021-28429840

پشتیبانی سریع

جستجو
5/5 - (14 امتیاز)

شرایط و هزینه زندگی در روسیه – 2020

کشور روسیه

فهرست مطالب

بخش اول: آشنایی با کشور روسیه

مساحت و ساختار جمعیت روسیه

کشور روسیه – Russia با نام رسمی فدراسیون روسیه با مساحت ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰به عنوان بزرگترین کشور جهان شناخته شده است. کشور روسیه از جمله کشورهای اوراسیایی محسوب می شود که به علت پهناور بودن خود بخشی از آن از در قسمت اروپایی و بخشی از آن در قسمت آسیایی قرار دارد. روسیه با اقیانوس آرام، دریای خزر، دریای بالتیک، دریای سیاه و اقیانوس منجمد شمالی مرز آبی دارد. این کشور پهناور از جنوب شرق با کره شمالی، چین، مغولستان و قزاقستان همسایه است و از سمت غرب اوکراین، لتونی، استونی، نروژ و … را در کنار خود دارد. اگر بخواهیم واضح تر همسایه های کشور روسیه را بگوییم باید بدانیم که کشور روسیه از جنوب غرب با کشور هایی نظیر جمهوری آذربایجان و گرجستان همسایه است. اگر چه کشور روسیه دارای مساحت زیادی است اما بخش زیادی از مساحت این کشور به خاطر جو آب و هوایی آن خالی از سکنه است. 81 درصد از مردم روسیه را روس ها تشکیل می دهند در این میان به علت عوامل زیادی نظیر مهاجرت، جنگ های تاریخی می توان در میان مردم روسیه مهاجرانی از کشور اوکراین، چچنی، ارمنی، آذربایجانی، تاتار و قزاق یافت.

واحد پول روسیه

Russian Money

واحد پول کشور روسیه روبل است که البته در روسیه واحد پول کمتری به نام کوپک وجود دارد که بیشتر برای شمارش سکه به کار می رود. با توجه به تغییر مداوم نرخ ارز اکنون اندکی از ارزش واحد روبل کاسته شد اما در حال حاضر (2019) هر 100 روبل روسیه معادل 1.59 دلار آمریکایی است.

زبان رسمی روسیه

مردم کشور روسیه به زبان روسی سخن می گویند. زبان روسی یکی از پر گویش ترین زبان ها دنیا به شمار می رود این زبان از شش زبان ثبت شده در سازمان ملل متحد می باشد. همان طور که روسیه یک هشتم از جمعیت کل کره زمین را در برگرفته زبان روسی نیز تاثیر زیادی بر کشورهای هم جوار خود از قبیل اوکراین، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و … گذاشته است. زبان روسی دارای قدمت زیادی است و شیوه نوشتاری زبان روسی پس از پذیرش مسیحیت در بین مردم روسیه باب شد. ادبیات روسیه نویسندگان زیادی از قبیل داستایوفسکی و لئوتولستولی در خود گنجانده است. زبان روسی یک زبان هندی- اروپایی است و دارای گرامری بسیار پیچیده است. گر چه بیشتر مردم روسیه به زبان روسی صحبت می کنند اما در این میان در روسیه زبان هایی نظیر یونانی، بلغاری، ارمنی و … نیز دیده می شود.

