021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
5/5 - (10 امتیاز)

شرایط و هزینه زندگی در استونی- 2020

شهر تالین استونی

فهرست مطالب

بخش اول: آشنایی با کشور استونی

مساحت و ساختار جمعیت استونی

کشور استونی Estonia با نام جمهوری استونی با مساحت 45227 کیلومتر مربع به عنوان کوچکترین کشور ناحیه بالتیک شناخته شده است. استونی کم وسعت، از شمال با خلیج فنلاند و از جنوب با کشور لتونی و از شرق با روسیه و از غرب با دریای بالتیک همسایه است. تقریبا 70 درصد مردم استونی را استونیایی تبارها تشکیل می دهند. کشور استونی تا سال های زیادی تحت تاثیر جمهوری شوروی و جنگ های جهانی بوده است از این رو اکنون بخشی از جمعیت کشور استونی را روس تبارها تشکیل می دهند. کشور استونی به علت آمار بالای جنسیت زن نسبت به جنس مرد به کشور زنانه مشهور شده است. تحقیقات نشان می دهد در کشور استونی به ازای هر 100 زن 84 مرد وجود دارد. این کشور صاف و مسطح افراد باسواد زیادی را در خود گنجانده است. آمار و ارقام نشان می دهد بیش از 99 درصد مردم استونی دارای سطح سواد بالایی هستند.

واحد پول استونی

واحد پول کشور استونی ریشه در تاریخ این کشور دارد. واحد پول کشور استونی تا قبل سال 2011 کرون نام داشت. اما در طی سال های اخیر واحد پول کشور استونی به یورو مبدل شد.

زبان رسمی استونی

زبان رسمی کشور استونی زبان استونیایی است که این زبان شباهت زیادی با زبان فنلاندی دارد. به طور کلی زبان استونیایی یکی از عجیب ترین زبان های دنیا به شمار می رود. همان طور که گفته شد استونی تحت تاثیر کشور های زیادی بوده است و بیشترین آمار کشتار را در جنگ های جهانی داشته است. تحقیقات نشان دهنده آن است که زبان استونیایی تلفیقی از چند زبان روسی، آلمانی و مجاری است. البته بیشتر مردم استونی به زبان انگلیسی تسلط دارند.

 

1-4- شهرهای مهم استونی

تالین-Tallinn

شهر تالین پایتخت کشور کم وسعت استونی می باشد. این شهر که در نزدیکی سواحل شمالی خلیج فنلاند واقع شده بزرگترین شهر استونی محسوب می شود که به دلیل تحت تسلط قرار گرفتن توسط کشورهای همجوار خود دارای اسم های متفاوتی است. این شهر ثبت شده در سازمان یونسکو دارای جاذبه های گردشگری جالب و متفاوتی می باشد. تالین شهری پر از تناقض است. وجود معماری های مدرن در کنار معماری سنتی، وجود موزه های کهن در کنار سازه های ماورایی و … این شهر را به یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری جهان تبدیل کرده است. تالین یکی از مناطق بکر توریستی است که همچنان سخن های زیادی برای گردشگران جهانی دارد. تالین اکنون جز ده شهر هوشمند جهان محسوب می شود. مردم کشور تالین به صورت آنلاین در مراسمات رای ریزی اعلام حضور می کنند. به طور کلی می توان تالین را مرکز تکنولوژی هوشمند غرب دانست. باید بدانیم یانا تالین مخترع نرم افزار اسکایپ که مورد استقبال  بیش از حد مردم کشور استونی و جهان قرار گرفته شد، استونیایی تبار و اهل تالین است. اغلب مردم شهر تالین استونی تبارند. تالین از جایگاه بزرگی در سطح علمی کشور استونی برخوردار است، به طوری که بیش از 10 موسسه آموزش عالی را در خود گنجانده است.

