمن کوچک (Small Guild)، موزه طراحی و هنرهای دکوری لتونی ((Latvian Museum of Decorative Arts and Design اشاره کرد.

مذهب در کشور لتونی

مردم کشور لتونی معمولا به امور دینی نمی پردازند و تنها 7 درصد از 77 درصد مسیحیان این کشور به کلیسا می روند. 23 درصد باقی مانده هم پیرو ادیان دیگر بوده و یا بدون دین می باشند. مردم کشور لتونی 100 درصد با سواد بوده و حداقل به دو زبان مسلط هستند.

 

 

بخش دوم: شرایط اقتصاد و کار در کشور لتونی

کشور لتونی در سال 1999 میلادی به سازمان تجارت جهانی پیوست و دارای اقتصاد باز بوده و یکی از کشور های موفق جهان از نظر شاخص توسعه انسانی است. رتبه چهاردهم این کشور در آسانی کسب و کار یک رتبه ایده آل جهانی است که نشان دهنده اقتصاد خوب این کشور است. اقتصاد لتونی بر پایه سرویس های حمل و نقل، پردازش چوب، کشاورزی، محصولات غذایی، ساخت ماشین آلات، ابزار آلات الکترونیکی، منسوجات، فیبر مصنوعی، کود، داروسازی و الوار استوار است و خصوصی سازی به طور کامل در این کشور اجرا شده است.

بخش سوم: هزینه زندگی در لتونی

هزینه زندگی در لتونی تفاوت چندانی با دیگر کشورهای اروپایی ندارد و تقریبا هزینه های ماهیانه یکسانی دارد. به طور متوسط برای یک زندگی معمولی و دانشجویی در کشور لتونی باید ماهانه حدود 800 یورو هزینه کنید. در لیست زیر می توانید بیشتر با هزینه زندگی در لتونی آشنا شوید:

متوسط هزینه ماهانه اجاره مسکن

عنوان هزینه متوسط مبلغ به یورو
آپارتمان (1 خوابه) در شهر 400
آپارتمان (1 خوابه) خارج از شهر 300
آپارتمان (3 خوابه) در مرکز شهر 650
آپارتمان (3 خوابه) خارج از شهر 450

متوسط هزینه تغذیه

عنوان هزینه متوسط مبلغ به یورو
برنج (1 کیلو) 1.3
گوشت (1 کیلو) 8
شیر (1 لیتر) 1
سیب زمینی (1 کیلو) 5.

متوسط هزینه رستوران

عنوان هزینه متوسط مبلغ به یورو
هر وعده غذایی ارزان 7
غذا برای 2 نفر، رستوران متوسطه 40
ساندویچ 5
آب نیم لیتری 7.

 

بخش چهارم: شرایط تحصیل در لتونی

 

برای تحصیل در لتونی باید دارای حداقل مدرک پایان دوره متوسطه باشید و مدارک آکادمیک و یا سایر گواهی های خود را برای مرکز اطلاعات آکادمیک کشور لتونی ارسال نمایید. جهت تحصیل در لتونی موسسه تحصیلی انتخاب دانشجوی کشور لتونی بر اساس قیاس A\C بررسی می کنند و با توجه به برنامه تحصیلی و مدارک ارائه شده تصمیم می گیرند که کدام رشته به برنامه متقاضی نزدیک تر است.

 

بخش پنجم: وضعیت بهداشت و درمان در کشور لتونی

کشور لتونی نیز همانند بیشتر کشورهای توسعه یافته اروپایی دارای یک سیستم بهداشت و درمان قوی و کارآمد است که به خوبی از مدیریت وضعیت بهداشت و درمانی این کشور بر می آید. این کشور نیز یکی از کشور هایی است که می تواند در آن با داشتن کارت بیمه‌ درمانی اروپا ( EU-kortet) از خدمات بیمه درمانی بهره مند شوید.

بخش ششم: مزایای تحصیل و زندگی در لتونی

فضای رشد اقتصادی برای کسانی که به لتونی مهاجرت می کنند یکی از مزایای زندگی در این کشور است. دانشگاه های کشور لتونی دارای رنکینک و رتبه بندی مناسبی هستند و تحصیل در لتونی و زندگی در لتونی بویژه در این فضاها به عنوان یک محیط بین المللی هم باعث رشد و بالندگی فراوان می شود. شاید مهم ترین مزیت تحصیل در لتونی و زندگی در لتونی را بتوان مردم خونگرم و مهمان پذیر این کشور بدانیم که فرهنگ بسیار والایی در برخورد با توریست ها دارند.

گالری تصاویر

کشورهای دیگر

پرسش و پاسخ

یک پاسخ

  1. جیزل گفت:

    خیلی هم عالی فقط نکته ای که باید اصلاح کنم اینه که کشور لاتویا به هیچ وجه زمستان معتدل نداره و بسیار کشور سردسیری هستش . تابستان های کوتاه و زمستان های طولانی تا منفی ۲۰ درجه هم داره 🙂
    زندگی در لاتویا بسیار آرام و زیبا هستش به شرطی که دوستان خوبی برای خودتون پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشگاه های این کشور

دوره نکته و تست و جمع بندی آزمون IMAT ایتالیا 2024

زیست شناسی | شیمی | ریاضی | فیزیک | هوش، منطق و اطلاعات

4 الی 5 روز در هفته

شروع کلاس ها:  کد 1: تیر 1403| کد 2: مرداد 1403

حضوری | آنلاین

_ دوره 100 ساعته در  1.5 ماه
_  مرور سریع مطالب و سرفصل ها
_ حل تست، تمرین و نکات کلیدی
_ تحلیل سوالات آیمت سال های اخیر
_  همراه با 3 آزمون شبیه ساز آیمت