1-4- شهرهای مهم روسیه

نقشه کشور روسیه

مسکو-Moscow

شهر مسکو با نام تاریخی مسکوا، به معنای شهر کنار رود به عنوان پایتخت و بزرگترین شهر روسیه شناخته شده است. این کلان شهر یکی از مراکز مهم اداری، فرهنگی و آموزشی کشور روسیه محسوب می شود. شهر مسکو نقش تاریخ پر فراز نشیبی در تاریخ اتحادیه شوروی و تاریخ روسیه دارد. این شهر که بارها در آتش طمع جنگ های داخلی و خارجی خاکستر شده سرانجام پس از جنگ جهانی دوم با یک معماری جدید و زیبا توانست در سراسر جهان عرض اندام کند. مسکو به علت تعدد در میزان کلیساهای خود در سال 2015 به شهر مذهبی کشور روسیه لقب گرفت. این شهر هم اکنون رتبه چهاردهم را از نظر وسعت فضای مترو داراست. این شهر یکی از سردترین پایتخت های جهان به شمار می رود. مسکو دارای امتیاز فراوانی در عرصه تجارت برندهای پوشاک و لوازم آرایشی می باشد. این کلان شهر کشور روسیه از لحاظ آموزشی دارای سطح عالی در کشور است تاسیس اولین دانشگاه پزشکی مسکو با نام سچینوا حکایت از نبوغ و علاقه مردم مسکو به فراگیری علم است. لازم به ذکر است که این دانشگاه علاوه بر  پذیرش دانشجویان داخلی روسیه، پذیرای دانشجویان بین المللی را نیز می باشد. مسکو علاوه بر گنجاندن دانشگاه های معتبر زیادی در خود دارای موزه های بسیار زیبا و مدرنی می باشد. مسکو هر ساله جشنواره های زیادی برای هر یک ازمراسم های  مرسوم روسیه از قبیل عید پاک، کریسمس، طعم مسکو و … برگزار می کند که دیدن این آن برای هر انسانی جذاب و دیدنی است.

سن پترزبورگSaint Petersburg

سن پترزبورگ پایتخت گذشته کشور روسیه به عنوان مهم ترین شهر و دومین شهر کشور پهناور روسیه به شمار می رود. شهر سن پترزبورگ گرچه از شهر های جوان روسیه به شمار می رود اما سال های سال تاریخ مردم روسیه را در خود گنجانده است. سن پترزبورگ که نماد مقاومت و سرسختی مردم روسیه را در مقابل جنگ جهانی دوم نشان می دهد اکنون با نام پنجره ایی رو به اروپا در میان مردم این کشور نام گرفته است چرا که این شهر نزدیک ترین موقعیت را نسبت به قاره اروپا دارد. این شهر رویایی ویژگی های اسرار انگیز زیادی را در خود جای داده است. سن پترزبورگ به علت موقعیت جغرافیایی خود به شب های سفید معروف است چرا که در اوایل تابستان به علت موقعیت تابش خورشید این شهر هیچ گاه در تاریکی مطلق فرو نمی رود. سن پترزبورگ به عنوان یکی از شهرهای توریستی کشور روسیه به شمار می رود. وجود خانه چوبی سن پتر بنیان گذار این شهر، کلیساهایی با معماری زیبا و موزه های پر از خاطره از تاریخ روسیه و تنوع غذایی بسیار بالا بر جذابیت هر چه بیشتر این شهر می افزاید. سن پترزبورگ به علت گنجاندن دانشگاه های معتبر زیادی در خود پس از مسکو لقب دومین شهر علمی روسیه را دارد. عده زیادی گمان می کنند که این شهر دارای سرمای شدید می باشد اما در این بخش باید بگویم این شهر دارای موقعیت عالی آب و هوایی است. شهر سن پترزبورگ به علت جاذبه های گردشگری خود اندکی از شهر های دیگر روسیه گران تر می باشد.

کازان-Kazan

کازان/ قازان و یا غازان از شهرهای مهم صنعتی، بازرگانی و علمی کشور روسیه می باشد. کازان مهد اولیه معماری های شگفت انگیز کشور روسیه است. کازان با داشتن دو جمعیت روس و تاتار جزء هشتمین شهر پرجمعیت کشور روسیه به شمار می رود. اما چیزی که کازان را مهم تر از سایر شهر های کشور پهناور روسیه نشان می دهد ثبت شدن شهر کازان به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو است. شهر کازان محل تلاقی دو رود ولگا و قازانکا می باشد. زندگی مسالمت آمیز دو مذهب اسلام و مسحیت در این شهر دارای بازخورد بسیار بالایی در سراسر جهان است. در شهر کازان ورزش از جمله والیبال جزء جداناپذیر از زندگی مردم است. کازان سومین شهر علمی کشور روسیه برشمرده می شود از نکات جالب این شهر می توان به وجود دانشگاه اسلامی و یادگیری زبان فارسی در دانشگاه های این شهر اشاره کرد. وجود تئاتر عروسکی، ساخت معابد و کلیساهایی با معماری متفاوت و وجود مسجد قل شریف به عنوان اولین عبادتگاه مسلمان در اروپا به جذابیت هر چه بیشتر این شهر روسیه می افزاید.