تارتو-Tartu

شهر تارتو دومین شهر مهم کشور استونی است که به علت جای دادن دانشگاه تارتو در خود دارای سطح شهرت بالایی است. دانشگاه تارتو دارای 9 دانشکده متفاوت می باشد و سالانه پذیرای دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر جهان است. شهر تارتو علاوه بر سطح علمی بالای خود از جمله قدیمی ترین شهرهای استونی محسوب می شود که به علت معماری قدیمی و جذاب خود هواداران مخصوص به خود را دارد. وجود دریاچه وورتسیارو بر جذابیت هر چه بیشتر این شهر افزوده است. در سال 2011 تارتو جزء هفت شهر ارزان قاره اروپا قرار گرفت. اکثر مردم تارتو در صحبت کردن به زبان انگلیسی تبحر زیادی دارند. این امکان و همچنین ارزان بودن این شهر، سبب شده تا مهاجران شهر تارتو را به جهت اسکان دائم برای زندگی انتخاب کنند.

ناروا-Narva

شهر ناروا از جمله شهر های مهم کشور استونی است که در شرقی ترین قسمت این کشور قرار گرفته است. گر چه این شهر بیشترین بی رحمی را در جنگ های جهانی به خود دیده است، اما این شهر توریستی اکنون به علت داشتن موزه های تاریخی و پوشش گیاهی مطلوب یکی از مهمترین قطب های گردشگری قاره اروپا محسوب می شود. وجود قلعه هرمن در این شهر که باقی مانده از قرن سیزدهم است مورد توجه بسیاری از مورخان تاریخ جهان قرار دارد. این شهر علاوه بر داشتن جاذبه های گردشگری و آب و هوای مناسب خود به جهت تفریحی، نقش بسزایی در رشد اقتصادی کشور استونی دارد، ضمن اینکه بیشتر زمین های این شهر مناسب کشاورزی است.

پارنو-Parnu

شهر پارنو از دیگر شهر های مهم و توریستی کشور استونی محسوب می شود. این شهر مملو از جنگل های فراوان است که خود علت وجود گردشگران متعدد می باشد. تاثیر به سزایی که این گردشگران  در رشد اقتصادی این کشور دارند، شهر پارنو را به یکی از شهرهای توریست پذیر اروپایی مبدل کرده است. همچنین در نزدیکی این شهر کارخانه ای وجود دارد که صادر کننده چوب کبریت به سایر نقاط جهان می باشد. این شهر توریست پسند که در تابستان بسیار زیباست یکی از زیباترین شهرهای اروپا محسوب می شود. پارنو محل همگرایی رود پارنو با خلیج ریگا است که دارای بافت نیمه سنتی است و اکنون به عنوان یکی از مهم ترین قطب های گردشگری کشور استونی به شمار می رود. هر ساله تعداد زیادی از مردم روسیه به قصد استفاده کردن از گرمای دلچسب فصل تابستان کشور استونی، به شهر پارنو سفر می کنند.

 

1-5- آب و هوا و اقلیم

کشور استونی به علت نزدیکی با خلیج فنلاند و جای دادن خلیجک های زیادی در خود و پوشش مناسب گیاهی می تواند محل مناسبی به جهت زندگی باشد. به طور میانگین آب و هوای کشور استونی بین 20 الی منفی 8 درجه سلسیوس است. معمولا استونی در ماه فوریه سردترین روز های خود را سپری می کند و در ماه های دیگر سال از آب و هوا مطلوب و بسیار خوبی برخوردار است.

معماری شهری، طبیعت و جاذبه گردشگری

کشور استونی دارای سبک معماری های متفاوتی می باشد که علت آن می تواند استعمار طولانی مدت این کشور باشد. این کشور کوچک که وسعت آن تقریبا به اندازه آذربایجان شرقی ایران است، دارای 15 استان می باشد که هر بخش از آن دارای فرهنگ و سبک معماری متفاوتی است. اما به طور معمول می توان گفت که کشور استونی از معماری کشور روسیه و آلمان بیشترین تاثیر پذیری را داشته است. گرچه در این شهر کلیساهای زیادی وجود دارد اما هر کدام از آنها اکنون به موزه های پر از حکایت تبدیل شده اند. این کشور توسعه یافته دو معماری سنتی و مدرن را در خود جای داده است. از ویژگی های اعجاب انگیز معماری در کشور استونی می توان به کلیسای الکساندر نوسکی و برج تلویزیون اشاره کرد. این دو سازه که هر دو جز جاذبه های گردشگری کشور استونی محسوب می شوند دو معماری سنتی و مدرن کشور استونی را به تصویر می کشند. با تلفیق سبک زندگی مردم به سمت آرامش و هوشمند شدن متد زندگی، سازه های کشور استونی هر روز ماورایی تر از قبل ساخته می شوند.

استونی از جمله کشور هایی است که اغلب برای ما ناشناخته و نامفهوم است، اما زیبایی ها و جاذبه های گردشگری این کشور چندین برابر بیشتر از کشور های توریستی است. از جمله جاذبه های گردشگری این کشور می توان به کلیسای نیکولاس اشاره کرد. این کلیسا که خود به تنهایی یکی از زیباترین سازه های معماری سنتی کشور استونی را به تصویر می کشد، در پایتخت کشور استونی و در شهر تالین واقع است.

برج تلویزیون کشور استونی با ارتفاع 314 متر از معماری های مدرن این کشور محسوب می شود این اثر ارزشمند یکی مهمترین جاذبه های گردشگری کشور استونی است. عظمت دنیای هوشمند در این برج کاملا مشهود است. این برج با معماری خارق العاده خود امکان دیدن شهر را به صورت 3 بعدی در اختیار توریست ها قرار می دهد. مردم استونی علاقه زیادی به موسیقی و رقص دارند. برگزاری تئاتر های عروسکی در شهر تالین از دیگر جاذبه های کشور استونی است.

شرایط مذهبی

گر چه استونی کلیساهای زیادی را در خود جای داده اما کلیساها در این کشور بیشتر جنبه موزه را به خود گرفته اند چرا که کشور استونی به عنوان یکی از بی دین ترین کشور های جهان شناخته شده است. طبق آخرین نظرسنجی سال 2015 بیش از 70 درصد مردم استونی خدا را باور نداشته و خود را پیرو هیچ دین و مذهبی نمی دانستند. البته گزارش ها حاکی از آن است که عده کمی در این کشور پیرو دین مسیحیت می باشند.

بخش دوم: شرایط اقتصاد و کار در استونی

کشور استونی دارای منابع طبیعی بسیار غنی می باشد و جزء کشور های توسعه یافته جهان محسوب می شود. نرخ بیکاری در این کشور دارای درصد کمی است. این کشور به علت داشتن جنگل های انبوه، بخش عظیمی از الوار و چوب قاره اروپا را فراهم می کند. از دیگر شرایط زندگی در استونی این است که شغل بیشتر مردم استونی دامداری است. با این حال صادرات کشور استونی رابطه زیادی با فرآورده های پروتئینی دارد. کشور استونی دارای معادن اندکی فسفر و نفت است. کشور استونی به علت وابستگی زیاد خود به روسیه تا چند دهه قبل از لحاظ اقتصادی در شرایط بحرانی قرار داشت.

 

10 تجارت پر درآمد استونی 10 شغل پر درآمد استونی 10 شغل مورد نیاز استونی
هتل داری مدیر فروش آنلاین متخصص نرم افزار
رستوران مهندس IT راننده اتومبیل
هایپر مارکت برنامه نویس حرفه ایی مدیریت پروژه
کافی شاپ مهندس برق برق کار
فروش تجهیزات الکترونیکی ریاضی دان کارگر ساختمان
بوتیک روان پزشک متخصص فناوری اطلاعات
پرورش ماهی مهندس نرم افزار آشپز بین المللی
جواهرسازی پزشک تعمیر کار اتومبیل
تجارت در حوزه الکترونیک توسعه دهنده وب پرسنل خدماتی – رفاهی
توزیع و فروش محصولات کشاورزی تعمیرکار هواپیما دامدار

 

بخش سوم: هزینه زندگی در استونی

کشور استونی با وجود کم بودن وسعت خود می تواند محل مناسبی به جهت زندگی باشد اما قبل از هر چیز باید بدانیم که در ایران هیچ سفارتی به نام کشور استونی وجود ندارد. از همین رو امکان برقراری و اسکان در کشور استونی با مشکل رو به رو است. از شرایط زندگی در استونی این است که پذیرش کودکان و نوجوانان زیر 18 سال در کشور استونی با مشکلات فراوانی روبه رو است. اما به طور کلی کشور استونی از جمله کشور های پیشرفته ارزان است. به طور کلی هزینه زندگی در استونی برای یک زندگی معمولی حدود 500 الی 600 یورو است که البته این هزینه ماهانه شامل وعده های غذایی، اجاره بها خانه و هزینه حمل و نقل است.