سوچی-Sochi

شهر سوچی با لقب گرفتن محبوب ترین شهر روسیه از نظر توریست ها و گردشگران در نزدیکی دریای سیاه قرار دارد. شهر سوچی با آب و هوای دل انگیز، همراه با مزرعه های مملو از چای و اکالیپتوس به عنوان یک شهر توریست پسند و پردرآمد کشور روسیه برشمرده شده است. این کشور با داشتن چندین چشمه آب معدنی و ساحل آرام دریای سیاه، آبشارهای فراوان و پارک های متعدد هر ساله پذیرای گردشگران زیادی است. شهر سوچی به علت خاک مناسب خود به جهت کشاورزی و داشتن جاذبه های گردشگردی متعدد از اهمیت زیادی در کشور روسیه برخوردار است. شهر سوچی به علت آب و هوای مناسب خود بستری را برای گردشگران تمام فصول فراهم کرده است. این شهر توریست پسند دارای توریست های متفاوتی در ماه های متفاوت سال است. شهر سوچی حتی در زمستان ها نیز گردشگران مخصوص به خود را دارد. شاید در نگاه اول شهر سوچی از شهر های مهم کشور روسیه به شمار نیاید اما این شهر به علت ساختار خود و آمار بالای گردشگران خود نقش مهمی در اقتصاد کشور روسیه دارد.

آب و هوا و اقلیم

همه ما روسیه را با نام کشور سرما می شناسیم در صورتی که این کشور پهناور به اندازه وسعت خود دارای آب و هوای گوناگون و شگفت انگیز می باشد. این کشور زمستان ها و تابستان هایی با اختلاف دمای بسیار بالایی است. برای مثال می توان به مناطق سیبری کشور روسیه اشاره کرد که دمای یک روز عادی در این قسمت منفی 46 درجه سلسیوس است. مناطق مرتفع کشور روسیه دارای زمستان های سرد و تابستان های گرم و خشک است. مناطق مرکزی کشور روسیه مشابه با آب و هوای اروپای شرقی می باشد و قسمت های نزدیک به دریای سیاه از جمله شهر سوچی دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ایی می باشد. لازم به ذکر است که بگویم مناطق جنوبی روسیه دارای پوشش گیاهی بسیار مناسبی می باشد اما در مناطق شمالی کشور روسیه به علت سرمای شدید هوا پوشش گیاهی رو به زوال می رود.

معماری شهری، طبیعت و جاذبه های گردشگری

معماری در کشور روسیه هنوز پس از سال های فراوان اسرار انگیز است. شواهد نشان دهنده آن است که معماری در روسیه در ابتدا از نقاشی آغاز شد. پس از آن به دنبال یک سنت شرقی تکوین معماری کشور روسیه انجام شد. معماری روسیه با فرهنگ و مذهب این کشور آمیخته شده از اولین معماری های کشور روسیه می توان به معماری کلیسای کیوان روس اشاره کرد. روسیه به علت پس هم گذاشتن جنگ مداوم داخلی و خارجی تحت تاثیر فرهنگ های قوم مغول، تاتار، آلمان و … قرار گرفته است. پس به طور کلی معماری کشور روسیه دارای سبک مشخصی نیست اما می توان گفت معماری کشور روسیه یک معماری آمیخته با سبک معماری ایتالیایی است. اما چیزی که در تمام سازه های قدیمی روسیه مشترک است وجود گنبد های متعدد و رنگارنگ می باشد که حکایت از پیرو بودن مردم روسیه به آیین مسیحیت است. معماری روسیه پس از سقوط اتحادیه شوروی و در سال 1980 به اوج خود رسید به طوری که تمامی نماد ها و ساختمان های این کشور حالت فضایی به خود گرفتند. فرهنگ و موسیقی جزء جداناپذیر از معماری کشور روسیه به شمار می روند. این کشور هنوز بعد از هزاران سال به عنوان یکی از متنوع ترین کشور های جهان از نظر سبک معماری، مینیاتور، باله و … شناخته شده است.

از معروفترین سازه ها و جاذبه های گردشگری کشور روسیه می توان به کلیسای سنت باسیل اشاره کرد زیبایی این معماری خارق العاده بر هیچ کس پوشیده نیست این کلیسای زیبا در میدان سرخ شهر مسکو قرار دارد. کلیسای سنت باسیل یکی از میراث ثبت شده در سازمان یونسکو می باشد.

همان طور در مطالب فوق گفته شد معماری روسیه با فرهنگ و مذهب این کشور عجین شده است از دیگر سازه های جذاب کشور روسیه می توان به کلیسای ناجی خون سن پترزبورگ اشاره کرد این مسجد یا کلیسا یاد بود یکی از ترور شدگان کشور روسیه است. معماری بی نظیر این کلیسا سبب شده تا سالانه عده زیادی از مردم جهان به منظور دیدن این اثر ماندگار شهر سن پترزبورگ راهی کشور روسیه شوند. مترو کشور روسیه یکی از دیدنی ترین قسمت های این کشور است هر ایستگاه در مترو کشور روسیه حکایت از یک بخش تاریخ روسیه را دارد.

شرایط مذهبی

در سال 1997 قانون اساسی کشور روسیه دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی این کشور برشمرد اما در کشور روسیه ادیانی نظیر اسلام، یهود، بودا نیز قابل مشاهده می باشد. قسمت هایی در کشور روسیه نظیر مسکو، قفقاز، رود ولگا و چچن مسلمان های اهل سنت زیادی وجود دارند از این رو در سال 2015 نخستین مسجد جامع مسکو به افتخار مسلمانان این کشور در شهر مسکو بنا شد. به طور کلی می توان گفت 62 درصد از مردم روسیه پیرو دین مسیحیت هستند و پس از آن 4 درصد مردم روسیه پیرو آیین یهود هستند. 3 درصد از مردم روسیه پیرو اسلام بوده و 6 درصد مردم روسیه را آیین بودائی تشکیل می دهد و بیش از 25 درصد مردم روسیه خود را پیرو هیچ دینی نمی دانند.

بخش دوم: شرایط اقتصاد و کار در روسیه

گرچه روسیه به عنوان پهناور ترین کشور جهان به شمار می رود اما روسیه به علت موقعیت و اقلیم خود دارای تراکم جمعیت بسیاری است. بسیاری از قسمت های کشور روسیه به علت سرما و برودت هوا و یخ زدگی خاک خالی از سکنه است اما با این حال روسیه اولین قطب آب شیرین جهان محسوب می شود. گر چه روسیه دارای مساحت زیادی می باشد اما بیش از نیمی از خاک این کشور مناسب کشاورزی نیست اما باز هم روسیه به عنوان یکی از ابر قدرتان حوزه کشاورزی در کشت گندم محسوب می شود. رشد اقتصادی کشور روسیه وابسته به انرژی های طبیعی این کشور است. روسیه به علت صادر کردن نفت و گاز خود از جمله کشور های ثروتمند و پر اهمیت جهان محسوب می شود.

 

10 تجارت پر درآمد روسیه 10 شغل پر درآمد روسیه 10 شغل مورد نیاز روسیه
هتل داری مهندس ساختمان طراح لباس
رستوران مهندس IT آشپز
خدمات توریستی برنامه نویس حرفه ایی مدیریت پروژه
هایپر مارکت وکیل پرسنل خدماتی – رفاهی
عمده فروشی و خرده فروشی پرستار کارگر ساختمان
خدمات بیمه و بانکداری پزشک مهندس صنایع
گردشگری مهندس برق طراحی دکوراسیون خانگی
کافی شاپ کارمند آژانس مسکن کابینت ساز
فروش تجهیزات الکترونیکی کارکنان استخراج نفت و گاز متخصص نرم افزار
توزیع محصولات غذایی- کشاورزی کاپیتان کشتی راننده اتومبیل

بخش سوم: هزینه زندگی در روسیه

هزینه زندگی در روسیه بسته به شرایط فعلی افراد و مسائل دیگری از قبیل سطح توقع افراد، میزان مصرف غذا و نوع رژیم غذایی، حمل نقل، امکانات تفریحی و … متفاوت است. اما به طور کلی می توان زندگی در روسیه برای دانشجویان بسیار محیط مناسبی می باشد اما زندگی دائم در کشور روسیه اندکی دشوار است. به طور کلی هزینه زندگی در روسیه برای یک شخص به صورت عادی حدود 40000 روبل معادل 640 دلار آمریکایی می باشد. اجاره بهای یک خانه متوسط در روسیه 10000 روبل معادل 158 دلار آمریکایی می باشد. شهرهایی نظیر کازان و تومسک از شهرهای ارزان روسیه به شمار می رود. در روسیه امکان اشتغال، اندکی مشکل است اشتغال در روسیه در صورتی امکان پذیر است که شخص دارای یک توانایی خارق العاده باشد.