 

بخش چهارم:  شرایط تحصیل در استونی

شاید کشور استونی محل مناسبی به جهت مهاجرت و اسکان دائم نباشد اما دانشگاه های استونی یکی از بهترین گزینه ها به جهت ادامه تحصیل است. دانشگاه های استونی به جهت دارا بودن اعتبار بالا، سطح رتبه بندی بالا و ارائه دادن دروس به زبان انگلیسی توسط اساتید بین المللی می توانند محل مناسبی به جهت تحصیل باشند. دانشگاه تارتو یکی از معتبرترین دانشگاه های استونی است که بیشترین ظرفیت پذیرش دانشجویان بین المللی را دارا می باشد.

 

بخش پنجم: وضعیت بهداشت و درمان در استونی

بهداشت در کشور استونی مانند دیگر کشورهای توسعه یافته اروپایی از سطح بالایی برخوردار است. خدمات بهداشت و درمان کشور استونی در همه جای این کشور از یک سطح و جایگاه برخوردار است. کشور استونی با داشتن وسعت کم خود 99 بیمارستان دولتی را در خود گنجانده است. مردم کشور استونی وابسته به بیمه اجتماعی همگانی می باشند. این بیمه برای تمام مردم و مهاجران کشور استونی استفاده می شود. دانشجویان و دانش آموزان، کودکان و بازنشسته ها در کشور استونی از جمله افرادی هستند که به طور خودکار تحت پوشش بیمه درمانی کشور استونی قرار می گیرند. بیمه در کشور استونی به دو صورت انجام می شود. بیمه دولتی به این صورت است که شخص توسط دولت استونی بیمه می شود و این موضوع تنها شامل مردم کشور استونی است. مقیمان این کشور می توانند از طریق شرکت های خصوصی استونی از مزایای بیمه برخوردار شوند. مردم کشور استونی می توانند پزشک خانوادگی مخصوص به خود را انتخاب کنند. هزینه بیمه در کشور استونی برای هر شخص 60  یورو  است که این نرخ هر ساله متغیر خواهد بود.

 

بخش ششم: مزایای تحصیل و زندگی در استونی

  • استونی ارزان ترین کشور اروپایی
  • تسلط بیش از 50 درصد مردم استونی به زبان جهانی انگلیسی
  • استونی کشوری پیشرو در تکنولوژی هوشمند و امکان دسترسی آسان به اینترنت
  • امکان کار در کنار تحصیل در کشور استونی
  • امکان تحصیل رایگان در کشور استونی

 

بخش هفتم: مشکلات تحصیل و زندگی در استونی

  • دشواری در پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه های کشور استونی
  • بالا بودن هزینه درخواست پذیرش در دانشگاه های کشور استونی
  • کم ظرفیت بودن رشته های بین المللی دانشگاه های کشور استونی
  • نژاد پرستی مردم کشور استونی

گالری تصاویر

کشورهای دیگر

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشگاه های این کشور

دوره جامع فشرده آمادگی آزمون آیمت ایتالیا 2024

زیست شناسی + شیمی + ریاضی و فیزیک + استدلال منطقی و اطلاعات

4.5 ماهه

شروع کلاس ها: اردیبهشت ماه 1403

حضوری | آنلاین
_ همراه با کتاب های آموزشی رایگان _ همراه با جلسات رایگان مشاوره اخذ پذیرش‌، بورسیه استانی و ویزای تحصیلی ایتالیا _همراه با کوئیز های هفتگی _ همراه با آزمون های جامع شبیه ساز آیمت ایتالیا