بخش چهارم:  شرایط تحصیل در روسیه

کشور روسیه دارای دانشگاه های معتبر و مهمی می باشد که هر کدام از آن ها دارای قدمت بالایی هستند. مدرک دانشگاه های روسیه از اعتبار بالایی در سراسر جهان برخوردار است. دانشگاه هایی نظیر دانشگاه سچینوا، دانشگاه مسکو لومونسوف، دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ از تمامی دانشجویان بین المللی استقبال می کنند. تحصیل در دانشگاه روسیه همراه با بورسیه های متفاوت تحصیلی و آموزش دروس به زبان انگلیسی بسیار لذت بخش است. اغلب دانشگاه های روسیه دارای شرط معدل هستند. هزینه مقرون به صرفه تحصیل در روسیه و دارا بودن خوابگاه و امکان اخذ بیمه سلامت دانشجویی از دیگر بسترهای مناسب تحصیل در کشور روسیه است. هزینه خوابگاه دانشجویی در کشور روسیه حدود 200 دلار در ماه است.

بخش پنجم: وضعیت بهداشت و درمان در روسیه

وضعیت بهداشت در کشور روسیه بسیار مناسب است اما هزینه درمان و ویزیت پزشک برای اتباع خارجی اندکی گران است. از این رو بیمه اولین قدم برای اسکان در کشور روسیه است. وضعیت بیمه در کشور روسیه اندکی متفاوت تر از سایر کشور است. بیمه در روسیه به دو صورت دولتی و خصوصی امکان پذیر است که البته خدمات اورژانس در کشور روسیه رایگان می باشد. هزینه بیمه در کشور روسیه 3500 روبل معادل 55 دلار آمریکایی است که این مبلغ وابسته به جنسیت و وضعیت تاهل نیست.  همان طور در که مطلب بالا گفته شد تمامی دانشجویان بین المللی کشور روسیه از بیمه سلامت برخوردار می شوند اما این بیمه فقط اندک هزینه هایی نظیر هزینه حمل نقل پزشکی، مشاوره پزشکی، هزینه کمک های اورژانس پزشکی را شامل می شود. نکته مهم در زمینه بیمه کشور روسیه این است که اتباع خارجی در صورتی عدم پرداخت حق بیمه خود موظف به پرداخت جریمه می باشند.

بخش ششم: مزایای تحصیل و زندگی در روسیه

  • امکان تحصیل بدون مدرک تافل و آیلتس در کشور روسیه
  • امکان تحصیل در رشته پزشکی با دیپلم ریاضی یا تجربی در دانشگاه های روسیه
  • هزینه مقرون به صرفه شهریه در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در کشور روسیه
  • بالا بودن کیفیت امنیت در کشور روسیه
  • برخورداری از فرصت های شغلی مناسب در کشور روسیه
  • عدم نیاز به ویزا برای ورود و خروج به کشور روسیه

بخش هفتم: مشکلات تحصیل و زندگی درروسیه

  • آب و هوای نسبتا آلوده در کلان شهرهای کشور روسیه
  • سرمای بیش از حد بسیاری از مناطق کشور روسیه
  • نژاد پرستی در کشور روسیه
  • یادگیری زبان دشوار روسی به انجام امور روزمره زندگی

گالری تصاویر

کشورهای دیگر

پرسش و پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشگاه های این کشور

دوره نکته و تست و جمع بندی آزمون IMAT ایتالیا 2024

زیست شناسی | شیمی | ریاضی | فیزیک | هوش، منطق و اطلاعات

4 الی 5 روز در هفته

شروع کلاس ها:  کد 1: تیر 1403| کد 2: مرداد 1403

حضوری | آنلاین

_ دوره 100 ساعته در  1.5 ماه
_  مرور سریع مطالب و سرفصل ها
_ حل تست، تمرین و نکات کلیدی
_ تحلیل سوالات آیمت سال های اخیر
_  همراه با 3 آزمون شبیه ساز آیمت